کد خبر:1347879
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشفی که می‌تواند نظریه تشکیل ستارگان را متحول کند

کشفی که می‌تواند نظریه تشکیل ستارگان را متحول کند

به گفته محققان، این احتمال وجود دارد که ستارگان سریع‌تر از آن چه که تصور می‌کردیم، تشکیل شوند. این کشف می‌تواند نظریه تشکیل ستارگان را متحول کند.

به نقل از دیلی‌میل، اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری یا Five-hundred-metre Aperture Spherical Telescope) FAST)) در جنوب غربی چین به کاوش ابر مولکولی لیندز ۱۵۴۴ (Lynds ۱۵۴۴) پرداختند.

رصد این ابر که در فاصله‌ی ۴۵۰ سال نوری در صورت فلکی گاو قرار دارد توسط ستاره‌شناسان آکادمی علوم چین در بیجینگ انجام گرفت. آن‌ها می‌گویند این ابر مولکولی در آستانه متولد کردن یک ستاره است.

نظریات پیشین در مورد تشکیل ستارگان بیان می‌کند که میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا گاز و غبار درون یک ابر مولکولی جمع شده و منطقه‌ای متراکم برای ایجاد جرقه همجوشی هسته‌ای به وجود آورد. میدان‌های مغناطیسی قوی نیز از سرعت این فرآیند می‌کاهند.  

با این حال در این مطالعه جدید آن‌ها دریافتند که میدان مغناطیسی در متراکم‌ترین بخش ابر مولکولی، جایی که انتظار می‌رود ستاره‌ها در آن شکل بگیرند، ۱۳ بار ضعیف‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی شده بود.

این بدان معناست که میدان مغناطیسی در ناحیه متراکم به اندازه کافی قوی نیست که از فرآیند همجوشی هسته‌ای جلوگیری کند و بنابراین ستارگان می‌توانند زودتر از آن چه انتظار می‌رود، متولد شوند.

پیش از این ستاره‌شناسان از رصدخانه «آرسیبو» در پورتوریکو برای بررسی متراکم‌ترین بخش‌های ابر مولکولی استفاده می‌کردند. این رصدخانه در حال حاضر از کار افتاده است.

رصدخانه‌های دیگر برای اندازه‌گیری نواحی کم تراکم‌تر ابر استفاده شده‌اند و در این مطالعه بر روی منطقه‌ای بین این دو بخش تمرکز شده است.

آن‌ها با استفاده از بزرگ‌ترین رصدخانه‌ی رادیویی جهان توانستند میدان مغناطیسی این ابر را مورد کاوش قرار دهند و نتایج را با مدل‌های رایانه‌ای مقایسه کنند. محققان تفاوت بزرگی میان قدرت میدان مغناطیسی در مناطق متراکم در مقایسه با آنچه با توجه به مدل‌های رایانه‌ای انتظار می‌رفت، مشاهده کردند.

نویسندگان نوشتند: «کشف میدان مغناطیسی کاهش یافته در مرکز هسته پیش‌ستاره‌ای  L۱۵۴۴  می‌تواند درک ما از نحوه شکل‌گیری ستارگان را متحول کند.»

هسته پیش‌ستاره‌ای یک ابر مولکولی متراکم است که شکل‌گیری ستاره در آن اتفاق می‌افتد و تصور می‌شود کاهش قدرت میدان مغناطیسی برای شروع تشکیل ستاره ضروری باشد.

برخی از نظریه‌ها نشان می‌دهند که این تغییرات مغناطیسی زمانی اتفاق می‌افتد که هسته بسیار متراکم است و باعث فروپاشی هسته‌ها و تشکیل ستاره‌ها می‌شود.

با این حال کاوش قدرت میدان میان‌ستاره‌ای منظومه پیش ستاره‌ای اولیه کار چالش ‌برانگیزی بوده است.

تائو چانگ چینگ (Tao-Chung Ching) محقق ارشد این مقاله و همکارانش، یک میدان مغناطیسی در گاز اتمی سرد خارج از مرکز L۱۵۴۴ یافتند. و شاهد کاهش ۱۳ برابری میدان مغناطیسی بودند. در حقیقت آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است ستاره کوچک جنینی ۱۰ برابر زودتر از تصور در حال شکل‌گیری باشد.

