کد خبر:1335482
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

پیش دبستانی‌ها برای سنجش سلامت تا کی وقت دارند؟

پیش دبستانی‌ها برای سنجش سلامت

ثبت نام سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی اجباری نیست اما ضرورت دارد. اما مهلت ثبت نام تا چه وقتی است؟

سیدجواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش در نشستی خبری درباره عملکرد این سازمان در زمینه اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی گفت: «سال گذشته برنامه سنجش پیش دبستانیها به علت کرونا با توقف روبه‌رو شد، اما امسال دوباره در دستورکار قرار گرفت.»

وی افزود: «زمانبندی امسال ما برای سنجش پیش دبستانی‌ها به علت تاخیر یک ماهه شروع به کار سیدا، با تاخیر مواجه شد. به همین علت علی‌رغم آنکه هدف گذاری کرده بودیم ۵۰ درصد نوآموزان پیش دبستانی را سنجش کنیم این آمار تا کنون به ۲۰ تا ۲۲ درصد رسیده است.»

حسینی افزود: «علاوه بر این، ثبت نام در دبستان منوط به سنجش سلامت است، اما سنجش در دوره پیش دبستانی اجباری نیست، درحالی‌که بسیار ضرورت دارد.»

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه برنامه سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از سال ۷۱ آغاز شده است و در آن زمان نرخ پوشش دانش آموزان 1.5 درصد بود که در سنوات گذشته روند صعودی و کمی داشته است گفت:

«این آمار در سال ۹۸ به ۹۷.۸ درصد پوشش رسید. در سال ۹۹ که سال کرونا هم بود علی‌رغم پیش بینی‌ها مبنی بر ریزش آمارها، نرخ پوشش به ۹۸.۹ درصد رسید. برای سال ۱۴۰۰ نیز تا کنون بیش از ۹۹.۲۲ درصد از دانش آموزان در برنامه سنجش شرکت کرده‌اند که رکورد خوبی است و جای خوشحالی دارد.»

وی درباره روند نوبت گیری و انجام سنجش در استان ها اظهار کرد: «تقریبا در یک استان یعنی سیستان و بلوچستان کمتر از ۹۹ درصد نوبت گیری انجام شده و آمار در استان‌های دیگر بالغ بر ۹۹ درصد بوده است. هماهنگی‌های لازم در استان سیستان و بلوچستان انجام شده تا این رقم به میانگین کشوری برسد.»

حسینی با اشاره به اینکه امسال دو قلمرو مهم و اثرگذار به طرح سنجش اضافه کردیم گفت: «امسال سنجش شایستگی‌های حرکتی انجام شد که نتیجه آن تهیه و اجرای بسته تحولی سواد حرکتی در معاونت تربیت بدنی بود. دوم غربالگری نوآموزان پنج تا هفت ساله پیش دبستانی با رویکرد نوآموزان در معرض یادگیری است.»

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: «شمار مراکز اختلال یادگیری به ۸۰۰ مورد رسیده و دانش آموزانی که با اختلال یادگیری شناسایی می‌شوند به این مراکز معرفی می‌شوند. معمولا وقتی مشکل پیدا می‌شود و به سطح ۳ مداخلات می‌رسد افراد به مراکز معرفی می‌شوند. یک علت مهم سنجش پیش دبستانی نیز مداخله بهنگام است تا قبل از آنکه کودک به سطح ۳ مداخله برسد آنها که نشانگانی از مشکلات ویژه یادگیری دارند یا در معرض هستند، شناسایی شوند.»

وی با بیان اینکه پنج استان و بیش از ۵۵۰۰ نوآموز به طور آزمایشی تحت غربالگری مشکلات ویژه یادگیری هستند گفت: «رویکرد مدرسه محوری و والدین محوری در این برنامه داریم که بر این اساس خانواده ها و معلمان مداخلات اولیه را انجام می‌دهند. آموزش به والدین و معلمان در دستورکار قرار دارد. این برنامه از سنوات آینده با اصلاح اشکالات می‌تواند عمومیت پیدا کند.»

بیشتر بدانید: بازگشایی مدارس ابتدایی هم مجوز گرفت

پایگاه‌های سنجش دائمی آکوستیک

حسینی با بیان اینکه یک کار دیگر که امسال دنبال می‌شود و البته از سال گذشته آغاز شده بود، راه اندازی یک پایگاه سنجش دائمی آکوستیک در هر مرکز استان است اظهار کرد: «این مراکز ایجاد می‌شوند تا در طول سال بتوان بازماندگان از سنجش را نیز سنجش کرد. ایجاد مراکز خدمات جامع سنجش و توانبخشی نیز در برنامه های ما است که تاکنون در ۱۰ استان افتتاح شده است.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه برنامه سنجش پیش دبستانی‌ها از سال ۹۴ به مجموعه سنجش سلامت اضافه شده است گفت: «سنجش نوآموزان پیش دبستانی سال گذشته افت شدیدی به علت کرونا پیدا کرد. برای امسال و تا کنون ۱۰۱ هزار نوآموز در سنجش شرکت کرده‌اند. تا کنون حدود ۲۲ درصد مشمولان پیش دبستانی در طرح شرکت کرده اند که هدف گذاری ما روی ۵۵ درصد بوده است.»

به گفته وی مهلت ثبت نام در طرح سنجش پیش دبستانی تا ۱۰ آذر خواهد بود و به طور کلی فرایند سنجش پیش دبستانی‌ها را حداکثر تا آخر آذر ادامه می‌دهیم.

حسینی ادامه داد: «مجموع دانش آموزانی که تا کنون به عنوان اختلال یادگیری به ۸۰۰ مرکز ویژه اختلال یادگیری مراجعه کرده اند بیش از ۴۹ هزار نفر بوده است.»

معاون وزیر، آماری از سنجش سال ۱۴۰۰ نیز ارائه کرد و گفت: «در ارزیابی سال ۱۴۰۰ که طی آن بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوآموز دبستانی سنجش شده اند که از این میزان ۱۶۵ هزار و ۴۰۵ نفر ارجاع هوش شده اند. ۲۴ هزار و ۹۵ نفر ارجاع گوش، ۶۴ هزار و ۸۹۵ نفر ارجاع بینایی، ۲۹۹۲ ارجاع جسمی حرکتی و ۱۰۸۱ نفر اوتیسم در مرحله غربالگری شناسایی و به مراکز تخصصی ارجاع شدند.»

وی درباره ارائه خدمات توانبخشی نیز گفت: «ارائه خدمات توانبخشی در چند قلمرو انجام می‌شود، نخست خدمات درون مدرسه ای است. حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیروی توانبخشی در مدرسه داریم. دوم خدمات برون مدرسه ای است. این تعداد نیرو در داخل مدارس تکافوی نیاز را نمی‌کند. اکنون به ازای هر ۱۵۰ دانش آموز یک نیرو داریم که کافی نیست. سال ۹۹ تقریبا هفت میلیارد تومان برای خدمات برون مدرسه ای و برای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ میلیارد تومان تخصیص دادیم. برای سال جدید طرح مرکز- مدرسه یا منزل-مدرسه را درنظر داریم تا از نزدیکترین مراکز توانبخشی و بهزیستی هم خدماتی بگیریم.»

حسینی افزود: «برنامه دیگر خدمات حمایتی است که از سال ۹۴ تا کنون بیش از ۴۱ هزار نفر را شامل شده و به ۱۸ قلم خدمت درمانی و حمایتی افزایش یافته است. برای امسال ۱۰ میلیارد تومان نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است. همچنین نهضت مشارکت توان افزایی در دست اجراست که ۱۰۵ قلم تجهیزات آموزشی و توانبخشی را دربرمی‌گیرد. سال گذشته ۱۴۵ میلیارد تومان از محل کمک های مردمی به این امر اختصاص یافت. ۳۶۱ هزار تبلت نیز در قالب طرح هدایت تهیه شد که بیش از هزار میلیارد تومان برای آن جمع آوری شد.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی همچنین با بیان اینکه یکی از چرخش‌های تحولی خوب حرکت به سمت فراگیرسازی است گفت: «آموزش و پرورش استثنایی باید پیشروی آموزش و پرورش عادی باشد. باید از یکسری برنامه‌ها تبعیت کنیم که یکی از آنها طرح تلفیقی و فراگیر سازی است و به خروج از تنوع مدارس کمک می‌کند. اکنون ۲۰ هزار و ۵۰۰ مدرسه پذیرا داریم. توفیق ۸۲ برابری در این طرح داشته ایم اما به لحاظ کیفی رضایت نداریم. راه اندازی «سامانه ندای همراه» برای ارتقای کیفیت و پاسخگویی به اولیاء، دانش آموزان و معلمان طرح تلفیقی انجام شد. در شورای آموزش و پرورش استثنایی ایجاد شورای نظارت بر طرح تلفیقی را تصویب کردیم که شیوه نامه‌اش در آینده نزدیک ابلاغ می‌شود.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
هک شبکه های رسانه ملی
اختلال در رسانه ملی | توضیح معاون فنی صداوسیما درباره هک شبکه‌ها

رضا علیدادی معاون فنی صداوسیما، در شبکه خبر توضیحاتی درباره از دسترس خارج...

عرضه سایبرتراک باز هم به تاخیر افتاد
عرضه سایبرتراک باز هم به تاخیر افتاد

شرکت تسلا باز هم بدقولی کرد و عرضه خودروی سایبرتراک را تا ابتدای سال ۲۰۲۳ به...

جریمه آمازون دستکاری قیمت محصولات
جریمه ۲.۲۵ میلیون دلاری آمازون به علت دستکاری در قیمت محصولات

شرکت آمازون به علت تلاش برای دستکاری مصنوعی قیمت محصولات عرضه شده توسط...

هیئت داوران چهلمین جشنواره فیلم فجر
هیئت داوران چهلمین جشنواره فیلم فجر معرفی شد

مسعود نقاش‌زاده، اعضای هیئت داوران بخش سودای سیمرغ در چهلمین جشنواره فیلم...

مجموعه عروسکی جدید ایرج طهماسب
عیدی سال 1401 | مجموعه عروسکی جدید ایرج طهماسب

آقای مجری این بار نه با کلاه قرمزی، بلکه با عروسک‌های جدیدی مهمان خانه‌های...

چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم
چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟ روش‌های مختلف سرمایه گذاری در Metaverse

در ماه‌های اخیر واژه متاورس بسیار پراستفاده شده و بر سر زبان‌ها افتاده است....

لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022
معرفی لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022

لپ تاپ های گران قیمت جهان در سال 2022 همگی دارای مشخصات پیشرفته‌ای هستند و در...

تغییر URL پروفایل لینکدین
آموزش تصویری تغییر URL پروفایل لینکدین

با ویرایش و تغییر URL پروفایل لینکدین می‌توانید یک آدرس وب دلخواه و مناسب را...

ارز دیجیتال متا
مرگ ارز دیجیتال Diem؛ متا به دنبال فروش سهم خود در پروژه Diem است

انجمن ارز دیجیتال Diem که توسط شرکت متا پشتیبانی می‌شود، به دنبال فروش حق...

اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک
اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک در استفاده از حالات مختلف دنده

با اطلاع و اجتناب از رایج‌ترین اشتباهات رانندگان خودروهای اتوماتیک حین...