کد خبر:1337637
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

۲ میلیون حقوق بیشتر با رتبه بندی معلمان

۲ میلیون حقوق بیشتر با رتبه بندی معلمان

وزیر سابق آموزش پرورش در گفتگویی درباره تاثیر اجرای لایحه رتبه بندی معلمان گفت حدود ۲ میلیون تومان به حقوق فرهنگیان اضافه خواهد شد. 

بررسی لایحه رتبه بندی فرهنگیان دو هفته پیش در کمیسیون آموزش به پایان رسیده و به صحن علنی ارسال شد.

طرح رتبه بندی دو میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه می‌کند

​وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: «طرحی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است می‌تواند چیزی حدود دو میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه کند. اما نباید طرح رتبه بندی معلمان انتظار ارتقاء کیفیت نظام آموزشی داشت، چرا که این پرداختی، قدری از شکاف ناعدالتی پرداختی به معلمان را پر می‌کند.»

بطحائی، وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به ناعدالتی موجود در نظام پرداخت حقوق کارکنان دولت می‌گوید: «در نظام بودجه ریزی آموزش و پرورش کشور یک اختلال مزمن وجود دارد، چرا که این اختلال منجر شده است تا بودجه سال آتی این وزارت‌خانه بر اساس بودجه سنوات قبل و با کسری نوشته شود.
به طور مثال بودجه امسال آموزش و پرورش ۱۰۰ هزار میلیارد است و سازمان برنامه و بودجه برای سال آتی بودجه را با ۱۰ درصد افزایش ۱۱۰ هزار میلیارد تومان تعیین می‌کند. در حالی که این وزارتخانه امسال ۱۲۰ هزار میلیارد تومان صرف اهداف خود کرده است، در نتیجه بودجه سال آتی با کسری قابل توجهی مواجه خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: کاهش بودجه رتبه بندی معلمان |‌ ۲۵هزار میلیارد برای یکسال است نه شش ماه!

 وی افزود: «پیچیده بودن نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش همواره سازمان برنامه را از پرداختن به آن دور کرده است.»

رئیس اسبق مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه می‌گوید: «به طور مثال معلمی با مدرک فوق لیسانس با ۲۰ سابقه کار نهایت شش تا هفت میلیون تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند در حالی که همین مدرک تحصیلی در نهادی دیگر ۱۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند و این یعنی ناعدالتی در نظام پرداخت آموزش و پرورش کشور.»

همچنین بخوانید: حذف همترازی معلمان با اساتید از طرح رتبه بندی

طرح رتبه بندی معلم‌ها تاثیرگذار نیست

او در پاسخ به اینکه نظام رتبه بندی معلمان منجر به ارتقاء کیفیت آموزش شده است یا خیر؟ بیان کرد: «متاسفانه این شکافت دریافتی در معلمان منجر شده تا طرح رتبه بندی معلم‌ها تاثیرگذار نباشد، چرا که باید کارکنان آموزش و پرورش به یک سطح معیشتی رسیده باشند تا این طرح تنها جنبه نظام پرداخت برای آن‌ها نداشته باشد.»

وی همچنین تاکید کرد: «طرحی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است می‌تواند چیزی حدود دو میلیون تومان به درآمد معلمان اضافه کند اما نباید از این طرح انتظار ارتقاء کیفیت نظام آموزشی داشت، چرا که این پرداختی قدری از شکاف ناعدالتی پرداختی به معلمان را پر می‌کند.»

اجرای رتبه بندی در سایر نهادها + کمک‌ها و سایر پرداختی‌ها

بطحائی به نبود ردیفی با نام سایر کمک‌ها در بودجه آموزش و پرورش اشاره کرده و گفت: «در سایر نهادها هم نظام رتبه بندی بدون جنجال اجرایی می‌شود و همچنین در فصل ۶ بودجه هر دستگاه ردیفی به عنوان کمک‌ها و سایر پرداختی‌ها برای کارکنان تعریف شده است که از جمله آن ها پرداختی در مناسبت‌ها، ماموریت‌ها و .. است که متاسفانه این ردیف برای معلمان یا اجرایی نمی‌شود و یا آنقدر ناچیز است که اصلا دیده نمی‌شود.

