کد خبر:1019528
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تحریم پنهان کاربران ایرانی توسط آی بی ام

شرکت "سافت لایر" IBM که خدمات میزبانی وب و زیرساخت های مبتنی بر فناوری ابری در سراسر جهان ارائه می کند، به تازگی تمامی آی پی های متعلق به کاربران ایرانی را مسدود کرده است.

به گزارش کلیک، این سرویس که با خدمات ابری شرکت هایی مثل گوگل و آمازون رقابت می کند بسیاری از سرویس ها مختلف دیگر را میزبانی می کند، یعنی با مسدود شدن آن، کاربران ایرانی قادر نیستند تا از سرویس هایی که توسط این شرکت میزبانی می شود استفاده کنند که این شامل تعدادی از اپلیکیشن ها نیز می شود.

برای اولین بار حسام آرمان دهی مدیر عامل مارکت ایرانی کافه بازار در مورد این مشکل اطلاع رسانی کرده و می گوید: تا آن جایی که من اطلاع دارم این اولین باری است که یک شرکت هاستینگ کاربران ایرانی را مسدود کرده است و این باعث می شود تعداد وسیعی از سایت ها و اپلیکیشن های معتبر تحت تاثیر این تصمیم قرار بگیرند.

این اقدام آی بی ام در همین چند روز گذشته کشف شد ولی این شرکت هیچ اطلاعیه رسمی در مورد این تصمیم صادر نکرده است. تا به حال اعتراضات بسیار اندکی از سوی افرادی که از این خدمات استفاده می کرده اند، انجام شده است. شاید دلیل این امر آن است که اگر چه توسعه دهندگان از این اقدام متضرر شده اند ولی از آنجایی که در بازار های دیگر به سافت لایر وابسته هستند از اینکه اعتراض خود را ابراز کنند، نگران هستند.

iran1-930x505

سافت لایر آی بی ام ضمن تایید اعمال این محدودیت ها برای کاربران ایرانی به سایت VentureBeat گفت: این شرکت تلاش می کند تا سرویس های ابری را با سرویس های فعلی خود انطباق دهد. البته این شرکت در وب سایت خود مدعی شده که این مسدود سازی ها مورد به مورد لغو می شود و می نویسد: اگر شما معتقدید محتوای ارائه شده توسط شما شامل تحریم های ایالات متحده آمریکا نمی شود امکان رفع انسداد وجود دارد.

با وجود لغو تحریم های ضد ایرانی در هفته های اخیر و با توجه به قوانین مسدود سازی این شرکت که در آن بیان شده: سافت لایر تمامی آی پی هایی را که مربوط به کشور های تحت تحریم های اقتصادی آمریکا هستند را مسدود می کند، یک سوال در ذهن ما نقش می بندد. چرا آن ها اکنون تصمیم به اجرای این قانون گرفته اند؟ در حالی که با وجود تحریم ها تا همین چند هفته پیش، آن ها چنین قانونی را بر ضد ایران به اجرا نگذاشته بودند.

این کار سافت لایر باعث شده اوضاع برای اپلیکیشن هایی مثل کافه بازار که اکثر درآمد خود را از فروش بازی ها تامین می کند، سخت شود چرا که سافت لایر از سال 2013 به عنوان یک سرور امن و پیشرفته برای سازندگان بازی های جهانی به شمار می رفته است. صفا سوفوقلو مدیر بخش تکنولوژیک شرکت Peak Games (یک شرکت موفق بازی سازی در ترکیه، خاورمیانه و شمال آفریقا) می گوید: یکی از بهترین مزایای سرویس های سافت لایر امکان اضافه کردن یک شبه هزاران کاربر به صورت همزمان است.

پس از اعمال این تحریم ها تعدادی از بازی های مورد توجه ایرانی ها مانند Clash of Kings شرکت Elex-Tech نیز تحت تاثیر قرار گرفته و اختلالاتی را در آن به وجود آورده که باعث می شود به میزان قابل توجهی از درآمد این شرکت کاسته شود، چرا که کاربران قادر به متصل شدن به سرور بازی نیستند. همچنین این اقدام شرکت سافت لایر موجی از آشفتگی را در بین سازندگان بازی ها به وجود آورده است زیرا آن ها قادر نیستند روی محصولات خود از نظر پایداری و امنیت مانور دهند.

این تحریم ها برای ناشران جهانی که قبلا در ایران فعالیت داشته اند و یا آن هایی که قصد ورود به بازار ایران را دارند موانع مضاعفی به وجود آورده و باعث می شود بازار ایران جذابیت فعالیت را از دست بدهد. پس از اعلام برداشته شدن تحریم ها از تابوی فعالیت رسمی در ایران کاهش پیدا کرده بود ولی این حرکت سافت لایر می تواند دوباره اوضاع را به شرایط قبلی برگرداند و ضربه سنگینی به تجارت دیجیتال ایران بزند.

این حرکت همچنین دسترسی کاربران ایرانی به فضای مجازی را مشکل تر و پیچیده تر می کند چرا که یکی از بزرگترین هاستینگ های خارجی از دسترسی آن ها به خدمات مختلف جلوگیری می کند.

در هر صورت اگر سافت لایر این تحریم ها را لغو نکند ایرانیان چاره ای جز استفاده از VPN نخواهند داشت.

منبع: venturebeat

نظرها

1 نظر

 1. روز ۱۲ ژاونویه ایمیل زیر از شرکت Softlayer برای من ارسال شده که در آن گفته شده که تاریخ ۱ فوریه دسترسی‌ها قطع خواهد شد و تاریخ سه فوریه دسترسی آپی‌های ایران قطع شد.

  Start Date: Monday 01-Feb-2016 15:00 UTC
  End Date: Monday 01-Feb-2016 15:01 UTC
  Duration: 1 minute
  Event Type: Planned Event
  Subject: Event ********* – Ongoing Actions to Implement Best Practices in SoftLayer Network

  =================================================================
  / Event Description /
  We are expanding an existing policy, effective February 1, 2016, as part of our regular efforts to implement best practices in the operation of the SoftLayer network.

  Currently, at customer sign-up, SoftLayer blocks IP addresses that originate from countries that are subject to U.S. trade and economic sanctions. At this time, these countries are Cuba, Iran, North Korea, Sudan, and Syria. Starting February 1, 2016, SoftLayer will implement network-wide blocking of these IP addresses. Expansion of this policy will further prevent the use of SoftLayer services to interact with those countries. This policy will help to implement the export compliance commitments detailed in SoftLayer’s agreements with its customers.

  You can find a brief explanation of how SoftLayer will identify IP addresses from countries subject to U.S. trade and economic sanctions on this KnowledgeLayer article: http://knowledgelayer.softlayer.com/faq/softlayer-network-wide-ip-blocking

  Need an Exception?

  If you believe your planned interaction with U.S. sanctioned countries is consistent with applicable export compliance rules, you can request an exemption to the IP blocking policy by contacting exemptions@softlayer.com and providing details about why you believe you are eligible for an exception to this policy. Be sure to explain the nature of your communications involving U.S. sanctioned countries and the regulatory basis for your belief that an exception is warranted. Our team will then work closely with you to evaluate your situation. Please note that requests received after January 23, 2016, may not be processed prior to effective date noted above.

  Dedicated to Your Success.

  We continuously work to improve our network architecture to reflect best practices in cloud hosting and to ensure a secure environment for you. Thank you again for your commitment to SoftLayer.

  / Items Associated With This Event /
  Item ID | Hostname | Public IP | Private IP | Item Type

  / Event Updates /

  رای موافق 0
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
به مشتریان خارجی خود بگوئید ایتا و سروش نصب کنند!

با اعلام رسمی وزیر ارتباطات، به نظر می رسد پرونده فیلتر دائمی اینستاگرام و...

وزیر ارتباطات آب پاکی را روی دستان کسب و کارهای اینستاگرامی ریخت

عیسی زارع پور در جدیدترین مصاحبه خود آب پاکی را روی دست کسب و کارهایی که در...

چرا مردم ایران حضور در پیام رسان های داخلی را دوست ندارند؟

پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ و اینستاگرام در چند روز...

شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

دو باگ امنیتی خطرناک در واتساپ شناسایی شد.

ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...

آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس
آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس

در ادامه این مطلب آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل...

تحریم گوگل چت برای کاربران ایرانی برداشته شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد به تازگی اپلیکیشن Google Chat برای کاربران ایرانی در دسترس...

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است
ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است

کریم سجادپور در خصوص آخرین وضعیت فعالسازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در...

لیست سایت ها و اپلیکیشن هایی که در روزهای اخیر فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...