کد خبر:1350090
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

به دنبال اعمال سیاست‌های دستوری در بازار اجاره؛

کوچ طبقاتی تهرانی‌ها از شمال به مرکز، از مرکز به جنوب و از جنوب به حومه

کوچ طبقاتی از تهران به حومه

کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش توان مالی مستاجران، کوچ طبقاتی در پایتخت اتفاق افتاده است. بدین صورت که اجاره‌نشین‌ها از شمال به مرکز تهران، از مرکز به جنوب و از جنوب به حومه منتقل شده‌اند.

دولت برای کمک به اقشار اجاره‌نشین، تدوین سیاستی را از چند شب قبل در دستور کار خود قرار داده که کارشناسان معتقدند اگر این برنامه از نوع دستورالعمل و بخشنامه باشد تاثیری نخواهد داشت؛ کما اینکه خیزش بی‌سروصدای نرخ اجاره، کوچ طبقاتی از شمال به جنوب و از جنوب به اطراف کلانشهرها، طی دو سال گذشته بی‌اثری این روش‌ها را به اثبات رسانده و برای کنترل بازار اجاره باید ضمن افزایش تولید مسکن، پایه‌های مالیاتی همچون مالیات خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کرد.

به دنبال ارائه گزارش مرکز آمار که مشخص کرد اجاره مسکن در کل کشور رتبه سوم تورم ماهیانه کالاها و خدمات را در دی‌ماه ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده، دولت تدوین بسته‌ای برای حمایت از اجاره‌نشینان را در دستور کار قرار داد و مقرر شد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با هدف کنترل رشد اجاره‌بها، سیاستی را در این زمینه تدوین کند.

سرنوشت تعیین سقف برای اجاره‌بها چه شد؟

دولت دوازدهم در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ راهکارهایی را به منظور کنترل بازار اجاره در پیش گرفت. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به تعیین سقف مجاز برای افزایش اجاره‌بها تا سقف ۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در دیگر کلانشهرها و ۱۵ درصد در سایر شهرهای کشور و همچنین پرداخت تسهیلات کمک ودیعه تا سقف ۷۰ میلیون تومان اشاره کرد؛ سیاست‌هایی که آمار، بی‌تاثیری آن را به اثبات می‌رساند.

بنا بر اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال نرخ رشد سالیانه اجاره‌بها در کل کشور ۵۴ درصد و در شهر تهران ۵۱ درصد بوده است. از آذر تا دی‌ماه نیز طبق گزارش مرکز آمار، اجاره‌بها ۴.۶ درصد افزایش یافته که پس از دخانیات و غلات، بازار اجاره رتبه سوم تورم ماهیانه را به خود اختصاص داد.

بیشتر بخوانید: از قتل بابک خرمدین تا اتوبوس‌خوابی و پرتاب بلوک سیمانی روی خودروها؛ حمله تورم به روان جامعه ایران

از سوی دیگر برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که تعداد مستاجران در شهر تهران که تا سال ۱۳۹۸ به میزان ۴۲ درصد بوده است، به بالای ۵۰ درصد رسیده و در واقع تعداد مستاجران از مالکان بیشتر شده است.

کوچ طبقاتی از تهران به حومه

اتفاق دیگری که در ماه‌های اخیر مشاهده می‌شود، افزایش حجم واحدهای خالی از سکنه در شمال تهران است که کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش توان مالی مستاجران، کوچ طبقاتی در پایتخت اتفاق افتاده است. بدین صورت که اجاره‌نشین‌ها از شمال به مرکز تهران، از مرکز به جنوب و از جنوب به حومه منتقل شده‌اند.

در خصوص راهکارهایی که می‌تواند به بهبود وضعیت بازار اجاره منتج شود، با ابوالحسن میرعمادی کارشناس بازار مسکن صحبت کردیم که معتقد است هیچ دستورالعمل یا مُسکن موقتی برای بازار اجاره وجود ندارد. اینکه برای صاحبخانه‌ها محدودیت‌هایی مثل سقف افزایش اجاره‌بها تعیین کنیم، بی‌فایده است؛ چراکه مالکان واکسن بی‌اثر کردن مصوبات دولت را پیدا می‌کنند. تنها راهی که می‌تواند به تعادل بازار اجاره کمک کند، افزایش عرضه مسکن است.

میرعمادی با اشاره به کاهش تا ۵۰ درصدی ساخت‌وساز نسبت به اوایل دهه ۹۰ افزود: «وقتی عرضه با تقاضا در بازار مسکن همخوانی نداشته باشد، طبیعی است که فشار در هر دو حوزه خرید و اجاره افزایش پیدا می‌کند. این مسئله به سلطه بازیگران این بازار شامل مالکان و مشاوران املاک منجر می‌شود که برای منافع خود نرخ اجاره را بالا می‌برند، ‌چون برای یک واحد اجاره‌ای بعضا چندین تقاضا وجود دارد. البته این اتفاق نامبارک، محصول نداشتن برنامه اصولی برای بالا بردن میزان تولید مسکن است.»

مهربانی در بازار اجاره وجود ندارد

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مهربانی بین صاحبخانه و مستاجر به شدت کمرنگ شده است، گفت: «همه اسیر یک سیستم ناکارآمد در بخش مسکن شده‌ایم؛ از سازنده گرفته تا مالک و مستاجر. خروجی این وضعیت به این ختم می‌شود که مردم از بالای شهر به مناطق میانی و جنوب شهر می‌روند، برخی افراد به اطراف کلانشهرها می‌روند، عده‌ای هم کارتن‌خواب می‌شوند. اخیرا نیز پدیده اتوبوس‌خوابی در رسانه‌ها مطرح شده است.»

