کد خبر:1362021
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تاثیر مثبت هل در درمان سرطان سینه

تاثیر مثبت هل در درمان سرطان سینه

ادویه هل به عنوان یک درمان امیدبخش، می‌تواند سلول‌های سرطان سینه تهاجمی سه‌گانه منفی را از بین ببرد.  

محققان دانشگاه کشاورزی و مکانیک فلوریدا آمریکا در جدیدترین مطالعه خود به این نتیجه رسیده‌اند که هل، عملکرد فوق‌العاده‌ای در از بین بردن سلول‌های سرطان پستان تهاجمی سه‌گانه منفی دارد. ترکیبات موجود در هل می‌تواند نویدبخش راهی نوین برای درمان سرطان پستان تهاجمی باشد.

بر اساس نتایج این مطالعه جدید، کاردامومین(Cardamomin) که یک ترکیب طبیعی موجود در ادویه هل و سایر گیاهان است، می‌تواند پتانسیل درمانی خوبی برای سرطان پستان سه‌گانه منفی داشته باشد. این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد این ترکیب ژنی که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا از سیستم ایمنی فرار کنند را مورد هدف قرار می‌دهد.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از سرطان‌های پستان، سه‌گانه منفی هستند و این نیز به آن معناست که گیرنده‌ای برای استروژن یا پروژسترون ندارند و مقادیر اضافی از پروتئینی به نام HER2 را تولید نمی‌کنند. این موضوع سبب دشواری درمان این تومورها می‌شود، زیرا این نوع از سرطان به درمان‌های مبتنی بر هورمون که برای انواع دیگر سرطان پستان استفاده می‌شود، پاسخ نمی‌دهد. آن‌ها همچنین تهاجمی‌تر هستند و میزان مرگ و میر در آن‌ها نسبت به سایر سرطان‌های پستان بالاتر است.

دکتر پاتریشیا مندونکا، استادیار و تحلیلگر پژوهشی دانشگاه کشاورزی و مکانیک فلوریدا گفت: «ایجاد یک درمان هدفمند برای سرطان پستان سه‌گانه منفی که هم ایمن و هم مؤثر باشد، چالش‌برانگیز بوده است. به همین دلیل، نیاز اساسی به بررسی گیاهان دارویی به عنوان روشی جدید برای مبارزه با این سرطان وجود دارد.»

تاثیر مثبت هل در درمان سرطان سینه

مندونکا در ادامه بیان کرد: «این حقیقت که کاردامومین قرن‌ها به‌ عنوان ادویه و اخیرا به‌ عنوان یک مکمل استفاده می‌شود، نشان می‌دهد که مصرف آن بی‌خطر بوده و ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. تحقیقات ما نشان می‌دهد که کاردامومین پتانسیل درمان سرطان بدون عوارض جانبی را به اندازه سایر داروهای شیمی‌درمانی دارد.»

در این مطالعه محققان بررسی کردند که چگونه کاردامومین بر بیان ژن لیگاند ۱ مرگ برنامه‌ریزی‌شده (PD-L1) که در سلول‌های تومور یافت می‌شود، تاثیر می‌گذارد. لیگاند ۱ مرگ برنامه‌ریزی‌شده در طول پیشرفت سرطان پستان، بیش‌ازحد بیان می‌شود و نقش مهمی در کمک به سلول‌های سرطان پستان برای فرار از سیستم ایمنی بدن دارد.

در این مطالعه محققان از دو رده سلولی سه‌گانه منفی سرطان پستان که از نظر ژنتیکی متفاوت بودند، استفاده کردند. یکی از آن‌ها از زنان با اجداد آمریکایی آفریقایی‌تبار و دیگری از زنان اروپایی (قفقازی) گرفته شده بود.

آن‌ها دریافتند که درمان با کاردامومین باعث کاهش وابستگی تک‌دوزی (a dose-dependent decrease) در زنده ماندن سلولی در هر دو رده سلولی می‌شود.

این کار همچنین بیان لیگاند ۱ مرگ برنامه‌ریزی‌شده را در رده سلولی قفقازی کاهش داد، اما در رده سلولی آمریکایی آفریقایی‌تبار این اتفاق رخ نداد که نشان می‌دهد سلول‌های نژادهای مختلف ممکن است به دلیل تغییرات ژنتیکی در بین نژادها، واکنش متفاوتی به کاردامونین نشان دهند.

مندونکا در ادامه افزود: «این نخستین مطالعه‌ای است که در آن تاثیر مهارکنندگی کاردامومین بر بیان لیگاند ۱ مرگ برنامه‌ریزی‌شده و درمان سرطان پستان سه‌گانه منفی مورد بررسی قرار گرفته است.»

محققان اظهار کردند که این تحقیق همچنان در حال انجام است. آن‌ها قصد دارند مطالعات بیشتری را در سلول‌ها و حیوانات انجام دهند تا اثربخشی این ترکیب را قبل از آزمایش روی افراد تایید کنند. آن‌ها همچنین می‌خواهند مکانیسم‌های دیگری را که ممکن است در خواص ضد سرطانی کاردامونین دخیل باشد، کشف کنند.

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تخلف تاکسی های اینترنتی در افزایش نرخ کرایه محرز شد
تخلف تاکسی های اینترنتی در افزایش نرخ کرایه محرز شد

پس از شکایت مسافران از افزایش بی سابقه کرایه تاکسی های اینترنتی در چند روز...

ثبت سفارش آیفون در ایران موقتاً متوقف شد

واردکنندگان گوشی همراه اعلام می‌کنند که از امروز برای ثبت سفارش گوشی آیفون...

5 ترفند برای عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای با گوشی آیفون 12 پرو

بدون هیچ مقدمه ای، در این مطلب به سراغ بهترین نکات و ترفندهای عکاسی و...

تامین برق یارانه با نوعی جلبک
تامین برق یارانه با نوعی جلبک سبز آبی

دانشمندان موفق شدند برق یک رایانه کوچک را به مدت ۶ ماه به وسیله جریان...

اشتباه تایپی در بیلبوردهای تبلیغاتی شرکت اپل | حقه دیجیتال مارکتینگ یا ...
اشتباه تایپی در بیلبوردهای تبلیغاتی شرکت اپل | حقه دیجیتال مارکتینگ یا …

شرکت اپل این روزها، حال و روز خوبی ندارد. پس از اعلام آمار ناامید کننده مالی...

اضافه شدن قابلیت پرش و تانک به Halo infinite در بروزرسانی جدید

سازنده بازی هالو اینفینیت روز جمعه اعلام کرد در بروزسانی بعدی این بازی، تانک...

بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام
نحوه بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام به تمام روش‌های ممکن

هک شدن اکانت اینستاگرام بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک کاربر بیفتد....

ماجرای تصویر ارسالی جنجالی کاوشگر ناسا از مریخ چیست؟
ماجرای تصویر ارسالی جنجالی کاوشگر ناسا از مریخ چیست؟

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا به‌تازگی تصویری از یک پدیده عجیب در سطح سیاره مریخ...

صفر تا صد اخذ ویزای کانادا با نیلگام

شاید شما هم در سال جدید به دنبال این باشید تا تغییری اساسی و مهم در روند زندگی...

ارسال پیام برای موجودات فضایی تا سال 2023
ارسال پیام برای موجودات فضایی تا سال 2023

دانشمندان در نظر دارند تا سال 2023 با ارسال پیام برای موجوات فضایی، امکان...