کد خبر:1005020
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

از 10 تصور غلط دوری کنید و یک برنامه نویس حرفه ای شوید!

آیا رویای تبدیل شدن به یک برنامه نویس کامپیوتر را دارید؟ با توجه به درآمد بالای برنامه نویسان، بسیاری از مردم تمایل دارند به یک برنامه نویس تبدیل شوند!

همراه اول

کلیک-اما واقعیت چیز دیگری است و برنامه نویسی، شغل بسیار دشواری است! و برای یادگیری آن باید زحمات زیادی کشید. افراد بسیار زیادی بودند که به این شغل علاقه ی فراوانی داشتند اما در همان اوایل کار، از آن دلسرد شدند. در این مطلب قصد داریم برای کسانی که می خواهند وارد این عرصه شوند، راهکارهایی را ارائه کنیم. ممکن است تصورهای عجیبی در مورد برنامه نویسی در ذهنتان شکل گرفته باشد اما واقعیت چیز دیگری است! در واقع تصورات غلط می تواند، مانع برنامه نویس شدن شما شود!

تصور اول: برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس، باید یک نابغه بود!

واقعیت: اغلب مردم فکر می کنند که برنامه نویس ها یک گونه ی خاص از بشریت هستند و مغز آن ها مانند ماشین حساب است! اما واقعیت این است که توسعه دهندگان، مردمی عادی هستند و عشق شدید به همراه تلاش فراوان، باعث موفقیت آن ها در این حرفه شده است و مانند هر کار دیگری، اگر کسی تلاش کند موفق خواهد شد و در غیر اینصورت شکست خواهد خورد.

چنانچه در مورد یادگیری برنامه نویسی کنجکاو هستید، نگران نباشید. برنامه نویسی، نوعی ارتباط بین توسعه دهنده و کامپیوتر می باشد و وظیفه ی توسعه دهنده این است که مجموعه ای از دستورالعمل ها را به کامپیوتر بدهد.

البته فکر نکنید که جمله ی "کامپیوتر، برای من یک وبسایت بساز" یک دستور العمل است! بلکه بسیار پیچیده است. به طور کلی این دستورالعمل ها، مواردی هستند که کامپیوتر قادر به درک آن ها می باشد.

تصور دوم: برای من خیلی دیر است که به یک برنامه نویس تبدیل شوم!

واقعیت: هیچ وقت برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس، دیر نیست. درست است که تعداد زیادی از افراد, از دوران کودکی شروع به یادگیری برنامه نویسی می کنند و تجارب فراوانی را بدست می آورند، اما این موضوع به این معنا نیست که کسانی که دوران کودکی یا جوانی خود را از دست داده اند دیگر نمی توانند برنامه نویسی یاد بگیرند! بنابراین در هر سنی می توان به یادگیری برنامه نویسی پرداخت.

تصور سوم: برای برنامه نویس شدن، نیاز به رفتن به دانشگاه و مدرک علوم کامپیوتر خواهم داشت!

واقعیت: شاید باور نداشته باشید اما تعداد زیادی از بهترین برنامه نویسان دنیا، دارای مدرک دانشگاهی نیستند و از ادامه ی تحصیل منصرف شده اند! برای یاد گرفتن برنامه نویسی، حتما به معلم یا استاد نیاز نخواهید داشت هرچند که وجود آن می تواند سرعت پیشرفت را افزایش دهد. اما با توجه به وجود منابع آموزشی فراوان نظیر: کتاب, اینترنت و ویدیوهای آموزشی، وجود مدرس ضروری نیست!

تصور چهارم: برای یادگیری برنامه نویسی، باید مغز ریاضیات بود!

واقعیت: برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده، لازم نیست انتگرال، مشتق, لگاریتم و ... را بلد باشید! شما حتی نیاز ندارید که بدانید این ها چه هستند!

البته این بدان معنا نیست که برنامه نویسان از دستورات پیشرفته ی ریاضی استفاده نمی کنند و ممکن است در پروژه هایی به دستورات ریاضی نیاز داشته باشید. با این حال، پلاگین ها و کتابخانه های فراوانی برای انجام محاسبات ساخته شده اند.

