کد خبر:1116230
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سامانه‌ انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رونمایی شد

افتتاح سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

کلیک - رونمایی از سامانه‌ انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران کشور برگزار شد.

حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در این مراسم گفت: ‌«این قانون در سال ۱۳۸۸ تصویب شد. جمهوری اسلامی ایران این قانون را تازه کشف نکرده و پخش زنده‌ی مذاکرات و جلسات مجلس که در قانون اساسی ذکر شده، نشان دهنده‌ آزاد بودن دسترسی مردم به اطلاعات و حقوق مردم در این زمینه است.»

حسین انتظامی

دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات توضیح داد که اجرای این قانون تا سال ۹۲ به تأخیر افتاده است. این قانون سه آیین‌نامه‌ اجرایی داشت و رئیس جمهوری دستور به وابسته نبودن اجرای این قانون به تعیین و تأیید آیین‌نامه‌ها بود. اصرار بر استفاده‌ ساختارهای موجود و عدم ایجاد ساختار جدید بود. سازمان فناوری اطلاعات در راه اندازی این سامانه تلاش بسیاری کرد. برای این سامانه ۸ ماه مطالعات و تحقیق شکل گرفت و شیوه‌های اجرایی در دیگر کشورهای دنیا نیز بررسی شد.

به گفته‌ی حسین انتظامی، ۳۴ دستگاه تا کنون به این قانون و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته‌اند. ۴۰۰ دستگاه شامل این قانون است که باید نام و اطلاعات همه آنها را باید در سامانه‌ حضور داشته باشد. بر اساس قانون حداکثر ۱۰ روز از درخواست باید اطلاعات در اختیار فرد درخواست کننده قرار بگیرد. این سامانه از فساد جلوگیری کرده و مسئولان را به پاسخگویی سوق می‌دهد. این سامانه راهی برای اجرای مردم سالاری دینی است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: «دسترسی آزاد به اطلاعات یک مسئله‌ ملی است. دولتی که می‌خواهد باقی بماند باید مردمی باشد. ما باید نظارت مردم بر خود را بالاببریم. در حقیقت این یک فرآیند دموکراسی است. اگر می‌گوییم دموکراسی دینی در کشور برقرار است، دولت و حکومت باید با مردم صادق باشد.»

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: «دولت و حکومت تا جایی که این اطلاعات باعث جلوگیری از فساد می‌شود، باید این اطلاعات را در اختیار مردم بگذارند. استفاده درست مردم از اطلاعات هم بسیار مهم است. هر چه مردم استفاده‌ی درستی از اطلاعات بکنند دستگاه‌ها با علاقه بیشتر اطلاعات بدهند.»

واعظی در مورد محدودیت‌های موجود در این سامانه توضیح داد:‌ «ما محدودیت‌هایی داریم. منافع ملی، حریم خصوصی و اطلاعات تأثیرگذار سازمان‌هاوشرکت‌ها از این دسته محدودیت‌ها برای ارائه اطلاعات است. این سامانه اجازه دسترسی همه مردم به اطلاعات را از روستاها تا شهرهای بزرگ را فراهم می‌کند. اگر ما دولت الکترونیک را زودتر رونمایی کنیم، دسترسی آزاد اطلاعات نیز بسیار بهتر می‌شود و اعتماد و اطمینان مردم نیز بیشتر خواهد شد.»
وزیر ارتباطات گفت:‌«فرهنگ‌سازی و آموزش نیز در این سامانه بسیار مهم است. هم فرهنگ‌سازی و آموزش در دستگاه‌ها باید باشد که اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند و هم فرهنگ‌سازی در میان مردم باشد که اطلاعات به دست آمده را در موارد درست به کار ببرند و سوءاستفاده نکنند.»

جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: «گام مهمی از این مسیر بنیان گذاشته شده است. اگر ما این سامانه را پیش از این داریم فسادهای نجومی چون املاک نجومی، اختلاس نجومی و حقوق نجومی را شاهد نبودیم. این سامانه اگر بود انحصار برای افراد به وجود نمی‌آمد.»

جعفر پور رئیس کمیسیون فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «افرادی که به قدرت نزدیک هستند دنبال انحصاری کردن اطلاعات هستند ولی اگر ما مردم به دنبال نظارت بر مسئولان باشیم این انحصار از بین می‌رود. همین که ۸ سال میان تصویب و اجرای این قانون فاصله افتاده است یعنی که فشارها و جلوگیری‌های از اجرا وجود داشته است.»

جعفرپور در مورد محدودیت‌های دسترسی آزاد به اطلاعات توضیح داد که حریم خصوصی را نباید گسترده کنیم که همه اطلاعات در زمینه حریم خصوصی قرار بگیرد و اطلاعات خوبی به دست مردم نرسد. آیا به دلیل حریم خصوصی احتمال ندارد که ارائه دسترسی و انتشار اطلاعات به مردم ارائه نشود. در بخش محرمانه‌ها هم منافع ملی باید در نظر گرفته شود نه منافع گروه‌ها، احزاب و افراد.

علی صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: «اساسا در مباحث جدید قدرت ملی عواملی چون قدرت رسانه، قدرت دیپلماسی و قدرت فناوری اطلاعات و اطلاعات را مطرح می‌کنند. اطلاعات و مباحث مربوط به آن بسیار اهمیت دارد. صاحب اصلی اطلاعات مردم هستند و مسئولان امانت‌دار بخشی از آن هستند.»علی صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر ارشاد ادامه داد: «حکرمانی خوب شاخص‌هایی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها دسترسی آزاد به اطلاعات است. در این بخش میزان دسترسی آزاد به مردم بررسی می‌شود. این دسترسی آزاد محدود به دولت و قوه مجریه نمی‌شود. یعنی کل حکومت اعم از قوه مجریه، قوه قضائیه، قوه مقننه و دیگر دستگاه‌های حکومتی باید اطلاعات‌شان را به صورت آزاد در اختیار مردم بگذارند. این دسترسی به معنی شفافیت است.»

صالحی امیری در مورد حکمرانی خوب و حیاط خلوت دولت‌ها گفت: «دولت‌هایی که انحصار و حیاط خلوت برای خودشان در نظر می‌گیرند حکمران خوبی نخواهند بود و کارشان با فساد همراه است. دسترسی آزاد به اطلاعات منتی بر سر مردم نیست و باید بدانیم این حقوق اصلی مردم و وظیفه ما قانونی و شرعی ما است. آزادی فقط در حوزه سیاسی و دموکراسی تعریف نمی‌شود و شاخص‌های مهمی دارد که یکی از آنها دسترسی آزاد به اطلاعات است.»

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دریایی از اطلاعات وجود دارد که پژوهشگران و محققان از دسترسی به آن محروم‌اند. این اطلاعات در لایه‌های ۷۰ گانه محافظت می‌شود که اگر به مردم و پژوهشگران ارائه شود، شاهد موفقیت‌ها و شکوفایی‌ها خواهیم بود. پرستیژ بین‌المللی نظام هم به نوع و میزان دسترسی آزاد مردم به اطلاعات وابستگی دارد.

انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از وعده‌های حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم بود که پس از تصویب قوانین و آیین‌نامه‌ی مرتبط با آن در سال‌های گذشته، سامانه‌ آن امروز پس از ۴۵ روز دوره‌ آزمایشی برای دسترسی عموم رونمایی شد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
وزیر ارتباطات آب پاکی را روی دستان کسب و کارهای اینستاگرامی ریخت

عیسی زارع پور در جدیدترین مصاحبه خود آب پاکی را روی دست کسب و کارهایی که در...

چرا مردم ایران حضور در پیام رسان های داخلی را دوست ندارند؟

پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ و اینستاگرام در چند روز...

شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

دو باگ امنیتی خطرناک در واتساپ شناسایی شد.

ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...

آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس
آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس

در ادامه این مطلب آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل...

تحریم گوگل چت برای کاربران ایرانی برداشته شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد به تازگی اپلیکیشن Google Chat برای کاربران ایرانی در دسترس...

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است
ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است

کریم سجادپور در خصوص آخرین وضعیت فعالسازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در...

لیست سایت ها و اپلیکیشن هایی که در روزهای اخیر فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...

با این خودرو در مسافت های کوتاه پرواز کنید

شرکت خودرو سازی فولکس واگن یک محصول جدید مفهومی سطح پنج جدید را معرفی کرده...