کد خبر:1338758
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

جهش جدید اومیکرون چیست؟ | لزوم واکسیناسیون گسترده‌تر در جامعه

جهش جدید اومیکرون

دبیر انجمن متخصصان بیماری‌های عفونی گفت هرچقدر پوشش واکسیناسیون 2 دوز را بیشتر کنیم و به عدد ۸۵ درصد نزدیک شویم، احتمال اینکه با ورود سویه جدید اومیکرون مشکل پیدا کنیم کمتر خواهد بود.

آمیتیس رمضانی، دبیر انجمن متخصصان بیماری‌های عفونی در ارتباط با سویه جدید اومیکرون که در آفریقای جنوبی تشخیص داده شده است، به ایلنا گفت: «سویه جدیدی که در حال حاضر در آفریقا آمده نگران‌کننده است، زیرا تابه‌حال با سویه دلتا مواجه بوده‌ایم و تا الان دلتا را جدی‌ترین و خطرناک‌ترین سویه می‌دانستیم، اما این سویه الان از آن هم جدی‌تر محسوب می‌شود.»

جهش جدید اومیکرون چه خصوصیاتی دارد؟

رمضانی در ارتباط با ویژگی‌های این جهش گفت: «جهش‌های این ویروس بیشتر است. محلی که در ویروس جهش پیدا می‌کند و اینکه چه جهش‌هایی در کنار هم قرار می‌گیرند، بسیار مهم است. در دلتا مشخصه‌ای که باعث می‌شد سویه‌های کرونایی مانند بتا را با وجود اینکه از دلتا قوی‌تر بود کنار بزند، این بود که جهش‌های آن در قسمت‌هایی از اسپایک بودند که همدیگر را تقویت می‌کردند و به ویروس پتانسیلی می‌دادند که ریزش بیشتر و لود بالاتری داشت و این‌ها به آن قدرت سرایت و حتی تا حدی کشندگی بیشتری می‌داد.»

او افزود: «اومیکرون جهش‌های بسیار بیشتری دارد و در محل‌هایی است که جدی‌تر از جهش‌های قبلی است. البته به این دلیل که این جهش تازه آمده، هنوز به طور کامل ارزیابی نشده است. با توجه به بالا بودن تعداد جهش‌ها و در کنار هم قرار گرفتن نوع جهش، جهش جدی‌تر و خطرناک‌تری محسوب می‌شود و به ویژه در محل‌هایی از ویروس جهش رخ داده است که احتمال فرار از واکسن آن بیشتر است. ما در دلتا چندان فرار از واکسن نداشتیم و قدرت واکسن‌ها مقداری کم شده بود، اما درباره این سویه نگران میزان کارایی واکسن‌ها هستیم.»

چرا کرونا اینقدر زود منتقل می‌شود؟

رمضانی گفت: «مشخصه‌ای که کرونا دارد این است که جهش‌هایش بسیار زیاد است. کرونا یک نوع آران‌ای ویروس است و به طور کلی انواع قبلی از این خانواده ویروس‌ها نیز جهش‌های زیادی دارند. اما کرونا متفاوت است، زیرا هرچقدر ویروس در جامعه بیشتر بگردد و از فردی به فرد دیگر برسد، خودش را با جامعه و محیط تطبیق می‌دهد و جهش‌های بیشتری پیدا می‌کند. هپاتیت هم آران‌ای ویروس است اما چند نفر از جامعه هپاتیت سی داشتند؟ آنقدر هم قابل انتقال و ویروسی تنفسی نبود و از راه‌های خاصی منتقل می‌شود. کرونا به این دلیل که تنفسی است و سریع منتشر می‌شود، هرچه بیشتر بچرخد و از فردی به فرد دیگر برود احتمال جهشش بیشتر است.

او افزود: «سویه بتا نیز از آفریقا و جهش دلتا از کشور هند بود؛ یعنی جاهایی که گردش ویروس بالا بوده و پوشش واکسیناسیون خوبی نداشتند. آفریقا در حال حاضر تنها ۶ درصد پوشش واکسیناسیون دارد. در مورد کرونا باید بپذیریم که مشکل یک کشور نیست و یک مشکل جهانی است. اگر کشورها به فکر آفریقا نباشند، هرچقدر در کشور خودشان پوشش واکسیناسیون را بالا ببرند، تا زمانی که آفریقا 6 درصد پوشش واکسیناسیون داشته باشد موفق نخواهیم بود. یعنی به هر حال ویروس دوباره جهش پیدا می‌کند. جلوی مرزها را تا حدی می‌شود بست و نمی‌توان جلوی مرز هوایی و زمینی را به طور کامل گرفت. قطعا آن جهش وارد دیگر کشورها می‌شود.»

نقش واکسن در پیشگیری از سویه جدید کرونا

رمضانی گفت: «در حال حاضر بیشتر واکسن‌ها در حال بازطراحی هستند؛ یعنی تغییراتی می‌دهند که روی سویه‌های جدید هم مؤثر باشند. به نظر می‌رسد بازنگری در واکسن‌های مختلف مانند آسترازنکا، فایزر، پاستور و غیره این توانایی را در آن ایجاد کرده است که بتوانیم تغییراتی ایجاد کنیم که در مقابل سویه‌های جدید مؤثر باشد.»

