کد خبر:1352976
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

عرضه بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک در بازار

گرانی گاز هلیوم و مواد تشکیل‌دهنده برف شادی باعث سوء عمل بسیاری از فروشندگان شده است. بادکنک های هلیومی و برف های شادی ممکن است جشن شما را به عزا تبدیل کنند.

خطر بادکنک های هلیومی و برف های شادی

محمدرضا مرشد دوست، کارشناس ایمنی با اشاره به خطراتی که بادکنک های هلیومی و برف های شادی ایجاد می‌کنند، گفت: «در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک‌ها از گازی سبک استفاده می‌کنند که قابلیت اشتعال دارد.»

در اصل گازی که برای بادکردن بادکنک‌ها از آن استفاده می‌شود گازی سبک‌تر از هواست اما هلیوم نیست. این بادکنک‌ها به محض ترکیدن و پخش شدن به دلیل وجود شعله‌ای مثل شعله شمع و غیره، مشتعل می‌شوند.

مرشد دوست درباره خطرات استفاده از مواد محترقه و برخی وسایل که در مهمانی و جشن‌ها استفاده می‌شود، اظهار کرد: «عدم آشنایی با این وسایل و استفاده ناایمن از مواد محترقه‌ای مثل فشفشه، آبشار و غیره یا وسایلی مثل برف‌های شادی و بادکنک‌های هلیومی موجب وقوع حادثه و گاهی آتش‌سوزی می‌شود.»

این حوادث گاها نیز موجب ایجاد سوختگی و صدمات شدید برای افراد می‌شود. طی مدت اخیر ویدیوهای بسیاری از آتش گرفتن لباس افراد با مواد محترقه‌ای مثل آبشارها، یا آتش گرفتن برف شادی و منفجرشدن بادکنک‌های هلیومی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه مراسم آتش‌بازی در بسیاری از جشن‌های دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد، گفت: «اما استفاده از مواد محترقه و منفجره بحثی مجزا از آتش‌بازی است. این باید برای مردم مشخص شود که در همه دنیا از آتش‌بازی استفاده می‌شود، اما آتشی که تحت کنترل باشد. این در حالی است که آتش حاصل از مواد محترقه و منفجره آتش غیرقابل‌کنترل است.»

این کارشناس ایمنی ادامه داد: «در سایر نقاط دنیا استفاده از مواد محترقه‌ای که این‌گونه صدا ایجاد کند و خطرات جانبی داشته باشد به این صورت وجود ندارد.»

بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک

مرشد دوست با اشاره به تأثیر تقاضای شهروندان بر عرضه مواد محترقه در بازار اظهار کرد: «چون سازوکاری نداریم که این مواد را به دسته‌های ایمن و ناایمن تقسیم کند، خریداران ناچار هستند که به آنچه بازار عرضه می‌کند اعتماد کنند. افرادی هم که در بازار حضور دارند اغلب به دنبال کسب منافع خود هستند.»

مشکل علنی دیگری که در خصوص فروش مواد محترقه وجود دارد این است که خرید و فروش این مواد به صورت زیرزمینی انجام می‌شود و فروشگاه‌های معتبر برای فروش تجهیزات آتش‌بازی وجود ندارد.

این کارشناس ایمنی گفت: «رفتار برخی از مواد محترقه اصلا مشخص نیست و ساخت آن‌ها کاملا به صورت کارگاهی و تجربی انجام شده است. این مواد دست‌ساز اصلا برچسب اطلاعات ندارند.»

وی با بیان اینکه عموم مردم نسبت به مسائل ایمنی آگاهی ندارند، اظهار کرد: «افرادی که در جشن‌ها شرکت می‌کنند اغلب سرآغاز شروع برخی هیجانات هستند. شاید این با شروع یک صدا آغاز شود و حوادثی را رقم بزند که هم خود و هم تماشاچیان آسیب ببینند»

به عنوان مثال آتش‌بازی ها نیاز به فضایی باز دارد که تماشاچیان در محدوده‌ای ایمن آتش‌بازی را مشاهده کنند.