وی تاکید کرد: «اگر عرضه به میزان کافی باشد، در گام بعدی دولت می‌تواند سیاست‌های کنترل‌کننده مثل تعیین مدت زمان اجاره را اعمال کند؛ کاری که در کشورهای اروپایی اتفاق می‌افتد و قراردادهای اجاره بعضا ۱۰ تا ۲۰ ساله منعقد می‌شود، چون آنجا مسکن به اندازه خانوارها و حتی بیشتر از تعداد خانوارها وجود دارد و اغلب با نرخ رشد منفی جمعیت مواجه هستند.»

شهرداری به مسکن نگاه منفعت‌طلبانه دارد

به گفته میرعمادی، در صورتی که گیرودار شهرداری و دستگاه‌های خدمات‌رسان برداشته شود، اوضاع مسکن بهتر می‌شود. متاسفانه نگاه منفعت‌طلبانه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به بخش ساخت‌وساز، وضعیت این حوزه را بحرانی کرده است. دولت باید اجازه دهد مسکن استاندارد ساخته شود و بروکراسی پیچیده اداری را از پیش پای تولیدکنندگان مسکن بردارد. در آن صورت می‌توان واحدها را با روش اجاره به شرط تملیک به مستاجران فروخت، بدین صورت که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد درآمد خانوارها برای اقساط مسکن پرداخت می‌شود و پس از چند سال، مستاجر صاحب واحد مسکونی خواهد شد.

از مالیات خانه‌های خالی چه خبر؟

اگر امروز شاهد توفیق کشورهای توسعه‌یافته در کنترل بازار مسکن هستیم، به علت اجرای سیاست‌هایی همچون افزایش عرضه و اعمال پایه‌های مالیاتی است. این در حالی است که دو نوع مالیات شامل مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، هنوز پس از گذشت سال‌ها از طرح آن‌ها به مرحله اجرا نرسیده‌اند.

آخرین وضعیت مالیات بر خانه‌های خالی حاکی از آن است که وزارت راه و شهرسازی فهرست یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد را به سازمان امور مالیاتی ارائه داده است. این سازمان نیز اواخر دی‌ماه امسال از انتشار اولین لیست خانه‌های خالی خبر داد. اما ظاهرا تعداد آن به مراتب کمتر از یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد است و طبق شنیده‌ها به حدود ۱۲ هزار واحد می‌رسد.

البته گفته می‌شود این آخرین لیست خانه‌های خالی نیست و پس از رفع ابهامات در خصوص خالی یا دارای سکنه بودن خانه‌ها، در مراحل بعد به تعداد واحدهایی که مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌شوند، افزوده خواهد شد.

برخی کارشناسان معتقدند نابسامانی فعلی بازار اجاره، مولود عدم اعمال دو پایه مالیاتی مهم شامل مالیات خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه است که غفلت از اولی باعث احتکار مسکن و غفلت از دومی باعث تشدید سوداگری در این بخش می‌شود. در این شرایط، متقاضیان واقعی مسکن از جمله مستاجران مستاصل شده‌اند.

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تکذیب شایعه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

اوایل هفته خبری از سوی نایب رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس مبنی بر فیلتر شدن دو...

حل مشکلات بازی overwatch 2
حل مشکلات بازی Overwatch 2 : از عدم اتصال به سرور تا لود نشدن پوسته های افسانه ای

بالاخره روز موعود فرا رسید، طرفداران Overwatch 2 از 8 تیر قادرند آخرین نسخه بتای...

آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 نفر
آیا تایتانیک آسمان ها ساخته می شود؟ آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 مسافر

ویدئوی هتل پرنده اسمای کروز (Skycruise) که با سوخت هسته ای کار می کند، در روزهای...

معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone
معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone

سونی از راه اندازی Inzone، نام تجاری جدید نمایشگرها و هدست های بازی کامپیوتر خبر...

نکات مهم در مورد هک اکانت واتساپ
در هنگام هک واتساپ چه کار کنیم؟ نکات مهم در مورد هک اکانت واتساپ

این روزها شمار افرادی که به پلیس فتا مراجعه کرده و از هک اکانت واتساپ خود گفته...

آموزش ذخیره صفحات یک وب سایت با فرمت عکس در گوشی اندروید، iOS و ویندوز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای بررسی دقیقتر UX/UI یک سایت، نیاز به دید...

SideTrak Slide Portable Monitor
مانیتور قابل حمل برای کامپیوتر یا لپتاپ چطور کار می کند؟

گجت SideTrak Slide Portable Monitor قادر است با اضافه کردن دو مانیتور اضافی به لپتاپ شما از...

پس از دفع حملات سایبری؛ اپلیکیشن تهران من دوباره فعال شد

پس از دفع حملات سایبری به زیرساخت های شهرداری تهران، سایت و اپلیکیشن تهران من...

تاریخ رونمایی از گوشی جان سخت سامسونگ موسوم به Xcover
تاریخ رونمایی از گوشی جان سخت سامسونگ موسوم به Xcover

گوشی جان سخت جدید سری گلکسی XCover‌ سامسونگ با نام گلکسی XCover6 پرو در تاریخ ۱۳...

ممنوعیت استفاده از گوگل آنالیتیکس در اروپا
ممنوعیت استفاده از گوگل آنالیتیکس در اروپا

اتریش، فرانسه و ایتالیا اکنون به مدیران وب‌سایت‌ها اعلام کرده اند که از...