منبع: عرشه

نظرها

19 نظر

 1. فرهنگی بازنشسته

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام ودرود خداوند برمعمار کبیر انقلاب اسلامی(ره)وشهدای اسلام از صدر تا کنون
  بنده یک فرهنگی بازنشسته ورزمنده هشت سال دفاع مقدس وجانباز شیمیایی هستم.بنده ۳۱ سال سابقه آموزشی در مدارس صعب العبور روستایی ازتوابع استان کهگیلویه وبویراحمد دارم.گلایه ای از مجلس شورای اسلامی ودولت دارم. گلایه ی من از این قراره. چرا رتبه بندی شامل حال بازنشستگان فرهنگی نمی شود. مگه ما سالیان سال منتظر این طرح رتبه بندی نبودیم.مگه ما از این قشر نیستیم. خدایی ما بازنشستگان فرهنگی سختی هایی که در جریان تدریس وآموزش در سالیان قبل متحمل شدیم معلمین امروزی متحمل نشدند. ما در روستاهایی که فاقد آب ،برق،گاز،جاده و……مدرسه بودند تدریس می کردیم .در آن موقع وسیله حمل ونقل وجاده نبود،ما مجبور بودیم از اول مهر تا پایان سال تحصیلی را در آن روستا بیتوته نماییم واز زن وبچه هایمان بی خبر وبی اطلاع بودیم.مثل امروز هم وسیله ارتباطی مانند :تلفن ،موبایل و…..نبود ابزار نوشتن ما بر روی تابلو چوبی گچ بود ووقتی از تدریس فارغ می شدیم تمام لباس هایمان گچی وخاکی می شد ولی معلم امروزی به جای گچ وتابلوی چوبی از ماژیک وتخته وایت برد یا قلم نوری وتابلوی مغناطیسی وپرژوکتور استفاده می کرد.اکثر فرهنگیانی که الان بازنشسته اند مدافعان هشت سال دفاع مقدس هستند که اکثرا رزمنده ومجروح وجانباز شیمیایی هستند.فرهنگیان دیروز علاوه بر امر آموزش دفاع از وطن ومیهن را هم بر عهده داشته اند.یعنی در دوجبهه مبارزه می کردند.جبهه مبارزه باجهل وجبهه مبارزه با دشمن بعثی.به هر حال رتبه بندی حق تمام فرهنگیان اعم از بازنشسته وشاغل است.ما فرهنگیان بازنشسته از لخاظ معیشتی وضعیت بسیار نامطلوبی داریم. ودر مقابل همسرانمان، فرزندانمان، نوه هایمان هرلحظه شرمنده میشویم.از لحاظ جسمی هم توان کار نداریم. لذا از مجلس شورای اسلامی ودولت محترم خواستار طرح رتبه بندی وهمسان سازی هستیم.خلاصه فرهنگیان دیروز مشکلات وسختی ها را به دوش کشیدند.امروز هم منتظر حمایت واقعی از طرف دولت ومجلس هستند.باکمال تشکر فراوان

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. ناشناس

  شرمتان باد آیا دومیلیون هم شد افزایش بعد از ده سال انتظار وحقوق 20 میلیونی دیگر ادارات شرم باد بر کسانبکه مظلوم کشن چون ما معلمان را مظلوم گیر اوردن

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 3. ناشناس

  ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران مقدس است و خط قرمز برای همه ما هیچ کس حق ندارد به این خط قرمز وارد شود چون برپایه آرمان خواهی خون شهدای انقلاب و جنگ بنا شده خیلی برای این ماهیت بها دادیم نباید ناسپاس باشیم چون بدجور سرمان میآید .

  اما نباید هیچ کس هیچ شخص ،هیچ نهاد ،هیچ ارگان ،هیچ دفتری خط قرمز باشد
  ما ملت ایران حق داریم انتقاد کنیم از وضع نامطلوب الان
  چرا هر چیز را خط قرمز کرده آید چرا از هر چیزی صحبت میکنیم میگویید سیاسی است ما حق داریم از سیاست انتقاد کنیم همین سیاست است پدر اقتصاد ملت ایران سفره ملت ایران را کوچک کرده

  چرا میگید سیاسی است اینها همه انتقاد است

  رای موافق 5
  رای مخالف 0
 4. ناشناس

  شهدا ،گریه ها غم ها ،غصع ها مقاومت ها برای ما ملت ،،که البته چیز گران و خوبی است و مایع افتخار ،و سهم خواهی ،پست مقام ،فعالبت اقتصادی دفترها برای مسولین،!!!،ملت …. گیر آوردید اینم نظر من

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 5. ناشناس

  ثروتمندترین کشور جهان قدرتمندترین کشور منطقه پول ندارد پول ندارد پول ندارد ای ملت پول ندارد ای ملت پول ندارد

  رای موافق 4
  رای مخالف 0
  1. ناشناس

   فقط برای معلمان پول ندارد.

   رای موافق 4
   رای مخالف 0
 6. ناشناس

  امیدوارم که حقوق دیگر ارگانها را همین گونه رسانه ای کنید.

  رای موافق 6
  رای مخالف 0
 7. فرهنگی ولایتمدار

  ولایت و عدالت دو اصل شیعه است ما فرهنگیان ولایتمدار خواهان اجرای اصل دوم شیعه هستیم و انهایی که با تبعیض موافق‌اند با اهل بیت علیهم السلام و والایت مخالف‌اند….معلم بیست وچهار ساعت کار می‌کند استاد دانشگاه دوازده ساعت….اکثر معلمان فوق لیسانس و دکترا دارند ایا چون اقازاده‌ها با رانت و سو استفاده بدون شایستگی هیات علمی شدند باید این تبعیض ها روا شوند….ایا فکر می‌کنند خدا نمی‌بیند یا واقعا به خدا و اهل بیت علیهم السلام اعتقاد ندارند …ایا تعداد شهدای فرهنگی و دانش اموز در جبهه بیشتر از شهدای ارتش نیست….چرا به فرهنگیان جفا می‌کنید …چرا قشری که پاک و صادق‌اند انتخابات را برگزار کردند پشتوانه انقلاب بودند از انقلاب جدا می‌کنید.‌.ایا توطئه ای در کار نیست؟ ایا مخالفان رتبه بندی فرهنگیان مخالف انقلاب نیستند و قصد معترض کردن فرهنگیان را ندارند؟

  رای موافق 7
  رای مخالف 0
 8. احمدیان

  خاک تو سر ممکلتی که برای یک احقاق حق یه همسان سازی باید بجنگی واقعا که جای تاسف داره

  رای موافق 8
  رای مخالف 0
 9. فرهنگی

  بطحایی شیر شده …قبلا جرات دفاع از معلمان را نداشت ….او خود عامل بی عدالتی و تبعیض است و باید در دادگاه صالحه‌ای محاکمه شود قبل از اینکه در دادگاه عدل الهی مورد ارزیابی قرار گیرد

  رای موافق 8
  رای مخالف 1
 10. حسین مقدم

  باید به فرهنگیان عزیز توجه شود تا معلمان فارغ از دغدغه ی معیشت به تربیت فرزندان ایران زمین بپر دازند وهمچنین کسانیکه به ایرآن وایرانی با بفقر کشاندن فرهنگیان خیانت می کند وحقوقهای نجومی می گیرد واختلاس می کند ولو در هر مقامی باشد بر خورد جدی گردد تا عزت وشرف معلمان به خودشان بر بازگردد و وزیر از بین فرهنگیان با غیرت وایران دوست انتخاب گردد تا بتواند از حقوق معلمان دفاع کند افراد بیسواد بله قربان را انتخاب نکنندو.. .

  رای موافق 5
  رای مخالف 3
  1. ناشناس

   با سلام و عرض ادب فقط همین قدر می دونم که دولتمردان فکر می کنند زرنگ هستند و هزینه کردن برای آموزش و پرورش را هزینه اضافی می دانند ولی نمی دانند با اینکار یک کم انگیزه را نیز از معلم می گیرند و نسل بعد که سر کار می آیند بی سوادترین افراد خواهند بود

   رای موافق 3
   رای مخالف 0
  2. ناشناس

   اقای رییسی زمانی که می خواست رای بگیره دم از رتبه بندی و حق و حقوق معلمان می زد چی شد حالا؟

   رای موافق 7
   رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
خروج کامل اینتل از بازار 5G؛ کسب‌وکار مودم‌های نسل پنجم به مدیاتک واگذار می‌شود

اینتل می‌گوید کار توسعه مودم‌های 5G را متوقف خواهد کرد تا تمرکز خود را روی...

پایان اشتراک ارزان گیم‌پس

مایکروسافت دیگر اشتراک ۱ دلاری گیم پس را ارائه نمی‌دهد و مشترکان جدید...

ایلان ماسک به دنبال مقصر افشای کد منبع توییتر در اینترنت

مطابق درخواستی که توییتر برای دادگاه فرستاده است، ظاهراً بخش‌هایی از کد...

رونمایی از مودم 5G اگزینوس مودم 5300 سامسونگ

مودم جدید سامسونگ با لیتوگرافی 4 نانومتری تولید شده و احتمالاً در تراشه پیکسل...

شکستن رکورد جهانی اکتشاف و سفر با بالون هوای داغ

 سایت بین المللی ناوبری ماهواره ای که پروازهای مختلف جهانی را ردیابی می کند...

قیمت اینترنت برخی اپراتورها افزایش یافت

 این افزایش قیمت ها بین 30 تا 50 درصد در اپراتورهای مختلف متغیر است. این افزایش...

تاریخ معرفی ایسوس ROG Phone 7 مشخص شد

 پیش از این گزارش شده بود که ایسوس درحال کار بر روی سری جدید گوشی‌های هوشمند...

مایکروسافت لغو عرضه‌ Redfall روی پلی‌استیشن 5 را تکذیب کرد

شرکت مایکروسافت (Microsoft) اعتقاد دارد که نه‌ تنها جلوی انتشار هیچ بازی برای پلی...

بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی

با پایان سال ۱۴۰۱ باید بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را مرور کنیم. در ادامه...

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...