کد خبر:1168802
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

شکایات خود را در مورد تخلفات اپراتورهای تلفن همراه به رگولاتوری اطلاع دهید

سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌ نمای جغرافیایی

رسانه کلیک - کاربران با مراجعه به سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌ نمای جغرافیایی می‌ توانند اعتراضات خود نسبت به خدمات اپراتورهای تلفن همراه را با ذکر مکان جغرافیایی اعلام کرده و منتظر پیگیری موضوع از طرف رگولاتوری باشند.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ اختلالات صوت و دیتا در برهه‌ ای از زمان برای مشترکان و کاربران اپراتورهای مختلف زیاد پیش می‌ آمد. از طرفی اشاره به جزئیات این اختلالات از جمله مکان جغرافیایی برای حل مشکل از طرف اپراتورهای تلفن همراه و مراجع پاسخگو از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌ نمای جغرافیایی با هدف تقویت نظارت بر ارائه خدمات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاع از کمیت و کیفیت فعالیت خدمات‌ دهندگان و ارتقای این سیستم با رویکرد توسعه نظارت مردم راه‌ اندازی شده است.

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم نظارت و بهبود کیفیت عنوان کرد: سرعت توسعه فناوری اطلاعات و زیرساخت‌ ها در کشور بسیار خوب بوده اما مردم همزمان از ما مطالبه کیفیت دارند. مکمل اپراتورها، سیستم نظارت مردمی است و با رونمایی از سیستم مبتنی بر نقطه جغرافیایی، از این پس اپراتورهای تلفن همراه مطابق وعده‌ ای که داده بودیم، در معرض نظارت عمومی مردم هستند.

ویژگی متمایز این سامانه، رصد میزان شکایات ثبت‌ شده از اپراتورها یا سایر شرکت‌ های خدمات‌ دهنده به صورت بر خط روی نقشه‌ های جغرافیایی است. این امکان تاثیر مثبتی بر پاسخگوتر شدن شرکت‌ ها و ایجاد شفافیت بیشتر درباره عملکرد آن‌ ها داشته و در ارزیابی مردم از اپراتورها یا سایر شرکت‌ های خدمات‌ دهنده تاثیرگذار خواهد بود.

کمک به مکان‌ یابی موقعیتی که مشترک به گزارش‌ دهی درباره وضعیت آن پرداخته، یکی دیگر از ویژگی‌ های این سامانه است که بر اساس آن اگر در نقطه‌ ای از یک جاده بین شهری نیز، اتصال به شبکه تلفن همراه، دچار نقصان یا قطعی شود کاربر به سادگی می‌ تواند با جانمایی آن در این سیستم، به ناظر یا اپراتور برای حل آن کمک کند. ویژگی دیگر این سامانه چندرسانه‌ ای بودن آن و قابلیت انتقال متن، صوت، تصویر و ویدئو برای شفافیت بخشیدن بیشتر به اطلاعات و آسوده‌ تر شدن تعامل مخاطبان برای انتقال پیام مورد نظرشان است.

نظارت رگولاتوری بر اپراتورهای تلفن همراه از نگاه مردم

در این زمینه مجید حقی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ذکر ویژگی‌ های سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌ نمای جغرافیایی اظهار داشت: اختلال در اپراتورها جنس‌ های مختلف دارد، ممکن است از جنس قطعی، Packet loss ، اختلال در کیفیت یا کمیت باشد. رویکرد این سامانه با ذکر مکان جغرافیایی از طرف کاربر این است که به ما کمک ‌کند، دقیق‌ تر به مشکل رسیدگی کنیم. ویژگی دیگر این سامانه این است که مردم می‌ توانند شکایت خود و سایرین را در سامانه ببینند. به عبارتی ما تلاش کردیم از نگاه مردم برای ارزیابی اپراتورها استفاده کنیم.

حقی بیان کرد: ویژگی دیگر سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌ نمای جغرافیایی رویکردی برای اپراتورهاست که سریع‌ تر به حل اشکال بپردازند، زیرا اشکالشان در معرض دید است. هرچه تعداد این اشکالات بیشتر باشد، ممکن است در نگاه مردم تاثیر بگذارد و از آنجایی که این موضوع با منافع اپراتورها در تضاد است، سریع‌ تر موضوع را پیگیری می‌ کنند. اپراتورها جزییات شکایات را می‌ بینند و رسیدگی می‌ کنند.

وی با بیان اینکه طبیعی است در صورت بروز اختلال، اپراتورها از کاربران جزییات مشکل را بخواهند، ادامه داد: طرح کلی یک سوال منجر به پاسخ کلی سوال می‌ شود و ممکن است مشکل همچنان لاینحل بماند، زیرا در آن صورت پیرامون یک موضوع صحبت می‌ شود و نه جزئیات آن. بنابراین در صورت بروز مشکل بهتر است مصداق مشخص شود و ما نیز بتوانیم مطالبات رگولاتوری را به صورت مشخص از اپراتورها داشته باشیم تا قابل قبول بودن پاسخ احراز ‌شود.

سامانه جامع رسیدگی و پاسخگویی به شکایات شبکه‌ های ارتباطی و فناوری اطلاعات روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قابل دسترس است و کاربران با مراجعه به این سامانه می‌ توانند اعتراضات خود نسبت به خدمات اپراتورها را با ذکر مکان جغرافیایی اعلام کرده و منتظر پیگیری موضوع از طرف رگولاتوری باشند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
تبلیغ ویدیویی جدید PS5 به مناسبت دسترسی راحت‌تر به این کنسول فوق‌العاده

سونی و پلی استیشن یک ویدیوی تبلیغاتی جدید از کنسول نسل نهمی PS5 منتشر کردند که...

نصر تهران از وزیر ارتباطات خواست فهرست فعالین IT خواستار اینترنت طبقاتی را اعلام کند

نصر تهران به‌هم‌خوردن بی‌طرفی شبکه و وجود سطوح دسترسی مختلف کسب‌و‌کارها...

چت‌بات هوش مصنوعی در موتور جستجو راه‌اندازی شد

غول جست‌وجوی چینی بایدو سرگرم برنامه ریزی برای عرضه سرویس چت‌بات هوش مصنوعی...

نسخه 8.93 اسکایپ با ویژگی شخصی‌سازی منتشر شد

این آپدیت برای تمام پلتفرم‌ها ویژگی‌های جدیدی را به همراه دارد که از جمله...

یک باگ جدید در سیستم احراز هویت فیسبوک کشف شد

یک باگ جدید در سیستم احراز هویت دو مرحله ای فیس بوک توسط یک محقق نپالی کشف شد...

کانسپت پورشه ویژن 357 معرفی شد

پورشه به مناسبت 75‌سالگی مدل کلاسیک 356، از یک کانسپت خاص رونمایی کرده است.

مدیر تیک‌تاک به کنگره آمریکا فراخوانده شد

با ادامه تفحص قانون گذاران آمریکایی، مدیرعامل اپلیکیشن چینی تیک‌تاک، در...

پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...