کد خبر:1107773
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

انتشار خبر مهم ناسا از ماموریت تماس با سطح خورشید

انتشار خبر مهم ناسا از ماموریت تماس با سطح خورشید

NASA قصد انتشار خبر مهمی درباره ماموریت "تماس با سطح خورشید" را دارد. این خبر طی روزهای آینده به طور رسمی اعلام خواهد شد.

به گزارش کلیک، NASA به طور رسمی خبر پرتاب کاوشگری که وارد جو خورشید می شود را در چهارشنبه هفته جاری اعلام خواهد کرد. این اولین ماموریت برای ورود به خورشید است که "تماس با سطح خورشید" نام گرفته است. کاوشگر خورشیدی باید توانایی تحمل دما و اشعه های موجود در جو خورشید را داشته باشد. اطلاعاتی که این کاوش گر قصد جمع آوری آن را دارد به فضانوردان کمک می کند که طوفان های خورشیدی را پیش بینی کنند و همچنین سر نخ هایی را برای حل راز های مهم درباره نزدیک ترین ستاره به ما، به دست فضانوردان می دهد. در سال ۱۹۷۶ دستگاهی به وزن ۳۷۰ کیلوگرم، به نام Helios2 ، ۴۳ میلیون کیلومتر مسافت را تا سطح خورشید طی کرد و اطلاعاتی درباره طوفان های خورشیدی و اشعه های کیهانی جمع آوری کرد. نه تنها تکنولوژی پیشرفته ما می تواند توسط فعالیت های خورشیدی آسیب های زیادی ببیند، بلکه اگر انسان ها نیزحتی یک روز خارج از جو زمین زندگی کنند به محافظ های قوی دربرابر ذرات و امواج خورشید نیاز دارند. برای یافتن راهی که بتواند اطلاعات ما را افزایش دهد، NASA درصدد نزدیک تر بردن این کاوشگر به هاله ی خورشید نسبت به Helios2  است. برای نصب و استفاده از کاوشگر در آگوست سال آینده، این دستگاه عظیم باید هفت بار در مدت زمان حدود ۷سال از پشت"ونوس"دور بزند تا بهترین محوری را که می تواند آن را ۶ میلیون کیلومتر  به سطح خورشید نزدیک تر کند، بیابد. سطح خورشید اوتوسفر نیز نامیده می شود. شاید این فاصله تا خورشید کم به نظر نرسد اما فاصله ی ۹ برابری شعاع خورشید، فاصله ای است که به سنسورها این امکان را می دهد که میدان مغناطیسی خورشید را دنبال کنند و مقداری از ذرات خورشیدی را نیز دریافت کنند، بدون این که مذاب شوند. پس کاوشگر باید دمای تا ۱۴۰۰ درجه سلسیوس را تحمل کند در حالی که دمای محفظه نگه داری وسایل داخل را در حد مناسبی نگه می دارد. به دلیل اینکه انتظار تا روز چهارشنبه مشکل است، از Brad Tucker یکی از محققان دانشگاه تحقیقاتی و بین المللی نجوم و علوم فضایی استرالیا درخواست کردیم توضیح دهد که چگونه NASA می خواهد این پروژه بسیار سخت را به نتیجه برساند. وی گفت:" بزرگترین چالش در تکنولوژی این پروژه مربوط به محافظ دما است. این محافظ دما یک ترکیب کربنی به قطر ۱۱٫۵ سانتی متر است که می تواند تا دمای ۱۴۰۰درجه سلسیوس از خود مقاومت نشان دهد. استفاده از ترکیبات کربن امکان انجام کارهای پیچیده تر را برای ما فراهم ساخته است."

انتشار خبر مهم ناسا از ماموریت تماس با سطح خورشید

استفاده از کربن در فرم های نانولوله و گرافین تغییرات اساسی در توانایی ما برای ساختن کاوشگرهای سبک و در عین حال مقاوم به دمای بسیار بالای سیستم های خورشیدی، ایجاد کرده است. کاوشگر خورشیدی ۱٫۵ بیلیون دلاری آمریکا، علاوه بر داشتن محافظ دما از سیستم گردش آب برای محافظت از دستگاه های اندازه گیری نیروی الکتریکی هاله ی خورشید، میدان مغناطیسی خورشید، دمای الکترون ها و چگالی پلاسما استفاده می کند و قطعا دستگاه های عکس برداری نیز وجود خواهند داشت.

Tucker می گوید:" فهمیدن فعالیت های خورشیدی و پیش بینی کردن هوا برای فعالیت ها و تحقیقات بیشتر دانشمندان در فضا، مانند مریخ و ماه، حیاتی است."  فهمیدن اینکه ذرات چگونه در فضا با سرعت بالا پرتاب می شوند نیز به درک بهتر محققان درباره ی نحوه ی حرکت اشیا در فضا کمک می کند. Tucker اشاره می کند که تلسکوپ فضایی کپلر توسط بادهای خورشیدی هدایت می شود. وی می گوید:" با یافتن اطلاعات بیشتری از بادهای خورشیدی و جزئیات آن ها مانند چگونگی ایجاد شتاب در این باد ها، امکان استفاده از این اطلاعات برای ایجاد شتاب در فضاپیما ها مانند پروژه های خورشیدی فراهم می شود."

یکی دیگر از راز های نجوم که نیاز به سرنخ هایی دارد دمای عجیب هاله ی خورشید است. فوتوسفر خورشید حدود ۵۵۰۰ درجه سلسیوس دما دارد در حالی که این دما در هاله ی خورشید چندین میلیون افزایش پیدا می کند. فرضیه هایی برای توجیه علت این افزایش دما ارائه شده است اما مدارک بیشتری برای اثبات این فرضیه ها نیاز است. اگر شما طرفدار نجوم خورشیدی هستید چهارشنبه ساعت سه ظهر به وقت گرینویچ شبکه ی تلویزیونی ناسا را تماشا کنید تا خودتان بشنوید که محققان در حال انجام چه کاری هستند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چرا کاربران به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اعتماد ندارند؟

با فیلتر شدن قطعی اینستاگرام و واتساپ، بسیاری بر این باور بودند که اقبال به...

راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022
راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022

با توجه به پیش‌بینی میزبانی جزیره کیش از مسافران خارجی در مراسم جام جهانی...

ماجرای هشتگ “الگوریتم اینستاگرام” و کنایه ها به آن چیست؟

این روزها در کنار هشتگ مهسا امینی که از 200 میلیون عبور کرد، هشتگ های جانبی...

مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟
مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟

به نظر می رسد دامنه خسارات مالی به واسطه قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین...

اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...

فروش آیفون 14 در مشهد ممنوع شد؟

انتشار تصویری از یک نامه در فضای مجازی، شایعه ممنوع شدن فروش آیفون 14 در مشهد...

رکوردشکنی فروش فیلترشکن در کشور پس از محدودیت های اخیر

تلگرام که فیلتر شد، ۴۰ میلیون کاربر ایرانی برای استفاده از این پیام‌رسان...

دیسکورد و بازی آنلاین فیفا 23 هم در ایران فیلتر شدند

این روزها دولت دست به فیلترینگ گسترده بازی و نرم افزارهای پر کاربرد کاربران...

بررسی سابقه فیلترینگ در دولت های مختلف ایران

فیلترینگ در ایران تقریبا تاریخچه ای به بزرگی گسترش اینترنت در کشور دارد. در...

بهترین نرم‌افزار خدمات پس از فروش که شاید نیاز مجموعه شما هم باشد

خدمات پس از فروش شامل هرگونه پشتیبانی و خدماتی می‌شود که کسب‌وکار بعد از...