کد خبر:1357153
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کدام نوع ویتامین D برای بدن بهتر است؟

با توجه به تحقیقات اخیر، به نظر می‌رسد ویتامین D3 موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و مقاومت در برابر عفونت‌های ویروسی را بیشتر می‌کند.

کدام نوع ویتامین D بهتر است؟

مطالعه‌ای که تأثیر ویتامین D بر بیان ژن را بررسی می‌کند، تفاوت‌های قابل‌توجهی را بین مکمل‌های ویتامین D2 و ویتامین D3 نشان داده است.

این یافته‌ها که در مجله Frontiers in Immunology منتشر شده است، نشان می‌دهد که ویتامین D3 در مقایسه با ویتامین D2 می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی مؤثرتر باشد.

ویتامین D به طور کلی به دو شکل اصلی وجود دارد: ارگوکلسیفرول (ویتامین دی 2) و کوله‌کلسیفرول (ویتامین دی 3) تحقیقات قبلی نشان داده است که مکمل‌های ویتامین D3 در افزایش سطح ویتامین D در خون افراد بسیار مؤثرتر هستند. با این حال، مشخص نیست که آیا بین این دو نوع مکمل ویتامین D تفاوت عملکردی برای سلامت انسان وجود دارد یا خیر.

این پژوهش جدید برای کمک به پر کردن این شکاف اطلاعاتی، داده‌های یک کارآزمایی بالینی دوسو کور و کنترل‌شده با دارونما را که اخیرا تکمیل شده است، بررسی کرد که اثرات مکمل‌های ویتامین D2 و ویتامین D3  را در چند صد زن سالم مقایسه می‌کرد.

مطالعه‌ای که قبلا منتشر شده بود، نتایج اصلی این کارآزمایی را گزارش کرد و تأیید کرد که مصرف 12 هفته مکمل ویتامین D3 در افزایش سطح ویتامین D خون مؤثرتر است.

این تحقیقات جدید به تفاوت بین دو شکل ویتامین D در بیان ژن پرداخت. به طور کلی، محققان تفاوت‌های قابل‌توجهی را در بیان ژن بین گروه‌های مصرف‌کننده ویتامین D2 و ویتامین D3 تشخیص دادند.

همچنین بخوانید: نقش تغذیه مناسب در مقابله با ویروس کرونا چیست؟

بر اساس گفته محققان، به دنبال مصرف مکمل ویتامین D3 اکثر تغییرات در بیان ژن منعکس‌کننده کاهش فعالیت ژن‌ها بود، بسیاری از مسیرهای رمزگذاری سیستم ایمنی، به طور بالقوه سیستم ایمنی را به وضعیت سازگاری پذیر تغییر می‌دهد.

با کمال تعجب، بیان ژن مرتبط با فعالیت اینترفرون نوع I و II که برای پاسخ ذاتی به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی حیاتی است، پس از مصرف مکمل ویتامین D2 یا ویتامین D3 متفاوت بود و تنها ویتامین D3 دارای اثر تحریک‌کننده بود.

کالین اسمیت نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «کاهش سیگنال‌دهی اینترفرون نوع 1 با افزایش حساسیت به عفونت‌های ویروسی مرتبط است. بنابراین ما فرض می‌کنیم که ویتامین D3 در تقویت پاسخ‌های ایمنی در برابر ویروس‌ها ممکن است مؤثرتر از ویتامین D2 باشد.»

وی افزود: «ما نشان داده‌ایم که به نظر می‌رسد ویتامین D3 سیستم سیگنال‌دهی اینترفرون نوع I را در بدن تحریک می‌کند که بخش کلیدی سیستم ایمنی و اولین خط دفاعی در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها است. بنابراین ویتامین D3 ممکن است به جلوگیری از نفوذ ویروس‌ها و باکتری‌ها در بدن کمک کند.»

این مطالعه اشاره می‌کند که این یافته‌ها نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین D تنها در صورتی اثرات مفیدی بر عفونت ویروسی دارد که سطوح آن قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس تقویت شود، زیرا بعید است که پس از بروز عفونت ویروسی، فواید بالینی در مکمل ویتامین D وجود داشته باشد.

مطالعات اخیر که به بررسی اثرات خنثی‌کننده درمان ویتامین D برای بیماران بستری در بیمارستان بر اثر ابتلا به بیماری کووید-19 پرداخته است، این یافته‌ها را تأیید می‌کند.

