کد خبر:1133210
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

وزیر ارتباطات: فناوری اطلاعات و ارتباطات راه حلی برای مشکلات جهان است

فناوری اطلاعات و ارتباطات

رسانه کلیک – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران طی سخنرانی در جمع وزاری ارتباطات کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات در نمایشگاه تلکام واقع در بوسان کره جنوبی از فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان راه حلی برای مشکلات جهان یاد کرد.

به گزارش کلیک؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سخنرانی در جمع وزاری ارتباطات کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات در بوسان کره جنوبی با اشاره به مسئله فناوری اطلاعات و ارتباطات، از ICT به عنوان راه حل مشکلات جهان یاد کرد.

متن سخنرانی آذری جهرمی

تمرکز ویژه‌ای در جهان به کاربردها، سرویس‌ها و فرصت‌های جدید ایجاد شده است و در حال حاضر با توجه به شکل گیری خدمات و صنایع هوشمند بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به موضوعی داغ و مورد علاقه برای کاربران، کار آفرینان و اپراتورها تبدیل شده است. آینده کره زمین و محیط زیست انسان‌ها و همچنین شیوه زندگی مردم جهان در بسیاری از بخش‌ها به بهره‌برداری از فناوری اطلاعات و ارتباطات بستگی دارد.

در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات چندین شاخه از جمله اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، بیگ دیتا و شبکه‌های آینده و غیره باید اشاره داشت. من امروز مایل هستم به مسئله‌ای تاکید کنم و آن را با شما به اشتراک بگذارم که به مردم ایران به منظور بالا بردن کارایی و حل مشکلات جدی کشور کمک بسیار مهمی کند.

کشور ایران همچون بسیاری از کشورهای دیگر جهان دچار مشکلاتی از قبلی خشکسالی شدید و طولانی است که یکی از دلایل آن مصرف بیش از ۹۰ درصد از حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی است.

در واقع شهروندان ایرانی در بخش روستایی برای درآمدزایی به سراغ کشاورزی می‌روند، اما بیشتر آن‌ها اطلاعی از مصرف آب به صورت بهینه ندارند و این ضرورت وجود دارد که راهکاری مفید در این حوزه ایجاد شود.

پیاده سازی اینترنت اشیا در صنایع

برای رفع این دسته از مشکلات ما مجبور به استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و برای آبیاری به صورت هوشمند و خودکار هستیم. در اجرای اولیه برنامه آبیاری هوشمند نتیجه گرفته شده است که می‌توان مصرف آب را تا ۵۰ درصد کاهش داد. این در حالی است که هزینه برق این پروژه نیز کاهش پیدا می‌کند و با این کار علاوه بر کاهش مصرف آب می‌توان مصرف برق و سوخت را نیز کاهش داد و بخشی از نیروی جوان کار را به عنوان تکنسین وارد بازار کار کرد.

این مثال تنها یک مسئله در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات است و نشان از قدرت حوزه ICT دارد که توانسته جوامع ما را نسبت به خود تحت تاثیر قرار دهد و می‌تواند راه حلی برای تمام مشکلات دنیا باشد.

یک نکته بسیار مهم در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در پروژه‌ها برای راه‌حل مشکلات، نقش بسیار مهم فعالان این حوزه است. در حقیقت این دسته از فعالیت‌ها یک رویکرد چند ذی‌نفعی به اندازه انتخاب فناوری‌ها و راهکارهای فنی است.

گفتنی است؛ صحبت‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی در جمع وزاری ارتباطات کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات در نمایشگاه تلکام بوسان کره جنوبی نشان از رویکردهای وزارت ارتباطات برای پیاده سازی سیستم اینترنت اشیا و مخصوصا نسل پنجم ارتباطات در ایران به منظور استفاده از آن در صنایع دارد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
وزیر ارتباطات آب پاکی را روی دستان کسب و کارهای اینستاگرامی ریخت

عیسی زارع پور در جدیدترین مصاحبه خود آب پاکی را روی دست کسب و کارهایی که در...

چرا مردم ایران حضور در پیام رسان های داخلی را دوست ندارند؟

پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ و اینستاگرام در چند روز...

شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

دو باگ امنیتی خطرناک در واتساپ شناسایی شد.

ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...

آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس
آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس

در ادامه این مطلب آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل...

تحریم گوگل چت برای کاربران ایرانی برداشته شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد به تازگی اپلیکیشن Google Chat برای کاربران ایرانی در دسترس...

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است
ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است

کریم سجادپور در خصوص آخرین وضعیت فعالسازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در...

لیست سایت ها و اپلیکیشن هایی که در روزهای اخیر فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...

با این خودرو در مسافت های کوتاه پرواز کنید

شرکت خودرو سازی فولکس واگن یک محصول جدید مفهومی سطح پنج جدید را معرفی کرده...