کد خبر:1337687
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بهترین زمان ورود به بورس کی است؟

بهترین زمان ورود به بورس

یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای بهترین زمان ورود به بورس را می‌داند و با در نظرگرفتن ساعات طلایی جهت افزایش سود، تلاش می‌کند تمام معاملات خود را در این زمان انجام دهد.

بهترین زمان ورود به بورس کی است؟

به نظر شما بهترین زمان ورود به بورس کی است؟ شاید باور نکنید، ولی برخی روزها برای معامله بهتر از ایام دیگر هفته است. حتی ساعت‌های خاصی برای معامله وجود دارد که از آن به عنوان بهترین زمان برای خریدوفروش سهام یاد می‌کنند.

اما فکر می‌کنید چرا برخی از ساعت‌ها در طول روز برای تجارت بهتر است؟ یا اینکه چرا برخی از خریدوفروش‌ها را باید در روزهای خاصی انجام داد؟

هر آنچه تا به حال در این مورد شنیده‌اید را کنار بگذارید و با ما در این متن همراه شوید. تمام اطلاعاتی که در این مورد لازم دارید را در اختیار شما می‌گذاریم.

چرا باید بهترین زمان معامله در بورس را بدانیم؟

برای تمام سرمایه‌گذاران تشخیص درست بهترین زمان برای خرید یا فروش سهام در بورس ضروری است. زیرا یک سرمایه‌گذار تنها زمانی در کار خود موفق خواهد بود که سهم خود را با پایین‌ترین قیمت بخرد و همان سهم را در بالاترین قیمت بفروشد.

بنابراین زمانی معامله‌گر در کار خود موفق خواهد شد که زمان‌های طلایی برای خریدوفروش سهام را شناسایی کرده و در این ساعات اقدام به معامله کند.

اما نکته‌ای که باید بدانید این است که ساعات طلایی برای معامله در هر کشوری با توجه به ساعات فعالیت بازار در آن کشور تنظیم است. در این مقاله شما را با بهترین زمان ورود به بورس در بازار ایران آشنا می‌کنیم.

 
نگاهی به ساعات طلایی در بازار بورس ایران

اگر جز سرمایه‌گذاران بازار بورس باشید، با ساعات معاملاتی بازار آشنا هستید. اما چنانچه به تازگی در این حوزه وارد شده‌اید، باید بدانید ساعات معاملاتی در بازار بورس و فرابورس از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ بعد از ظهر است.

معمولاً در ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود، زیرا این ساعت به سفارش‌گیری اختصاص دارد. در این ساعت کاربران سفارش‌های خرید یا فروش خود را در سامانه معاملاتی وارد می‌کنند. اما از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ ظهر معاملات اصلی در تالار و بازارهای مختلف آغاز می‌شود.

بهترین زمان ورود به بورس

بهترین زمان خرید سهام در بورس

در مباحث تحلیل تکنیکال، بهترین زمان برای خرید سهم معمولاً در دو حالت زیر است:

  • زمانی که قیمت سهم از حمایت برگشته باشد
  • هنگام شکستن مقاومت

این دو مورد کمک شایانی به سرمایه‌گذاران برای تعیین بهترین زمان معامله در بورس می‌کند. تنها لازم است که با توجه به فنون بازارخوانی زمان مناسب را برای خرید سهام مشخص کنید.

اما در چه زمانی شکستن مقاومت سهام اتفاق می‌افتد؟ زمانی که کندل قیمتی در آن روز در بالای قیمت مقاومت موردنظر بسته شود، شکستن مقاومت را مشاهده خواهید کرد.

به عنوان مثال، فرض کنید ساعت ۱۰ با این تصور که قیمت در بالای سطح موردنظر شما بسته و تثبیت شده است، سهام موردنظر را خریده‌اید. اما تا زمان پایان معاملات یعنی ساعت ۱۲:۳۰ شاهد افت قیمت سهام بودید. در نهایت ممکن است که قیمت پایین‌تر از سطح مقاومت بسته شود.

در این صورت شما خرید خود را بدون توجه به بهترین زمان معامله در بورس انجام داده‌اید و منتظر هیچ شکستی نماندید. اینجا همان نقطه‌ای است که شما با خرید سهام در بالاترین قیمت احتمالا متحمل ضرر فراوانی خواهید شد.

اما اگر در زمان‌های طلایی اقدام به خرید سهام کنید، دیگر از بسته بودن قیمت سهام اطمینان خواهید داشت. خلاصه کلام این است که اگر قیمت در بالای سطح مقاومت تثبیت شود، یکی از شروط شکست استاندارد قیمت رعایت شده است.

همچنین بخوانید: بهترین نمادهای بورسی برای خرید کدامند؟

بهترین ساعت برای خرید سهام در طول روز

زمان مجاز برای معاملات در بازار بورس به طور کلی سه ساعت و نیم است. در برخی از این ساعات حجم زیادی از معاملات را شاهد هستیم و در برخی از ساعات نیز حجم معاملات بسیار پایین می‌آید.