تصور پنجم: باید بهترین زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم!

واقعیت: سوالی که اغلب برنامه نویسان مبتدی مطرح می کنند این است که "بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری کدام است؟". این پرسش، یک سوال خوب و در عین حال گمراه کننده است. پاسخ سوال اینست که: هیچ زبانی از دیگری بهتر نیست، همانطور که زبان فرانسوی از زبان اسپانیایی بهتر نیست. البته از لحاظ کسب درآمد، بستگی به مکانی دارد که در آن زندگی می کنید و باید بررسی کرد که در محل سکونت شما، سود کدام زبان از دیگری بیشتر است.

سوال خوبی که تعدادی از برنامه نویسان مطرح می کنند این است که "ابتدا کدام زبان را یاد بگیرم؟". پاسخ سوال این است که اگر می خواهید توسعه دهنده ی بزرگی باشید باید چند زبان را یاد بگیرید.

بهترین روش این است که اصولی یاد بگیرید، به عنوان مثال اگر می خواهید توسعه ی دهنده ی وب باشید باید از زبان های HTML و CSS که پایه ی ایجاد یک وب سایت هستند، شروع کنید. اگر به برنامه نویسی کامپیوتر علاقه مند هستید، بر روی زبان هایی متمرکز شوید که بیشترین میزان منابع آموزشی و مستندات آنلاین را به همراه دارند و در مورد انتخاب بهترین زبان، نگران نباشید. در روند یادگیری، نقاط قوت و ضعف، خود را نمایش خواهند داد.

تصور ششم: پس از گذشت مدت زمانی، دیگر همه چیز را بلدم و دیگر برنامه نویسی نخواهم کرد!

واقعیت: ممکن است فکر کنید که اگر چند سال به صورت مداوم برنامه نویسی کار کنید، همه چیز را در مورد آن یاد خواهید گرفت و دیگر لزومی به یادگیری بیشتر نیست! این تصور کاملا غلط است و برنامه نویسی یک علم نامحدود است و هر چقدر بیشتر کار کنید متوجه خواهید شد که کمتر بلد هستید! زبان های برنامه نویسی به صورت مداوم، به روز رسانی می شود و همیشه، کتابخانه ها و توابع جدیدی برای آن ها ساخته می شود. بنابراین هر چقدر تلاش کنید باز هم کم است!

تصور هفتم: تمامی پروژه های برنامه نویسی را من انجام می دهم!

واقعیت: هرگز فکر نکنید که چون برنامه نویسی یاد گرفته اید تمامی پروژه ها به سمت شما هدایت خواهند شد! زیرا تعداد افرادی که در کار خود بسیار حرفه ای هستند، کم نیست! مسلما رقبایی وجود خواهند داشت که شما را به دردسر بیندازند! بنابراین برای پیدا کردن کار، می بایست بسیار پر تلاش باشید و برای بدست آوردن پروژه، جست و جو کنید.

تصور هشتم: یادگیری متن کامل شده است!

واقعیت: در پایان تجربه ی برنامه نویسی، شما مهارت های زیادی را یاد گرفته اید. به هر جهت، این بدان معنا نیست که میزان یادگیری شما کامل است. اگر کدها را به صورت مداوم بررسی نکنید و یا تلاشی در زمینه ی یادگیری موضوعات مختلف انجام ندهید، حتی ممکن است ساده ترین موارد در مورد برنامه نویسی را فراموش کنید! فراموشی، ماهیت برنامه نویسی است! با توجه به اینکه تعداد دستورات، بسیار زیاد است، حتی اگر بیشترین تجربه را داشته باشید ممکن است این کدها از ذهنتان خارج شود!

تصور نهم: به کمک سایر برنامه نویسان نیاز نخواهم داشت!

