کد خبر:1007536
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

‌مایکروسافت هدست‌های هوشمند برای افراد کم ‌بینا را به روزرسانی می‌کند

مایکروسافت با همکاری مؤسسه‌ی "گاید داگ" آمریکا، تکنولوژی کمکی خود را برای افراد کم ‌بینا به روزرسانی کرد.این تکنولوژی به این افراد کمک می‌کند که تجربه‌های مفید بیش‌تری داشته باشند.

همراه اول

به گزارش کلیک ، مایکروسافت با همکاری مؤسسه‌ی خیریه‌ی انگلیسی "گاید داگ" تکنولوژی کمکی جدید خود را به روز کرده و با بهره‌ گیری از هدست ‌های هوشمند و برنامه‌ای کامپیوتری به افراد کم بینا کمک می‌کند تا به وسیله‌ی صدا راحت‌تر از محیط اطراف خود عبور کنند.

نمونه‌ی اولیه‌ی این تکنولوژی سال پیش رونمایی شد. در آن نمونه مجموعه‌ای از صداهای ضعیف متوالی به افراد کمک می‌کرد که در مسیر درست حرکت کنند.

به گفته‌ی مایکروسافت، نمونه‌ی دوم این تکنولوژی طراحی جدیدی دارد که به جای تجویزی بودن توصیفی است.

به گفته‌ی مایکروسافت، همکاری با "گاید داگ" به آن‌ها اجازه می‌دهد که قابلیت بالقوه‌ی تکنولوژی را کشف کرده و به افراد کم بینا نیز کمک کنند تا مستقل و با اطمینان خاطر در خیابان راه بروند.

این ابر کامپیوتر برای ابداع این تکنولوژی در ابتدا از آموس میلر، یکی از کارکنان این شرکت، الهام گرفت.

میلر که خود مشکل کم بینایی دارد، با تولد دخترش انگیزه پیدا کرد تا راهی پیدا کند که بتواند با دخترش بیرون برود. او اکنون می‌تواند بدون احساس ترس و اضطرابی که معمولاً هنگام رفتن به مکان‌های جدید پیدا می‌کرد و بدون این‌که کسی او را همراهی کند با دخترش بیرون برود.

در نمونه‌ی اولیه‌، این ابزار به وسیله‌ی اطلاعاتی که به سرعت توسط حس‌گرها تولید می‌شد کار می‌کرد. به این صورت که هنگام نزدیک شدن به هر مانعی مانند ساختمان یا واگن‌ها‌ی قطار، از طریق هدست به فرد هشدار می‌داد.

به گفته‌ی مایکروسافت، در طراحی جدید نمونه‌ی دوم، به جای صدا ایجاد تصویری ذهنی از افراد پشتیبانی می‌کند.

به گفته‌ی میکروسافت، هدایت توسط صدا مانند چراغ فانوسی است که به وسیله‌ی نور افراد را هدایت می‌کند. این تکنولوژی تصویری رنگی را به کمک صدا در ذهن شما ایجاد می‌کند. ایجاد صداهای مصنوعی، فضایی، کلامی و غیرکلامی توسط این هدست، برای شما امواج صوتی 3 بعدی و به زبان خودتان را فراهم می‌کند.

این هدست جدید دارای ویژگی‌هایی مانند تشخیص موقعیت و پیش‌بینی موانع است و افراد را قادر می‌سازد تا در سریع‌ترین زمان ممکن با کمک شنیدن صداهای با فاصله و متوالی، از محیط اطراف خود آگاه شوند.

ویژگی جدیدی که به این سخت‌افزار اضافه شده است به کاربران اجازه می‌دهد که هم از صدا و هم از فاصله‌ی فیزیکی برای راه رفتن بهره بگیرند و اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی محیط اطراف خود را بشوند. این ویژگی در کنار هدایت افراد توسط برنامه‌ی کامپیوتری به آن‌ها کمک می‌کند که با استفاده از راهنمای صوتی و صدا، تصویری ذهنی از محیط اطراف خود بسازند.

علاوه‌ براین، مایکروسافت برنامه‌‌ی جامعی به نام "سیتی اسکرایب" را ابداع کرده است که مردم را قادر می‌سازد موانع موجود در شهر خود را علامت بزنند. این درحالیست که برنامه‌های راهنمای شهری قادر به نمایش صندلی‌های پارک، موانع، سطل‌های زباله و اشیای موجود در خیابان نیستند.

گرالد جیمز، آزمایش کننده‌ی این نمونه، گفت: "این نمونه تصویری از شهر ارائه می‌دهد. این نمونه تمام مغازه‌های شهر و تمام قسمت‌های جاده را به من نشان داد. فکر می‌کنم این برنامه واقعاً آزادی و استقلال بیش‌تری به ما می‌دهد."کیت ریدل نیز که این تکنولوژی را مورد آزمایش قرار داده است گفت: "استفاده از این ابزار اطمینان خاطر بیش‌تری به من داد و اضطراب مرا از حضور در مکان‌های جدید از بین برد. این ابزار قدرت زیادی به من می‌دهد و راه رفتن در خیابان که برای ما کاری سخت است را به فعالیتی لذت بخش تبدیل می‌کند. بیرون می‌روید چون می‌توانید نه به خاطر اینکه مجبور به بیرون رفتن هستید."

این تکنولوژی بخشی از پروژه‌ی "سیتی آنلاک" مایکروسافت است که بخشی از مؤسسه‌ی "فیوچر سیتی کتپالت" به شمار می‌رود و تحت حمایت دولت است. بنیان‌گذار مایکروسافت یکی از 7 نفری است که توسط هیئت راهبردی تکنولوژی انگلستان وارد کار شده است. هدف این هیئت گسترش اختراعات جهان پیشرو در حیطه‌های تخصصی است.

1 میلیارد دلار برای اقدامات این مؤسسه طی 5 سال آینده سرمایه گذاری شده است.به گفته ی مایکروسافت، بخشی از این پروژه مربوط به توانمند ساختن مردم توسط این تکنولوژی است تا بتوانند فعال‌تر باشند و به اهداف بیش‌تری در زندگی خود دست پیدا کنند.

مایکروسافت می‌گوید: "با ادامه‌ی همکاری با مؤسسه‌ی "گاید داگ"، به دنبال ایجاد نقطه‌ی اثبات تکنولوژی هستیم که نه تنها قابلیت تغییر زندگی مردم کم بینا را دارد، بلکه با تمرکز بر روی چالش‌های خاصی که آن‌‌ها روزانه با آن‌ها مواجه‌اند مزیت‌های بیش‌تری را برای افراد کم بینا نیز ایجاد می‌کنند."

ما معتقدیم که این تکنولوژی می‌تواند تغییراتی بنیادی در زندگی مردم ایجاد کند، به مردم این امکان را دهد که جهان اطراف خود را کنترل کنند و در کنار انجام کارهایی که دوست دارند جهان را جور دیگری تجربه کنند.

بر اساس پروژه‌ی "سیتی آنلاک"، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که حدود 180000 نفر فرد نابینا در انگلستان هستند که برای تنها زندگی کردن در خانه‌ی خود اطمینان خاطر لازم را ندارند. اما این تحقیق که با مشارکت مایکروسافت انجام شد حاکی از آن بود که پس از آزمایش اولیه، 62٪ شرکت کنندگان احساس امنیت و اطمینان‌خاطر بیش‌تری پیدا کرده بودند.

منبع : Zdnet

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  سریع ترین گوشی جهان از دیدگاه بنچمارک آنتوتو کدام است؟

  بنچمارک آنتوتو (AnTuTu) با محاسبه امتیاز هر یک از اسمارت فون های قدرتمند موجود در...

  جدایی رسمی بیل گیتس و همسرش
  جدایی رسمی بیل گیتس و همسرش

  بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت و همسرش ملیندا فرنچ گیتس که پس از ۲۷ سال زندگی مشترک...

  آغاز مراسم تنفیذ
  آغاز مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

  از لحظاتی پیش شاهد آغاز مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری با حضور رهبر...

  طراحان طرح صیانت به هدف نمی رسند
  آذری جهرمی: طراحان طرح صیانت به هدف نمی رسند

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره طرح صیانت از کاربران فضای مجازی گفت: ضرر پیش...

  تکذیب مرگ ارشا اقدسی
  فضای مجازی ارشا اقدسی را شبانه کشت!

  اوایل بامداد سه‌شنبه 12 مردادماه در برخی رسانه‌های رسمی و صفحه‌های مجازی خبر...

  تماشا کنید | چگونه معمای جعبه موسیقی را در بازی رزیدنت اویل ویلج حل کنیم؟

  در این ویدیو به سراغ یکی از معماهای رزیدنت اویل ویلج می‌رویم و نحوه حل معمای جعبه...

  لپ تاپ ریلمی بوک با رنگ آبی از راه می رسد
  لپ تاپ ریلمی بوک با رنگ آبی از راه می‌رسد

  نخستین لپ تاپ شرکت ریلمی به نام «ریلمی بوک» تا چند روز دیگر روانه بازار می‌شود....

  ترون چیست؟ | نحوه خرید ترون

  همه ما به سرمایه گذاری نیازمند هستیم؛ چرا که وقتی انسان سرمایه ای دارد باید آن را...

  مشخصات و قیمت گلکسی بادز ۲ لو رفت

  شرکت سامسونگ قصد دارد به زودی از جدیدترین هدفون بی‌سیم خود رونمایی کند. حال مشخصات...

  1 میلیارد توکن ریپل آزاد شد
  1 میلیارد توکن ریپل در میان افزایش حجم مبادلات این ارز دیجیتال آزاد شد

  شرکت ریپل در میان نبرد قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، 1 میلیارد توکن...