کد خبر:1018775
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات در کشور

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سالن الغدیر این وزارت خانه، مراسم افتتاح پروژه های حوزه ICT با سرمایه گذاری معادل 100 هزار میلیارد ریال برگزار شد.

به گزارش کلیک، این پروژه ها شامل توسعه 6000 کیلومتر شبکه فیبر نوری، تأمین اینترنت برای 18 هزار روستا و آبادی، افزایش قابلیت پایش فضای فرکانسی از 5/26 گیگاهرتز به 110 گیگاهرتز، راه اندازی 1000 دستگاه ATM پست بانک در کشور، مرکز یک پارچه سازی و آزمون سامانه های ماهواره ای و افزایش بیش از 4 برابر پهنای باند اینترنت بین الملل از 72 گیگابیت بر ثانیه به 276 گیگابیت بر ثانیه است.

همچنین در این افتتاحیه، پروژه تلاش 2 که افزایش پهنای باند داخل کشور در حوزه انتقال از 2100 گیگابیت بر ثانیه به 2900 گیگابیت بر ثانیه و پروژه فجر که شامل افزایش 5 برابر ظرفیت دسترسی شبکه دیتای کشور افزایش ظرفیت ارتباطات 31 مرکز مابین لایه های دسترسی و core به میزان 720 گیگابیت بر ثانیه، افزایش 6 برابری ظرفیت در لایه دسترسی شبکه از 624 گیگابیت بر ثانیه به 4000 گیگابیت بر ثانیه، افتتاح بیش از 8000 سایت G3 و 2500 سایت G4 توسط اپراتورهای همراه اول 2807 سایت G3 و 42 سایت G4، ایرانسل5500 سایت G3 و 2500 سایت G4 و رایتل110 سایت G3، در سراسر کشور نیز است.

واعظی در آیین افتتاح پروژه فجر ارتباطات زیر ساخت گفت: با افتتاح این پروژه ها گام های نخست توسعه ICT کشور برداشته شد.

وزیر ارتباطات، از تلاش دولت جهت ایجاد فضای جدید بین المللی در این عرصه برای بخش های دولتی و خصوصی خبر داد و اعلام کرد: شرایط جدید پس از رفع تحریم ها و علاقه مندی شرکت ها و کشورها به همکاری، به گونه ایست  تا زمینه انتقال تکنولوژی و بومی شدن دانش فراهم شده و دستاوردهای دوران تحریم، لطمه نبیند.

وی درباره پروژه افتتاحی زیر ساخت بیان کرد: شبکه انتقال کشور 800 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته و به 3300 گیگابیت بر ثانیه رسید. شبکه پهنای باند IP کشور نیز با 1600 گیگابیت بر ثانیه افزایش به 4000 گیگابیت بر ثانیه رسید.

خسروی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت، در این مراسم گفت: پروژه فجر که با هدف توسعه پهنای باد شبکه زیرساخت در کشور اجرا شد و درآستانه سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی به بهره‌برداری می‌رسد شامل سه پروژه بزرگ زیرساختی است که با عنوان پروژه‌های تلاش (2) و تجمیع (1) و (2) شناخته می‌شود.

خسروی درباره پروژه تلاش توضیح داد: پروژه تلاش (2) گام مهم دیگری است که ظرفیت زیرساخت های ارتباطی کشور را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. در این پروژه ظرفیت پهنای باند داخل کشور در حوزه انتقال از 2500 به 3300 گیگابیت بر ثانیه ارتقاء می‌یابد و زیرساخت لازم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات توسط متخصصان داخلی به شکل واقعی و موثر فراهم می‌شود

مدیرعامل زیرساخت تصریح کرد: افتتاح پروژه تلاش (2) زمینه افزایش امنیت تبادل اطلاعات در داخل ، تامین نیاز اپراتورهای داخلی برای سرویس دهی بهتر به مخاطبان و نیز مسیر ترانزیت دیتا به عنوان یک سرویس اقتصادی در حوزه بین‌الملل را نیز میسر می‌سازد

وی با بیان اینکه این شرکت موتور حرکت به سمت جلو برای تمامی بازیگران بخش ICT کشوراست افزود: پرژه‌های تجمیع (1) و (2) که در لایه دیتا به عنان سومین لایه زیرساختی اجرا شد ،‌ظرفیت‌های ارتباطی را برای اجرای پرشتاب سایر طرح‌های توسعه‌ای در این عرصه فراهم می‌سازد و با اجرای آن ، ظرفیت بستری شبکه دیتای کشور تا 5 برابر افزایش می‌یابد .

خسروی ادامه داد: افزایش ظرفیت ارتباطات 31 مرکز مابین لایه‌های دسترسی و core (کر) به میزان 720 گیگ ، افزایش 3400 گیگابیت ظرفیت در لایه دسترسی شبکه و نوسازی بخشی از تجهیزات لایه core (کر) و Gateway (گیت وی ) شبکه بخشی از دستاوردهای اجرای این پروژه است.

وی اظهارکرد: اصلاح توپولوژی شبکه با هدف رفع گلوگاه‌ها و تبدیل آن به یک شبکه مهندسی و سلسله مراتبی که موجب افزایش محسوس پارامترهای کیفی دسترسی آسان شده است از سایر دستاوردهای اجرای این پروژه است که به واسطه تلاش بی وقفه و پیگیری کارشناسان داخلی و د ر بازه زمانی 180 روز محقق گردیده است.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت خاطر نشان کرد:‌بهینه سازی روتینگ شبکه IP ، امکان ارایه سرویس‌های جدید در این شبکه و فراهم کردن امکان جذب حداکثری پهنای باند اینترنت از دستاوردهای دیگر پروژه‌ تجمیع به شمار می‌رود

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...

آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس
آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس

در ادامه این مطلب آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل...

تحریم گوگل چت برای کاربران ایرانی برداشته شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد به تازگی اپلیکیشن Google Chat برای کاربران ایرانی در دسترس...

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است
ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است

کریم سجادپور در خصوص آخرین وضعیت فعالسازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در...

لیست سایت ها و اپلیکیشن هایی که در روزهای اخیر فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...

با این خودرو در مسافت های کوتاه پرواز کنید

شرکت خودرو سازی فولکس واگن یک محصول جدید مفهومی سطح پنج جدید را معرفی کرده...

فیلتر دائمی اینستاگرام و واتساپ در ایران کلید خورد | حذف اپ های محبوب از مایکت و کافه بازار

پس از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، این دو پلتفرم محبوب از فروشگاه...

نفس عمیق سیستم توزیع برق کشور با قطع اینترنت بین الملل | ماینرها از کار افتادند

به جرات می توان گفت در کنار معایب بسیار قطع اینترنت بین الملل در ایران اما یکی...

فیلتر سایت گوگل از ساعت 16 تا 24

به نظر می رسد ماجرای مهار معترضین خیابانی در حوزه مجازی به فاز جدیدی وارد شده...