معمولا ساعت ۹ تا ۹:۱۵ صبح بیشترین حجم معاملات را شاهد هستیم. البته نباید از ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۲:۳۰ نیز غافل شد. حتما برایتان سؤال شده که بهترین ساعت برای خرید سهم در طول روز چه ساعتی است؟ بهترین زمان برای خرید یک سهم ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۲:۳۰ است، اما چرا؟

در اکثر روزها شاهد فشار فروش اینترنتی در ساعات پایانی معاملات هستیم که معمولا منجر به کاهش قیمت سهام می‌شود. این ساعت بهترین زمان معامله در بورس است که سهام‌ با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسند.

بهترین زمان برای فروش سهام در بورس

برای اینکه بهترین زمان فروش سهام را نیز پیدا کنید، نیاز به مهارت بازارخوانی خواهید داشت. اما به طور کلی فروش سهام معمولا در یکی از دو حالت زیر اتفاق می‌افتد:

  • زمانی که سهام به تارگت قیمتی خود نزدیک می‌شود
  • زمانی که حد ضرر فعال می‌شود

ساعات طلایی برای فروش سهام

معمولا ساعت‌های ابتدای بازار یعنی ساعت ۹ تا ۹:۱۵ را ساعات طلایی برای فروش سهم می‌دانند. در صورتی که سهام شما به تارگت قیمتی رسیده باشد، روند سهم صعودی است. در چنین شرایطی بدون شک تقاضا برای خرید سهام زیاد می‌شود. از این رو امکان فروش سهم در درصدهای مثبت دور از انتظار نخواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که این فروش پرسود در ۱۵ دقیقه اول بازار اتفاق می‌افتد.

اما زمانی که حد ضرر فعال می‌شود، باید هر چه زودتر اقدام به فروش سهام خود کنید. مشکلی که معمولا فروشندگان با آن سروکار دارند، منتظر ماندن در صف فروش است. حتی در برخی از مواقع سرمایه‌گذاران امکان خارج شدن از سهم را نیز ندارند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر برای فروش سهام خود اقدام کنید.

شناسایی بهترین زمان برای معامله

یافتن سهامی مناسب برای خرید یکی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌آید. البته خرید سهام می‌توان سودآور نیز باشد، به شرطی که قیمت سهام خریداری‌شده افزایش یابد. اما بهترین زمان معامله در بورس چه زمانی است؟ چه زمانی برای خرید سهام بهتر است؟

 

در ادامه 4 نکته مهم را با شما در میان می‌گذاریم که با کمک آن‌ها می‌توانید بهترین زمان معامله در بورس را به خوبی تشخیص دهید.

در این صورت شانس شما برای کسب درآمد از سهام‌ خریداری‌شده نیز بیشتر خواهد بود.

۱- زمانی که سهام به فروش می‌رسد

وقتی نوبت به خرید می‌رسد، مصرف‌کنندگان همیشه منتظر تخفیف هستند. به عنوان مثال، جمعه سیاه، دوشنبه سایبری و فصل کریسمس نمونه‌های بارز قیمت پایین محصولات در بازار است. از آن جایی که در این زمان فروش محصولات بالا می‌رود، تقاضا برای محصولات نیز افزایش می‌یابد.

اما سرمایه‌گذاران معمولا در این زمان‌ها ترغیب به فروش محصولات خود نمی‌شوند و از فروش سهام خود با قیمت پایین خودداری می‌کنند. آن چیزی که اهمیت دارد، کاهش قیمت سهام نیست. مهم این است که شما محدوده زمانی درستی را برای خرید سهام در نظر بگیرید.

برای این کار بهتر است که گزارش‌های تحلیلگران را به طور مداوم مطالعه کنید. اینکه بدانید تحلیلگران در این باره چه نظری دارند، نقطه خوبی برای شروع تجارت و معامله‌های شما محسوب می‌شود. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم به وب‌سایت‌های مالی سری بزنید، این سایت‌ها اعداد و ارقام مربوط به این موضوع را منتظر می‌کنند.

اگر محدوده زمانی درست برای خرید و بهترین زمان معامله در بورس را ندانید، سود زیادی در انتظار شما نخواهد بود.

2- زمانی که سهام بی‌ارزش می‌شود

اگر به دنبال یک محدوده قیمتی مشخص هستید، به اطلاعات زیادی در این موردنیاز دارید. بهترین روش جهت ارزش‌گذاری سهام موردنظر، تخمین چشم‌انداز آینده شرکت است. اینکه شرکت در آینده به رشد و سود خوبی خواهید رسید یا خیر.

یکی از بهترین روش‌های ارزیابی، تجزیه و تحلیل جریان نقدی تخفیف است. این روش به این صورت است که جریان‌های نقدی پیش‌بینی‌شده در آینده شرکت را در نظر می‌گیرند و سپس آن‌ها را با استفاده از یک عامل خطر معقول کاهش می‌دهند. در نهایت با مجموع این جریانات نقدی به قیمت سهام در آینده می‌رسند. طبیعی است که اگر قیمت سهام فعلی زیر این مقدار باشد، احتمالاً خرید خوبی خواهیم داشت.

