کد خبر:1128728
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

هوش مصنوعی شرکت IBM مثل انسان فکر می‌کند!

هوش مصنوعی

رسانه کلیک - شرکت فناوری IBM در حال حاضر روی فناوری هوش مصنوعی کار می‌کند و در نظر دارد سیستمی طراحی کند که بیشترین شباهت را با مغز انسان داشته باشد.

وبسایت انگجت (engadget) در گزارشی نوشت؛ الهام گرفتن از طبیعت برای تولید محصولات تکنولوژیک موضوع تازه ای نیست و می توان ریشه آن را در گذشته های دور جستجو کرد؛ یعنی زمانی که افراد مبتکری چون داوینچی از پرواز پرندگان برای طراحی وسایلی نظیر هواپیما الهام می‌گرفتند.
حال شرکت IBM در تلاش است با تقلید از عملکرد ماده خاکستری مغز ما ساختار هوش مصنوعی را بهبود بخشیده و به عملکرد آن سرعت ببخشد.
گفتنی است؛ آلفاگو (نوعی برنامه رایانه‌ای که برای بازی «گو» توسعه یافته است)، ماشین های ترجمه زبان و ماشین های تشخیص چهره و عکس بهترین نمونه های هوش مصنوعی هستند که تاکنون ساخته شده‌اند.
گرچه این ابزار نسبتا هوشمند توانایی های باور نکردنی دارند، اما هنوز با موانع تکنولوژیک مواجه‌اند؛ به عنوان مثال، برای اضافه کردن مهارت های خاص باید مجموعه ای عظیم از داده ها را در آنها تنظیم کرد.
به عبارت دیگر، اگر سازنده این دستگاه ها بخواهد عملکردی را اندکی تغییر دهد، مجبور است به طور کامل داده ها را از نو تنظیم کند. حال این فرآیند پیچیده را با یادگیری مستمر و تغییرات لحظه ای ذهن انسان مقایسه کنید که مهم‌ترین تفاوت هوش ما با هوش مصنوعی است.
اما محدودیت های دیگری را نیز می توان در مسیر تولید یک هوش مصنوعی کامل متصور شد؛ ذهن انسان به ویژه در انجام استدلال های ارتباطی، بر منطق استوار است و می تواند از تجارب گذشته برای تصمیم گیری در لحظه کمک بگیرد. هرچند هوش مصنوعی می تواند همانند مغز انسان از عهده مهارت های تشخیصی بر بیاید، اما هنگام استفاده از منطق بسیار بد و ناکارآمد عمل می کند. همچنین هوش های مصنوعی نمادین که می توانند منطق را به کار بندد (مثلا برای بکارگیری قواعد استدلالی آموزش دیده اند) عموما قادر به استفاده درست از این مهارت در زمان واقعی نیستند.

حال اگر بتوانیم این ویژگی ها و انعطاف پذیری مغز انسان را با قابلیت پردازش عظیم هوش مصنوعی ترکیب کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ این دقیقا همان چیزی است که تیم DeepMind اخیرا سعی در انجام آن داشت. این تیم پژوهشی یک شبکه عصبی ایجاد کرده اند که بتواند استدلال ارتباطی را ضمن کار مورد استفاده قرار دهد؛ عملکردی بسیار شبیه به  آنچه در شبکه مغز انسان مشاهده می شود.
این هوش مصنوعی ترکیبی در آزمایش های مختلف بسیار بهتر از آنچه سازندگان انتظار داشتند، عمل کرد.

هوش مصنوعی تیم Deepmind توانست در ۹۸ درصد موارد پاسخ درستی برای سوالات استنباطی ارائه دهد و در شرایطی که اغلب دستگاه های مشابه فقط می توانند به سوال های ساده ای از قبیل «سارا یک توپ است؛ سارا در دفتر راه می رود؛ توپ کجاست؟» پاسخ دهند، سیستم هیبریدی آی بی ام توانسته برای سوالات پیچیده تر و استنباطی تر مثل «لیلی یک قو است، لیلی سفید است. جری یک قو است.جری چه رنگی است؟» پاسخ منطقی پیدا کند.
اعضای تیم DeepMind در حال حاضر روی سیستمی کار می کنند که اطلاعات را می تواند به خاطر بسپارد تا در هنگام کار از آنها استفاده کند.

ارتقا هوش مصنوعی در IBM همچنان ادامه دارد و در کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی ۲۰۱۷ که هفته گذشته در ملبورن استرالیا برگزار شد، دو مقاله جدید از سوی این کمپانی ارائه گردید.
این دو مقاله به این سوالات پاسخ می داد که چگونه می توان attention span را وارد هوش مصنوعی کرد یا اعمال روند بیولوژیکی نورون ها در هوش مصنوعی به چه صورت است؟
«ایرینا ریش» از اعضای هیات تحقیقاتی IBM در مصاحبه با Engadget اظهار داشت: «یادگیری هوش مصنوعی به طور معمول مهندسی شده است و کار بسیار زیادی برای ساخت یک عملکرد خاص باید انجام شود. امیدوارم روزی برسد که این شبکه ها بتوانند خودشان را تولید کنند!»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
جزئیات طرح ساخت شهر هوشمند در عربستان
جزئیات طرح ساخت شهر هوشمند در عربستان

از طرح شهر هوشمند جدید عربستان با استفاده کامل از انرژی تجدیدپذیر و آب...

جفری ساکس: ویروس کرونا از لابراتورهای آمریکا به جهان منتقل شد
جفری ساکس: ویروس کرونا از لابراتورهای آمریکا به جهان منتقل شد

جفری ساکس، اقتصاددان و تحلیلگر سیاسی مشهور، ادعا کرد که SARS-CoV-2 که باعث همه...

افشای پوسترهای رسمی شیائومی 12S اولترا

در حالی که تنها یک روز تا معرفی گوشی‌های سری شیائومی 12S باقی مانده، شاهد...

عکس پروفایل بانوان کارمند بدون حجاب اسلامی ممنوع شد

ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی اعلام کرد، عکس پروفایل افراد در...

ساعت هوشمند هوآوی فشار خون هم محاسبه می کند

هوآوی یک ساعت هوشمند تولید کرده که فشارسنجش با کیفیت و دقت فشارسنج‌های پزشکی...

پیش بینی وقوع جرم از یک هفته قبل به کمک هوش مصنوعی

توسعه الگوریتمی که می‌تواند وقوع جرایم را با دقت 90 درصد پیش‌بینی کند، کار را...

5 قانون طلایی موفقیت که زندگی افراد را تغییر می دهد

دنیای امروز نانوشته های بسیاری دارد؛ در ادامه این مطلب شما می توانید با 5...

ترفند اصناف برای دور زدن پرداخت مالیات | فناوری هم نتوانست مانع متخلفین شود
ترفند اصناف برای دور زدن پرداخت مالیات | فناوری هم نتوانست مانع متخلفین شود

در حالی که انتظار می رفت با الزامی شدن، نصب کارت خوان در بسیاری از اصناف،...

حقایقی که قبل از خرید در مورد ظرفیت پاوربانک ها باید بدانید

تابه‌حال شده فکر کنید پاوربانک‌تان همراه‌تان است و بخواهید گوشی خود را...

تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی
تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی

هر ساله روز 31 خرداد را روز انقلاب تابستانی می‌دانند و روزی است که خورشید به...