کد خبر:1338758
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

جهش جدید اومیکرون چیست؟ | لزوم واکسیناسیون گسترده‌تر در جامعه

جهش جدید اومیکرون

دبیر انجمن متخصصان بیماری‌های عفونی گفت هرچقدر پوشش واکسیناسیون 2 دوز را بیشتر کنیم و به عدد ۸۵ درصد نزدیک شویم، احتمال اینکه با ورود سویه جدید اومیکرون مشکل پیدا کنیم کمتر خواهد بود.

آمیتیس رمضانی، دبیر انجمن متخصصان بیماری‌های عفونی در ارتباط با سویه جدید اومیکرون که در آفریقای جنوبی تشخیص داده شده است، به ایلنا گفت: «سویه جدیدی که در حال حاضر در آفریقا آمده نگران‌کننده است، زیرا تابه‌حال با سویه دلتا مواجه بوده‌ایم و تا الان دلتا را جدی‌ترین و خطرناک‌ترین سویه می‌دانستیم، اما این سویه الان از آن هم جدی‌تر محسوب می‌شود.»

جهش جدید اومیکرون چه خصوصیاتی دارد؟

رمضانی در ارتباط با ویژگی‌های این جهش گفت: «جهش‌های این ویروس بیشتر است. محلی که در ویروس جهش پیدا می‌کند و اینکه چه جهش‌هایی در کنار هم قرار می‌گیرند، بسیار مهم است. در دلتا مشخصه‌ای که باعث می‌شد سویه‌های کرونایی مانند بتا را با وجود اینکه از دلتا قوی‌تر بود کنار بزند، این بود که جهش‌های آن در قسمت‌هایی از اسپایک بودند که همدیگر را تقویت می‌کردند و به ویروس پتانسیلی می‌دادند که ریزش بیشتر و لود بالاتری داشت و این‌ها به آن قدرت سرایت و حتی تا حدی کشندگی بیشتری می‌داد.»

او افزود: «اومیکرون جهش‌های بسیار بیشتری دارد و در محل‌هایی است که جدی‌تر از جهش‌های قبلی است. البته به این دلیل که این جهش تازه آمده، هنوز به طور کامل ارزیابی نشده است. با توجه به بالا بودن تعداد جهش‌ها و در کنار هم قرار گرفتن نوع جهش، جهش جدی‌تر و خطرناک‌تری محسوب می‌شود و به ویژه در محل‌هایی از ویروس جهش رخ داده است که احتمال فرار از واکسن آن بیشتر است. ما در دلتا چندان فرار از واکسن نداشتیم و قدرت واکسن‌ها مقداری کم شده بود، اما درباره این سویه نگران میزان کارایی واکسن‌ها هستیم.»

چرا کرونا اینقدر زود منتقل می‌شود؟

رمضانی گفت: «مشخصه‌ای که کرونا دارد این است که جهش‌هایش بسیار زیاد است. کرونا یک نوع آران‌ای ویروس است و به طور کلی انواع قبلی از این خانواده ویروس‌ها نیز جهش‌های زیادی دارند. اما کرونا متفاوت است، زیرا هرچقدر ویروس در جامعه بیشتر بگردد و از فردی به فرد دیگر برسد، خودش را با جامعه و محیط تطبیق می‌دهد و جهش‌های بیشتری پیدا می‌کند. هپاتیت هم آران‌ای ویروس است اما چند نفر از جامعه هپاتیت سی داشتند؟ آنقدر هم قابل انتقال و ویروسی تنفسی نبود و از راه‌های خاصی منتقل می‌شود. کرونا به این دلیل که تنفسی است و سریع منتشر می‌شود، هرچه بیشتر بچرخد و از فردی به فرد دیگر برود احتمال جهشش بیشتر است.

او افزود: «سویه بتا نیز از آفریقا و جهش دلتا از کشور هند بود؛ یعنی جاهایی که گردش ویروس بالا بوده و پوشش واکسیناسیون خوبی نداشتند. آفریقا در حال حاضر تنها ۶ درصد پوشش واکسیناسیون دارد. در مورد کرونا باید بپذیریم که مشکل یک کشور نیست و یک مشکل جهانی است. اگر کشورها به فکر آفریقا نباشند، هرچقدر در کشور خودشان پوشش واکسیناسیون را بالا ببرند، تا زمانی که آفریقا 6 درصد پوشش واکسیناسیون داشته باشد موفق نخواهیم بود. یعنی به هر حال ویروس دوباره جهش پیدا می‌کند. جلوی مرزها را تا حدی می‌شود بست و نمی‌توان جلوی مرز هوایی و زمینی را به طور کامل گرفت. قطعا آن جهش وارد دیگر کشورها می‌شود.»

نقش واکسن در پیشگیری از سویه جدید کرونا

رمضانی گفت: «در حال حاضر بیشتر واکسن‌ها در حال بازطراحی هستند؛ یعنی تغییراتی می‌دهند که روی سویه‌های جدید هم مؤثر باشند. به نظر می‌رسد بازنگری در واکسن‌های مختلف مانند آسترازنکا، فایزر، پاستور و غیره این توانایی را در آن ایجاد کرده است که بتوانیم تغییراتی ایجاد کنیم که در مقابل سویه‌های جدید مؤثر باشد.»

او افزود: «نمی‌توان گفت این بیماری از بین می‌رود و باید خودمان را به شکلی تطبیق و طرز زندگی‌مان را تغییر دهیم. پس از آن کم‌کم به حالت آندمی می‌رسیم. اما واکسن‌هایی که بازطراحی شوند و هرسال تغییر کنند لازم خواهند بود. فعلا تا زمانی که مشکل کشورهایی مانند کشورهای آفریقایی را حل نکنند و پوشش واکسیناسیون خوبی را برای آن‌ها فراهم نکنند، با گردش ویروس برای کل دنیا مشکل ایجاد می‌شود.»

جهش جدید اومیکرون به کشور وارد می‌شود؟

رمضانی در ارتباط با نحوه مراقبت برای جلوگیری از انتشار گسترده این جهش در کشور گفت: «اینکه بگوییم این جهش نباید وارد کشور شود غیرممکن است. حتی اگر الان هم از ورود مسافران از کشورهای آفریقایی جلوگیری کنیم، به هرحال افراد از یک‌سری از کشورهای دیگر وارد می‌شوند و ممکن است به این جهش آلوده شده باشند. اما هرچقدر این جهش دیرتر وارد کشور ما شود، به نفع ماست.»

او افزود: «هرچه پوشش واکسیناسیون 2 دوز را بیشتر کنیم و به عدد ۸۵ درصد نزدیک کنیم، احتمال اینکه با ورود این سویه مشکل پیدا کنیم کمتر خواهد بود. ما هنوز نمی‌دانیم واریانت اومیکرون در رقابت با دلتا چقدر موفقیت دارد و در رقابت موفق می‌شود یا اینکه نمی‌تواند ویروس غالب دنیا شود. این‌ها چیزهایی است که زمان نیاز دارد تا متوجه شویم. مانند کشورهایی که مرزهای خودشان را به روی کشورهای آفریقایی که این جهش‌ها در آن مشاهده شده بسته‌اند، اگر ما هم بتوانیم این کار را انجام بدهیم، نمی‌گویم صددرصد می‌توانیم جلوی ورودش را بگیریم، اما حداقل تأخیری ایجاد می‌شود و همین تأخیر زمان می‌دهد که پوشش واکسیناسیون خوبی داشته باشیم و دوباره وارد خیزها و پیک‌ها با شدت قبلی نشویم.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ال‌جی از دو مانیتور گیمینگ جدید رونمایی کرد

ال جی دو مانیتور گیمینگ جدید را به سری UltraGear خود اضافه کرده است. این دو مانیتور...

مغز تصمیم می گیرد چه اطلاعاتی را فراموش کند

تقریبا همه ما در طول زندگی خود با مشکلات و حوادث ناگواری مواجه می شویم که دوست...

اپل استارتاپ هدست واقعیت افزوده «Mira» را تصاحب کرد

اپل استارتاپ واقعیت افزوده «Mira»، سازنده هدست‌ برای ارتش ایالات‌متحده و...

بانک اسلامی دبی یک پلتفرم بانکی با ۱۳۵ سرویس دیجیتال راه اندازی کرد

بانک اسلامی دبی پلتفرمDIB alt را راه‌اندازی کرد که همه پیشنهادات و قابلیت‌های...

سند توسعه هوش مصنوعی درحال تدوین است

به گفته زارع‌پور، وزارت ارتباطات نقشه راه ملی توسعه هوش مصنوعی را تدوین و در...

اپل اولین بتای توسعه‌دهندگان iOS 17 را به‌صورت رایگان برای تمام کاربران منتشر کرد

سیستم‌عامل iOS 17 دوشنبه شب معرفی شد و حالا اولین نسخه بتای توسعه‌دهندگان آن...

کاربران سرویس توییتر بلو حالا برای ویرایش توییت‌های خود 60 دقیقه زمان دارند

کاربران سرویس توییتر بلو حالا تا یک‌ ساعت پس از ارسال توییت، می‌توانند آن را...

مراحل و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

آیا شما هم به دنبال راهی سریع برای مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید؟ اگر پاسخ...

گس فی چیست
گس (gas)یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟

شبکه بلاک چین و ارز دیجیتال اتریوم یکی از پررونق‌ترین و معتبرترین ارزهای...

مایکروسافت اکسل، ورد و تیمز را به هدست ویژن پرو اپل می‌آورد

ازجمله برنامه‌های دیگری که به هدست اپل خواهند آمد، می‌توان به زوم،...