کد خبر:1331946
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

دوز سوم واکسن کرونا زودتر به بالای ۶۵ ساله ها تزریق شود

دوز سوم واکسن کرونا زودتر به بالای ۶۵ ساله ها تزریق شود

یک عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا با توجه به تحقیق کارآمدی پنج درصدی واکسن سینوفارم در جلوگیری از ابتلا به عفونت کرونا، به تزریق دز یادآور واکسن سینوفارم برای افراد بالای ۶۵ و حتی الامکان با واکسن متفاوت تأکید کرد

دکتر بهنام حاجی حسینلو، با اشاره به نامه‌ای که در فضای مجازی به مطالعه شیراز شهرت یافته و تاثیرگذاری واکسن‌ها را بر روی ۳۸۸ هزار نفر در استان فارس نشان می‌دهد، گفت: «در این نامه تاثیر گذاری واکسن سینوفارم بسیار پایین و در پنج درصد جلوگیری از عفونت اعلام شده است که نیاز به تفسیر بیشتری دارد. البته در همین مطالعه تاثیر این واکسن بر جلوگیری ۶۵ درصدی از مرگ و میر نشان داده شده است.»

بیشتر بدانید: ماجرای تاثیر ۵ درصدی واکسن سینوفارم چیست؟

این متخصص بیماری‌های داخلی و مراقبت‌های حاد بیمارستانی ادامه داد: «عده‌ای در واکنش به این مطالعه آن را بی اعتبار دانسته و عده‌ای نیز نگران تاثیرگذاری پایین واکسن سینوفارم شده‌اند. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع باید به روش‌های تحقیق دقت کرد. مطالعه  شیراز یک مطالعه دنیای واقعی یا real world study  است که باکارآزمایی تصادفی کنترل شده یا RCT تفاوت دارد.»

به گفته دکتر حاجی حسینلو در مطالعه دنیای واقعی حجم انبوهی از جمعیت بدون تصادفی سازی به گروه مداخله و عدم مداخله تقسیم‌بندی می‌شوند و کنترل عوامل مداخله‌گر در این نوع مطالعات بسیار مشکل است.

در حالی که در کارآزمایی بالینی شرکت کنندگان درگروه مداخله و گروه کنترل کاملا از نظری عواملی که می‌تواند مداخله گر باشد مانند سن، جنسیت، نژاد، بیماری‌های زمینه‌ای با هم مطابقت داده می‌شوند یا اصطلاحا مَچ می‌شوند.

وی با اشاره به  اهمیت عوامل مداخله گر در مطالعات گفت: «در مطالعه دنیای واقعی عوامل مداخله گر از بین نمی‌روند، جزئیات مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و پیچیدگی تکنیکی و دقتی که در کارآزمایی تصادفی کنترل شده  وجود دارد در چنین کارآزمایی وجود ندارد.»

عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا تاکید کرد: «البته مطالعه دنیای واقعی هم ملزومات خاصی را می‌طلبد. مثلا مدیریت کیفیت داده‌ها یا DQM  و آنالیز آماری حجم بسیار بزرگی از داده‌ها در مطالعه دنیای واقعی بسیار مهم است ولی در کل پیچیدگی‌های تکنیکی یک کارآزمایی بالینی را ندارد. بر همین اساس، اگرچه قطعا برای تحلیل دقیق‌تر و بررسی شرایط مطالعه و میزان رعایت استانداردها بهتر است منتظر مقاله نهایی ماند ولی کاملا بی اعتبار کردن اطلاعات این جدول نیز درست نیست.»

وی با اشاره به اینکه دقت مطالعه دنیای واقعی پایین است و نمی‌توان برداشت نهایی را انجام داد، گفت: «همین مطالعه اگر در استان‌های دیگر انجام شود نتایج می‌تواند متفاوت باشد، زیرا عوامل مداخله‌گر لحاظ نشده‌اند. بنابراین نیازمند تعداد زیادی از آنالیزهای دنیای واقعی برای نتیجه گیری نهایی هستیم.»

