کد خبر:1114354
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آیا Petya مخرب تر از ویروس های باجگیر است؟

ویروس کامپیوتری

کلیک - اخیراً ویروس های کامپیوتری با نام ویروس های باجگیر در سطح دنیا منتشر شده اند که سیستم کاربر را به کلی قفل می کنند و تا کاربر هزینه درخواستی ویروس نویس را پرداخت نکند، امکان باز شدن سیستم برای وی وجود ندارد. یکی از این ویروس ها، ویروس کامپیوتری Petya است.

روز گذشته ویروس کامپیوتری در سطح اروپا منتشر شده است که اکثر سیستم های کاربران و سازمان های اروپایی را آلوده کرده است. این ویروس باعث قفل شدن سیستم های کاربران شده است. اما پس از انتشار این ویروس مخرب در اروپا، بر اساس اخبار منتشر شده، طراحان این ویروس برای باز کردن قفل سیستم های قربانی، درخواست ۳۰۰ دلار هزینه کرده اند. اما نکته مهمی که این ویروس نویسان به آن توجه نکرده اند این است که بعد از آلوده شدن سیستم به این ویروس کلیه اطلاعات ذخیره شده بر روی سیستم از بین می رود و امکان بازیابی آن ها حتی برای افرادی که کدرهای ویروس را نوشته اند نیز وجود ندارد.

مت سوایش، بنیان گذار موسسه امنیت سایبری Comae در وبلاگ خود این ویروس را به عنوان یک ویروس پاک کننده اطلاعات و نه باج افزار معرفی کرده است. به عقیده تیم سوایش، ویروس Petya نوعی ویروس است که کلیه اطلاعات حافظه سیستم را به نوعی پاک می کند و از آن نمی توان به عنوان باج افزار یاد کرد.

گفته می شود ویروس کامپیوتری Petya که اخیراً قربانیان زیادی در اروپا گرفته است، نسخه ویرایش شده ویروس Petya قدیمی است که به عنوان یک باج افزار شناخته می شده است. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط Comae، کد های این ویروس به گونه ای دست کاری شده اند که آن را از یک باج افزار به یک بد افزار تبدیل کرده است که باعث می شود تا جدول فایل سیستم های اصلی رمز گذاری شود. یعنی سیستم بعد از آلوده شدن به این ویروس قادر به دسترسی به فایل هایی که بر روی آن قرار داده شده است نخواهد بود.

اما این موضوع که چرا این ویروس رمزنگار به عنوان یک باج افزار شناخته شده است به عقیده سوایش می تواند دلایل زیادی داشته باشد. به عقیده وی اولین سؤالی که باید به آن پاسخ داده شود این است که کسی یا چه گروهی در پشت این ویروس قرار دارند و این ویروس را طراحی کرده اند. به عقیده همکاران سوایش، باج افزار ها به نوعی برای جلب توجه و مجبور کردن کاربران برای پرداخت هزینه های گزاف و اجباری نوشته می شوند. از طرفی پشت اکثر این باج افزارها گروه های هکری قرار داشتند که برای کسب در آمد اقدام به طراحی و کد نویسی باج افزار ها می کرده اند و کمتر دولتی از آن ها حمایت می کرد.

اما چیزی که مشخص شده است پشت سر ویروس هایی مثل Petya افراد و گروه هایی با مقاصدی فراتر از درآمد زایی قرار دارند. مثلاً ویروس کامپیوتری که چند هفته پیش باعث از کار افتادن مرکز برق بخشی از اوکراین و خاموشی بخشی از این کشور شد، مسلما به هدف در آمد زایی نوشته نشده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط آزمایشگاه کسپر اسکای، این ویروس کامپیوتری همچنان در کشور اوکراین قربانی می گیرد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...

بی‌ام‌و به تولید گیربکس دستی ادامه می‌دهد؛ M POWER برای عشاق رانندگی

علی‌رغم گرایش بازار و کاهش فروش خودروها با جعبه‌دنده دستی، «فرانک ون میل»،...

فروش PS5 رکورد تمام کنسول‌های پلی استیشن را شکست

 PS5 نه‌تنها برنده‌ی بزرگ نبرد سخت‌افزارهای فوریه در آمریکا بوده‌ بلکه در...

در پی سوءاستفاده کاربران، امکان دسترسی رایگان به مدل هوش مصنوعی Midjourney متوقف شد

در پی ساخت تصاویر جعلی بحث‌برانگیز، حالا دیگر امکان ساخت رایگان تصاویر با...

دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...