کد خبر:1105862
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تاثیر مثبت تحریک الکتریکی در برقراری ارتباط بیماران با هوشیاری کم

repeated-brain-zapping-has-helped-minimally-conscious-patients-communicate-again

دانشمندان از تحریک الکتریکی مغز برای افزایش توانایی برقراری ارتباط در بیمارانی که دارای هوشیاری کمی هستند استفاده کردند.

به گزارش کلیک، دانشمندان در افرادی با هوشیاری حداقل، از تحریک الکتریکی استفاده کردند تا برقراری ارتباط را بعد از یک دوره درمان به آن ها برگردانند.

روش جدید به بیماران و خانواده های مبتلا به اختلالات آگاهی امید می دهد که با وجود آسیب های شدیدی که به مغز رسیده است، باز هم راهی برای بهبود وجود دارد.

حالات حداقل هوشیاری با اختلالات هوشیاری شدید مانند حالات نباتی مداوم یا سندرم قفل شدگی فرق دارد، چون بیمار هنوز هم می تواند دستورات ساده را دنبال کند و رفتارهایی هدفمند از خود نشان دهد.

دز سال ۲۰۱۴، محققان کشف کردند که در حال جاری کردن یک جریان ملایم به مغز افراد در حالت هوشیاری کم هستند که به آن ها کمک می کند پس از درمان ارتباط برقرار کنند.

این مطالعه جدید، توسط فیزیوتراپیست اورار تیبو از دانشگاه لیژ بلژیک به دنبال تحقیقاتی که پیش از این با استفاده از تحریکات ترانس جریان مستقیم یا tDCS بر روی ۱۶ بیمار به صورت دو سر کور و با نمونه گیری تصادفی انجام شده است.

بیمارانی که با تشخیص هوشیاری کم پس از ضربه های مغزی، کمبود اکسیژن و یا سکته مغزی شناخته شده بودند، و درک و آگاهی کمی از اطراف خود داشتند وارد مطالعه شدند.

افرادی که درمان را دریافت کرده بودند، بر روی پوست سر آن ها الکترود قرار داده شده و جریانی ۲ میلی آمپر در سراسر قشر جلویی مغز سمت چپ به مدت ۲۰ دقیقه بیش از پنج روز دریافت کردند.

نسخه کنترل درمان نیز مشابه همین بود با این تفاوت که فقط پنج ثانیه طول کشید.

همانند مطالعه قبل، آن دسته از بیمارانی که tDCS دریافت کرده بودند، سطوح متفاوت قابل توجهی در نمره هوشیاری نشان دادند، از این نمره برای تعیین هوشیاری آن ها تا هفت روز بعد از آخرین جلسه استفاده می شود. این نمره شامل پاسخ به دستورات، شناختن موقعیت اشیاء، پاسخ حرکتی خودکار و حرکات چشم ها می باشد.

دو بیمار تا جایی بهبود یافتند که قادر به عملکرد ارتباطی شدند. آن ها نمی توانستند صحبت کنند، ولی پزشکان قادر به سوال پرسیدن از آن ها بودند، برای مثال نام آن ها را پرسیدند، آیا نام تو دیوید است؟ فرد پاسخ داد بله، یا نه، و پاسخ را فقط را با حرکت قسمتی از بدن خود ارایه داد.

چهار نفر پس از درمان اول پاسخ دادند، نتایج شبیه مطالعه سال ۲۰۱۴ بود. بقیه بیماران تا چهار روز طول کشید که علائمی از بهبودی از خود نشان دهند، برای این بیماران پیشنهاد شد که درمان تکرار شود.

افزایش اثرات tDCS در طول جلسات، می توانست به دلیل افزایش تحریک پذیری گیرنده های NMDA بود که می تواند تحریک پذیری قشر مغز را تقویت کند.

این روش ممکن است درمان کامل را به همراه نداشته باشد، فعلا یک گام قابل توجه از درمان های رایج از جمله داروهای ضد ویروسی مانند درمان بیاری پارکینسون، با داروی آمانتادین است که با حملات صرع نیز مرتبط است.

به گفته محققان، tDCS هیچ عوارض جانبی خواهد داشت، البته اگر به درستی استفاده شود.

در واقع، در دیگر آزمایشات، نشان داده شده است که این فرم از تحریک الکتریکی در افراد مورد مطالعه سالم باعث افزایش شناخت این افراد می شود و این کار با ارتقای نمره ریاضی این افراد نشان داده می شود. حتی اگر در ارتش نیز در نظر بگیریم، می تواند باعث افزایش تمرکز در شرایط فشار در پرسنل ارتش شود.

در حالی که کارشناسان می گویند که مطالعات بیشتری نیاز است تا این نوع از درمان به مرحله تجاری سازی برسد و حتی می تواند به عنوان روشی ایمن برای استفاده روزانه در بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد.

محققان هنوز نیاز دارند ببینند اگر از این روش پنج ساعت در یک روز استفاده کنند چه اتفاقی می افتد، یا اینکه اگر روزانه برای سه ماه به عنوان مثال مورد استفاده قرار گیرد چه رخ خواهد داد. بنابراین قبل از بلندپروازی در مورد استفاده از این روش باید کمی مراقب بود.

با توجه به پتانسیل و تاثیر دستگاه tDCS، می توان به راحتی آن را در منزل به کار برد و در راستای درمان، این نشانه هاست که امیدوار کننده هستند.

.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
مشخصات فنی و قیمت ریرا ایران خودرو
مشخصات فنی و قیمت ریرا ایران خودرو

پس از مدتها گمانه زنی، روز گذشته به طور رسمی، خودرو جدید ایران خودرو موسوم به...

رونمایی از ساعت های هوشمند و هیبردی فسیل

کمپانی فسیل (Fossil) از نسل جدید ساعت‌های هوشمند Hybrid خود با نام Gen 6 Hybrid، برای...

هدست واقعیت مجازی(VR) چطور کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟
اجزای اصلی هدست واقعیت مجازی هدست واقعیت مجازی(VR) چطور کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟

واقعیت مجازی (VR) اکنون سریعترین بخش محتوا در جهان است.تحقیقات PwC نشان داد که...

از فناوری 3D MoMa انویدیا چه می دانید
از فناوری 3D MoMa انویدیا چه می دانید

انویدیا این هفته از طریق شعبه تحقیقاتی هوش مصنوعی خود یک ابزار طراحی واقعیت...

ساخت مدرسه در مناطق محروم، مسئولیت اجتماعی اسنپ فود در حوزه عدالت آموزشی

مسئولیت اجتماعی، مسئولیتی خیرخواهانه و نیکوکارانه در اجتماع است که در همه...

کولر صنعتی سلولزی

با نزدیکشدن به فصل گرما، اکثر افراد به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای سرمایش...

مشخصات فنی گوشی نوکیا استایل پلاس (+Nokia Style)
مشخصات فنی گوشی نوکیا استایل پلاس (+Nokia Style)

ظاهرا نوکیا در حال آماده شدن برای راه‌اندازی دستگاه جدیدی با نام نوکیا...

بازی GTA 6 رمزارز خواهد داشت

با توجه به تب و تاب بالای مارکت رمزارزها، شرکت سازنده بازی GTA یعنی راک استار...

خودروی برقی تک سرنشین عجیب چینی
خودروی برقی تک سرنشین عجیب چینی

یک استارتاپ چینی به تازگی خودرویی برقی تک سرنشین ساخته که در مواقع لزوم در...

با دوربین حرفه ای gopro hero 10 مثل هالیوودی ها فیلم بگیرید

اگر به دنبال ثبت لحظات خود با ویدئوی حرفه ای به شکل فیلمبرداران هالیوودی...