کد خبر:1360689
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بررسی تاثیر استخراجگران بر قیمت بیت کوین

استخراجگران بیت کوین

افت قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته بسیاری از استخراجگران را وادار به فروش بیت کوین‌های استخراج شده کرده است. از سوی دیگر موجودی بیت کوین استخراجگران نیز به پایین‌ترین سطح خود از سال 2011 رسیده است.

به گزارش کریپتو اسلیت، حتی با درنظرگرفتن نوسانات معمول در قیمت ارزهای دیجیتال، باز هم باید گفت این بازار اخیراً ماه‌های بسیار پرنوسانی را پشت سر گذاشته است. سال میلادی جاری با افزایش تورم آغاز و کمی بعد با جنگ روسیه و اوکراین دنبال شد؛ موضوعی که قیمت بیت کوین را از اوج ۵۰٬۰۰۰ دلاری پایان سال ۲۰۲۱ به سطوح پایین‌تر کشاند. این رویدادهای پی‌درپی روی صنعت استخراج بیت کوین هم تاثیر منفی داشته است.

صنعت استخراج بیت کوین به‌شدت رشد کرده و باعث افزایش رقابت در این حوزه شده است. همین موضوع هش ریت را به سطوح پایداری رسانده که تا به امروز دیده نشده بود. با این حال،‌ این قیمت‌های پایین سودآوری استخراج بیت کوین را تحت‌تأثیر قرار داده و به همین خاطر ذخیره ماینرهای بیت کوین کاهش پیدا کرده است و به‌‌احتمال‌ زیاد برخی از آنها برای پوشش هزینه‌های روزانه خود اقدام به فروش کرده‌اند. علاوه بر این، می‌توان با تجزیه‌ و تحلیل توزیع فعلی هش‌ ریت میان کشورهای مختلف، تأثیرات ممنوع‌شدن ارزهای دیجیتال در چین را مشاهده کرد.

هش‌ ریت در واقع قدرت پردازشی است که ماینرها به حفظ امنیت ساختار مبتنی بر اثبات کار بلاک چین بیت کوین اختصاص می‌دهند. از این قدرت پردازشی برای حل الگوریتم‌های رمزنگاری (که در شبکه بیت کوین SHA-256 است)، پردازش تراکنش‌ها و رسیدن به اجماع در بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌شود. تحلیلگران از هش ریت به‌عنوان شاخصی برای سنجش میزان امنیت یک شبکه استفاده می‌کنند؛ زیرا هرچه هش ریت بیشتر باشد، به‌دست‌آوردن کنترل ۵۱ درصد از منابع شبکه برای یک مهاجم سخت‌تر می‌شود.

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، هش‌ ریت بیت کوین طی چند سال گذشته افزایش‌ یافته است و در حال حاضر اوج‌های جدیدی را در سطح ۲۰۰ میلیون تراهش بر ثانیه (TH/s) به ثبت می‌رساند. این موضوع تا حدی به‌دلیل محبوبیت روزافزون صنعت ارزهای دیجیتال و مؤسساتی است که مایل به مشارکت در این بازارِ در حال تحول هستند. با افزایش هش‌ ریت، رقابت برای استخراج بیت کوین افزایش و سودآوری صنعت استخراج برای ماینرهای کنونی کاهش می‌یابد.

نمودار زیر موجودی آدرس‌های متصل به استخرهای استخراج بیت کوین را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد ماینرهای بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۲ در حال فروش و کاهش موجودی آدرس‌های خود بوده‌اند. موجودی ماینرهای بیت کوین در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۱، یعنی ۱.۹۵ میلیون واحد رسیده است.

