کد خبر:1335482
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

پیش دبستانی‌ها برای سنجش سلامت تا کی وقت دارند؟

پیش دبستانی‌ها برای سنجش سلامت

ثبت نام سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی اجباری نیست اما ضرورت دارد. اما مهلت ثبت نام تا چه وقتی است؟

سیدجواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش در نشستی خبری درباره عملکرد این سازمان در زمینه اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی گفت: «سال گذشته برنامه سنجش پیش دبستانیها به علت کرونا با توقف روبه‌رو شد، اما امسال دوباره در دستورکار قرار گرفت.»

وی افزود: «زمانبندی امسال ما برای سنجش پیش دبستانی‌ها به علت تاخیر یک ماهه شروع به کار سیدا، با تاخیر مواجه شد. به همین علت علی‌رغم آنکه هدف گذاری کرده بودیم ۵۰ درصد نوآموزان پیش دبستانی را سنجش کنیم این آمار تا کنون به ۲۰ تا ۲۲ درصد رسیده است.»

حسینی افزود: «علاوه بر این، ثبت نام در دبستان منوط به سنجش سلامت است، اما سنجش در دوره پیش دبستانی اجباری نیست، درحالی‌که بسیار ضرورت دارد.»

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه برنامه سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از سال ۷۱ آغاز شده است و در آن زمان نرخ پوشش دانش آموزان 1.5 درصد بود که در سنوات گذشته روند صعودی و کمی داشته است گفت:

«این آمار در سال ۹۸ به ۹۷.۸ درصد پوشش رسید. در سال ۹۹ که سال کرونا هم بود علی‌رغم پیش بینی‌ها مبنی بر ریزش آمارها، نرخ پوشش به ۹۸.۹ درصد رسید. برای سال ۱۴۰۰ نیز تا کنون بیش از ۹۹.۲۲ درصد از دانش آموزان در برنامه سنجش شرکت کرده‌اند که رکورد خوبی است و جای خوشحالی دارد.»

وی درباره روند نوبت گیری و انجام سنجش در استان ها اظهار کرد: «تقریبا در یک استان یعنی سیستان و بلوچستان کمتر از ۹۹ درصد نوبت گیری انجام شده و آمار در استان‌های دیگر بالغ بر ۹۹ درصد بوده است. هماهنگی‌های لازم در استان سیستان و بلوچستان انجام شده تا این رقم به میانگین کشوری برسد.»

حسینی با اشاره به اینکه امسال دو قلمرو مهم و اثرگذار به طرح سنجش اضافه کردیم گفت: «امسال سنجش شایستگی‌های حرکتی انجام شد که نتیجه آن تهیه و اجرای بسته تحولی سواد حرکتی در معاونت تربیت بدنی بود. دوم غربالگری نوآموزان پنج تا هفت ساله پیش دبستانی با رویکرد نوآموزان در معرض یادگیری است.»

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: «شمار مراکز اختلال یادگیری به ۸۰۰ مورد رسیده و دانش آموزانی که با اختلال یادگیری شناسایی می‌شوند به این مراکز معرفی می‌شوند. معمولا وقتی مشکل پیدا می‌شود و به سطح ۳ مداخلات می‌رسد افراد به مراکز معرفی می‌شوند. یک علت مهم سنجش پیش دبستانی نیز مداخله بهنگام است تا قبل از آنکه کودک به سطح ۳ مداخله برسد آنها که نشانگانی از مشکلات ویژه یادگیری دارند یا در معرض هستند، شناسایی شوند.»

وی با بیان اینکه پنج استان و بیش از ۵۵۰۰ نوآموز به طور آزمایشی تحت غربالگری مشکلات ویژه یادگیری هستند گفت: «رویکرد مدرسه محوری و والدین محوری در این برنامه داریم که بر این اساس خانواده ها و معلمان مداخلات اولیه را انجام می‌دهند. آموزش به والدین و معلمان در دستورکار قرار دارد. این برنامه از سنوات آینده با اصلاح اشکالات می‌تواند عمومیت پیدا کند.»

بیشتر بدانید: بازگشایی مدارس ابتدایی هم مجوز گرفت

پایگاه‌های سنجش دائمی آکوستیک

حسینی با بیان اینکه یک کار دیگر که امسال دنبال می‌شود و البته از سال گذشته آغاز شده بود، راه اندازی یک پایگاه سنجش دائمی آکوستیک در هر مرکز استان است اظهار کرد: «این مراکز ایجاد می‌شوند تا در طول سال بتوان بازماندگان از سنجش را نیز سنجش کرد. ایجاد مراکز خدمات جامع سنجش و توانبخشی نیز در برنامه های ما است که تاکنون در ۱۰ استان افتتاح شده است.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه برنامه سنجش پیش دبستانی‌ها از سال ۹۴ به مجموعه سنجش سلامت اضافه شده است گفت: «سنجش نوآموزان پیش دبستانی سال گذشته افت شدیدی به علت کرونا پیدا کرد. برای امسال و تا کنون ۱۰۱ هزار نوآموز در سنجش شرکت کرده‌اند. تا کنون حدود ۲۲ درصد مشمولان پیش دبستانی در طرح شرکت کرده اند که هدف گذاری ما روی ۵۵ درصد بوده است.»

به گفته وی مهلت ثبت نام در طرح سنجش پیش دبستانی تا ۱۰ آذر خواهد بود و به طور کلی فرایند سنجش پیش دبستانی‌ها را حداکثر تا آخر آذر ادامه می‌دهیم.

حسینی ادامه داد: «مجموع دانش آموزانی که تا کنون به عنوان اختلال یادگیری به ۸۰۰ مرکز ویژه اختلال یادگیری مراجعه کرده اند بیش از ۴۹ هزار نفر بوده است.»

معاون وزیر، آماری از سنجش سال ۱۴۰۰ نیز ارائه کرد و گفت: «در ارزیابی سال ۱۴۰۰ که طی آن بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوآموز دبستانی سنجش شده اند که از این میزان ۱۶۵ هزار و ۴۰۵ نفر ارجاع هوش شده اند. ۲۴ هزار و ۹۵ نفر ارجاع گوش، ۶۴ هزار و ۸۹۵ نفر ارجاع بینایی، ۲۹۹۲ ارجاع جسمی حرکتی و ۱۰۸۱ نفر اوتیسم در مرحله غربالگری شناسایی و به مراکز تخصصی ارجاع شدند.»

وی درباره ارائه خدمات توانبخشی نیز گفت: «ارائه خدمات توانبخشی در چند قلمرو انجام می‌شود، نخست خدمات درون مدرسه ای است. حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیروی توانبخشی در مدرسه داریم. دوم خدمات برون مدرسه ای است. این تعداد نیرو در داخل مدارس تکافوی نیاز را نمی‌کند. اکنون به ازای هر ۱۵۰ دانش آموز یک نیرو داریم که کافی نیست. سال ۹۹ تقریبا هفت میلیارد تومان برای خدمات برون مدرسه ای و برای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ میلیارد تومان تخصیص دادیم. برای سال جدید طرح مرکز- مدرسه یا منزل-مدرسه را درنظر داریم تا از نزدیکترین مراکز توانبخشی و بهزیستی هم خدماتی بگیریم.»

حسینی افزود: «برنامه دیگر خدمات حمایتی است که از سال ۹۴ تا کنون بیش از ۴۱ هزار نفر را شامل شده و به ۱۸ قلم خدمت درمانی و حمایتی افزایش یافته است. برای امسال ۱۰ میلیارد تومان نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است. همچنین نهضت مشارکت توان افزایی در دست اجراست که ۱۰۵ قلم تجهیزات آموزشی و توانبخشی را دربرمی‌گیرد. سال گذشته ۱۴۵ میلیارد تومان از محل کمک های مردمی به این امر اختصاص یافت. ۳۶۱ هزار تبلت نیز در قالب طرح هدایت تهیه شد که بیش از هزار میلیارد تومان برای آن جمع آوری شد.»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی همچنین با بیان اینکه یکی از چرخش‌های تحولی خوب حرکت به سمت فراگیرسازی است گفت: «آموزش و پرورش استثنایی باید پیشروی آموزش و پرورش عادی باشد. باید از یکسری برنامه‌ها تبعیت کنیم که یکی از آنها طرح تلفیقی و فراگیر سازی است و به خروج از تنوع مدارس کمک می‌کند. اکنون ۲۰ هزار و ۵۰۰ مدرسه پذیرا داریم. توفیق ۸۲ برابری در این طرح داشته ایم اما به لحاظ کیفی رضایت نداریم. راه اندازی «سامانه ندای همراه» برای ارتقای کیفیت و پاسخگویی به اولیاء، دانش آموزان و معلمان طرح تلفیقی انجام شد. در شورای آموزش و پرورش استثنایی ایجاد شورای نظارت بر طرح تلفیقی را تصویب کردیم که شیوه نامه‌اش در آینده نزدیک ابلاغ می‌شود.»

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود

بر اساس اعلام شرکت GRIID، اینتل در حال کار روی یک تراشه مخصوص ماینینگ بیت کوین...

به‌روزرسانی اجباری اپل
به‌روزرسانی اجباری؛ اپل دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای کاربران iOS 14 ارائه نمی‌کند

غول فناوری کالیفرنیایی، اپل اخیرا اعلام کرد تلفن‌های آیفون و تبلت‌های آیپد...

حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام
حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام

دلایل متعددی برای لود نشدن تصاویر در اینستاگرام وجود دارد. اما خوشبختانه به...

با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد
با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ضمن تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود...

بحران افزایش قیمت مواد غذایی
بحران افزایش قیمت مواد غذایی در سطح جهان ادامه دارد

بحران افزایش قیمت مواد غذایی یک معضل جهانی است که عوامل متعددی از جمله پاندمی...

عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95
عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95 در داروخانه‌های آمریکا

در پی اعلامیه جدید سازمان CDC مبنی بر عدم اثربخشی کافی ماسک‌های پارچه‌ای،...

اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام
اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام

با اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو و پست های اینستاگرام می‌توانید...

جمعه خونین ارزهای دیجیتال
جمعه خونین ارزهای دیجیتال | ریزش شدید بیت کوین به زیر 36 هزار دلار

بیت کوین در روز جمعه (1 بهمن 1400) چندین سطح حمایت اصلی را از دست داد و شاهد...

سینما برای بانوان رایگان
لغو رایگان بودن سینما برای بانوان به مناسبت روز زن

طرح بلیت رایگان سینماهای کشور برای بانوان به مناسبت روز زن در سوم بهمن ماه ،...

مخالفت با افزایش سن بازنشستگی
مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش سن بازنشستگی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، از اصلاح لایحه دولت درباره سن بازنشستگی...