کد خبر:1086417
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بررسی آنچه هنگام مرگ رخ می دهد با استفاده از نظریه کوانتوم

after death

بیشترین سوالی که برای اکثر ما در زندگی پیش می آید و سالهاست که در جستجوی جواب آن هستیم این است که وقتی می میریم چه اتفاقی می افتد؟

کلیک- حتی علم امروزی هم در جستجوی پاسخ این سوال است. حس آگاهی و هوشیاری مردم از کجا می آید و اصل و مبدا آن از کجاست؟ آیا این حس از مغز تولید می شود یا اینکه مغز خودش دریافت کننده این حس هوشیاری است. اگر هوشیاری محصول مغز نیست، این بدان معناست که وجود اندام فیزیکی ما برای ادامه روند هوشیاری ضرورت ندارند، هوشیاری می تواند جایی خارج از اندام ما باشد.

پرسش درباره این سوالات برای دانستن طبیعت واقعی ما امری اساسی است، و علم فیزیک کوانتوم که روز به روز شهرت بیشتری می یابد، سوالات مربوط به هوشیاری را با فیزیک بدن مرتبط می سازد.

مکس پلانک فیزیکدان نظری که آغازگر نظریه کوانتوم است- این نظریه بزرگ، او را در سال ۱۹۱۸ برنده جایزه نوبل فیزیک کرد- شاید بهترین توضیح را برای این سوال داد که چرا درک هوشیاری بسیار ضروری است: "من هوشیاری را اصلی مهم و اساسی به شمار می آورم. من ماده را به عنوان مشتقی از هوشیاری به حساب می آورم. ما نمی توانیم از هوشیاری عقب بمانیم. هرچیزی که ما درباره آن صحبت می کنیم، هرچیزی که موجود است لازمه آن هوشیاری است."

همچنین یوجن ویگنر، فیزیکدان و ریاضیدان بیان داشت که "امکان فرمول بندی قانون مکانیک کوانتوم به شکل کاملا ثابت بدون رجوع به هوشیاری امکانپذیر نمی باشد."

آیا هوشیاری بعد از مرگ نیز وجود دارد؟

در سال ۲۰۱۰ یکی از بزرگترین دانشمندان جهان روبرت لانزا، کتابی را با عنوان زیر منتشر کرد: چگونه زندگی و هوشیاری کلیدهایی برای درک طبیعت واقعی جهان هستند.

لانزا، متخصص در علم پزشکی و مدیر علمی کمپانی تکنولوژی سلول پیشرفته، بسیار علاقمند به مکانیک کوانتوم و فیزیک نجومی است، این علاقه موجب پیشرفت او در راه رسیدن به نظریه اش که biocentrism نام داشت، شد. طبق این نظریه زندگی و هوشیاری برای درک طبیعت حقیقی، امری مهم محسوب می شود، و هوشیاری قبل از خلقت جهان مادی وجود داشته است.

نظریه او دلالت دارد براینکه هوشیاری ما با مرگ از بین نمی رود، بلکه همچنان فعال است، این نظریه بر این مورد اشاره دارد که هوشیاری از مغز حاصل نمی شود. هوشیاری چیزی کاملا متفاوتی است و علم امروزی تنها در ابتدای درک این سوال است که هوشیاری چیست؟!

این نظریه توسط آزمایش دو شکاف کوانتوم به بهترین شکل نمایش داده شده است. درواقع این مثال، مثال بسیار خوبی است که عوامل وابسته به هوشیاری و جهان مادی و فیزیکی ما را از طرق مختلف به هم مرتبط می سازد.

فیزیکدانان مجبور شدند بپذیرند که جهان می تواند یک ساختار روحی داشته باشد و یا حداقل می توان گفت که هوشیاری نقشی اساسی در آفرینش ماده بازی می کند.

هنری، پروفسور فیزیک و نجوم از دانشگاه جان هاپکینز در سال ۲۰۰۵ در نشریه Nature نوشت:

مطابق فیزیکدان پیشگام آقای جیمز جینز، جریان دانش به سمت یک حقیقت غیر مکانیکی است، جهان بیشتر شبیه یک اندیشه بزرگ است تا اینکه بخواهد شبیه یک ماشین بزرگ باشد. ذهن دیگر یک مزاحم اتفاقی در حوزه ماده نیست...ما دیگر باید آن را به عنوان آفریننده و حکمران در حوزه ماده بدانیم.