واقعیت: سعی کنید دوستان برنامه نویس بیابید و از آن ها کمک بخواهید! ممکن است خنده دار به نظر برسد ولی داشتن دوستان برنامه نویس و مشورت با آن ها در مورد پروژه ها، کدها و سایر موارد می تواند کمک شایانی به پیشرفتتان در علم برنامه نویسی نماید. همچنین مرور اطلاعات، می تواند باعث ماندگاری اطلاعات در ذهن شما شود! بنابراین همیشه از دوستان برنامه نویس خود کمک بخواهید و مطمئن باشید همیشه مطالبی وجود دارند که شما بلد نباشید و از دوستان خود یاد بگیرید!

تصور دهم: کافی است برنامه نویس خوبی باشم تا همه ی شرکت ها بخواهند مرا جذب کنند!

واقعیت: حتی با وجود آموزش مناسب، ممکن است هنوز مهارت های مصاحبه ی شغلی را نداشته باشید. مصاحبه، مانند یک عضله است، اگر از آن استفاده نکنید مطمئن باشید که ضعیف خواهد شد. بنابراین لازم است قبل از مصاحبه ی شغلی، در مورد پاسخ دادن به سوالات فکر کنید و تمرین داشته باشید حتی در مقابل آینه! حتی تمرین کردن تست های احتمالی که در آزمون استخدامی به شما داده خواهد شد، بسیار مهم است. بعضی از شرکت های برنامه نویسی ممکن است شما را به یک چالش دعوت کنند، مثلا ممکن است یک پروژه ی نرم افزاری از شما بخواهند و انتظار داشته باشند که شما در مدت یک شب آن را انجام دهید! لازم به ذکر است که موارد پایه و مقدماتی کدنویسی را بلد باشید، رزومه ی کاری خود را با مهارت ها و دانش خود به روز رسانی کنید. مطمئن شوید که لباس شما مناسب باشد! و فراموش نکنید که ارسال یک تشکر مختصر با استفاده از ایمیل، پس از مصاحبه عالی است!

به طور کلی تبدیل شدن به یک برنامه نویس، کار آسانی نیست و تعداد محدودی می توانند در این کار حرفه ای شوند.

منبع: brazen

نظرها

22 نظر

 1. امیرحسین

  مرسی از مطلبتون عالی بود. من عاشق برنامه نویسی و طراحی وب هستم و امیدوارم یک روزی بهترین برنامه نویس دنیا بشم

 2. مرسی
  مطلب خیلی عالی بود

 3. متشکر مفید بود

 4. خیلی مفید بود من تازه قصد ورود ب دنیای برنامه نویسی رو دارم و امیدوارم بتونم بهترین بشم

  1. اگه تازه کاری پس با انگیزه و تلاش ادامه بده

   1. شما چند وقته در این زمینه فعالیت دارید؟

  2. اگه تازه کاری پس با انگیزه و تلاش ادامه بده تو این راه چیزای یادگرفتنی زیادی وجود داره پس هیچ زمانی رو از دیت نده

 5. سلام دوستان
  من به شدت به برنامه نویسی علاقه دارم ولی پدرم با مشاوره با یکی از اساتید برنامه‌نویسی در ایران متوجه شده که باید ریاضیات رو اول یاد گرفت… ولی من میدونم که این طور نیست. ۱۴ سال سن دارم و هرچی که میگذره احساس میکنم شور و اشتیاق اولیه رو از دست دارم میدم…
  پدر گفتن که باید اول داخل رشته ریاضیات بشم و بعد از سه سال تازه شروع کنم!! 🙁
  به نظر شما چی کار کنم قانع شن؟ و همین طور چه رشته ای رو برم؟؟

  1. حرف چندان غلطی هم نزدند چون در مراحل بالاتر ریاضی خیلی نیاز می شه ولی اینکه الان نمی تونید شروع کنید درست نیست چون حتما نیاز نیست در دانشگاه یاد بگیرید کتاب و فیلم و … منابع خوبی هستند حتی بهتر از دانشگاه

