کد خبر:1017478
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بطری آبی که هوای مرطوب را به آب قابل‌نوشیدن تبدیل می‌کند

دستگاه فونتوس از قواعد میعان برای تبدیل رطوبت موجود در هوا به آب قابل شرب استفاده می‌ کند.

وقتی با کمبود آب مواجه هستیم، چرا از هوا آب ظاهر نکنیم؟ یک طراح صنعتی در استرالیا سعی دارد این کار را انجام دهد.
کریستوف رتزار، طراحی در وین، دستگاهی را اختراع کرده است که می‌تواند رطوبت هوا را از طریق میعان به آب قابل شرب تبدیل کند. این دستگاه که کار کردن با آن آسان است و فونتوس نامیده شده است، می‌تواند روی دوچرخه نصب شود تا دوچرخه‌سواران بتوانند در فواصل طولانی در خارج شهرها که ایستگاه‌ها اندک و دور از هم هستند، آب تولید کنند.
فونتوس بر پایه قوانین میعان کار می‌کند که می‌توان با بیرون آوردن چیزی از یخچال (مثلاً بطری نوشابه) و قرار دادن آن روی پیشخوان، نشان داده شود. در نهایت، متوجه رطوبتی که روی بدنه بطری جمع می‌شود، خواهید شد.
رتزار در مصاحبه با لایو ساینس گفته است: «این تنها یک میعان ساده از رطوبت هوا است. همیشه در هوا میزان مشخصی از رطوبت وجود دارد، حتی در کویر این رطوبت وجود دارد، به این معنی که همیشه می‌توان از رطوبت هوا، آب به دست آورد.
این دستگاه که از انرژی خورشیدی تغذیه می‌کند، شامل یک میعان‌کننده (مانند خنک‌کننده عمل می‌کند) است که به سطوحی از جنس مواد آبگریز متصل است. وقتی این دستگاه به دوچرخه متصل است، هوا را به داخل می‌کشد، این سطوح سرد می‌شوند و شما آب حاصل از میعان از را دریافت می‌کنید. چون آن‌ها آب‌گریز هستند، آب حاصل از میعان را از خود دور می‌کنند و یک قطره از آب وارد بطری شما می‌شود. در واقع، شما هوا را به حالت بخار آب در می‌آورید و سپس به حالت مایع تبدیل میکنید.
فونتوس می‌تواند 0.5 لیتر آب را در 1 ساعت تولید کند، البته در شرایطی که برای این کار مناسب باشد، یعنی دمای بین 86 و 104 درجه فارنهایت (30 تا 40 درجه سلسیوس) و درصد رطوبت بین 80 و 90 درصد.»

1
نسخه آزمایشی شامل یک فیلتر در بالا است تا آب را از ورود گردوغبار و حشرات محافظت کند، اما در حال حاضر فیلتری برای حذف مواد مضر آلوده‌کننده وجود ندارد. (به سایت همکار ما، Active Junky برای دیدن بهترین بطریهای آب با قابلیت استفاده مجدد مراجعه کنید)
رتزار در ادامه می‌گوید: «آبی که دریافت می‌کنید، پاک است، مگر این‌که هوا واقعاً آلوده باشد. در نظر داریم یک بطری آب با فیلتر کربنی بسازیم تا در شهرها و نواحی‌ای که آلاینده‌های هوا زیاد است، قابل استفاده باشد؛ اما در اصل، این بطری برای استفاده در طبیعت و مکان‌هایی که هوا آلوده نیست، ساخته شده است.»
رتزار روی مدلی مستقل نیز کار می‌کند که از هواکش معکوس برای مکش هوا به داخل سیستم (به جای تکیه بر جریان هوای ناشی از حرکت دوچرخه) استفاده می‌کند. مدل‌های نسل بعدی می‌توانند در مناطق با رطوبت بالا و کمبود آب استفاده شود.
رتزار در ادامه می‌گوید: «ایده اصلی این بود که مشکلی جهانی حل شود: کمبود آب در نواحی از جهان که منابع زیرزمینی آب کم هستند ولی رطوبت در سطح بسیار بالای قرار دارد. هدف من اختراع دستگاهی با قابلیت تبدیل رطوبت به آب قابلشرب بود.»
طرح اولیه فونتوس کاندیدای جایزه جیمز دایسون در سال 2014 بود که به گفته رتزار سبب شد این پروژه مورد توجه قرار بگیرد. از آن زمان، او از دولت استرالیا کمک‌های مالی برای پوشش فاز توسعه فنی دریافت می‌کند. هم‌چنین طراح قصد دارد کمپینی عمومی در ماه مارس برای تأمین هزینه‌های تولید انبوه دستگاه راه‌اندازی کند. رتزار گفته است قصد دارد قیمت فروش فونتوس را زیر 100 دلار اعلام کند و اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، بطری با قابلیت پر شدن خودکار ظرف 9 یا 10 ماه دیگر برای ورود به بازار تجاری آماده خواهد بود.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...

ابداع نوعی نخ مصنوعی برای تولید برق

محققان دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانشان نوعی جدیدی از نخ فناورانه ابداع...

نسخه‌ چینی هوش مصنوعی ChatGPT در راه است

براساس گزارشهای جدید،Baidu قصد دارد نسخه‌ی چینی ChatGPT را منتشر کند.

لیست گوشی‌های شیائومی که به روزرسانی MIUI 14 را دریافت می‌کنند

نگاهی به لیست دستگاه‌های بعدی که آپدیت MIUI 14 را دریافت می‌کنند.

سقوط تاریخی ۸ میلیارد دلاری ارزش اینتل

آینده برای شرکت اینتل بسیار نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد،این شرکت در تلاش است...

نجات جان دو زن از مرگ با آیفون 14

 اخیراً دو زن در بریتیشگرفتار شده بودند، با کمک ارتباطات ماهواره‌ای آیفون...

به کارگیری هوش مصنوعی در ساخت و ساز شهر

عکس هایی از نماهای ساختمان با پرواز پهپاد در شهر گرفته می شود که داده‌ها به...

اثری که اسباب بازی‌ پلاستیکی روی ژنتیک کودکان می‌گذارد

پژوهشگران در یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیدند: مواد شیمیایی سمی که از...