کد خبر:1352976
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

عرضه بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک در بازار

گرانی گاز هلیوم و مواد تشکیل‌دهنده برف شادی باعث سوء عمل بسیاری از فروشندگان شده است. بادکنک های هلیومی و برف های شادی ممکن است جشن شما را به عزا تبدیل کنند.

خطر بادکنک های هلیومی و برف های شادی

محمدرضا مرشد دوست، کارشناس ایمنی با اشاره به خطراتی که بادکنک های هلیومی و برف های شادی ایجاد می‌کنند، گفت: «در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک‌ها از گازی سبک استفاده می‌کنند که قابلیت اشتعال دارد.»

در اصل گازی که برای بادکردن بادکنک‌ها از آن استفاده می‌شود گازی سبک‌تر از هواست اما هلیوم نیست. این بادکنک‌ها به محض ترکیدن و پخش شدن به دلیل وجود شعله‌ای مثل شعله شمع و غیره، مشتعل می‌شوند.

مرشد دوست درباره خطرات استفاده از مواد محترقه و برخی وسایل که در مهمانی و جشن‌ها استفاده می‌شود، اظهار کرد: «عدم آشنایی با این وسایل و استفاده ناایمن از مواد محترقه‌ای مثل فشفشه، آبشار و غیره یا وسایلی مثل برف‌های شادی و بادکنک‌های هلیومی موجب وقوع حادثه و گاهی آتش‌سوزی می‌شود.»

این حوادث گاها نیز موجب ایجاد سوختگی و صدمات شدید برای افراد می‌شود. طی مدت اخیر ویدیوهای بسیاری از آتش گرفتن لباس افراد با مواد محترقه‌ای مثل آبشارها، یا آتش گرفتن برف شادی و منفجرشدن بادکنک‌های هلیومی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه مراسم آتش‌بازی در بسیاری از جشن‌های دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد، گفت: «اما استفاده از مواد محترقه و منفجره بحثی مجزا از آتش‌بازی است. این باید برای مردم مشخص شود که در همه دنیا از آتش‌بازی استفاده می‌شود، اما آتشی که تحت کنترل باشد. این در حالی است که آتش حاصل از مواد محترقه و منفجره آتش غیرقابل‌کنترل است.»

این کارشناس ایمنی ادامه داد: «در سایر نقاط دنیا استفاده از مواد محترقه‌ای که این‌گونه صدا ایجاد کند و خطرات جانبی داشته باشد به این صورت وجود ندارد.»

بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک

مرشد دوست با اشاره به تأثیر تقاضای شهروندان بر عرضه مواد محترقه در بازار اظهار کرد: «چون سازوکاری نداریم که این مواد را به دسته‌های ایمن و ناایمن تقسیم کند، خریداران ناچار هستند که به آنچه بازار عرضه می‌کند اعتماد کنند. افرادی هم که در بازار حضور دارند اغلب به دنبال کسب منافع خود هستند.»

مشکل علنی دیگری که در خصوص فروش مواد محترقه وجود دارد این است که خرید و فروش این مواد به صورت زیرزمینی انجام می‌شود و فروشگاه‌های معتبر برای فروش تجهیزات آتش‌بازی وجود ندارد.

این کارشناس ایمنی گفت: «رفتار برخی از مواد محترقه اصلا مشخص نیست و ساخت آن‌ها کاملا به صورت کارگاهی و تجربی انجام شده است. این مواد دست‌ساز اصلا برچسب اطلاعات ندارند.»

وی با بیان اینکه عموم مردم نسبت به مسائل ایمنی آگاهی ندارند، اظهار کرد: «افرادی که در جشن‌ها شرکت می‌کنند اغلب سرآغاز شروع برخی هیجانات هستند. شاید این با شروع یک صدا آغاز شود و حوادثی را رقم بزند که هم خود و هم تماشاچیان آسیب ببینند»

به عنوان مثال آتش‌بازی ها نیاز به فضایی باز دارد که تماشاچیان در محدوده‌ای ایمن آتش‌بازی را مشاهده کنند.