  2. دوست عزیزم، ای کاش میتونستم با پدرتون صحبت کنم. دلم نمیخواد در مورد ایشون بد فکر کنید اما متاسفانه پدر گرامی شما فردی هست که فکر میکند خیلی میداند و شما رو اسیر نادانی خودش کرده. شما نیازی نبود در این مورد با پدرت مشورت کنی! در مورد چیزهایی باید مشورت کنید که امکان ضرر و زیان آن وجود دارد. برنامه نویس بودن فایده‌ی مطلق است لذا نباید مشورت میکردید. شما خودت با توکل به خدا و اتکا به توانایی و پشتکار خودت برنامه نویس بشو در اینترنت دنبال منابع بگرد.

 6. Life run on code…..

  ; )

 7. با احترام ولی واقعا مورد چهارم درست نیست بله می شه برنامه نویس شد ولی برنامه نویسی که نتونه حتی کوچک ترین پروژه ها رو بنویسه من خودم به شخصه از ریاضیات خیلی در برنامه هام استفاده کردم مثلا مباحثی چون پردازش زمان و …

 8. سلام من مشکلم اینه که در برنامه نویسی نمیتونم خوب از چیزایی که یاد گرفتم استفاده کنم مثلا حلقه ها و ساختارهای شرطی. و دوست دارم یک برنامه واقعی مثل مدیریت کتابخانه بسازم اما نمیدونم از کجا شروع کنم

 9. راستش من رشته ام تجربی بوده و فقط از قلب و کبد و کلیه سر در میارم !!! ولی از بچگی با کامپیوتر رابطه ی خوبی داشتم و الانم به شدت علاقه دارم که یه روز بتونم برنامه بنویسم یا سایت طراحی کنم….
  ولی مشکل اینه که من در حد صفرم و هیچ کدوم از اصطلاحات این موضوع رو نمیدونم….
  لطفا بهم بگین دقیقا باید از کجا شروع کنم؟؟؟!!

  1. سلام اگر فهمیدی به منم بگو چون میخوام منم تازه شروع کنم به برنامه نویسی خیلی پسر کنجاو عاشق علم علاقه خاصی دارم به چیزای پیچیده

  2. برنامه نویس

   سلام .میتونی دوره های رایگان یکی از زبان های برنامه نویسی مانند:c,c++,basic یا زبان های وب مانند html رو ببینی .
   دیگه وارد عرصش میشی و یاد میگیری. برای پیدا کردن آموزش میتونی از گوگل استفاده کنی.بدون شک سر در میاری

 10. Man computet khondam badam raftam mojtama fani tehran doreye tarahi site gozarondam o 2 toman piade shodam o hala kharji k vase daneshgah azad kardamam be kenar ,alan khyli na omid shodam o hes mikonam k dg nemikham edame bedam in reshtaro narahatam khyli ke chera in hame vaghto hazineye man rafte ,alan html css jquery bootsrtap va javascript o baladam ama bazam kar vasam. Nist o migam ke bayad node js balad bashi va angular js 6!baraye kar akoziam ke raftam aslan be dard bokhor nabod ,chizi ke mikham begam in eke age vaghean asheghesh nistid narid dombalesh,manam az kar ba computer lezat mibaram ama barname nevisi kar ba computet nist dostan!!!!!!khyli gostardast o shoma haroz bayad search koni o haroz update beshi…..vaghean ye eshghe ziad bayad dashte bashid behesh….vagarna mese man vaghteton talaf mishe !

  1. دوست عزیز مواردی که شما بلد هستید بسیار خوبه ولی اصلا کافی نیست. معلومه که کاری واسه شما نیست. فرا گرفتن html و java script و css بدون فراگیری‌‌ php یا asp.net هیچ کاربردی نخواهد داشت. البته کاربرد داره ولی نمیشه باهاش کسب درآمد کرد. شما که تا اینحد پیش رفتید لطفا واسه تکمیل اطلاعاتتون ‌‌ php و پایگاه داده‌ها رو یاد بگیر که انشالله نتیجه مطالعاتت رو ببینی . موفق باشی

