کد خبر:1329854
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

پاک کردن خاطرات بد به کمک یک پروتئین خاص

پاک کردن خاطرات بد با یک پروتئین

محققین احتمال می‌دهند بتوان از پروتئین Shank به عنوان نشانگر و شاخص استفاده کرد تا بفهمند آیا امکان تغییر خاطرات یا پاک کردن خاطرات بد وجود دارد یا خیر.

به نقل از سایتک‌دیلی، دانشمندان "دانشگاه کمبریج" (Cambridge University) در بررسی جدیدی دریافته‌اند که یک پروتئین خاص می‌تواند به عنوان نشانگر مورد استفاده قرار بگیرد تا نشان دهد که آیا می‌توان خاطرات عاطفی را تغییر داد یا فراموش کرد.

اگرچه این پژوهش روی حیوانات انجام شده، اما دانشمندان امیدوارند که این یافته‌ها نهایتا به افراد مبتلا به "اختلال اضطراب پس از سانحه" (PTSD) کمک کنند تا به زندگی متعادل‌تری برسند.

دانشمندان باور دارند که می‌توان خاطرات عاطفی را تغییر داد؛ بنابراین شاید بتوان اختلال اضطراب پس از سانحه را نیز درمان کرد.

پژوهشی که در سال 2004 انجام شد، نشان داد که اگر حیوانات با "پروپرانولول" (Propranolol) تحت درمان قرار بگیرند، این امکان را خواهند یافت که آسیب را فراموش کنند. با وجود این، به دست آوردن دوباره نتایج گاهی اوقات دشوار بود و به تردید در مورد قابل تغییر بودن خاطرات منجر شد.

اکنون دانشمندان دانشگاه کمبریج نشان داده‌اند که وجود یک پروتئین خاص موسوم به پروتئین "Shank" که مانند چارچوبی برای گیرنده‌های تعیین‌کننده قدرت اتصال نورون‌ها عمل می‌کند، می‌تواند شاخصی برای تعیین این موضوع باشد که آیا می‌توان خاطرات را در حیواناتی که با پروپرانولول تحت درمان قرار می‌گیرند، تغییر داد یا خیر.

اگر این پروتئین کاهش یابد، خاطرات قابل تغییر می‌شوند، اما اگر پروتئین وجود داشته باشد، نشان می‌دهد که خاطرات نمی‌توانند تغییر پیدا کنند.

نتیجه به دست آمده می‌تواند توضیحی برای این موضوع باشد که چرا پروپرانولول همیشه به فراموشی منجر نمی‌شود.

دکتر "ایمی میلتون" (Amy Milton)، سرپرست این پژوهش گفت:

ما خاطره ترس را با کمک یک شوک الکتریکی ملایم در موش‌ها به وجود آوردیم و سپس خاطره را دوباره در آنها فعال کردیم تا ترس برای آنها یادآوری شود. ما بلافاصله پس از یادآوری، تزریق پروپرانولول را انجام دادیم اما فراموشی را مشاهده نکردیم. سپس از وجود پروتئین Shank استفاده کردیم تا بفهمیم که آیا خاطرات در مراحل ابتدایی، ناپایدار شده‌اند یا خیر و دریافتیم که این طور نبوده است.»

این نتیجه بدان معناست که پروتئین Shank می‌تواند به عنوان یک نشانگر زیستی برای حافظه قابل انعطاف مورد استفاده قرار بگیرد. ما هنوز نمی‌دانیم که آیا این پروتئین مستقیما در تنزل حافظه نقش دارد یا محصول جانبی یک واکنش عمیق‌تر است. آنچه پروتئین انجام می‌دهد، این است که امکان درک بیوشیمی حافظه را فراهم ‌کند.

این مکانیسم‌ها واقعا پیچیده هستند و ما باید در نظر داشته باشیم که این پژوهش در مورد حیوانات انجام شده؛ در حالی که مغز انسان‌ها بسیار پیچیده‌تر است. ما نمی‌توانیم انتظار شرایطی را داشته باشیم که در آن می‌توان برخی از خاطرات را پاک کرد اما امیدواریم که با گذشت زمان بتوانیم عواملی را که به تغییر خاطرات در حیوانات منجر می‌شوند، شناسایی کنیم و آنها را به انسان‌های بیمار انتقال دهیم. ما انتظار داریم که نهایتا بتوانیم تاثیر ناخودآگاه خاطرات عاطفی آسیب‌زا را در افراد مبتلا به اختلال اضطراب پس از سانحه کاهش دهیم و گامی برای درمان آنها برداریم.»

جالب است بخوانید: مهندسی معکوس مغز روی حافظه فلش توسط سامسونگ

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...

بی‌ام‌و به تولید گیربکس دستی ادامه می‌دهد؛ M POWER برای عشاق رانندگی

علی‌رغم گرایش بازار و کاهش فروش خودروها با جعبه‌دنده دستی، «فرانک ون میل»،...

فروش PS5 رکورد تمام کنسول‌های پلی استیشن را شکست

 PS5 نه‌تنها برنده‌ی بزرگ نبرد سخت‌افزارهای فوریه در آمریکا بوده‌ بلکه در...

در پی سوءاستفاده کاربران، امکان دسترسی رایگان به مدل هوش مصنوعی Midjourney متوقف شد

در پی ساخت تصاویر جعلی بحث‌برانگیز، حالا دیگر امکان ساخت رایگان تصاویر با...

دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...