کد خبر:1072482
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

گامی دیگر در کشف راه درمان کامل بیماری ایدز

دانشمندان به تازگی موفق به کشف نوعی آنتی بادی شده اند که ۹۸ درصد از صفات ویروس HIV را خنثی می کند! به این ترتیب یک گام دیگر به کشف درمان قطعی بیماری ایدز نزدیک شده ایم.

به گزارش کلیک، دانشمندان موفق به کشف نوعی آنتی بادی شده اند که در بدن یک بیمار HIV مثبت تولید شده است و می تواند ۹۸ درصد از صفات ویروس HIV را خنثی سازی کند. از جمله ان دسته از صفاتی که در مقابل آنتی بادی هایی از کلاس مشابه، مقاوم هستند.

از آن جا که ویروس HIV قادر است تا به سرعت به تاکتیک های دفاعی سیستم ایمنی بدن واکنش نشان دهد، آن دسته از آنتی بادی هایی که بتوانند بر روی تعدادی زیادی از انواع صفات این ویروس تاثیر بگذارند، به سختی به دست می آیند.

اما اکنون دانشمندان توانسته اند به یکی از این آنتی بادی ها دست یابند و این کشف می تواند شروعی برای کشف نوعی واکسن در پیشگیری از بیماری ایدز شود.

دانشمندان انستیتو ملی سلامتی ایالات متحده آمریکا (NIH) گروهی بودند که این آنتی بادی جدید را کشف کرده و نام آن را N6 گذاشته اند. این آنتی بادی قادر است تا ویروس HIV را تشخیص داده و حتی آن را شکافته و از آن عبور کند.

همچنین این آنتی بادی ۱۰ برابر قوی تر از آنتی بادی VRC01 است که درست مانند N6 عمل می کند. این آنتی بادی توانسته است که بعد از موفقیت در پیشگیری از ابتلای میمون ها به بیماری ایدز طی ۶ ماه، وارد فاز دوم انجام آزمایشات بر روی انسان شود.

آنتونی فاوسی (Anthony Fauci)، که یکی از اعضای انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی ایالات متحده است، درباره کشف این آنتی بادی گفته است: کشف و تشخیص این آنتی بادی و پتانسیل آن در مقاومت برابر بیماری ایدز، می تواند گامی جدید و پراهمیت در کشف و گسترش استراتژی های مربوط به پیشگیری و درمان بیماری ایدز شود.

blood_test

آنتی بادی ها در واقع پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن ساخته می شوند تا به پاتوژن های مضر مانند ویروس و باکتری واکنش نشان دهند.

آنتی بادی ها در واقع مسئول شناسایی و نابود کردن این پاتوژن های مضر از طریق محاصره و خنثی سازی اثرات بیولوژیکی آن ها، و یا ارسال سیگنال به سلول های گلبول سفید خون جهت حمله و نابود کردن این پاتوژن ها هستند.

وقتی دانشمندان آنتی بادی N6 را در مقابل ۱۸۱ صفت ویروس HIV قرار دادند، این آنتی بادی موفق شد که ۹۸ درصد این صفات را نابود کند. از این میان، ۱۶ صفت از ۲۰ صفت مقاوم در برابر سایر آنتی بادی های از کلاس یکسان N6 هم وجود داشتند.

این کشف به واقع گامی بزرگ بعد از کشف آنتی بادی VRC01 بود که ۹۰ درصد از صفات ویروس HIV را خنثی کرده بود. حتی بر اساس گزارش این گروه از پژوهشگران، آنتی بادی N6 نه تنها گستره بسیار زیادی از پاتوژن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، که قدرت بسیار بالایی هم دارد.

برای درک اهمیت این موضوع، لازم است بگوییم که از میان آنتی بادی هایی که برای توسعه روش های درمانی به کار می روند، تعدادی آنتی بادی وجود دارند که تاثیرگذاری وسیعی داشته اما قدرت کمی دارد مانند ۱۰E8 و یا VRC01، یا قدرت بسیار بالا و گستره تاثیرگذاری کمی دارند، مانند PGT121 و PGDM1400.

با این همه، اکتشاف N6 نشان داده است که این آنتی بادی جدید که در کلاس همان آنتی بادی VRC01 است، می تواند هم وسعت تاثیرگذاری و هم قدرت زیادی در مقابله با پاتوژن مورد نظر داشته باشد و حتی بر روی پاتوژن هایی که به طور مرسوم در برابر آنتی بادی های مشابه مقاومت می کنند هم تاثیر بگذارند.

اما چرا آنتی بادی N6 در برابر ویروس HIV موفق عمل می کند؟

دانشمندان مدت زیادی بر روی این مساله مطالعه کردند که چگونه ویروس HIV می تواند در برابر تاکتیک های دفاعی سیستم ایمنی بدن واکنش نشان دهد. سرانجام کشف کرده اند که دگرگونی ویروس HIV که باعث مقاومت در برابر آنتی بادی N6 می شود، بسیار ضعیف است که این ضعف باعث می شود تا این ویروس نتواند به آنتی بادی تازه کشف شده با همان سرعتی که به سایر آنتی بادی ها واکنش نشان می دهد، پاسخ دهد.

البته واضح است که این نتایج تنها در آزمایشگاه به دست آمده اند و هنوز زود است که بخواهیم به طور قطعی موفقیت این نتایج را در پیشگیری و درمان بیماری ایدز اعلام کنیم. در واقع تا وقتی تاثیرات این آنتی بادی را بر روی بدن انسان ندیده ایم، باید با احتیاط درباره اثرات آن صحبت کنیم.

با این حال با توجه به آزمایشی که به تازگی و با استفاده از یک روش درمانی جدید که توانسته بود ویروس های HIV را از خون بیمار حذف کند و همچنین موفقیت دانشمندان در پیشگیری از ابتلای ۱۰ کودک به ویروس HIV و بیماری ایدز، واضح است که پیشرفت های بزرگی در این زمینه به دست آورده ایم و شاید به زودی درمان قطعی این بیماری را پیدا کنیم.

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود

بر اساس اعلام شرکت GRIID، اینتل در حال کار روی یک تراشه مخصوص ماینینگ بیت کوین...

به‌روزرسانی اجباری اپل
به‌روزرسانی اجباری؛ اپل دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای کاربران iOS 14 ارائه نمی‌کند

غول فناوری کالیفرنیایی، اپل اخیرا اعلام کرد تلفن‌های آیفون و تبلت‌های آیپد...

حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام
حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام

دلایل متعددی برای لود نشدن تصاویر در اینستاگرام وجود دارد. اما خوشبختانه به...

با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد
با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ضمن تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود...

بحران افزایش قیمت مواد غذایی
بحران افزایش قیمت مواد غذایی در سطح جهان ادامه دارد

بحران افزایش قیمت مواد غذایی یک معضل جهانی است که عوامل متعددی از جمله پاندمی...

عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95
عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95 در داروخانه‌های آمریکا

در پی اعلامیه جدید سازمان CDC مبنی بر عدم اثربخشی کافی ماسک‌های پارچه‌ای،...

اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام
اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام

با اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو و پست های اینستاگرام می‌توانید...

جمعه خونین ارزهای دیجیتال
جمعه خونین ارزهای دیجیتال | ریزش شدید بیت کوین به زیر 36 هزار دلار

بیت کوین در روز جمعه (1 بهمن 1400) چندین سطح حمایت اصلی را از دست داد و شاهد...

سینما برای بانوان رایگان
لغو رایگان بودن سینما برای بانوان به مناسبت روز زن

طرح بلیت رایگان سینماهای کشور برای بانوان به مناسبت روز زن در سوم بهمن ماه ،...

مخالفت با افزایش سن بازنشستگی
مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش سن بازنشستگی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، از اصلاح لایحه دولت درباره سن بازنشستگی...