 11. خیلی خوب 🙂
  من ۱۲ سالمه
  خیلی وقته برنامه نویسی می کنم
  از پاتون شروع کردم
  بعد نود جی اس
  بعدس جاوااسکریپت
  بعدش فهمیدم برای جاوااسکریپت باید html بلد باشم
  اونم یاد گرفتم
  بعد css
  بعد با جنگو سرور ساختم
  بعدش یعنی الان less

  1. منم ۵ سالمه تو ناسا کار می کنم

 12. hichvaqt dir nist

 13. سلام به همگی
  کسانئ که دوست دارن برنامه نویسی وب کار
  کنند به زبان های html و css نیاز دارند . البته با خیلی از زبان های برنامه نویسی مثل python و java هم می توانند وب بنویسند ولی این دو زبان برای شروع بهتر و باصرفه تر هستش . بعد این دو زبان که زبان های اسونی هستند یا باید سمت server وب برند که باید زبان هایی مثل php asp.net laravel یاد بگیرند و حرفه ای بشوند یا این که برن سمت های js و برن node.js و بقیه زبان های قالب جاوا اسکریپت . در کل من خودم یه ٢ سالی هست که وب کار میکنم و باید برای این که برنامه نویس خوبی باشید باید تمرین و تکرار و امید داشته باشید
  موفق باشید

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
پرواز پهپاد‌های هادی و هدی
جلوگیری از پرواز پهپاد‌های هادی و هدی توسط نیروی انتظامی

مجوز پرواز اولین پهپاد‌های ایرانی خرداد ماه همین امسال برای برای پرواز در منطقه...

دستگاه های اندرویدی قدیمی دیگر امکان ورود به حساب گوگل را نخواهند داشت

اگر شما هم از یک گوشی هوشمند همراه اندروید ۲.۳.۷ یا قدیمی‌تر استفاده می‌کنید، به...

تولید خودروهای ناقص
تولید خودروهای ناقص، پدیده ای جدید در خودروسازی ایران

آمارهای سامانه کدال نشان می‌دهد تولید خودروهای ناقص سه خودروساز بزرگ ایران،...

تحلیل قیمت بیت کوین 11 مرداد 1400
مسئله پایداری روند صعودی اخیر؛ تحلیل قیمت بیت کوین 11 مرداد 1400

افزایش 43 درصدی بیت کوین از 29،482 دلار در 21 جولای تا 42،316 دلار در 30 جولای باعث تقویت...

تاکسی هوایی ایران
نخستین تاکسی هوایی ایران در فرودگاه پیام مجوز گرفت

به گفته مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام استان البرز در...

درس خواندن هدف جهادی است
رتبه ۶ کنکور درس خواندن را هدف جهادی دانست

حسین ملکی پور رتبه ۶ کنکور سراسری ۱۴۰۰ در رشته انسانی: دانش آموزان باید به گفته...

ورود ۱.۱ میلیون دُز واکسن چینی به کشور
ورود ۱.۱ میلیون دُز واکسن چینی به کشور

دستیار وزیر امور خارجه در حساب کاربری خود در توئیتر از ورود ۱.۱ میلیون دُز از بسته ۲...

گلکسی A52s
قیمت و برخی مشخصات کلیدی گوشی گلکسی A52s لو رفت

در حالی که بسیاری از مشخصات گوشی جدید گلکسی A52s هنوز به طور قطعی مشخص نشده، اما قیمت...

هواپیمای آبپاش ایران
چرا هواپیمای آبپاش ایران در ترکیه اطفای حریق می‌کند؟

در روزهای گذشته جنگل‌های منطقه آنتالیای ترکیه با آتش‌سوزی‌های گسترده مواجه بوده...

شخصیت های شرور دی سی که جایشان در سه گانه شوالیه تاریکی خالی بود
شخصیت های شرور دی سی که جایشان در سه‌گانه شوالیه تاریکی خالی بود!

بسیاری از طرفداران سینما معتقدند سه گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان یک سر و گردن...