کد خبر:1216146
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با عجیب ترین حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ آشنا شوید!

حیوانات منقرض شده

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 20 مورد از جالب ترین حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ می پردازیم که وجود آن ها، دنیای پیشاتاریخ را بسیار ترسناک کرده بود.

بدون وجود تلفن، دوربین، تلویزیون، فروشگاه ها، مجموعه های تفریحی، سینماها و متروها و مهم تر از همه انسان ها، دنیای ماقبل تاریخ بسیار خسته کننده به نظر می رسد؛ دنیایی بدون هرگونه هیجان! با این وجود، ممکن است اشتباه نیز کرده باشیم. دنیای ماقبل تاریخ در حقیقت محل ترسناکی بوده؛ زیرا حیوانات عظیم الجثه و پرندگان بسیار بزرگ ترسناک در آن زمان زندگی می کردند.

ما تنها گوشه ای از دنیای ترسناک ماقبل تاریخ را در فیلم هایی همچون پارک ژوراسیک و Sea Rex دیده ایم. دایناسورها تنها گونه های حیوانی ماقبل تاریخ نیستند؛ بلکه حیوانات دیگر و حتی بزرگتر و خطرناک تری از آن ها نیز وجود داشته است. در ادامه همراه کلیک باشید تا با 20 مورد از عجیب ترین و  جالب ترین حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ آشنا شوید.

1- گوزن شمالی ایرلندی (Irish Elk)

گوزن شمالی ایرلندی یا گوزن ایرلندی غول پیکر، یکی از بزرگترین گوزن هایی بوده که تاکنون روی کره زمین زیسته است. این حیوان در دوره پلیستوسن و حدود 400 هزار سال پیش تکامل یافته و حدود 5 هزار سال پیش نیز منقرض شده است. این گوزن 2 متر و 10 سانت قد داشته است. گوزن ایرلندی همچنین دارای شاخ های بزرگی هر یک به طول 3.6 متر روی شانه هایش بوده که وزن آن ها به 40 کیلوگرم نیز می رسید.

اصلی ترین دلیل انقراض این حیوان احتمالا شکار شدن توسط انسان ها (برای به دست آوردن شاخ ها) و یا کمبود مواد معدنی خاص مورد نیازشان بوده است.

2- ماموت پشمالو (Woolly Mammoth)

اگر انیمیشن عصر یخبندان را دیده باشید، بدون تردید با ماموت های پشمالو که یکی از جالب ترین حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ هستند، آشنا شده اید. ماموت ها در عصر یخبندان و در بخش های شمالی کره زمین وجود داشته اند. این حیوانات دارای لایه قطوری از موی قهوه ای بودند تا آن ها را در برابر سرمای هوا محافظت کند. علاوه بر این، ماموت ها دارای عاج های بزرگ و منحنی شکلی نیز بودند که به آن ها در زمان دفاع از خود و کندن زمین کمک می کرد.

ماموت ها بسیار بزرگ بوده اند؛ به گونه ای که قد آن ها به 2.4 متر و وزنشان به 8 هزار کیلوگرم می رسید. این گونه از حیوانات نهایتا حدود 1700 سال پیش از میلاد مسیح و احتمالا به دلیل شکار شدن توسط انسان ها از بین رفته اند.

3- چاقو دندان (Smilodon)

چاقو دندان یکی دیگر از حیوانات منقرض شده ای است که حدود 1.6 میلیون سال پیش روی کره زمین زندگی می کرده و حدود 11 هزار سال پیش نیز منقرض شده است. این حیوان نیز همچون ماموت در عصر یخ بندان حضور داشته است. این حیوان که شبیه به گربه/ببر است، از نظر رفتاری هیچ ارتباطی با گونه های محتلف گربه ها و یا ببرها ندارد.

چاقو دندان ها شکارچی هایی وحشی بوده اند که دو دندان به طول 17 سانتی متر داشتند. انقراض این گونه احتمالا با انقراض گیاهخواران غول پیکری مرتبط است که با گونه های کوچکتری همچون گوزن ها جایگزین شده اند.

4- دانکل استخوان (Dunkleosteus)

دانکل استخوان گونه ای از حیوانات منقرض شده قوی، سریع و مشتاق برای بلعیدن هرچیزی بر سر راه خود بوده که حدود 360 میلیون سال پیش روی کره زمین زندگی می کردند. فسیل این حیوان تاکنون در مراکش، بلژیک، لهستان و آمریکای شمالی یافت شده است. این حیوان قابلیت رشد تا 10 متر را داشته و یکی از شکارچیان برتر عصر خود محسوب می شد. این حیوان قادر بود دهان خود را در یک پنجم ثانیه کاملا باز کرده و تمام چیزهای مقابل خود را ببلعد!

5- گرداره (Helicoprion)

مورد پنجم فهرست حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ، گونه ای از حیوانات آبزی اره ای به نام گرداره است. این کوسه که 290 میلیون سال پیش روی کره زمین می زیسته، دارای دندانی 360 درجه بوده است. این حیوان در زمان حیات خود بزرگ ترین آبزی کره زمین محسوب می شد. مطالعات اخیر و فسیل های یافت شده از این حیوان حاکی از آن است که گرداره بین 9 تا 12 متر طول داشته است. این حیوان از دندان منحصر به‌فرد خود برای قطعه قطعه کردن شکارش استفاده می کرد.

6- بندپهلو (Arthropleura)

بندپهلو به عنوان بزرگترین حشره ساکن کره زمین در تاریخ شناخته شده است. این حیوان که گونه ای هزارپا بوده، بین 323 تا 299 میلیون سال پیش در مناطق شمال شرق آمریکای شمالی و اسکاتلند می زیست. به علت یافت نشدن دهان این حیوان، گیاهخوار یا گوشتخوار بودن آن هنوز مشخص نشده است. با این حال مشخص است این حیوان بسیار عظیم بوده و 1.8 متر طول و 45 سانتی متر عرض داشته است. بندپهلو بزرگترین بی مهره کشف شده تاکنون است.

7- جنوب بال (Pterodaustro)

جنوب بال یکی از پرندگان ماقبل تاریخ است که فاصله بین بال های آن 2.4 متر و وزن آن بین 2.2 تا 4.5 کیلوگرم بوده است. این حیوان حدود 1.5 میلیون سال پیش در کره زمین می زیسته و شباهت هایی با فلامینگوهای حال حاضر دارد. جنوب بال از ماهی ها، حشرات و سایر گوشت ها تغذیه می کرد. این گونه از حیوانات منقرض شده در اصل پالیده خوار (تغذیه کننده از طریق پالایش آب دریا) بوده اند و از دندان های خود برای جدا کردن پلاتکنون ها و یا موجودات ریز دریایی استفاده می کردند.

8- لویاتان ملویلی (Livyatan Melvillei)

لویاتان ملویلی گونه ای از نهنگ های ماقبل تاریخ بوده که در عصر میوسن و حدود 12 – 13 میلیون سال گذشته زندگی می کرده است. طول این نهنگ بین 13.5 تا 17.5 متر بوده و جمجمه ای 3 متری داشته است. برخلاف نهنگ اسپرم، لویاتان ملویلی دارای دندان هایی عملکردی در هر دو آرواره خود بوده که بسیار بزرگ بوده و حدود 36 سانتی متر طول داشته اند.

جالب است بدانید این وال نام خود را از اهریمن کتاب مقدس، لویاتان گرفته است. قسمت "ملویلی" نام این وال نیز از نویسنده مشهور، هرمان ملویلی (نویسنده موبی دیک) گرفته شده است. علت این نام گذاری نیز آن است که تمامی محققانی که این گونه از وال را کشف کردند، از هواداران این رمان بوده اند.

9- پنج چشمی (Opabinia)

پنج چشمی یکی دیگر از حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ و بدون تردید یکی از عجیب ترین آن هاست؛ زیرا این موجود دارای 5 چشم بوده و دهان وی نیز زیر بدنش قرار داشته است. چشمان این موجود در دو ردیف روی سرش قرار داشته اند. پنج چشمی نسبت به سایر حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ بسیار کوچکتر بوده و طولی بین 4 تا 7 سانتی متر داشته است. یکی دیگر از نکات عجیب درباره این موجود، وجود زائده ای پوزه مانند روی سرش است که احتمالا کمکی برای رساندن غذا به دهان این موجود در زیر بدن آن بوده است.