این کارشناس ایمنی در ادامه به استفاده از برخی وسایل مثل بادکنک‌های هلیومی و برف شادی در تولدها اشاره کرد و درباره خطراتی که ممکن است این وسایل ایجاد کنند، گفت: بادکنک‌های هلیومی، در واقع بادکنک‌های بسیار امنی هستند، اما تغییری در آن‌ها ایجاد شده که شاهد شعله‌ور شدن بیش از اندازه آن‌ها هستیم.»

 در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک‌ها از گازی سبک استفاده می‌کنند که قابلیت اشتعال دارد. در اصل گازی که استفاده می‌شود گازی سبک‌تر از هواست اما هلیوم نیست. این بادکنک‌ها به محض ترکیدن و پخش شدن به دلیل وجود شعله‌ای مثل شعله شمع و.. مشتعل می‌شوند.

وی گفت: «به همین دلیل دیگر بادکنک‌هایی که تحت عنوان بادکنک‌های هلیومی به فروش می‌رسند مورد اعتماد نیستند.»

بادکنک های هلیومی و برف های شادی خطرناک

مرشد دوست درباره خطر استفاده از برف شادی نیز گفت: «پیش‌تر برف شادی‌ها به طریقی ساخته می‌شد که از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی‌داد، اما حالا با افزایش قیمت مواد اولیه احتمالا مواد اولیه ساخت برف شادی‌ها تغییر کرده است و همین باعث شده که اگر قرار باشد برف شادی با کیفیت قبلی تولید شود قیمت چند برابری باید داشته باشد.»

این موضوع با تقاضای شهروندان تناقض دارد و احتمالا هم افراد حاضر نیستند قیمت بالایی را برای برف‌های شادی پرداخت کنند.

وی افزود: «باید سازوکاری وجود داشته باشد که بتوان این وسایل را از مراکز معتبر خرید. در حال حاضر به‌ندرت در مراکز فروش بادکنک، بادکنک‌ها با گاز هلیومی پر می‌شوند. این بادکنک‌ها اغلب با گازهای دیگر پر می‌شوند و ممکن است خطراتی را برای شهروندان ایجاد کنند.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
افراد باهوش در تصمیم‌گیری کُندتر عمل می‌کنند!

افراد باهوش ممکن است به زمان بیشتری برای حل مشکلات دشوار نیاز داشته باشند و...

یکی دیگر از مدیران ارشد سابق NBCUniversal به توییتر پیوست

«جو بناروک»، معاون اجرایی ارتباطات، تبلیغات و مشارکت NBCUniversal بوده که اکنون...

افکار موجود در مغز شما می‌توانند به درد فیزیکی منجر شوند

جدیدترین یافته‌ی محققان حاکی از آن است که افکار ناراحت‌کننده درکنار آشفتگی...

آپدیت جدید برای سامسونگ گلکسی A51 منتشر شد

 پیش‌تر در ماه مه سال 2020، سامسونگ گلکسی A51 به پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی جهان...

رودخانه‌ای مواج و تلماسه‌های منجمد نشان از تاریخ پرآب مریخ دارند

کاوشگرهای استقامت ناسا و ژورانگ چین اخیرا به نشانه‌هایی دست یافته‌اند که...

جیمز وب تصویری خیره‌کننده از نوار داخلی یک کهکشان مارپیچی میله‌ای منتشر کرد

این تصویر نوار داخلی کهکشان مارپیچی میله‌ای NCG 5068 در فاصله 17 میلیون سال نوری...

شناسایی باکتری روده‌ای که می‌تواند باعث شود انسان‌ها تا 100 سال عمر کنند

به گفته دانشمندان، برخی ویروس‌های خاص در روده‌ها می‌توانند تاثیر مفیدی بر...

کارت بانکی چطور جایگزین کارت سوخت می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در حال اجرای فرآیند...

درآمد مایکروسافت با هوش مصنوعی تا ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند

«کرک ماترن» تحلیلگر Evercore ISI در یادداشت تحقیقاتی پیش‌بینی می‌کند که درآمد...

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی

گروهی از پژوهشگران درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی را برای درمان...