کد خبر:1389224
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

اثری که اسباب بازی‌ پلاستیکی روی ژنتیک کودکان می‌گذارد

پژوهشگران در یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیدند: مواد شیمیایی سمی که از پلاستیک خارج می شوند نه تنها افراد را بیمار می کنند، بلکه می تواند بر سلامت متابولیک کل خانواده و به ویژه کودکان نسل های بعدی، تأثیر بگذارد.

 طی مطالعات جدید، محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورسایدخود دریافتند: مواد شیمیایی موجود در پلاستیک بر سلامت متابولیک افراد تأثیر گذاشته و این تاثیر می تواند برای دو نسل به فرزندان منتقل شود.

باید در نظر داشت، به طور کلی پلاستیک ها می توانند خطرناک باشند زیرا حاوی مواد شیمیایی مختل کننده هورمون ها هستند که با چندین بیماری مزمن از جمله دیابت و چاقی ارتباط دارند. تا کنون، دانشمندان به جای پدران، بیشتر بر چگونگی تأثیر قرار گرفتن در معرض پلاستیک بر مادران تمرکز کرده بودند.

در این مطالعه جدید، این تیم تاثیر قرار گرفتن مردان در معرض ماده ای به نام دی سیکلوهگزیل فتالات DCHP را بررسی کردند که تولید کنندگان برای افزایش دوام به پلاستیک اضافه می کنند. آنها این تأثیر را بر سلامت متابولیک نسل اول و دوم مدل‌ های موش ارزیابی کردند. آزمایش های انجام شده نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دی سیکلوهگزیل فتالات به مدت چهار هفته منجر به مقاومت بالا به انسولین و اختلال در سیگنال دهی انسولین در فرزندان نسل اول و دوم ، اگرچه این مشکل در نسل دوم ضعیف تر خواهد بود.

چانگ چنگ ژو، استاد علوم زیست پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، در این رابطه می گوید: ما دریافتیم که قرار گرفتن پدر در معرض فتالات های مختل کننده غدد درون ریز ممکن است اثرات نامطلوب بر سلامت متابولیک فرزندان آن ها داشته باشد. این مطالعه ،اولین موردی است که موضوع فوق را نشان می دهد.

ژو و تیم وی به طور خاص تمرکز خود را بر روی مولکول های RNA کوچک درون اسپرم که به عنوان پیام رسان عمل کرده و اطلاعات ژنتیکی را به نسل های آینده منتقل می کنند، محدود کردند. برای انجام این کار، آنها از روش موسوم به PANDORA-seq استفاده کردند که می تواند نشان دهد قرار گرفتن در معرض دی سیکلوهگزیل فتالات می تواند RNA اسپرم را تغییر دهد. گفتنی است روش های سنتی نمی توانند این تغییرات را تشخیص دهند.

این تیم برای مدل‌سازی آزمایش خود، موش‌های نر نسل اول را با ماده ‌هایی که در معرض این ماده سمی قرار نگرفته بودند برای تولید فرزندان نسل دوم انتخاب کردند.

نتایج به دست آمده نشان داد:قرار گرفتن پدر در معرض دی سیکلوهگزیل فتالات باعث ایجاد اختلالات متابولیکی در فرزندان نسل اول مذکر و مونث می شود، اما این تداخل تنها در فرزندان ماده نسل دوم دیده می شود.

ژو در این رابطه می ‌گوید: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که قرار گرفتن پدر در معرض دی سیکلوهگزیل فتالات می‌ تواند منجر به اثرات فرانسلی خاص جنسی بر سلامت متابولیک فرزندان آ نها شود. در حال حاضر، ما نمی دانیم که چرا این اختلالات در فرزندان نر نسل دوم دیده نمی شود.

متایفانه دی سیکلوهگزیل فتالات هم در غذا و هم در آب و همچنین در نمونه های ادرار و خون انسان وجود دارد. اگرچه تاثیر مستقیم قرار گرفتن انسان در معرض این ماده شیمیایی هنوز مشخص نیست، اما محققان توصیه می کنند بهتر است استفاده از محصولات پلاستیکی را به حداقل برسانیم. این دستورالعمل همچنین می تواند به کاهش آلودگی پلاستیک و حل یکی از مهم ترین مسائل زیست محیطی ما کمک کند.

 

منبع: آخرین خبر

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی به مدل زبانی پیشرفته‌تری ارتقا می‌یابد

به گفته سوندار پیچای، چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی از مدل LaMDA، به مدل PaLM...

جیمیل ۱۹ ساله شد

 گوگل از سرویس Gmail نوزده سال پیش در چنین روزی رونمایی کرد.

ساخت یک باتری جدید مبتنی بر آب بدون فلز

یک باتری جدید مبتنی بر آب می‌تواند به کاهش وابستگی به لیتیوم برای ذخیره...

خودکشی یک مرد پس از 6 هفته صحبت با چت‌بات

یک مرد بلژیکی 6 هفته پس از صحبت درباره تغییرات اقلیمی با یک چت‌بات هوش مصنوعی...

آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...