اما روش‌های دیگری نیز برای ارزیابی شرایط سهام‌ و شرکت‌های مربوط به آن‌ها نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • بررسی رشد سود سهام شرکت با رقبا
  • مقایسه چند برابر قیمت سهام با سود سهام
  • مقایسه قیمت به فروش و قیمت به گردش پول

تمامی این روش‌ها به سرمایه‌گذار کمک می‌کند که در سنجش قیمت سهام نسبت به رقبای آن راحت‌تر عمل کند، و در نهایت نیز بهترین زمان معامله در بورس را تشخیص دهد.

بهترین زمان ورود به بورس

3- برنامه خود را پیش ببرید

اگرچه توجه به قیمت تحلیلگران با حتی توصیه‌های خبرنامه‌های مالی نقطه خوبی برای شروع سرمایه‌گذاری است، اما سرمایه‌گذاران بزرگ خود در مورد سهام‌ موردنظر تحقیق می‌کنند.

تحقیقات سرمایه‌گذاران شامل موارد متعددی می‌شود مانند خواندن گزارش‌های سالانه شرکت موردنظر، خواندن اخبار جدید منتشرشده درباره آن شرکت یا حتی بررسی نمایشگاه‌های اخیری که در آن‌ها شرکت کرده است.

تمامی این اطلاعات در وب‌سایت شرکت‌های بزرگ قابل‌مشاهده است که به برنامه‌ریزی شما نیز کمک می‌کنند.

4- چه زمانی سهام را با صبر نگه دارید

فرض کنید که تمامی بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و هدف قیمتی سهام را نیز به درستی مشخص کرده‌اید. در صورتی که ارزش سهام کم شد، بلافاصله اقدام به فروش سهام نکنید.

صبور باشید. سهام‌ برای رسیدن به ارزش واقعی خود به زمان نیاز دارند. تحلیلگرانی که قیمت سهام را در ماه آینده با حتی سه ماه آینده پیش‌بینی می‌کنند، به سادگی حدس می‌زنند که ارزش سهام به سرعت افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال، ممکن است که دو سال زمان لازم باشد که ارزش سهام به محدوده هدف قیمتی نزدیک شود. حتی در برخی از موارد افزایش ارزش سهام سه الی پنج سال زمان می‌برد. در این صورت توصیه می‌کنیم که اگر به رشد سهام خود اطمینان دارید، صبور باشید و در فروش سهام خود هیچ عجله‌ای نکنید.

سخن آخر

پیتر لینچ یکی از سهامداران معروف است. او توصیه می‌کند که سهامداران هر آنچه را که می‌دانند درست است را خریداری کنند و در خرید آن تردید نداشته باشند. اما سایر افراد بهتر است پیش از خرید سهام در مورد شرکت یا سرمایه‌گذاران آن تحقیق کنند.

اگرچه نکاتی که در این مقاله گفته شد، برای یک خرید مطمئن لازم است اما کافی نیست. در انتخاب بهترین زمان معامله در بورس باید منطقی فکر کنید. خرید در زمان درست در نهایت به سودآورترین نتایج منتهی می‌شود.

منبع: خانه سرمایه

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بازی های موبایل برای مادران
معرفی بهترین بازی های موبایل برای مادران

استودیوها بازی‌های گوناگونی را توسعه می‌دهند که مناسب همه افراد است. برخی بازی...

تفاوت بین هودی و دورس دقیقا چیست؟ بررسی دو استایل متفاوت و شبیه!

فصل سرما شده و نوجوانان و جوانان لباس‌های گرم خود را از چمدان‌ها درآورده‌اند....

موارد ممنوعه در ورود به ترکیه
موارد ممنوعه در ورود به ترکیه کدامند؟

کشور ترکیه از نظر شرایط گردشگری برای ایرانی‌ها مقصد جذاب و محبوبی است. این کشور...

لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021
لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021 (معمایی، عاشقانه، کمدی و …)

پخش اخیر سریال Squid Game علاقه ایرانیان به سریال‌های کره ای را بیشتر از قبل کرده است....

افزایش حقوق 1401
حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400 چقدر می شود؟ افزایش حقوق 1401 کارگران و کارمندان چقدر خواهد بود؟

در روزهایی که بودجه سال آینده کشور در حال بررسی و تصویب است، اخبار از افزایش حقوق...

رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران
رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران را چک کنند | تدابیر کنترل کرونا امیکرون

مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ممانعت سفر افراد واکسن...

گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش
دفتر صدور گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش راه‌اندازی شد

مدیر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از راه‌اندازی...

دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم
برای دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم؟

ایمنی زایی دوز یادآور واکسن کووپارس رازی و مقایسه آن با دوز بوستر واکسن سینوفارم...

جدیدترین فهرست شهرهای آلوده جهان | تهران چهارم شد

تهران امروز با شاخص کیفیت هوای ۱۵۷ در رتبه چهارم فهرست شهرهای آلوده جهان قرار گرفت.

احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو
احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو | ستاد تنظیم بازار هنوز به توافق نرسیده است

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره...