کد خبر:1330848
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

یک جامعه‌شناس تحلیل کرد:

چه کسانی واکسن نمی زنند و چرا؟

چه کسانی واکسن نمی زنند

با شروع واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا، حالا افرادی در جامعه دیده می‌شوند که می‌گویند اعتقادی به تزریق واکسن ندارند. اما به لحاظ جامعه‌شناختی چه کسانی واکسن نمی زنند و چه اهدافی دارند؟

چه کسانی واکسن نمی زنند؟

روز گذشته در مطلبی که با عنوان موافقان و مخالفان واکسن کرونا چه می‌گویند؟ | نظر شما چیست؟ در کلیک منتشر کردیم، کوشیدیم به نگاه طرفداران و منتقدان واکسن کرونا با نگاهی بی‌طرف بپردازیم و بخشی از عقاید هر دو گروه را بررسی کنیم.

در آن مطلب به این موضوع پرداختیم که طرفداران واکسن کرونا به مواردی چون اعتماد به علم و سابقه آن در کنترل بیماری‌ها، اهتمام برای بازگشت به زندگی عادی، کمک به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و تلاش برای کمتر خسارت دیدنشان با بازگرداندن جامعه به شرایط عادی و کاستن فشار از روی سیستم درمان کشور اشاره می‌کنند و با این دلایل طرفدار جدی تزریق واکسن کرونا هستند.

از طرفی مخالفان واکسن کرونا و آن‌هایی که با گذشت چند ماه از واکسیناسیون عمومی هنوز نسبت به تزریق این واکسن به دیده شک می‌نگرند، عموماً دلایلی چون متنوع نبودن سبد واکسن و عدم ورود برخی برندها، مشخص نبودن تأثیر آن در درازمدت و نیز نظریه‌های توطئه (وجود میکروچیپ‌ها و دیگر ابزارهای کنترلی از سوی دولت‌ها در واکسن) را به عنوان توجیهی برای واکسن نزدن و انجام این مسئولیت اجتماعی عنوان می‌کنند.

حالا ایرنا در گفت‌وگو با اباذر اشتری، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی به بررسی دلایل و ریشه‌های اجتماعی واکسن نزدن در جامعه پرداخته و این سؤال را مورد موشکافی قرار داده که چه کسانی واکسن نمی زنند و چرا؟ خواندن بخش‌هایی از این مصاحبه خالی از لطف نیست.

مخالفان در اقلیت هستند

این جامعه‌شناس اظهار داشت: «مسئله اساسی این است که به لحاظ اجتماعی همواره گروهی معترض یا مخالف وجود دارند که در کشور ما این افراد معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ درصد جامعه هستند. این افراد با هر اتفاقی در جامعه مخالف هستند و دلایل خاص خود را دارند. افراد از لحاظ روان‌شناسی اجتماعی در 3 موقعیت، قبل و حین و بعد از یک اقدام، رفتار خود را توجیه می‌کنند. بنابراین به صورت مداوم به دنبال دلایلی می‌گردند که مخالفت خود را اثبات کنند. پس در جامعه ما نیز با اقلیت مخالف مواجه هستیم. گاهی این افراد از طبقه وندال هستند که از کلمه وندالیسم نشأت می‌گیرد. وندال‌‌ها کسانی هستند که وقتی به آنچه می‌خواهند دست پیدا نمی‌کنند، منابع و وسایل عمومی را تخریب می‌کنند که این موضوع در هواداران فوتبال مشاهده می‌شود.»

برخی با نوآوری مشکل دارند

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی گفت: «واکسیناسیون کرونا از دیدگاه نوآوری و پذیرش آن نیز قابل بررسی است. گروه اقلیت کمتر از ۱۰ درصد در همه نوآوری‌ها پیشرو محسوب می‌شوند. واکسن کرونا به نوعی نوآوری محسوب می‌شود. همچنین ۳۰ درصد افراد دنباله‌روی پیشروان هستند. از طرفی بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افراد نیز دنباله‌روی عموم مردم محسوب می‌شوند و منتظر هستند که بقیه پیش بروند و اگر اتفاقی نیفتاد و همه‌چیز خوب بود، آن‌ها نیز حرکت و اقدام کنند.»

جالب است بخوانید: جریمه های واکسن نزدن در ایران چیست؟ | عواقب سنگین در انتظار واکسن‌گریزها

این استاد دانشگاه افزود: «در حال حاضر حدود ۶۰ درصد جامعه واکسینه شده یا حداقل دوز اول واکسن را تزریق کرده‌اند و مشکل جامعه ما در زمینه تزریق واکسن کرونا همان ۲۰ درصد آخر است که معمولاً تا اتفاقاتی رخ ندهد، وارد عرصه نمی‌شوند.»

مخالفان واکسن منتظر چه اتفاقی هستند؟

این جامعه‌شناس بیان کرد: «افراد مخالف در واقع دیرپذیر هستند. در واقع این افراد مخالف در انتظار 2 اتفاق هستند که اول این است که بیش از ۷۰ درصد جامعه یک نوآوری را انجام داده و آثار مثبت آن مثل بیماری یا مرگ‌ومیر کمتر منعکس شود و اتفاق دوم این است که اثر معکوس آن که بیماری یا مرگ‌ومیر بیشتر است، توسط این افراد مخالف حتی در اطرافیان آن‌ها قابل لمس و مشاهده باشد.»

وی ادامه داد: «این رفتار از لحاظ اجتماعی کاملاً طبیعی است و حاکمیت می‌تواند در این زمینه 2 اقدام انجام بدهد. اقدام اول زمان است. زیرا با گذشت زمان به هر حال این افراد مخالف هم حرکت کرده و همراه می‌شوند. اقدام دوم نیز اطلاع‌رسانی مناسب در زمینه تزریق واکسن کروناست تا افراد موارد مثبت تزریق واکسن را مشاهده کرده و همراهی کنند.‌»

بیشتر بخوانید: طرح قرنطینه هوشمند از هفته‌های بعد اجرایی می‌شود

اشتری تأکید کرد: «بنابراین باید برنامه‌های آموزشی در زمینه اهمیت تزریق واکسن کرونا داشته باشیم تا موافقان و مخالفان واکسیناسیون در رسانه‌ها بحث کرده و افراد مخالف واکسن به اشباع پذیرشی برسند.»

نظر شما در خصوص تزریق واکسن کرونا چیست؟ به نظرتان چه کسانی واکسن نمی زنند و چه دلایلی دارند؟ خود شما اگر تاکنون این واکسن را دریافت نکرده‌اید دلیلتان چیست؟ حتماً در بخش نظرات برایمان بنویسید.

نظرها

2 نظر

 1. ناشناس

  نبود واکسن مناسبی که بشود به آن اعتماد کرد.

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 2. ناشناس

  سلام
  به نظرم اجبار و سختگیری حکومت برای زدن ماسک و رعایت پروتکل بهداشت برای همه مردم چه واکسن زده ها و چه نزده ها باید صورت گیرد و حتی برخورد و جریمه باشد بخصوص زدن ماسک. ولی اجبار افراد به زدن واکسن و اجرای محدودیت برای افراد واکسن نزده عملی اشتباه و ستمگرانه است و برخی از افراد بجای زدن واکسن به روش‌های بسیار مفید و پیشگیرانه مانند: دوری از استرس با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا و تغذیه غذایی مناسب و ورزش سالم و استفاده روزانه از دمنوش های گیاهی مفید و رعایت پروتکل و زدن ماسک از خود و خانواده خود مراقبت میکنند.
  این افراد به هیچ وجه علیه نظام و کشور نیستند بلکه بهترین روش حفظ سلامت را بصورت طبیعی برای خود و خانواده خود تضمین می‌کنند و خیلی هاشون باهوش‌ترین و شجاع ترین و متفکرترین افراد جامعه با معلومات بالا هستند.
  با تشکر

  رای موافق 3
  رای مخالف 2

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ازدواج یک زن با روبات چت هوش مصنوعی!

یک زن پس از اینکه روبات چت هوش مصنوعی ادعا کرد که او را قضاوت نمی‌کند،...

مارک زاکربرگ: هدست ویژن پرو اپل هیچ رویکرد جادویی ندارد

زاکربرگ در سخنرانی خود برای کارمندان متا، به گران‌بودن هدست اپل اشاره کرد و...

متا اولین تصویر رسمی از اپلیکیشن رقیب توییتر را منتشر کرد

این برنامه که اساساً شبیه به اینستاگرام است، با اسم رمز «Project 92» شناخته...

پنج ترفند ساده برای مسدود کردن ایمیل‌های اسپم در Gmail

افراد به طور متوسط روزانه ۴ تا ۵ ایمیل اسپم دریافت می‌کنند که حذف جداگانه...

ادوبی مدل هوش مصنوعی مولد Firefly را در دسترس سازمان‌ها قرار می‌دهد

هزینه استفاده از Firefly برای سازمان‌ها هنوز اعلام نشده و ادوبی آن را براساس...

کیسه‌داران به‌مراتب تکامل‌یافته‌تر از پستانداران و حتی انسان‌ها هستند

اغلب تصور می‌شود که پستانداران و به‌ویژه گونه‌ی ما در نوک قله تکامل قرار...

گیاهانی که هوای خانه را در عرض ۸ ساعت تمیز می‌کنند

یک پژوهش نشان می‌دهد که گیاهان اداری تا چه اندازه می‌توانند هوای سمی را در...

ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می کند!

محققان دانشگاه هنگ کنگ یک سیستم تولیدکننده بو برای محیط های واقعیت مجازی...

شبیه‌سازی مرگ یک ستاره غول‌پیکر

ستاره شناسان امواج گرانشی ناشی از فروپاشی یک ستاره عظیم الجثه در حال مرگ را...

ال‌جی از دو مانیتور گیمینگ جدید رونمایی کرد

ال جی دو مانیتور گیمینگ جدید را به سری UltraGear خود اضافه کرده است. این دو مانیتور...