کد خبر:1177820
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ادامه‌ بلاتکلیفی کاربران کم‌ مصرف اینترنت

مشترکان کم‌ مصرف اینترنت

رسانه کلیک - پس از ارائه تعرفه‌ های غیرحجمی برای اینترنت ثابت، مشترکان کم‌ مصرفی که به اندازه کاربران عادی، حجم اینترنتی نمی‌ خواستند و تنها خواستار سرعت بالای اینترنت بودند، نسبت به این تعرفه‌ ها اعتراض‌ هایی داشتند، اما هنوز تعرفه جداگانه‌ ای برای مشترکان کم‌ مصرف اینترنت در نظر گرفته نشده است.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ در حالی که جایگزینی اینترنت نامحدود یا غیرحجمی و ارایه تعرفه‌ های جدید اینترنت ثابت، در آخرین روزهای دولت یازدهم مطرح و به دلیل انتقادات، تکمیل طرح مذکور برعهده وزیر ارتباطات نهاده شد، مساله‌ مشترکانی که خواستار سرعت بالا و حجم پایین‌ تر بودند نیز عنوان شد.

تعرفه‌ های جدید البته نه تعرفه‌ هایی تماما نامحدود بلکه مبتنی بر سیاست مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) هستند. همان زمان هم این موضوع مطرح شد که شاید این تعرفه‌ ها برای کاربری که در طول ماه مصرف اینترنت بالایی دارد، منصفانه باشد، همان‌ طور که یک کاربر گفته بود: «تقریبا به نفع من است که اینترنت زیاد مصرف می‌ کنم. من الان ۴ مگ را دارم دو ماهی ۳۰۰ هزار تومن پرداخت میکنم!» اما کاربری دیگری معتقد بود:« تکلیف کسانی که به حجم کم دانلود ولی سرعت بالا نیاز دارند چه می‌ شود؟ این نرخ‌ ها بسیار گران است و قطعا استقبال نخواهد شد.»

در همین حال، ارائه تعرفه‌ های غیرحجمی به جای نامحدود، نارضایتی کاربران را به همراه داشت، اما وزیر ارتباطات همان زمان اظهار کرده بود: «اطمینان داشته باشید که حتی با وجود مفهوم مصرف منصفانه بیش از ۸۰ درصد کاربران دیگر نیازی به خرید حجم یا پرداخت هزینه اضافه نخواهند داشت.» بنابراین در شرایطی که خود آقای وزیز هم اذعان داشت حدود ۷۰ درصد کاربران، مصرف ۷ تا ۱۰ گیگابایتی را در ماه تجربه می‌ کنند، ظاهرا به کاربران کم‌ مصرف بی‌ توجهی شده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اما در واکنش به این موضوع،‌ درباره اینترنت پرسرعت برای مشترکان کم‌ مصرف، عنوان کرد: دسته‌ ای از مشترکین نیاز به سرعت بالا دارند، در حالی که حجم مصرفی آن‌ ها بالا نیست. برای این دسته از مشترکین هر چند امکان استفاده از سرویس‌ های موبایل وجود دارد، اما شرکت‌ های ارائه‌ کننده خدمات ثابت برای حفظ این مشترکین، ارائه بسته‌ های رقابتی برای این گروه را آغاز کرده‌ اند. راهکارهایی چون بسته ازدیاد سرعت و غیره.

البته جهرمی بار دیگر نیز با اشاره به شرایط ارائه اینترنت ثابت برای مشترکان کم‌ مصرف، اظهار کرده بود: در تعرفه جدید، مشترکین کم‌ مصرف که پهنای باند بالا نیاز دارند، فاقد انتخاب مناسب هستند. برای رضایت این دسته از کاربران، پیشنهادهایی در حال بررسی است که تلاش می‌ کنیم تا فروردین ماه به نتیجه نهایی برسد (تعرفه جدید برای مشترکان کم مصرف اینترنت).

اکنون از آخرین وعده‌ وزیر ارتباطات مبنی بر ارائه تعرفه‌ به مشترکان کم‌ مصرف اینترنت مدتی گذشته و خبری از تعرفه‌ های جدید نیست، البته حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چندی پیش اعلام کرد: به دلیل نگرانی‌ اپراتورها از اینکه مشترکان کم‌ مصرفی که سرعت بالا می‌ خواهند، به سمت اپراتورهای دیگر بروند، درصورت موافقت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تغییر تعرفه‌ های جدید برای مشترکان کم مصرف اینترنت توسط اپراتورهای ارائه‌ دهنده خدمات اینترنتی ابلاغ می‌ شود (تعرفه جدید اینترنت برای مشترکان کم مصرف تائید شد).

وی افزود: بر این اساس با بررسی‌ های انجام‌ شده، پیشنهادی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به وزیر ارتباطات ارائه شد تا مطابق با آن تعرفه‌ ای برای مشترکان کم مصرفی که نیاز به اینترنت با سرعت بالا دارند، تدوین شود. بنابراین با موافقت وزیر، اپراتورها می‌ توانند با رعایت سقف و کف تعرفه‌ های اینترنتی در مصوبه ۲۶۶ رگولاتوری، تعرفه‌ جدید ارائه دهند.

با گذشت زمان و عدم اعلام تعرفه برای مشترکان کم‌ مصرف اینترنت رییس رگولاتوری درباره علت تاخیر بیان کرد: ما موضوع را بررسی کردیم و راهکار و پیشنهاداتی هم ارائه دادیم، شرکت‌ ها هم در بررسی‌ های اولیه موافقت کردند، اما برخی از شرکت‌ ها بحث‌ هایی داشتند و گفتند بررسی بیشتری می‌ خواهند، چون ممکن است این موضوع، بازار را که تازه به یک تعادل و ثبات رسیده، تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین مقرر است بررسی بیشتری کنند و نتیجه را بعد از نهایی شدن اعلام کنند.

فلاح جوشقانی اضافه کرد: اوایل این موضوع وجود داشت که با ارائه‌ FUP‌ های - (Fair Usage Policy) - یا سیاست مصرف منصفانه مختلف همان بحث حجمی پیش بیاید، چون هدف این مصوبه این بود که غیرحجمی بودن تعرفه اینترنت جا بیفتد. اکنون هم طرح موضوع تعرفه اینترنت، چیز جدیدی نیست، بلکه همان مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است که رگولاتوری آن را بررسی می‌ کند تا ارائه‌ دهندگان اینترنت، برای مشترکانی که سرعت بالا می‌ خواهند و مصرفشان کمتر است، FUP‌ های بیشتری ارائه دهند.

وی با اشاره به اقدام اپراتورها برای تعیین FUP لازم برای مشترکان کم‌ مصرف اینترنت تصریح کرد: می‌ خواهیم اجازه بیشتری بدهیم که اپراتورها همان مصوبه را با گزینه‌ های بیشتر اجرا کنند. اولا اپراتورها نباید این  FUP ها را روی هر سرعتی متنوع نکنند که باز هم بحث حجم‌ فروشی باشد، به علاوه این FUP باید حداقل‌ هایی را رعایت کرده باشد که مفهوم غیرحجمی را برساند. در تعرفه‌ ها سعی می‌ کنیم تعرفه جدید ندهیم و براساس شرایط بازار مشخص شود.

با تمام این اوصاف، اگرچه با توافق اپراتورهای ارائه‌ دهنده خدمات اینترنت ثابت، تعرفه‌ لازم برای مشترکان کم‌ مصرف هم اعلام می‌ شود، اما به نظر می‌ رسد با گذشت بیش از هشت ماه از زمان اولیه‌ اعلام تعرفه‌ های جدید، هنوز خبری از طرف اپراتورهای اینترنتی نشده است و مشترکان کم‌ مصرف اینترنت همچنان علی‌ رغم عدم نیاز به حجم بالای اینترنت، به دلیل درخواست برای سرعت بالا هزینه‌ های مشابه با کاربران عادی می‌ پردازند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...

دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی از منشأ کرونا دست یافتند

برخلاف باور عموم که منشأ کرونا را خفاش‌ها می‌داند، حالا دانشمندان باور...

تبلیغات جدید به اینستاگرام می‌آیند؛ این‌بار در نتایج جستجو و به‌صورت نوتیفیکیشن

شرکت اینستاگرام در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به‌صورت آزمایشی نمایش تبلیغات...

شیائومی سیستم عامل MIOS را برای جایگزینی MIUI آماده می‌کند

در روزهای اخیر شایعاتی از تلاش شیائومی برای ساخت یک سیستم عامل جدید خبر...

محققان چینی یخچال مخصوص تراشه‌های کوانتومی ساختند

یخچال تراشه‌های کوانتومی می‌تواند شرایط محیطی پایدار و مناسبی را برای...