دکتر حاجی حسینلو افزود:  «اگر اطلاعات این جدول را نهایی فرض کنیم باید بتوانیم آن را ریشه یابی کرده و سپس راه حل ارائه بدهیم. نکته بسیار مهم در ریشه یابی این قضیه این واقعیت است که اکثر افرادی که واکسن سینوفارم را در زمان این مطالعه دریافت کرده بودند افراد بالای ۶۵ سال بوده‌اند و این بر ما مشخص است که اطلاعات ارایه شده توسط سازندگان واکسن سینوفارم به گروه مشورتی سازمان جهانی بهداشت در مورد تاثیر گذاری این واکسن بر روی این گروه سنی کیفیت مطلوبی نداشته است. حال با ریشه یابی مشکل باید به دنبال راه حل بود.»

بیشتر بخوانید: احتمالا کرونا تا ۵ سال دیگر مهمان ما خواهد بود!

دکتر حاجی حسینلو افزود: «این مطالعه تاکیدی بر این است که باید تزریق واکسن یادآور (بوستر یا دوز سوم) برای افراد بالای ۶۵ سال هر چه سریعتر لحاظ شود.»

وی درباره اینکه از چه واکسنی باید برای دز یادآور استفاده کرد، گفت: «با توجه به کارایی نه چندان مناسب این واکسن بر روی افراد بالای ۶۵ سال به نظر بهتر است واکسن دیگری به عنوان یادآور به این افراد تزریق شود.»

این متخصص بیماری‌های داخلی و مراقبت‌های حاد بیمارستانی با تاکید بر نتایج اولین مطالعه‌ای که به تازگی در مورد تزریق دز یادآور متفاوت از واکسن تزریق شده برای سه واکسن مدرنا، فایزر و جانسون اند جانسون صورت گرفته، گفت:

«بر اساس این مطالعه وقتی از همان واکسن به عنوان بوستر یا یادآور استفاده شده ۴.۲ تا ۲۰ برابر افزایش آنتی بادی مشاهده شده ولی وقتی از واکسن متفاوت به عنوان یادآور استفاده شده ۶.۲ تا ۷۶ برابر آنتی بادی تولید شده است که تفاوت بسیار قابل توجهی است. این مطالعه می‌تواند سنگ بنایی بر این فلسفه باشد که می‌توان از دز متفاوت برای یادآور استفاده کرد.»

وی افزود: «حتی اگر مطالعه شیراز کاملا درست و تکنیکال باشد نهایتا می‌توان نتیجه گرفت دز یادآور با واکسن متفاوت را مخصوصا در افراد مسن باید بسیار جدی گرفت.»

وی برخورد علمی و بر اساس مستندات و اویدنس‌ها با مباحث و اجتناب از برداشت سطحی را ضروری عنوان کرد و گفت: «تفسیر مطالعات دنیای واقعی بسیار مهم است و تفسیر غلط از یک مطالعه می‌تواند نتایج زیانباری را داشته باشد.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند
معرفی انواع فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند

فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند انواع و اقسام مختلفی دارند. با این وجود MP3 و ACC...

مسدود شدن حساب یوتیوب
آهنگ Baby Shark کار دست کاربر یوتیوب داد!

تنها 3 روز از ورود لودویگ به یوتیوب گذشته بود که به‌دلیل قوانین سفت و سخت یوتیوب...

برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟
برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟ ایده های جذاب 2022

تزیین درخت کریسمس یکی از مهم‌ترین سنت‌های کریسمس است که حال و هوای سال نوی میلادی...

اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک
شوک اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک | سد معبر پلیس برای ورود به نمایشگاه

نهمین نمایشگاه بین‌المللی پوشاک ایران در حالی امروز آغاز به کار کرد که مخالفت...

مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک
مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک

ایران‌خودرو به تازگی قیمت محصولات متعددش را به‌روزرسانی کرده است و مدل...

رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد
رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از اختیاری بودن شرکت دانش آموزان در کلاس‌های حضوری...

رئیس سازمان فضایی ایران
رئیس سازمان فضایی ایران از سوی وزیر ارتباطات منصوب شد | حسن سالاریه کیست؟

رئیس جدید سازمان فضایی ایران طی حکمی از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب...

حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون
حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون تومان شد!

افزایش حداقل حقوق کارمندان برای سال آینده، با پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده در...

نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن
نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن کی اعلام می‌شود؟

اعلام نتایج پالایش متقاضیان نهضت ملی مسکن، به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه...

نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران
پلیس اماکن تهران اعلام کرد: استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع شد

رئیس پلیس اماکن تهران گفت استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع...