کد خبر:1010873
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

صخره های بنفش درمریخ

كاوشگر "Namib Dune" برای اولین بار مورد شگفت انگیزی را با دوربين ٣٤ ميلي متري با وضوح بالای خود ثبت كرد. اين كاوشگر تا كنون كار تصاوير رنگي را با دوربين MAHLI انجام مي داد كه در انتهاي يك بازوي رباتي به طول ٧ فوت روي دكل فضايي نصب شده بود.

در آخرین عکسی که توسط دوربین های این کاوشگر از مریخ به ثبت رسیده است، برای اولین بار تصاویری از صخره های بنفش رنگ رویت می شوند که تا قبل از این وجود نداشتند. اين كاوشگر تا قبل از این، از دوربين Mastcam كه مجهز به درگاه هاي اختصاصی به درون ربات کاوشگر بود، براي گرفتن ده ها هزار عكس با كيفيت از سياره مريخ استفاده مي كرد.
كاوشگر در اواسط دسامبر به Namib Dune رسيد.تصاوير ارسالی حاکی از منطقه وسیعی است که شبيه هيچ يك از عکس های قبلي مشاهده شده توسط كاوشگر نيست.
حال سوال اینجاست که چرا از عكس هاي پرتره دوربين Mastercam در کاوشگر استفاده مي كنيم؟ این دوربین اطلاعات منحصر بفردي از گردبادهاي سياره سرخ و ذرات شن و گرد و غبار اطراف منطقه شني و دامنه هاي كوه ها و چگونگي ايجاد اين ذرات در RoverDeck در اختيار ما قرار مي دهد که دوربین های دیگر قادر به ثبت چنین مواردی نیستند.
یکی از اعضای تیم تحقیقاتی در این باره می افزاید: "اين طرح شامل تصاوير دوربين Mastcam از Rover deck است كه براي بررسي حركات ذرات انجام مي شود."
Namib Dune بخشي از منطقه متراكم و پوشيده از ذرات شن كه Bagnold Dunes ناميده مي شوند است و در كوهپایه های Sharp واقع شده و ارتفاع آن حدوداً به اندازه یک ساختمان دو طبقه است.
در ماموریتی از پیش تعریف شده، كاوشگر به سوي تپه هاي شني فرستاده شد تا براي اولين بار، چگونگی ايجاد تپه هاي شني در آن سوي سياره را مورد بررسي قرار دهد.
ادگار که یکی از اعضای تیم تحقیقاتی است مي گويد:"Namib يك بهشت ائولوسي(امپراتور بادها) است.
منظره Namib Dune بسيار تماشايي است .ما تصاوير بسيار زيبايي از دوربين هاي Mastcam و Navcam داريم."
هفته گذشته،تيم تحقيقات علوم و مهندسي، كاوشگري به اندازه اتومبيل را براي نزديكتر شدن و گشتن در اطراف Namib برنامه ريزي كرد كه اینبار علمی تر و از زواياي مختلف آن را بررسي قرار دهد.
اين كاوشگر در تاريخ ١٩ دسامبر به پشت Namib Dune رسيد.
"آخرين تصاوير گرفته شده توسط Navcam، نماهاي زيبايي را از جهات مختلف و گدازه های دروني Namib Dune نمايش مي دهند و زمانیکه تصاوير تا اين حد زيبا هستند،بسيار سخت است که دست از تصویربرداری بکشیم."
تپه هاي تاريك، دامنه هاي جنوب غربي كوه Sharp را احاطه كرده اند و جاده اي را كه براي كاوشگر نا آشنا است، در ميان كوه هاي مريخي محصور كرده اند.
ادگار در این باره اینطور توضیح داد: "كاوشگر نياز به مشاهده اهداف تعیین شده با دوربين هاي Mastcam و Chemcam دارد كه قادر به تشخیص مشخصات زمين و سنگ هاي آن ناحيه باشد و پس از ارسال عکسها، ما این عكس ها را تكه تكه در كنار هم قرار مي دهيم تا درك بهتري از ساختار نا همواري ها و جريانات شني داشته باشيم.
ما از دوربين Chemcam براي دستيابي به تركيبات بعضي از سنگ هاي زير زميني و معدني استفاده می کنیم و سپس از دوربين Mastcam براي عكسبرداري از اطراف و پشت Dune به منظور ثبت يك صخره بنفش رنگ استفاده کردیم.نتايج اوليه تصاوير، بسيار اميدوار كننده هستند و در آينده عكسهاي بسیار بيشتري نيز از این صخره های بنفش رنگ در اختیار ما خواهدبود.
او می افزاید: عكس هايي كه در اوايل اين هفته توسط دوربين Mastcam گرفته ايم، اكنون در حال ارسال هستند و این عکس ها می توانند جزئيات زيادي را در مورد ساختار Dune در اختيار ما قرار دهند.
رایان اندرسون يكي از اعضاي تيم تحقيقاتي اضافه كرد:"دوربين Mastcam هرگونه تغييری در زمين های نزديك به شن ها و مناطق پشت Dunes را نيز بررسي مي كند و تصاویر آن را برای ما ارسال می کند.
آقای اندرسون که یکی دیگر از اعضای تیم تحقیقاتی است مي گويد: "ما در يك موقعيت عالي براي مطالعه "Namib Dune" هستيم و فعاليت هاي علمي زيادي در این زمینه انجام خواهد شد؛به علاوه كاوشگر بايد قبل از اين كه طوفان هاي شني مريخ آن را از كار بيندازد، تحقيقات كاملتري را در آن منطقه انجام دهد.
تا تاریخ ٢٥دسامبر سال ٢٠١٥،كاوشگر Sd1203 هفت مايل (١١,٥ كيلومتر) پيشروي كرده و بيش از ٢٩١,٧٠٠ عكس شگفت انگيز به ثبت رسانده است.
منبع:Techinsider

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چطور مصرف برق گوشی، لپتاپ، کامپیوتر و تبلت را کاهش دهیم؟
چطور مصرف برق گوشی، لپتاپ، کامپیوتر و تبلت را کاهش دهیم؟

ما نمی توانیم بدون رایانه های رومیزی، لپ تاپ ها و تبلت ها کار کنیم؛ آنها هر...

دستاورد جدید وزارت ارتباطات | ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید
ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید

طبق گزاش وبسایت comparietech ایران در رتبه دوم محدودیت‌های اینترنتی قرار دارد. در...

دولت: ضرر کسب و کارهای آنلاین زیان دیده از قطعی اینترنت را جبران می کنیم!

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران از برنامه دولت برای جبران زیان...

جو بایدن: دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان می کنیم

بایدن در نطق جدید خود مدعی شد دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد را آسان خواهند...

کرسی ایران در شورای حکام سازمان جهانی مخابرات از دست رفت

کشورهای عضو شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) امروز برای ترکیب شورای بعدی...

چرا کاربران به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اعتماد ندارند؟

با فیلتر شدن قطعی اینستاگرام و واتساپ، بسیاری بر این باور بودند که اقبال به...

راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022
راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022

با توجه به پیش‌بینی میزبانی جزیره کیش از مسافران خارجی در مراسم جام جهانی...

ماجرای هشتگ “الگوریتم اینستاگرام” و کنایه ها به آن چیست؟

این روزها در کنار هشتگ مهسا امینی که از 200 میلیون عبور کرد، هشتگ های جانبی...

مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟
مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟

به نظر می رسد دامنه خسارات مالی به واسطه قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین...

اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...