این کارشناس ایمنی در ادامه به استفاده از برخی وسایل مثل بادکنک‌های هلیومی و برف شادی در تولدها اشاره کرد و درباره خطراتی که ممکن است این وسایل ایجاد کنند، گفت: بادکنک‌های هلیومی، در واقع بادکنک‌های بسیار امنی هستند، اما تغییری در آن‌ها ایجاد شده که شاهد شعله‌ور شدن بیش از اندازه آن‌ها هستیم.»

 در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک‌ها از گازی سبک استفاده می‌کنند که قابلیت اشتعال دارد. در اصل گازی که استفاده می‌شود گازی سبک‌تر از هواست اما هلیوم نیست. این بادکنک‌ها به محض ترکیدن و پخش شدن به دلیل وجود شعله‌ای مثل شعله شمع و.. مشتعل می‌شوند.

وی گفت: «به همین دلیل دیگر بادکنک‌هایی که تحت عنوان بادکنک‌های هلیومی به فروش می‌رسند مورد اعتماد نیستند.»

بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک

مرشد دوست درباره خطر استفاده از برف شادی نیز گفت: «پیش‌تر برف شادی‌ها به طریقی ساخته می‌شد که از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی‌داد، اما حالا با افزایش قیمت مواد اولیه احتمالا مواد اولیه ساخت برف شادی‌ها تغییر کرده است و همین باعث شده که اگر قرار باشد برف شادی با کیفیت قبلی تولید شود قیمت چند برابری باید داشته باشد.»

این موضوع با تقاضای شهروندان تناقض دارد و احتمالا هم افراد حاضر نیستند قیمت بالایی را برای برف‌های شادی پرداخت کنند.

وی افزود: «باید سازوکاری وجود داشته باشد که بتوان این وسایل را از مراکز معتبر خرید. در حال حاضر به‌ندرت در مراکز فروش بادکنک، بادکنک‌ها با گاز هلیومی پر می‌شوند. این بادکنک‌ها اغلب با گازهای دیگر پر می‌شوند و ممکن است خطراتی را برای شهروندان ایجاد کنند.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
‌چگونه برای تاریخچه جست‌وجوی گوگل رمز عبور انتخاب کنیم؟‌

‌با این‌که روش ساده‌تری برای حذف تاریخچه جست‌وجوی اینترنت وجود دارد، اما...

ساخت اولین سنسور دوربین گوشی 1 اینچی توسط شیائومی با گوشی 12S Ultra

ساخت دوربین‌های با سنسور بزرگ برای مهندسان تصویربرداری در گوشی‌های هوشمند،...

انتقال آسان عکس و فیلم از آیفون به گوشی اندروید با Switch to Android
انتقال آسان عکس و فیلم از آیفون به گوشی اندروید با Switch to Android

اپلیکیشن Switch to Android گوگل اکنون از تمامی گوشی های اندروید 12 پشتیبانی می کند....

اینترنت همراه در زمان برگزاری کنکور سراسری قطع می شود؟

فضل‌الله گنجی‌پور قطع تلفن همراه و اینترنت در زمان برگزاری کنکور را در...

نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا از اینستاگرام در سال 2022
نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا از اینستاگرام در سال 2022

اینستاگرام از ابزارهای جدیدی برای درامدزایی تولیدکنندگان محتوا رونمایی کرد.

کدام طراحی گوشی های آیفون اپل را بیشتر می پسندید؟

چنین روزی در سال ۲۰۰۷ بود که اپل شروع به فروش آیفون کرد؛ محصولی که انقلابی در...

تکذیب شایعه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

اوایل هفته خبری از سوی نایب رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس مبنی بر فیلتر شدن دو...

حل مشکلات بازی overwatch 2
حل مشکلات بازی Overwatch 2 : از عدم اتصال به سرور تا لود نشدن پوسته های افسانه ای

بالاخره روز موعود فرا رسید، طرفداران Overwatch 2 از 8 تیر قادرند آخرین نسخه بتای...

آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 نفر
آیا تایتانیک آسمان ها ساخته می شود؟ آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 مسافر

ویدئوی هتل پرنده اسمای کروز (Skycruise) که با سوخت هسته ای کار می کند، در روزهای...

معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone
معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone

سونی از راه اندازی Inzone، نام تجاری جدید نمایشگرها و هدست های بازی کامپیوتر خبر...