کد خبر:1353916
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

از واکسن گریزان باید ترسید یا ویروس کرونا؟

تأثیر واکسن گریزان در شیوع کرونا

عدم تمایل افراد به تزریق واکسن دلایل متعددی دارد که اکثر آن‌ها ناشی از ناآگاهی و گزافه‌گویی افراد غیرمتخصص و رسانه‌های معاند است.

تأثیر واکسن گریزان در شیوع کرونا

بیانات هفته گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تزریق واکسن و اهمیت آن کاهش مرگ‌ومیرها و تعداد بستری‌ها در کشور، حجتی تمام‌شده برای همه کسانی که بود که از هر ضلعی وارد مقولات و قلم‌فرسایی و گمانه‌زنی و سؤال و شبه پراکنی پیرامون واکسن می‌شدند.

آمار پایین واکسیناسیون در برخی از شهرها و سخنان واکسن هراسان سبب نگرانی کادر درمان و مردم از شروع اوج‌گیری مجدد کرونا شده است؛ زیرا این امر نه تنها برای کسانی که واکسن نمی‌زنند مشکل ایجاد می‌کند بلکه زندگی دیگران را هم دچار اختلال می‌کند؛ چون با شیوع مجدد کرونا و بالا رفتن آمار فوت‌شدگان زندگی و کسب و کار بسیاری از افراد جامعه تعطیل می‌شود.

برای بی‌رغبتی مردم به تزریق واکسن کرونا دلایل زیادی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها ناشی از هجمه‌های برخی از طرفداران سنتی و شایع پراکنی رسانه‌های معاند است که با ترساندن مردم از عوارض واکسن‌های خارجی و بی‌اثر قلمداد کردن واکسن‌های داخلی مانع از تزریق واکسن می‌شوند.

 این افراد در بین عموم جامعه و موافقین واکسن به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی کسانی که واکسن نمی‌زنند و مردم را نیز به عدم تزریق واکسن تشویق می‌کنند قشر مذهبی هستند و همانند ماجرای شیوع کرونا آن را به گردن مردم قم و حوزه علمیه می‌اندازند.

 حال آنکه تجمع مخالفین واکسن در همه دنیا اتفاق افتاده است و مربوط به قشر خاصی نیست و مراجع تقلید نیز جز اولین گروه‌هایی بودند که اقدام به تزریق واکسن کردند و مردم را نیز دعوت به واکسیناسیون و پیروی از نظر متخصصان موثق این حوزه کردند؛ اما واکسن هراسان با این شیوه با یک تیر دو نشان را هدف گرفته‌اند.

سردم داداران این امر با دلایلی مانند عوارض ناشناخته واکسن کرونا، بی‌اثر بودن واکسن‌ها و ابتلای مجدد افراد واکسینه شده به کرونا، افزایش آمار فوت‌شدگان در پیک گذشته که افراد واکسینه شده بودند نسبت به پیک‌های قبل، نبود آمار دقیق از کشته‌های واکسن، عدم  تزریق واکسن توسط بخشی از کادر درمان، جنگ بیولوژیکی بودن واکسن کرونا از طرف استکبار جهانی و... مردم را از تزریق واکسن منصرف می‌کنند.

البته عدم تمایل مردم به واکسیناسیون فقط نشئت‌گرفته از پرکاری مخالفین واکسن نیست، بلکه مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر کم‌کاری مسئولین مربوطه هم در این امر تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از دلایل مطرح‌شده توسط مخالفین واکسن به سادگی از طرف مسئولین مربوطه قابل پاسخگویی است و مسئولین می‌توانند با دلایل علمی و انتشار آمارهای دقیق و حقیقی از سلامت و عوارض واکسینه شدگان بسیاری از شایعات را از بین ببرند و از اضطرابی که مردم از عوارض احتمالی واکسیناسیون دارند، کم کنند.

همچنین برگزاری گفت‌وگو رسمی و علمی با مخالفین واکسن می‌تواند در اقناع‌سازی آن‌ها و یا آشکار کرد دلایل پوشالی‌شان بسیار مثمر ثمر باشد و سبب اطمینان مردم و فراگیری بیشتر واکسیناسیون در بین مردم شود؛ اما رسانه ملی تاکنون مناظره‌ای علمی بین موافقین و مخالفین واکسن تدارک ندیده است تا این موضوع برای همیشه حل شود.

دود این کم‌کاری فقط به چشم کادر درمان نمی‌رود و اقتصاد، ورزش و حتی فرهنگ و هنر را هم متأثر می‌کند.

اگر به یاد داشته باشید پیک پنجم کرونا فاجعه‌ای هولناک برای مردم ایران بود و بسیاری از هم‌وطنان به داغ فرزندان، والدین و عزیزان نشستند. بنابراین بهتر است باورهای ثابت نشده و بی‌ارزش را کنار گذاشته و با رعایت دستورات بهداشتی، دست در دست یکدیگر با این ویروس منحوس مبارزه کنیم.

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
قیمت اینترنت برخی اوپراتورها افزایش یافت

 این افزایش قیمت ها بین 30 تا 50 درصد در اپراتورهای مختلف متغیر است. این افزایش...

تاریخ معرفی ایسوس ROG Phone 7 مشخص شد

 پیش از این گزارش شده بود که ایسوس درحال کار بر روی سری جدید گوشی‌های هوشمند...

مایکروسافت لغو عرضه‌ Redfall روی پلی‌استیشن 5 را تکذیب کرد

شرکت مایکروسافت (Microsoft) اعتقاد دارد که نه‌ تنها جلوی انتشار هیچ بازی برای پلی...

بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی

با پایان سال ۱۴۰۱ باید بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را مرور کنیم. در ادامه...

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...