شاید بتوان گفت جهان غیرمادی، معنوی و روحانی است، زندگی کنید و لذت ببرید.

نظریه لانزا بر این موضوع دلالت دارد که اگر جسم ایجاد کننده هوشیاری است، پس هنگام مرگ جسم هوشیاری هم باید از بین برود. اما اگر جسم هوشیاری را از مسیری همانند مسیر دریافت سیگنال های ماهواره توسط جعبه کابل دریافت کند، با این وجود هوشیاری هنگام نابودی وسیله فیزیکی پایان نمی پذیرد. این مثال رایجی است که برای توصیف معمای هوشیاری استفاده می شود.

آزمایش دو شکاف نشان می دهد که مشاهدات، نه تنها سبب مختل شدن آنچه باید اندازه گیری شود نمی شوند، بلکه آن را ایجاد می کنند... ما خودمان نتایج اندازه گیری را ایجاد می کنیم.

این ایده که ما می توانیم در یک جهان از نوع هولوگرافی زندگی کنیم، خارج از ذهن نیست، و اگر ناظر برای ظاهر شدن به ماده فیزیکی نیازمند باشد، پس ناظر باید قبل از جسم فیزیکی وجود داشته باشد.

این فرضیه که مغز هوشیاری را ایجاد می کند، مسیر اصلی جهان مادی علم را تحت سلطه خود قرار می دهد، علیرغم آنکه شواهد زیادی نشان می دهند که مغز (و کل حقیقت فیزیکی ما) ازهوشیاری حاصل می شود.

در زیر نقل قول بسیار جالبی برای درک مفهوم علم مادی آمده است.

"علم جدید جهان بینی، عمدتا مبتنی بر فرض هایی هستند که رابطه نزدیکی با فیزیک کلاسیک دارد. ماده گرایی- ایده ای که بیان می کند ماده تنها واقعیت موجود است- یکی از این فرض هاست. فرضیه مربوط دیگر تقلیل گرایی است، طبق این ایده چیزهای پیچیده می توانند قابل درک شوند و این کار توسط تقلیل دادن آن ها به چیزهای ساده تر یا اساسی تر مانند ذرات ماده کوچک امکانپذیر است."

بررسی فرایندهای عصب شیمیایی در مغز فردی که یک تجربه ذهنی دارد، مهم است و نیازمند بینش قطعی است. این بررسی به ما می گوید که وقتی نوعی تجربه اتفاق می افتد، "آن تجربه" در مغز ادامه می یابد. اما این امر ثابت نمی کند که فرایندهای عصب شیمیایی تجربه را ایجاد می کنند. چه می شود اگر تجربه خودش فرایندهای عصب شیمیایی را ایجاد کند؟

تعیین اینکه چگونه هوشیاری سبب می شود که ماده صورت خارجی به خود بگیرد گام بعدی ماست. آنچه مسلم است با وجود همه این اطلاعات، وجود هوشیاری مستقل از مغز امری لازم است، اکنون زمان هل دادن مرزها به خارج از چهارچوب پذیرفته شده دانش است.

پیامدهای این نظریه بسیار زیاد هستند. تصور کنید که اگر زندگی بعد از مرگ توسط انجمن علمی تایید شود، نه تنها می تواند روی دانسته های ما از علم اثر بگذارد، بلکه می تواند روی فلسفه، مذهب، و بسیاری جنبه های دیگر از زندگی ما نیز تاثیر بگذارد.

یک سخنرانی عالی

در ویدیویی با عنوان "Is Consciousness More than the Brain? | Interview with Dr. Gary Schwartz" از دکتر گری اسکوارتز، پروفسوری از دانشگاه آریزونا در مورد اینکه آیا آگاهی محصول مغز است یا دریافت کننده آن است توضیح می دهد؟! این سوال در واقع بررسی اجمالی روی موضوعی است که تحقیقات علمی کارشناسی شده روی آن انجام گرفته ولی تعداد افرادی زیادی وقت آن را نداشته اند که وارد این موضوع شوند. همچنین امکان وارد شدن به همه قسمت های این موضوع وجود ندارد.

برخی دانشمندان متمایل به مادیات و فلاسفه این پدیده ها را رد کردند زیرا این پدیده ها مطابق با عقیده منحصر به فرد آن دانشمندان درباره جهان نیست. رد بررسی های فرامادی از طبیعت یا امتناع از انتشار یافته های علمی قوی که چهارچوب فرامادی را حمایت می کنند با روش صحیح تحقیق علمی که همان داده های تجربی است، در تضاد است. داده هایی که متناسب با نظریه های مرجع و باورهای پیشین نیستند. این چنین مردود سازی در حوزه ایدئولوژی است نه در حوزه دانش.

دکتر گری اسکوارتز، پروفسور روان شناسی، پزشکی، اعصاب شناسی، روانپزشکی، و جراحی از دانشگاه آریزونا است.

تجارب نزدیک مرگ

در کنفرانسی که توسط سازمان ملل برگزار شد دکتر بوروس گریسون به سخنرانی پرداخت. او یکی از پیشکسوتان مطالعات نزدیک مرگ و پروفسور بازنشسته روانپزشکی و علم عصبی رفتاری از دانشگاه ویرجینا است.

در این سخنرانی، او حالت های افرادی را که به طور بالینی مرده اند ( نمایش غیر فعال شدن مغز)، و هرچیزی که روی میز پزشکی در آن زمان اتفاق افتاده است را توصیف می کند. او می گوید نمونه های بسیاری وجود دارند که افراد در جاهایی توانایی توصیف چیزها را دارند در حالی که چنین چیزی باید غیر ممکن باشد. طبق اظهار دکتر گریسون این نوع مطالعه، به علت گرایش ما به علم مادی، مایوس کننده است. دیدن ایجاد باور می کند، بنابراین می توان در این مورد با انجمن علمی صحبت کرد. متاسفانه به دلیل آنکه ما نمی توانیم بعضی چیزها را به وسیله ابزار مادی توضیح دهیم، این موضوع فورا بی اعتبار شناخته می شود. این حقیقت ساده که "هوشیاری" خودش یک چیز غیرفیزیکی است دانشمندان را برای درک آن با مشکل روبرو کرده است، و از آنجایی که نتیجه آن غیرمادی است، دانشمندان باور دارند که این موضوع نمی تواند به وسیله علم مورد مطالعه قرار گیرد.

تجارب نزدیک مرگ (NDE) برای مدت طولانی اثبات و مطالعه شده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۱ نشریه بین المللی پزشکی Lancet از مطالعه ۱۳ ساله روی تجارب نزدیک مرگ (NDE) استفاده کرد:

نتایج ما نشان می دهند که عوامل پزشکی نمی توانند وقوع NDE را محاسبه کنند. همه بیمارانی که ایست قلبی داشته اند،  به طور پزشکی با ناهشیاری به دلیل نارسایی در خون رسانی به مغز مرده اند. در آن حالت ها EEG (اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز) خظ صاف بوده است و اگر CPR در ۵ تا ۱۰ دقیقه شروع نشود، آسیب جبران نشدنی به مغز وارد می شود و بیمار خواهد مرد.

محققان نشان دادند که از ۳۴۴ بیمار، به طرز عجیبی ۱۸ درصد آن ها از زمانی که مردند یا ناهشیار شدند (فعالیت مغز نداشتند) به نحوی دارای حافظه بودند و ۱۲ درصد (۱ نفر از هر ۸ نفر) تجربه بسیار عمیق و قوی داشتند. به یاد داشته باشید که این تجارب زمانی اتفاق افتادند که به دنبال ایست قلبی هیچ فعالیت الکتریکی در مغز وجود نداشت.

مطالعه دیگر از دانشگاه Southampton است، که دانشمندان به شواهدی دست یافتند که پیرو آن شواهد هوشیاری می تواند حداقل تا چند دقیقه بعد از مرگ ادامه پیدا کند. در جهان علمی چنین چیزی غیر ممکن است. این بزرگترین مطالعه تجارب نزدیک مرگ در جهان است که در مجله Resuscitation به چاپ رسید:

در سال ۲۰۰۸ مطالعه ای در مقیاس بزرگ شامل ۲۰۶۰ بیمار از ۱۵ بیمارستان انگلستان، آمریکا و استرالیا انجام گرفت. مطالعه هشیاری (هشیاری در حین نجات) که به وسیله دانشگاه Southampton در انگلستان انجام گرفت، شاخه وسیعی از تجارب روحی و معنوی در ارتباط با مرگ را بیان می کرد. محققان همچنین برای اولین بار اعتبار تجارب هوشیاری را با استفاده از علامتگذاری در مطالعه ای وسیع آزمودند تا بدین وسیله تعیین کنند که آیا ادعاهای هوشیاری با تجارب خارج از بدن سازگار است و آیا این رویداد مطابق با واقعیت است یا توهم؟

نتیجه گیری کلی از اظهار نظرها و ویدئوها

نیکولا تسلا بسیار زیبا گفت: "علم روز شروع به مطالعه پدیده های غیرفیزیکی کرده است، این مطالعه در یک دهه آینده آنچنان پیشرفت خواهد کرد که در همه قرن های پیشین چنین پیشرفتی نداشته است."

