کد خبر:1356011
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

گزارش:

منابع نقدی تنها ۵ درصد از پشتوانه تتر را تشکیل می‌دهند

تتر

گزارشی از ذخایر پشتوانه این استیبل کوین نشان داد که تنها 5 درصد از پشتوانه تتر «نقد» است. از سوی دیگر، تحقیقات حاکی از آن است که منابع اختصاص یافته به پشتوانه تتر، بیشتر از مبلغ مورد نیاز است.

تتر بخش اوراق تجاری ذخیار پشتوانه خود را بین ماه‌های سپتامبر تا دسامبر (شهریور تا آذر) سال گذشته، با بیش از یک‌پنجم کاهش، از حدود ۳۰.۵ میلیارد دلار به ۲۴.۱۶ میلیارد دلار، رسانده است.

بر اساس توافقی که تتر از فوریه (بهمن) ۲۰۲۱ با دادگاه انجام داده، از نظر قانونی موظف است هر سه ماه یک‌بار گزارش ذخایر پشتوانه خود را ارائه کند. در جریان این توافق، دادگاه نیویورک تتر را به پرداخت جریمه‌ای ۱۸.۵ میلیون دلاری محکوم کرده بود. مجموعه تتر پیش‌تر متهم شده بود که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مقدار مشخصی از پشتوانه فیات توکن‌های خود را خلاف واقع اعلام کرده است.

آخرین تأییدیه این شرکت را حسابداران ام‌اچ‌ای کیمن (MHA Cayman) که در جزایر کیمن فعالیت می‌کنند، تهیه کرده‌اند که در واقع تجزیه‌وتحلیل ذخایر پشتوانه تتر را از ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) ۲۰۲۱ است.

در این گزارش گفته شده است که «ارزش دارایی‌های تلفیقی تتر از بدهی‌های تلفیقی آن بیشتر است»؛ با این حال این اختلاف ارزش جزئی عنوان شده است. ارزش مجموع دارایی‌های تتر ۷۸.۶۷ میلیارد دلار برآورد شده، در حالی که رقم بدهی‌ها حدود ۷۸.۵۳ میلیارد دلار است. در اینجا منظور از «بدهی» همان پشتوانه‌ای است که تتر باید برای ثابت‌ماندن قیمت توکن‌های خود تهیه کند.

ساختار ذخایر تتر از گزارش قبلی آن در اواخر سپتامبر (مهر) تغییر قابل‌توجهی داشته است؛ به‌طوری که ارزش وجوه نقد و سپرده‌های بانکی با کاهش ۴۲ درصدی به ۴.۱۸۷ میلیارد دلار رسیده، در حالی که ارزش ذخایر مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول با رشد ۲۰۰ درصدی به ۳ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که ارزش اوراق قرضه دولتی تتر نیز ۷۷.۶ درصد رشد کرده و به ۳۴.۵۲ میلیارد دلار رسیده است.

مقدار قابل‌توجه اوراق تجاری پشتوانه ذخایر تتر که تا مه (اردیبهشت) ۲۰۲۱ به ۶۵.۳۹ درصد رسید، باعث انتقاد ناظرانی شد که نبود شفافیت در رابطه با منشأ اوراق و اعتبار آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری زیر سؤال برده بودند. همچنین سال گذشته، با وجود مخالفت تتر نگرانی‌هایی وجود داشت که ممکن است این شرکت به‌واسطهٔ نگهداری اوراق تجاری مؤسسه چینی اِوِرگرند (Evergrande)، در معرض بحران مالی این گروه قرار گیرد.

شرکت‌های بزرگ اغلب اوراق تجاری را برای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت حقوق‌ و دستمزد و بدهی‌های کوتاه‌مدت خود منتشر می‌کنند. این اوراق با عنوان «بدهی بدون‌ وثیقه» نیز شناخته می‌شوند، زیرا معمولاً هیچ شکلی از وثیقه آنها را پشتیبانی نمی‌کند.

تأییدیه تتر نشان می‌دهد ۱۳.۹۳ میلیارد دلار از اوراق تجاری آن دارای سررسید ۹۰ روزه هستند. علاوه بر این، ۹.۹۴ میلیارد دلار از اوراق تجاری تتر ۹۱ تا ۱۸۰ روز و ۸۲۳ میلیون دلار بین ۱۸۱ تا ۳۶۵ روز سررسید دارند. هر اوراق تجاری با دوره سررسید بیش از ۲۷۰ روز (۹ ماه) باید در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت شود.

طبق داده‌های کوین گکو «Coingecko»، ارزش بازار تتر در زمان نگارش این گزارش به ۷۹.۴۷ میلیارد دلار رسیده و ارزش بازار بزرگترین رقیب آن، یعنی یواس‌دی کوین (USD Coin)، حدود ۵۲.۷ میلیارد دلار است.

 

منبع: ارز دیجیتال

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نشانه های نزدیک بودن به طرح صیانت با راه اندازی اینترنت کودکان

وزیر ارتباطات از راه اندازی طرحی موسوم به اینترنت ویژه کودککان در آینده...

رمزگشایی از زمان عرضه عمومی گوشی آیفون 14
رمزگشایی از زمان عرضه عمومی گوشی آیفون 14

شایعات از منابع نزدیک به کمپانی اپل حکایت از این دارند که سری آیفون 14 اپل در 13...

گزارش سال 1400 دیجیتون

معرفی دیجیتون:دیجیتون به عنوان بزرگترین پلتفرم سرگرمی و آموزش کودکان در سال...

قیمت شاسی بلندهای پرطرفدار بازار

خودروهای شاسی بلند طی چند سال اخیر به عنوان اتومبیل‌های جادار و راحت...

کد تخفیف فریبنده اسنپ فود برای کاربران، سوژه طنز شد
ماجرای کد تخفیف فریبنده اسنپ فود برای کاربران

اسنپ فود همچنان سوژه کاربران فضای مجازی است. پس از اعتراض کاربران به ارسال با...

آشنایی با پروفسور محمد جمشیدی نخبه ایرانی ناسا
آشنایی با پروفسور محمد جمشیدی نخبه ایرانی ناسا

در ادامه معرفی نخبگان ایرانی خارج از کشور، امروز به نام پروفسور محمد جمشیدی...

رونمایی از سنسور 200 مگاپیکسلی جدید سامسونگ به نام ایزوسل Hp3
رونمایی از سنسور 200 مگاپیکسلی جدید سامسونگ به نام ایزوسل Hp3

سامسونگ سنسور 200 مگاپیکسلی جدیدی به نام ISOCELL HP3 را معرفی کرد. “کوچکترین پیکسل...

جعبه صوتی Orba 2 چیست و چطور مثل یک استودیو عمل می کند؟
جعبه صوتی Orba 2 چیست و چطور مثل یک استودیو عمل می کند؟

جعبه صوتی Orba 2 اولین دستگاه موسیقی که یک استودیو را در کف دستان شما قرار...

کاهش 50 درصدی مصرف برق صنعت استخراج بیت کوین

کاهش 50 درصدی مصرف برق صنعت استخراج بیت کوین در پی سقوط بازار رمزارز اتفاق...

معرفی قابلیت جدید اینستاگرام به نام Notes
معرفی قابلیت جدید اینستاگرام به نام Notes

اینستاگرام در حال کار بر روی قابلیت notes و امکان یادداشت برداری سریع برای...