میدان مغناطیسی در این ابرهای تشکیل‌دهنده ستاره می‌تواند ۱۰۰ هزار بار ضعیف‌تر از میدان مغناطیسی اطراف زمین باشد و به همین دلیل مطالعه آن‌ها دشوار است.

در مطالعات قبلی میدان‌های مغناطیسی در لایه‌های کم‌تراکم گاز خارج از هسته بررسی شده بود. در این مکان‌ها نیروی مغناطیسی بر نیروی گرانشی غالب است. آن‌ها سپس میدان‌های مغناطیسی قوی‌تر درون هسته ابر را بررسی کردند و دریافتند در این مناطق گرانش غالب است.

مطالعه جدید خلاء میان این دو را پر کرده است و به بررسی مناطق میانی بین لایه کم‌تراکم و متراکم پرداخته است. آن‌ها دریافتند که میدان مغناطیسی ۱۳ برابر نسبت به لبه‌ها ضعیف‌تر است.

تائو چانگ چینگ می‌گوید: «این بدان معناست که ابر گازی می‌تواند با سرعت بیش از ۱۰ برابر نسبت به آن چه تصور می‌شد تبدیل به یک ستاره شود.»

گام بعدی مطالعه سایر ابرهای مولکولی با رصدخانه «فست» است تا مشخص شود آیا می‌توان این یافته‌ها را به سایر ابرها تعمیم داد یا خیر.

این یافته‌ها در مجله‌ی نیچر منتشر شده است.

منبع: ایسنا

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بهترین بازی برای کسب درآمد
بهترین بازی برای کسب درآمد کدام است؟ گیم‌های موبایلی درآمدزا

این روزها بحث کسب درآمد از طریق بازی کردن داغ شده است. افراد مختلف با انجام...

اشتباه رایج در شست و شوی موها
با 6 اشتباه رایج در شست و شوی موها آشنا شوید

چند اشتباه رایج در شست‌وشوی موها وجود دارد که همگی ما از روی ناآگاهی آن‌ها...

غیرفعالسازی پاپ آپ بلاکر
آموزش غیرفعالسازی پاپ آپ بلاکر در مرورگرهای مختلف

پاپ آپ بلاکر از باز شدن بی‌اجازه پنجره‌های متعدد در صفحه مرورگر جلوگیری...

همسان سازی حقوق معلمان تصویب شد
همسان سازی حقوق معلمان تصویب شد |‌ تفاوت با رتبه بندی در چیست؟

وزیر آموزش و پرورش در مورد طرح همسان سازی در دولت گفت: «خوشبختانه در هفته...

لزوم تصویب بیمه کیفیت خودرو
رییس کمیته خودروی مجلس تاکید کرد: لزوم تصویب بیمه کیفیت خودرو از سوی مجلس

رییس کمیته خودروی مجلس با اشاره به اینکه زور مصرف‌کننده به خودروساز نمی‌رسد...

۵۰ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس
پذیرش ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس

در سال‌های اخیر و با حمایت‌های صورت گرفته، فرآیند پذیرش شرکت‌های...

جریمه عدم ثبت مالکیت کارتخوان
جریمه عدم ثبت مالکیت کارتخوان در سامانه مالیاتی چیست؟

در صورتی که فعالان اقتصادی اقدام به ثبت مالیاتی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و...

گوشی تا 10 میلیون
گوشی تا 10 میلیون

هر ساله بازار موبایل و لوازم جانبی آن شاهد تحولات گوناگون و عرضه گوشی‌­های...

آخرین مهلت ثبت کارتخوان ها
آخرین مهلت ثبت کارتخوان ها و درگاه‌های پرداخت در سامانه مالیاتی کی است؟

تمام افرادی که دارای ابزار پرداخت‌های بانکی هستند، تنها چند روز دیگر مهلت...

چند درگاه اینترنتی و کارتخوان به نام ما هست
چطور متوجه شویم چند درگاه اینترنتی و کارتخوان به نام ماست؟

فرصت زیادی برای کارفرمایان صنفی باقی نمانده تا برای تعیین تکلیف حساب‌های...