به همین دلیل دانشمندان شناخته شده در سطح بین المللی هر سال برای ورود این موضوع چشم پوشی شده به انجمن علمی تلاش می کنند. حقیقت آن است که، تنها ماده (پروتون ها، الکترون ها، فوتون ها و هر چیزی که جرم داشته باشد) واقعیت ندارد. اگر ما بخواهیم طبیعت واقعی را درک کنیم، ما نمی توانیم تنها با بررسی طبیعت فیزیکی و بدون در نظر گرفتن ساختار دیده نشده پی به حقیقت واقعی ببریم.

شاید بیشترین سوالی که ذهن را مشغول کند این باشد که نقش سیستم های غیرفیزیکی مانند هوشیاری در ارتباط با سیستم های فیزیکی (ماده) چیست؟

"برخلاف موفقیت های تجربی بی نظیر در نظریه کوانتوم، بسیاری از اظهارات که ممکن است به عنوان توصیفی از طبیعت عینا صحیح باشند هنوز با بدبینی، نقص و خشم روبروست."

این همان چیزی است که به عنوان علم فرامادی شناخته می شود و به عقیده من این حوزه دیگری از مطالعه برای درک بیشتر طبیعت جهان است. مطالعه هوشیاری، مرکز اصلی این علم است.

 

نظرها

17 نظر

 1. با درود
  آنچه قابل تامل است ، اینست که حس که متاثر از ایمپالس های عصبی میباشد ، هوشیاری را در راستای پاسخ به محرک از سوی مغز سبب ساز میشود یا هشیاری مستقل از فرامین مغز در ایجادش میباشد. در مقاله وزین جنابعالی به وجود سطحی از هشیاری پس از مرگ اشاره شده است ، سوال مطروحه اینست آیا تمامی سلول های بدن پس از مرگ به یکباره دچار مرگ میشوند .
  ذخایر ضبط خاطره در سلول ها به یکباره از بین میرود ؟
  آیا احتمال اینکه هشیاری بعد از مرگ فیدبک منفی برای برگشت به حیات باشد، محسوب نمی‌شود؟
  آیا مرگ برنامه ریزی شده سلول پس از مرگ بمدتی کوتاه ادامه ندارد؟ آپوپتوزیس
  هشیاری مسلما فیزیکی نیست ، ولی ایا میتوان ان را متاثر از عملی متافیزیکی دانست ؟
  آیا از عدم ، وجود حادث میشود ؟

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
  1. محسن زرگرنژاد

   این مطلب شهودیست…
   آنچه که بشر از بردن درک میکند، بر مبناى حرکت و در ظرف زمان ( گذشته ، حال ، آینده) تعریف میشود.
   لحظهء حال مختصاتى زمانى و مکانى است که درک کننده ( موجود داراى حس ادراک) امکان درک یا احساس آنچه که اتفاق مى افتد را دارد .
   بلافاصله آنچه که اتفاق مى افتد منفضى شده و گذشته منتقل میشود و در گذشته بایگانى میشود ، آنچه که به زمان حال نرسیده و وقوع نیافته نیز در آرشیو ( لیست اولویتها براى اتفاق افتادن در احظه حال) آینده قرارد دارد .
   نه گذشته و نه آینده قابل حس نیستند و تنها اتفاقات در لحظهء بسیار کوتاه حال قابلیت احساس و درک و لمس شدن را دارند و بدلیل ناپایدارى لحظهء حال ( t به سمت صفر میل میکند) اتفاق هم صورت کسریست که مخرج آن زمان است و یعنى مخرج این کسر به سمت صفر میل میکند.
   حاصل چنین کسرى بینهایت ریاضى است و این حاى تفکر زیادى براى اهل علم دارد ( در مباحث جهانهاى موازى)
   جالب است بدانید که خود زمان ( با هر سه قسمت آن یعنى ماضى ، مضارع و مستقبل) نیز اصولا به این شکل سه قیمتى نیست و هر یه قسمت آن بر یک نفطه منطبق است.
   آنچه که ما حس میکنیم الزاماً حقیقى نیست بلکه فقط محصول و از خواص نوع موجودیت ماست .
   واقعیات ( آنچه در احضه حال وقوع میابد) ناشى از قوام یافتگى نوى از احتمالات مفروض و یا خیالات مقوم محدوث اند و فقط قابلت محسوس بودن توسط موجود داراى قوهء ادراک را دارند و این الزاماً با حقیقت یکسان نیست.
   نوعى از توهم و تخیل که به درجه اى از قوام میرسند که مستعد حدوث و وقوع و ادراک توسط مُدرِک میشوند.
   تا قبل از وقوع نیستند( موجودیت ندارند) و بعد از وقوع هم در گذشته اند ( مجودیت ندارند) و تنها آنچه که بظاهر ( منظور از ظاهر امکان حس و درک و لمس شدن است) وجود دارد ، همان دربافت هاى حواسِ مُدرِک(ادراک کننده) است.
   این دریافت هاى در لحظه حال و خیالات ( اثرات باقیمانده از اتفاقات که به گذشته پیوسته اند) و احتمالات وقوق متصورات ( که وقوع نیافته اند و جایگاه شان را در آینده متصور میشویم) همگى از جنس پیان هاى عصبى اند که مسلماً پیامهاى عصبى هم از جنس الکترون و پالس هاى ناشى از آنند ، و در واقع فقط نوعى پیام الکترونى قابل تحلیل براى حواس ما اند ولى حقیقت این نیست
   کسانیکه این مطلب را متوجه شده اند و علاقمند اند میتوانند با

   Mzargarnezhad@hotmail.com
   ارتباط برقرار نمایند.

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
 2. سلام خیلی دلم میخواد .تجربه مرگی رو که داشتم ولی بسیار جالب بود وبا تمام تجربیاتی مرگی که دیگران داشتن وخوندم متفاوت بود و شاید بیانش واسه دانشمندان واندشه گران بسیار مفید باشه رو به اشتراک بدارم.وبگم چیزی رو که متوجه شدم ….ولی نمیدونم به کجا مراجعه کنم حتی سعی کردم با همین خانوم کاظمی که نویسنده این متن بودن ارتباط کلامی داشته باشم ولی نمیدونم چطوری بهشون دسترسی پیدا کنم ….اگه دوستان میدونن من به کجا متصل بشم لطف خیلی بزرگی رو کردند

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 3. اکنون ما آینده ما را می سازد اکنون ما مردن راحت راحت راحت مارا یا سخت سخت سخت سخت مارا می سازد.اکنون ما خیلی چیزها رو میسازد.پس بهتر مثل شمس تبریزی عارف باشیم تا اینکه نصیحت کننده باشیم.نصیحت زمانی اثر می گذارد که نصیحت کننده عارف جان سوخته درراه خدا باشد.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 4. حميد فرزامي

  اگر آگاهی و هوشیاری بعد ازمرگ وجود داشته باشد پس یعنی قبل از تولد جسم ما هم موجود بوده که این نقض بزرگی. در اکثر کتاب های دینی وقتی قیامت و آخر دنیا میشه و زنده شدن مردگان. میگویند انگار لحظه ای در دنیا درنگ کرده ایم. پس بجای اینکه دنبال بعد مرگ باشیم باید دنبال اکنون بودن باشیم و هست ما و آگاهی ما زمان موجودیت ماست زمان اندیشیدن ماست. پس چکاری به بقیه اش باید داشت. یاکه بعد مرگ هستیم یا که نیستیم.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 5. هم وطن

  به قول قدیمیا اگه ارتباط قلبی با عالم غیر مادی در زمان حیات انسان وبدور از هر شائبه وتلقینی بر قرار شد سلام مارو هم برسونید……به قول عموم التماس دعا

  رای موافق 0
  رای مخالف 2
 6. محمدرضا پویا

  با تشکر از نویسنده محترم.
  کاش به نظریه Orch-OR در مورد خودآگاهی که بانیانش استوارت همروف و راجر پنرز هستند هم اشاره می کردید.
  همینطور مطالعات دکتر سام پرنیا در خصوص خودآگاهی و تجربه نزدیک به مرگ.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 7. بررسی جالبی بود. به نظرم به دلیل دیندار بودن نویسنده توان پرداختن بدون غرض ورزی وجود نداشته و برخلاف آنچه که اینجا بیان شد، دلایل محکم (حتی ضعیف!) علمی مبنی بر جهان بعد مرگ وجود ندارد. موفق باشید