نمودار ذخایر بیت کوین ماینرها
نمودار ذخایر بیت کوین ماینرها

همان‌ طور که در تصویر بالا به‌وضوح مشاهده می‌شود، ذخایر بیت کوین ماینرها به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته است که احتمالاً این موضوع ارتباط مستقیمی با افزایش شدید هش‌ ریت دارد. افزایش هش‌ریت به‌معنای فضایی با رقابت بیشتر است که سود ماینرها را کاهش می‌دهد. به‌طور مشابه، کاهش قیمت بیت کوین هم فشار بیشتری بر ذخایر ماینرها وارد می‌کند.

با توجه به این مسائل، می‌توان گفت ماینرها احتمالاً به این خاطر موجودی بیت کوین خود را کاهش می‌دهند تا توانایی پوشش هزینه‌های عملیاتی کوتاه‌مدت خود را داشته باشند.

ماینرهایی که سال‌ها بیت کوین‌های خود را هولد می‌کردند، اکنون ممکن است همچنان بتوانند بر قیمت آن تأثیر بگذارند. با این حال، داده‌های تازه نشان می‌دهد که از میزان اثرگذاری فروش ماینرها بر قیمت بیت کوین، کاسته شده است. سهم ماینرها از حجم معاملات درون‌شبکه‌ای هم به‌طور مداوم کاهش یافته و در حال حاضر حدود ۰.۹۷ درصد از کل تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین با کیف پول ماینرها در ارتباط است؛ یعنی ماینرها اخیراً بیت کوین‌های کمتری در شبکه جابه‌جا می‌کنند.

جدا از کاهش موجودی ماینرها، پس‌ از آنکه در تابستان گذشته چین استخراج بیت کوین را ممنوع کرد، این صنعت تغییرات عمده‌ای را پشت سر گذاشته است.

استخرهای استخراج قدرت پردازشی ماینرهای مختلف را جمع می‌کنند تا شانس بیشتری برای دریافت پاداش بلاک‌های شبکه داشته باشند و درآمد قابل‌پیش‌بینی آنها افزایش یابد.

نمودار توزیع هش‌ ریت میان استخرهای مختلف
نمودار توزیع هش‌ ریت میان استخرهای مختلف

نمودار بالا توزیع هش ریت استخرهای استخراج را در طول زمان نشان می‌دهد. با وجود گذشت ۹ ماه از ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین، اثرات آن همچنان مشهود است. استخرهای استخراج بیت کوین بایننس و هوبی (Huobi) که قبلاً از اهمیت بالایی برخوردار بودند، اکنون به‌طور کامل ناپدید شده‌اند و در حال حاضر، هر دو سهمی صفر درصدی از کل توزیع هش‌ ریت شبکه بیت کوین دارند. سقوط استخرهای استخراج مرتبط با چین، فضا را برای رشد استخرهای جدید فراهم کرد. در بین آنها، استخر فاندری یو‌اس‌ای پول (Foundry USA Pool) با استخراج ۲٬۲۶۷ بلاک در ۹۰ روز گذشته فعال‌ترین استخر بیت کوین بوده است.

درگذشته، منطقه مغولستان داخلی چین مرکز اصلی استخراج دارایی‌های دیجیتال بود. بلافاصله بعد از سختگیری‌های این کشور، شرکت‌های فعال در این حوزه از چین فرار و به کشورهای دیگر مهاجرت کردند؛ ایالت تگزاس یکی از ذی‌نفعان اصلی این مهاجرت بود.

به‌دنبال این اتفاق، شهرهایی مانند دِنتون تگزاس که پس از طوفان ویرانگر زمستانی خسارت‌های زیادی را متحمل شد، تأثیر مثبت مهاجرت ماینرها را احساس کردند. مؤسسه کور ساینتیفیک (Core Scientific) که سهام آن به‌صورت عمومی در بازار بورس عرضه شده، اخیراً قراردادی برای استفاده از برق نیروگاه گاز طبیعی دنتون به‌منظور استخراج بیت کوین امضا کرده است و در ازای آن در بازپرداخت وام این شهر، به دنتون کمک خواهد کرد.

در نهایت، علی‌رغم کاهش قابل‌توجه ذخایر ماینرها در طول سال‌های گذشته، باید گفت فشار فروش آنها به‌قدری نیست که بتواند تأثیر منفی بر قیمت بیت کوین داشته باشد. محتمل‌ترین دلیل برای کاهش ذخیره بیت کوین ماینرها، نیاز آنها به پوشش هزینه‌های عملیاتی است و کاهش قیمت در کنار افزایش هش ریت نیز شرایط را تا حدی برای آنها سخت کرده است. علاوه بر این، ۹ ماه بعد از ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین، همچنان پیامدهای این اقدام در سرتاسر این صنعت احساس می‌شود.

استخر آمریکایی فاندری یو‌اس‌ای پول، در طول ۹۰ روز گذشته برای اولین بار بیشترین سهم را از استخراج بلاک‌های شبکه بیت کوین داشته است. در نهایت، به نظر می‌رسد ایالات‌متحده با اتخاذ سیاست‌های جدید مسیری را در پیش‌گرفته است که این کشور را به رهبر صنعت استخراج بیت کوین تبدیل می‌کند.

 

منبع: ارز دیجیتال

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تبلیغ خلاقانه اپل، گوشی های اندروید را نابود کرد
تبلیغ خلاقانه اپل، گوشی های اندروید را نابود کرد

اپل به تازگی برای گوشی های آیفون خود تبلیغی را منتشر کرده که گوشی های اندروید...

اضافه شدن قابلیت نقاشی آنلاین به اپلیکیشن Penup سامسونگ
اضافه شدن قابلیت نقاشی آنلاین به اپلیکیشن Penup سامسونگ

برنامه طراحی سرگرم‌کننده سامسونگ به اسم PENUP، در بروزرسانی جدیدشف قابلیت های...

تاکسی های اینترنتی ایرانی از خدمات جدید اوبر خبر دارند؟
تاکسی های اینترنتی ایرانی از خدمات جدید اوبر خبر دارند؟

شرکت اوبر که بزرگترین تاکسی اینترنتی جهان محسوب می شود، در ابتکاری جالب...

ترفندهای جالب PS4 که احتمالاً نمی دانید
از قابلیت های مخفی پلی استیشن 4 چه می دانید ترفندهای جالب PS4 که احتمالاً نمی دانید

اگر از آن دسته از گیمرهایی هستید که به تازگی پلی استیشن 4 خریداری کرده اید و یا...

پنتاگون مانع از افشای اطلاعات فرازمینی ها

یک «انجمن مخفی» در پنتاگون مانع از افشای اطلاعات درباره یوفوها شده است.

آموزش استفاده از فیلتر گریه در اپلیکیشن اسنپ چت
آموزش استفاده از فیلتر گریه در اپلیکیشن اسنپ چت

اگر در چند هفته گذشته در اکسپلور اینستاگرام و اسنپ چت ویدئوهایی از  گریه...

قابلیت خطرناک گوشی های آیفون حتی در زمان خاموشی
قابلیت خطرناک گوشی های آیفون حتی در زمان خاموشی

آیا فکر می کنید خاموش کردن آیفون به این معنی است که از فعالیت های مخربِ که...

رکورد تاریخی بیت کوین در سقوط
رکورد تاریخی بیت کوین در سقوط ثبت شد

پس از رکوردی که بیت کوین در کاهش ارزش در سال ۲۰۱۴ داشت، امسال و در روزهای...

۲۰ درصد از اکانت‌های توییتر فیک
ایلان ماسک: ۲۰ درصد از اکانت‌های توییتر فیک و اسپم هستند

ایلان ماسک که در پروسه خرید توییتر قرار دارد، ادعا کرده که ۲۰ درصد از...

ایمپلنت زیر پوست به جای کارت بانکی
ساخت یک ایمپلنت زیر پوست به جای کارت بانکی

پرداخت با انگشت یا ضربه زدن از طریق یک ایمپلنت کاشته شده در بدن به جای استفاده...