کد خبر:1076483
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آشنایی با پروژه پل ۴ کیلومتری خلیج فارس

پل خلیج فارس

طبق برنامه ریزی هایی که برای پروژه بزرگ پل خلیج فارس صورت گرفته است قرار است این پل با داشتن مسیر رفت و برگشت قطار باعث سرعت دادن به جریان صادرات و واردات کالا شود و به این ترتیب علاوه بر اشتغال زایی و سرازیر شدن سرمایه موجبات ارزان تر شدن اجناس بازار را فراهم کند.

به گزارش کلیک، پل خلیج فارس بر روی دریا و خشکی در مجموع۴۱۳۰ متر طول دارد. طول این پل در محدوه خشکی به سمت لافت ۷۹۰ متر، در محدوه خشکی به طرف پهل حدود ۸۴۰ متر و ۲۵۰۰ متر نیز طول پل بر روی دریا است.
مرحله نیلینگ ساحل این پل انجام شده است و  در حال حاضر اجرای سیستم پایه ها در حال عملی شدن می باشد.

این پل دارای سازه ای از نوع کابلی با سیستم ترکه ای با ۶ پایه اصلی است که عبور قطار و وسایل نقلیه از طریق یک خط آهن، ۴ باند اتومبیل( رفت و برگشت) و یک مسیر پیاده رو را که جمعا برابر ۳۲ متر خواهد بود و  هم چنین عبور کشتی از زیر آن را فراهم می سازد.

محل اجرای پل خلیج فارس بر روی نقشه :

محل ساخت پل خلیج فارس در نزدیکترین فاصله بین قشم و بندرعباس است.

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

هزینه مرحله اول این پروژه برای دولت دهم برابر با ۱۵۰ میلیارد تومان بوده است. دولت یازدهم نیز امسال، ۱۰۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده است که البته در سال‌ های بعدی نیز این روند ادامه دارد.
قرار است پروژه‌ پل خلیج‌فارس پایان سال ۹۵ به بهره‌ برداری برسد.

ویژگی های بین المللی:

بسیاری از سواحل جنوبی ایران نه تنها اکنون توانایی پذیرش کشتی های بالای ۱۰۰ هزار تنی را ندارند بلکه در آینده نیز به دلیل مشکلات فنی، محدودیت های محیطی (مانند عمق آب در بنادر) و تعدادی مسائل مالی، توانایی پذیرش ندارند.

در چنین شرایطی، سواحل جزیره قشم که در بعضی نقاط عمقش به حدود ۴۰ متر می رسد این امکان را دارد که بتواند کشور را نیز با اسکله ای مطابق استانداردهای روز دنیا برای پذیرش کشتی های فوق سنگین در این زمینه توانمند کند.  به این ترتیب زمانی که چنین بندرگاه بزرگی در قشم ایجاد شود کشتی های حامل کالاها (به ایران – از ایران) به جای رفتن به بنادر دورتر جنوب خلیج فارس، می توانند در قشم پهلو بگیرند.

به این ترتیب پولی که اماراتی ها بابت پذیرش کشتی ها و انبار داری و دیگر امور از ایرانی ها می گیرند از پروسه تجارت خارجی ایران حذف می شود. طبق بررسی ها از این طریق می توان تا حدود ۳۰ درصد در هزینه ورود کالا به ایران صرفه جویی کرد. این موضوع ارزان تر شدن قیمت کالاها در بازار ایران را به دنبال دارد.

علاوه بر این کشتی هایی که از جزیره عبور می کنند ترجیح می دهند به جای رفتن به سواحل دور دست امارات، در همان وسط دریا و در جزیره قشم، سوخت گیری کرده و خدمات بندری دریافت کنند.

بی شک هیچ کدام از این اتفاقات به مزاج اماراتی ها خوشایند نیست. به خصوص که قسمت عمده ای از فعالیت های بندری این کشور کوچک، به طور مستقیم و غیر مستقیم مربوط به  ایران می شود. البته باید توجه داشت که احداث بندرگاه در قشم، فقط نیمی از راه حل است و نیم دیگر، مرتبط با ساخت پل خلیج فارس است.

ویژگی های تزانزیتی:

اهمیت ساخت پل خلیج فارس زمانی معلوم می شود که به نقش جزیره قشم توجه داشته باشیم. این جزیره باید به سرزمین اصلی وصل شود و همه کالاهای تخلیه شده در آن توسط کشتی های کوچک تر به بنادر جنوب ایران منتقل شود که همه این ها به وسیله پل خلیج فارس به دلیل داشتن مسیر رفت و برگشت قطار امکان پذیر خواهد بود. به این ترتیب محموله های تخلیه شده در قشم به سرعت وارد ناوگان حمل و نقل جاده ای و ریلی ایران قرار می گیرد و با صرف زمان کمی به مقصد نهایی می رسد. از طرفی صادرات محصولات صادراتی ایران نیز با سرعت بهتر و بیشتری انجام می شود.

گفته می شود با راه اندازی این پل سرعت انتقال کالا به ایران و از ایران به کشورهای دیگر تا ۴۰ درصد بهبود پیدا می کند. علاوه بر موراد گفته شده چون احداث بندر در قشم نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد، کمتر سرمایه گذاری حاضر می شود بدون وجود پل، در اسکله سرمایه گذاری کند زیرا این پل است که به بندرگاه رونق و سرعت می دهد و با گردش سرمایه، بازگشت سرمایه و سود را تضمین می کند.

ویژگی های اقتصادی:

پل خلیج فارس به عنوان یکی از چهار پروژه شبکه جامع ارتباطی است که اشتغال گسترده ای را ایجاد می کند و هم چنین باعث جذب سرمایه برای توسعه بندر کاوه می شود. بندر کاوه قشم می تواند در زمینه سوخت رسانی به کشتی های عبوری یکی از جذابیت های تجاری به حساب آید.

این بندر از هر نظر توانایی خدمات رسانی به کشتی های با تناژ بالا و با ۱۰۰ هزار تن را دارد. پل خلیج فارس راهی ایمن و آسوده برای صادرات کالا از بنادر منطقه آزاد قشم فراهم می کند.

در کنار برخورداری از امتیازاتی مثل عدم ورود کالاها به گمرک می توان در منطقه آزاد قشم سرمایه گذاری خارجی را نیز جذب کرد. این موضوع باعث  کمک به اتصال شبکه راه آهن کشور از طریق خط ریل روی پل می شود.

 پل خلیج فارس مانند راهرویی اتصال شمال و جنوب و امکان ترانزیت و خروج آسان کالا را از جزیره قشم به مقصد کشور های تازه استقلال یافته و در آخر به اروپا فراهم می کند.

با احداث این پل که مسیر رفت و برگشت خط آهن نیز خواهد داشت اماکن ورود سریع محموله های تخلیه شده در قشم به ناوگان حمل و نقل جاده ای و ریلی امکان پذیر می شود و در کوتاه ترین فاصله زمانی می توان محصولات صادراتی را به ترمینال دریایی صادرات رساند.

توسعه بندر کاوه با نزدیک دو هزار هکتار پس کرانه و ظرفیت ۷۰۰ هزار TEU در سال، به عنوان یکی از محور های طرح شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس نقش بسیار موثری در زمینه ترانزیت کالا دارد.

با بهره برداری از بندر کاوه و پس کرانه اش، رقم اشتغال زایی فقط در همین بندر به بیش از ۲ هزار نفر می رسد و علاوه بر این، میزان ورود گردشگر به جزیره، پیوستن به شبکه ریلی و پروژه های جانبی موجبات رشد چشمگیر آمار اشتغال در منطقه را فراهم می کند.

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

پل خلیج فارس

نظرها

5 نظر

  1. هنوز کامل نشده ؟

  2. تفاوت ایران و امارات تفاوت مدیریت است. بهترین امکانات و مزیت های حمل ونقلی و ترانزیتی ایران بدلیل ضعف مدیریتی وفساد سیستماتیک در مقابل امارات رنگ باخته است.

  3. مجید روحانی فرد

    این پروژه توسط چه شرکتی طراحی ساخت و نصب میشه؟من شنیدم شرکت ماشین سازی اراک.البته پلهای عظیم و زیادی را این شرکت ساخته مٍثل پلهای دوقلوی کارون ۴ و…

  4. پروزه عظیمیه ولی فقط برای شرکت جاده ساز فایده داره و مافیای پیمانکاری. کشور ما بندر هایی مثل شهید رجایی داره که هنوز همه فاز هاش تکمیل نشده. وگرنه تصور تبدیل جزیره قشم به اسکله برای ۲۰ سال دیگه هم متصور نیست.

  5. باز خوبه با این شاهکارها خلیج فارس مثله دریاچه اورمیه خشک نمیشه

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آموزش نصب windows 11 insider با فلش یا DVD
راهنمای تصویری نصب windows 11 insider با فلش یا DVD

نصب windows 11 با فلش یا DVD به واسطه انتشار فایل ISO رسمی این سیستم عامل، ممکن شده است.در...

ساخت ایران ۳ کی پخش می شود
سریال ساخت ایران ۳ کی پخش می شود؟

پس از پخش دو فصل سریال ساخت ایران، این مجموعه برای فصل سوم تمدید شد. این سریال موفق...

دسترسی کارکنان قوه قضائیه به تلفن شهروندان
دسترسی کارکنان قوه قضائیه به تلفن شهروندان فقط طبق ضوابط و با حکم قضایی!

پس از اینکه مجری صدا و سیما در برنامه ای گفت کارکنان قوه قضاییه با کد ملی به شماره...

کارت اعتباری به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی
وزیر اقتصاد: پیشنهاد ارائه کارت اعتباری به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی بررسی می‌شود

وزیر امور اقتصادی دولت جدید گفت پیشنهاد ارائه کارت اعتباری به مردم به جای ارز ۴۲۰۰...

تاریخ الکامپ بیست و ششم
پس از 7 ماه تعویق؛ تاریخ الکامپ بیست و ششم بالاخره مشخص شد

بیست‌وششمین نمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر (الکامپ) که به دلیل وضعیت قرمز کرونایی...

قسمت دوم سریال حرفه ای
دانلود قسمت دوم سریال حرفه ای

سریال حرفه‌ای از اولین ایستگاه خود عبور کرد. مجموعه‌ای اکشن که قصد دارد اتفاقات...

کارت های سوخت معطله در پست
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: باطل شدن کارت های سوخت معطله در پست پس از 6 ماه

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کارت های سوخت معطله در پست خبر داد و...

شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی کارشناسی ارشد
امروز نتایج کارشناسی ارشد اعلام می‌شود: شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی کارشناسی ارشد 1400 – 1401

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ امروز سه شنبه ۲۷ مهرماه اعلام می‌شود. اگر...

افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد
افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد | تایر رسما گران شد!

مجوز افزایش قیمت‌ تایر برای کارخانجات در نامه ای که انجمن صنفی صنعت تایر به مدیران...

مشاغل پرطرفدار آینده کشور
مشاغل پرطرفدار آینده کشور کدام‌ها هستند؟

مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه‌ریزی درسی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درباره...