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
  1. چرا روح وجود دارد و زنده بودن انسان فقط مربوط به بعد فیزیکی و جسمانی نیست؟

   سوال: اگر ۱۰ دقیقه بعد از مرگ یک انسان، به وسیله یک دستگاه، جریان گردش خون را در بدن او بصورت مصنوعی ایجاد کنیم آیا فرد به زندگی بر می گردد؟
   جواب: در اکثر موارد خیر، مگر استثناء، چون روح از بدن او خارج شده است، در صورتی که اگر سیستم وجودی انسان کاملا جسمانی و مادی بود باید تا زمانی که مکانیسم فیزیکی و گردش خون وجود داشته باشد فرد زنده بماند.

   رای موافق 1
   رای مخالف 0
 8. الإسراء : ۸۵: وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَ ما أُوتیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلیلا( و از تو درباره روح مى‏ پرسند ، بگو : روح از امر پروردگار من است، و از دانش جز اندکى به شما نداده‏ اند)

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 9. محمد نیا

  با تشکر بسیار و درخواست انتشار مقالاتی از این دست به صورت فصلی… قرون متمادی است که علم مادی در تقابل با علوم فرا مادست که حتی باعث به وجود آمدن مکاتب . فرهنگها و تمدنهای بسیاری شده است که همیشه در کشمکش اثبات حقانیت خود بوده اند حتی به قیمت خون بشر .. بسیار قابل پیشبینی است که علم مادی رقیب خود را اثبات میکند و به خاطر ماهیت علوم مادی شروع به زدودن زنگارها و کجیها از متافیزیک میکنند آنگاه است که مذاهب صیقل می خورند …پس از آن باهم ترکیب شده . ابرها را کنار میزنند و نور حقیقت را برچهره آدمی منعکس خواهند کرد..

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 10. مرتضی شکوهنده

  سلام:
  از تهیه این مقاله زیبا سپاسگزارم ؛ بسیار عالی بود ! این مطلب به ویژه قسمت های اوّل آن ، دقیقاً بر ذکر شریف «لا حول و لا قوّه الّا بالله العلیّ العظیم» مطابقت دارد . سالها بلکه هزاره ها از تولّد بشر در این کره خاکی می گذرد ؛ اکنون علم پویا تازه دارد کمی به ذات انسان پی میبرد که انسان خارج از همان اراده و نیروی ذات احدیت هیچ چیز نیست !

  رای موافق 2
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
کشف بزرگی که کتاب‌های علوم را تغییر می‌دهد

فسیل یک موجود دریایی کوچک که بیش از نیم میلیارد سال پیش مرده است، ممکن است...

7 برند گوشی موبایل که قیمت مقرون به صرفه ای دارند

گوشی هوشمند امروزه به ارزشمندترین قسمت از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است....

پاداش ۱۸۰۰ دلاری به کارگران فراری از آیفون سیتی

شرکت فاکسکان به کارگرانی که قصد دارند کارخانه تولید آیفون در ژنگژو را ترک...

گوگل از به روزرسانی جدید «ورک اسپیس» خبر داد

شرکت گوگل از به روزرسانی های جدید برای خدمات کلود و نرم افزارهای مجموعه ورک...

اختراع جدید دانشمندان برای بهره‌برداری کم‌هزینه از “هیدروژن سبز”

تیمی از محققان به رهبری دانشگاه پرینستون و دانشگاه رایس اخیراً فلزاتی از...

تاریخ برگزاری رویداد شیائومی مشخص شد

پس از ماه‌ها افشاگری، سرانجام تاریخ معرفی گوشی‌های هوشمند پرچمدار سری 13...

سونی بازی جذاب Gran Turismo 7 را برای PC عرضه می‌کند

سونی در سال‌های گذشته بسیاری از عنوان‌های اختصاصی پلی‌استیشن را برای...

درمان کامل سل در دو ماه

نتایج یک مطالعه جدید که در کنفرانس جهانی سلامت ریه ۲۰۲۲، ارائه شد، نشان داده...

اولین فرودگاه فضایی شناور در جهان، برای پرواز فضایی انسان

یک شرکت فضایی آمریکایی که قصد دارد گردشگران را با استفاده از بالن‌های عظیم...

میانگین سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۱۴۰۰ چقدر بود؟

جدیدترین گزارش انجمن VC نشان می‌دهد مبلغ کل قراردادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر...