کد خبر:1347858
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سرعت غلبه امیکرون و لزوم مداخله اجباری برای واکسیناسیون

مداخله اجباری برای واکسیناسیون

یک عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، به لزوم مداخلات اقناعی و اجباری برای واکسیناسیون کرونا به دلیل کاهش موارد تزریق واکسن و سرعت سرایت امیکرون تاکید کرد.

امیکرون هنوز سویه غالب کشور نشده اما رو به افزایش است

دکتر مسعود یونسیان عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: «در مدت اخیر که امیکرون وارد کشور ما شده، همانطور که انتظار می‌رفت رو به افرایش است و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هنوز سویه غالب نشده است؛ اما به نظر می‌رسد یک سوم یا یک چهارم موارد ابتلا از این سویه باشد.»

تعداد مبتلایان امیکرون بیشتر از آمار اعلام شده است

وی درباره آمار اعلامی مبتلایان به امیکرون تاکید کرد: «اینکه موارد اعلام شده بیشتر از موارد رسمی مبتلایان باشد، همیشه و در همه جای دنیا چنین است؛ زیرا نه برای همه تست مخصوص انجام می‌شود و نه تست حساسیت ۱۰۰ درصدی دارد که موارد را دقیقا مشخص کند. بر این اساس تعمدی در کمتر گزارش کردن تعداد موارد نیست، ولی همیشه همه جای دنیا تعداد مبتلایان بیش از موارد گزارش شده است.»

سویه امیکرون شدیدتر از سرماخوردگی است و می‌تواند خطرناک باشد

دکتر یونسیان همچنین تاکید کرد که سویه امیکرون کرونا را به هیچ عنوان نمی‌توان یک سرماخوردگی درنظر گرفت چرا که ابتلا به اومیکرون شدیدتر از سرماخوردگی است و می‌تواند موارد بستری و منجر به مرگ هم داشته باشد؛ اگرچه شدت آن کمی کمتر از سویه دلتا است، اما آنقدر شدت کمتر نیست که تصور کنیم مانند سرماخوردگی است و نگران آن نباشیم.

امیکرون می‌تواند به شدت تعداد موارد را افزایش دهد که با این اتفاق، همان درصد کمی هم که نیاز به بستری و ونتیلاتور دارند می‌توانند سیستم بهداشتی درمانی را دچار مشکل کنند.

کاهش آمار واکسیناسیون و لزوم مداخله اجباری برای واکسیناسیون در کشور

او درباره میزان واکسیناسیون کرونا در کشور، تصریح کرد: «از جمعیت ۶۷ میلیون نفری که انتظار داشتیم واکسن بزنند حدود ۶۰ میلیون نفر برای دوز اول واکسینه شدند، ولی سرعت موارد جدید تزریق بسیار کاهش یافته تا جایی که تزریق نوبت اول به روزی حدود ۵۰ هزار نفر رسیده است و این خیلی نگران کننده است. بیش از ۵۲.۵ میلیون نفر دوز دوم را تزریق کردند و به نظر می‌رسد این فاصله میان دوز یک و دو به این زودی‌ها پر نشود و نیاز باشد مداخلات اقناعی و اجباری برای افزایش سلامت جامعه انجام شود.»

اثربخشی تکمیل واکسیناسیون برای کنترل امیکرون، حتی سینوفارم

این اپیدمیولوژیست درباره آثار واکسن بر سویه امیکرون، تصریح کرد: «مطالعات متعددی نشان داده است و دانشمندان معتقد هستند که تفاوت این سویه چون بیش از سویه‌های قبلی است و برای غلبه بر آن نیاز به تزریق سه دوز واکسن داریم و حتی مطالعاتی نشان می‌دهد که واکسن سینوفارم که ادعا می‌شود اثربخشی آن به طور نسبی کمتر از سایر واکسن‌ها است‌ اما،‌ سه دوز آن توانسته به خوبی این ویروس را در شرایط آزمایشگاهی کنترل کند؛ بنابراین تاکید به تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.»

بیشتر بدانید: تاثیر واکسن آسترازنکا برای امیکرون کرونا

کودکان هم باید واکسینه شوند

دکتر یونسیان درباره شدت سویه امیکرون بیان داشت: «هیچکدام از سویه‌های کرونا، در سنین جوانی، شدت بالایی ندارد و شدت درگیری بیماری در کهنسالی و میانسالی بالاتر است؛ اما این موضوع به آن معنا نیست که در کودکان و نوجوانان مرگ و میر ندارد. ولی به‌شدت مرگ و میر کمتری دارد و اگر قرار است پیشگیری انجام شود، اولویت با سنین پایین‌تر است. اگر واکسنی که بی‌خطری آن در کودکان ثابت شود در دسترس باشد، توصیه اکید شده است که کودکان هم واکسینه شوند؛ زیرا می‌توانند حامل آلودگی ویروسی به بزرگسالان باشند.»

این عضو کمیته علمی مقابله با کرونا تاکید کرد: «وقتی کودکان در اثر ابتلا به کرونا احتمال مرگ خیلی پایینی دارند، باید واکسن خیلی بی‌خطری هم تزریق کنند؛ زیرا در سالمندان که احتمال مرگ بالاتر است حتی اگر واکسن درجاتی از عوارض را داشته باشد، می‌توانیم در تعادل سود و زیان بپذیریم و خطرات ناچیز را به دلیل فواید بالا بپذیریم. بنابراین درباره کودکان، ما پیگیر تزریق واکسن بی‌خطر و بی‌عارضه هستیم.»

پیش از این، مسئولین بهداشت کشور توصیه کرده بودند برای دوز سوم واکسن آسترازنکا بزنید، و از آنجا که صحبت‌هایی نیز دربراه اثربخشی نسبتا پایین سینوفارم در برابر دیگر واکسن‌ها شده بود، تمایل اغلب مردم برای تزریق واکسن در نوبت سوم، این واکسن بوده است. اما شاید بتوان یکی از دلایل کاهش آمار واکسیناسیون در کشور را کمیاب شدن آسترازنکا و اسپوتنیک دانست. نظر شما چیست؟ مشاهدات و دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید.

برگرفته از: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عوامل موثر بر قیمت طلا
بررسی عوامل موثر بر قیمت طلا | طلا و سکه چرا گران می‌شوند؟

با وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تورم، سکه و طلا از اهمیت بیشتری برخوردار شده و...

فلای تودی
آموزش پس گرفتن پول از استیم | چگونه بازی خریده شده را ریفاند کنیم؟

گاهی پیش می‌آید از بازی خریده شده خوشتان نمی‌آید. آن بازی نتوانسته انتظارات...

پس از خرید ماشین صفر کیلومتر
اقدامات ضروری پس از خرید ماشین صفر کیلومتر

اگر قصد خرید خودوری نو دارید، باید بدانید حین و پس از خرید ماشین صفر کیلومتر،...

عرضه غیرنقدی بیت کوین
حتی پس از ریزش، عرضه غیرنقدی بیت کوین هنوز هم در حال افزایش است

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح شش ماه اخیر خود رسیده است، اما فشار عرضه هنوز...

تشعشعات امواج رادیویی
معاون امور رادیویی رگولاتوری: میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود

معاون امور رادیویی رگولاتوری اعلام کرد میزان تشعشعات تجمعی امواج رادیویی...

امیکرون سویه غالب در کشور
امیکرون سویه غالب در کشور شد

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد...

رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰
رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ | امکان برقراری ارتباط با پلیس برای ناشنوایان فراهم شد

امروز از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ رونمایی شد. در این سامانه، امکان...

حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد
حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: «طبق مصوبه این کمیسیون، وزارت کار و تعاون...

بیمه مناطق محروم حاشیه شهرها
مناطق محروم حاشیه شهرها از پوشش بیمه‌ای برخوردار می‌شوند

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، جزئیات برقراری پوشش بیمه‌ای...

ناسالم بودن هوای تهران
افزایش آلودگی و ناسالم بودن هوای تهران برای گروه‌های حساس

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد، شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد ۱۴۵...