این مطالعه همچنین نشان داد که دو شکل ویتامین D اثرات متضادی بر برخی مسیرهای بیان ژن دارند. در برخی از افرادی که ویتامین D2 مصرف می‌کردند، سطح ویتامین D در گردش، کمتر از سطوحی بود که در گروه دارونما پس از پایان کارآزمایی 12 هفته‌ای مشاهده شد. محققان گمان می‌کنند ویتامین D2 ممکن است پتانسیل کاهش یا خنثی کردن برخی از اثرات مفید ویتامین D3 را داشته باشد.

به گفته محققیان، از آنجا که به نظر می‌رسد برخی مسیرها به طور خاص توسط ویتامین D3 یا در برخی موارد در جهت‌های متضاد توسط ویتامین D3 و D2 تنظیم می‌شوند، مطالعات آینده باید بررسی کنند که آیا مکمل ویتامین D2 ممکن است برخی از مزایای ویتامین D3 بر سلامت انسان را خنثی کند یا خیر.

سوزان لانهام-نیو یکی از نویسندگان این مطالعه، خواستار تحقیقات فوری در مورد تفاوت‌های عملکردی بین این دو نوع ویتامین D برای روشن شدن بهتر این موضوع شده است. اما او پیشنهاد می‌کند که فعلا ویتامین D3 باید نوع ترجیحی مکمل ویتامین D برای تجویز به اکثر افراد باشد.

وی می‌گوید: «در حالی که ما دریافتیم که ویتامین D2 و ویتامین D3 تأثیر یکسانی بر فعالیت ژن در انسان ندارند، عدم تأثیری که در بررسی ویتامین D2 دریافتیم به این معنی است که برای روشن شدن تفاوت‌ها در اثرات آن‌ها، نیاز به یک مطالعه بزرگ‌تر است.

بنابراین می‌توان گفت که ویتامین D3 در مقایسه با D2 تأثیر بهتری روی سیستم ایمنی بدن می‌گذارد و گزینه بهتری برای غنی‌سازی خوراکی‌ها و مکمل‌ها به حساب می‌آید.   

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی
تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی

هر ساله روز 31 خرداد را روز انقلاب تابستانی می‌دانند و روزی است که خورشید به...

آموزش قرار دادن والپیپر زنده در پس زمینه ویندوز 11

استفاده از والپیپرهای زنده در گوشی های هوشمند کاربران را به این نوع پس زمینه...

اطلاعات لو رفته از گیم پلی بازی GTA 6
اطلاعات لو رفته از گیم پلی بازی GTA 6

یک منبع معتبر در حوزه گیم و بازی اقدام به انتشار اطلاعاتی از فضای گیم پلی و...

آموزش پیدا کردن منبع عکس یا ویدئو در اینترنت با جستجوی معکوس گوگل
چطور با آپلود عکس و ویدئو، ویدئوی مورد نظر خود را پیدا کنیم؟ آموزش پیدا کردن منبع عکس یا ویدئو در اینترنت با جستجوی معکوس گوگل

اگر شما هم به دنبال پیدا کردن منبع یک عکس یا نام افرادی که در یک ویدئو یا عکس...

تفاوت پرینتر تک کاره و چند کاره چیست؟ کدام را بخریم؟

وقتی صحبت از پرینترهای اداری یا خانگی می‌شود، اولین سؤالی که در ذهن اغلب ما...

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته‌ای دوبار شارژ کنید

یکی از مهمترین دغدغه‌های روزمره ما شارژ کردن ابزارهای دیجیتالی و هوشمندی...

همه چیز درباره فرودگاه یزد

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان به‌شمار می‌آید که درطول زمان بافت...

اجرای بازیهای ایکس باکس در تلویزیون های هوشمند سامسونگ بدون نیاز به کنسول
اجرای بازیهای ایکس باکس در تلویزیون های هوشمند سامسونگ بدون نیاز به کنسول

سامسونگ امروز مرکز بازی خود را برای تلویزیون ها و مانیتورهای هوشمند 2022 خود...

تماشا کنید | رباتی که خودروی شما را به راحتی پارک می کند
تماشا کنید | رباتی که خودروی شما را به راحتی پارک می کند

پارک کردن در خیابان های شلوغ کار بسیار سختی است؛ اما نگران نباشید، رباتی به...

رونمایی از تخته سیاه هوشمند جدید در ژاپن

پیشرفت تکنولوژی موجب توسعه وسایل مختلف در مدارس و کلاس های درس شده است. یکی از...