او افزود: «نمی‌توان گفت این بیماری از بین می‌رود و باید خودمان را به شکلی تطبیق و طرز زندگی‌مان را تغییر دهیم. پس از آن کم‌کم به حالت آندمی می‌رسیم. اما واکسن‌هایی که بازطراحی شوند و هرسال تغییر کنند لازم خواهند بود. فعلا تا زمانی که مشکل کشورهایی مانند کشورهای آفریقایی را حل نکنند و پوشش واکسیناسیون خوبی را برای آن‌ها فراهم نکنند، با گردش ویروس برای کل دنیا مشکل ایجاد می‌شود.»

جهش جدید اومیکرون به کشور وارد می‌شود؟

رمضانی در ارتباط با نحوه مراقبت برای جلوگیری از انتشار گسترده این جهش در کشور گفت: «اینکه بگوییم این جهش نباید وارد کشور شود غیرممکن است. حتی اگر الان هم از ورود مسافران از کشورهای آفریقایی جلوگیری کنیم، به هرحال افراد از یک‌سری از کشورهای دیگر وارد می‌شوند و ممکن است به این جهش آلوده شده باشند. اما هرچقدر این جهش دیرتر وارد کشور ما شود، به نفع ماست.»

او افزود: «هرچه پوشش واکسیناسیون 2 دوز را بیشتر کنیم و به عدد ۸۵ درصد نزدیک کنیم، احتمال اینکه با ورود این سویه مشکل پیدا کنیم کمتر خواهد بود. ما هنوز نمی‌دانیم واریانت اومیکرون در رقابت با دلتا چقدر موفقیت دارد و در رقابت موفق می‌شود یا اینکه نمی‌تواند ویروس غالب دنیا شود. این‌ها چیزهایی است که زمان نیاز دارد تا متوجه شویم. مانند کشورهایی که مرزهای خودشان را به روی کشورهای آفریقایی که این جهش‌ها در آن مشاهده شده بسته‌اند، اگر ما هم بتوانیم این کار را انجام بدهیم، نمی‌گویم صددرصد می‌توانیم جلوی ورودش را بگیریم، اما حداقل تأخیری ایجاد می‌شود و همین تأخیر زمان می‌دهد که پوشش واکسیناسیون خوبی داشته باشیم و دوباره وارد خیزها و پیک‌ها با شدت قبلی نشویم.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تفاوت ارز دیجیتال ملی با دیگر رمزارزها
تفاوت ارز دیجیتال ملی با دیگر رمزارزها چیست؟ فرق رمز ریال و بیت کوین

چند وقتی است که با معرفی «رمز ریال» بحث ارز دیجیتال ملی و ارزهای دیجیتال بانک...

سری ردمی نوت 11
مشخصات و قیمت گوشی‌های سری ردمی نوت 11 شیائومی با طراحی خاص

مشخصات و قیمت گوشی‌های سری ردمی نوت 11 شیائومی این محصولات را جزو پرچم‌داران...

زمان پخش سریال جوکر ایرانی فصل 3
زمان پخش سریال جوکر ایرانی فصل 3

جوکر یک رئالیتی شو جذاب و پربیننده است که فصل 3 آن اخیرا توانسته سر و صدای...

آموزش فعال سازی حالت تاریک گوگل مپ روی اندروید

با فعال سازی حالت تاریک گوگل مپ از چشمان خود در هنگام شب یا محیط‌های کم‌نور...

ترسناک ترین فیلم های هندی که نباید تنها تماشا کرد

سینمای بالیوود تنها رقص و پایکوبی نیست. ترسناک ترین فیلم های هندی بی‌شک شما...

تفاوت شلوار جین مام استایل با مام فیت

شلوار جین مام استایل و مام فیت اخیرا طرفداران بسیاری در ایران پیدا کرده‌اند....

کشف یک شیء عجیب در حال چرخش در کهکشان راه شیری
کشف یک شیء عجیب در کهکشان راه شیری

دانشمندان استرالیایی یک شیء ناشناخته در حال چرخش را در کهکشان راه شیری کشف...

هک شبکه های رسانه ملی
اختلال در رسانه ملی | توضیح معاون فنی صداوسیما درباره هک شبکه‌ها

رضا علیدادی معاون فنی صداوسیما، در شبکه خبر توضیحاتی درباره از دسترس خارج...

عرضه سایبرتراک باز هم به تاخیر افتاد
عرضه سایبرتراک باز هم به تاخیر افتاد

شرکت تسلا باز هم بدقولی کرد و عرضه خودروی سایبرتراک را تا ابتدای سال ۲۰۲۳ به...

جریمه آمازون دستکاری قیمت محصولات
جریمه ۲.۲۵ میلیون دلاری آمازون به علت دستکاری در قیمت محصولات

شرکت آمازون به علت تلاش برای دستکاری مصنوعی قیمت محصولات عرضه شده توسط...