10- Shastasaurus

Shastasaurus یکی دیگر از حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ بوده که در دوره تریاس و حدود 210 میلیون سال پیش می زیست. این موجود همچنین به عنوان بزرگترین خزنده دریایی که تاکنون روی کره زمین زیسته، شناسایی شده است. عمق قفسه سینه این موجود حدود 2 متر بوده و فاصله بین باله های آن نیز به 7 متر می رسید. با توجه به دهان این موجود که به طرز عجیبی کوچک و بدون دندان است، به نظر می رسد که Shastasaurus نوعی مکنده بوده است.

11- سارکوسوکوس (Sarcosuchus)

سارکوسوکوس نیز یکی از حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ بوده که در دوره کرتاسه و حدود 112 میلیون سال پیش روی کره زمین سکونت داشته است. این حیوان یکی از بزرگترین خزندگان کورکودیل مانند تاریخ است. محاسبه شده که طول یک سارکوسوکوس بالغ بین 11 تا 12 متر و وزن آن حدود 8 تن بوده است. یکی از نکات جالب این موجود، دهان آن بوده که 75 درصد جمجمه این موجود از آن تشکیل شده است. 

12- دو ریخت دندان (Dimorphodon)

دو ریخت دندان گونه ای از پتروسورها بود که در دوره ژوراسیک، حدود 165 میلیون سال پیش می زیست. علت نام گذاری این حیوان دو نوع دندانی بوده که در آرواره های خود داشته است. یک دو ریخت دندان بالغ 1 متر طول داشته و فاصله باله های آن از هم 1.4 متر بوده است. یکی دیگر از ویژگی های خاص این حیوان، دم بلند آن بوده است.

13- بزرگ دندان (Megalodon)

بزرگ دندان گونه ای از کوسه ها بوده که حدود 23 الی 2.6 میلیون سال پیش و در عصر نوزیستی روی کره زمین می زیست. از این گونه از حیوانات منقرض شده به عنوان یکی از بزرگترین و خطرناک ترین شکارچیان تاریخ یاد شده است. به نظر می رسد این حیوان 18 متر طول داشته است.

14- کتزلکوآتلوس (Quetzalcoatlus)

کتزلکوآتلوس یکی از پرندگان ماقبل تاریخ بوده که 68 میلیون سال پیش روی کره زمین حضور داشته است. این پرنده به عنوان بزرگترین پرنده در طول تاریخ شناخته شده است؛ زیرا فاصله بین بال های آن حدود 16 متر و طول آن نیز بین 11 تا 12 متر بوده است. جالب توجه ترین ویژگی این پرنده، منقار بسیار تیز آن است.

15- مرغان وحشت (Phorusrhacids)

مرغان وحشت گونه دیگری از حیوانات منقرض شده هستند که گوشتخوار بوده و در عصر نوزیستی، حدود 1 الی 2 میلیون سال پیش منقرض شده اند. طول این پرندگان حدود 1 الی 1.4 متر بوده است. این پرندگان سرعت بسیاری نیز داشته اند و می توانستند با سرعتی معادل 48 کیلومتر بر ساعت بدوند.

16- دینوکریوس (Deinocheirus)

دینوکریوس یکی دیگر از حیوانات منقرض شده ای است که در دوره کرتاسه پسین یعنی حدود 70 میلیون سال پیش روی کره زمین سکونت داشته است. استخوان های بازو، دست و شانه این حیوان همگی در سال 1965 در مغولستان کشف شد و موقعیت سایر اعضای بدن این حیوان مشخص نبود. بازوهای این حیوان حدود 2.4 متر طول داشته و هر یک دارای چنگال هایی 20 سانتی متری بوده اند.

به مدت 50 سال، تنها نکاتی که انسان ها از این موجود کشف کردند ظاهر عجیب و دست های سه انگشتی آن بود. به علت یافت نشدن کامل استخوان های دست و بازوی این موجود، این حیوان به سهماگین دست (Terrible Hands) نیز شهرت دارد.

17- اپیدندروسور (Epidendrosaurus)

اپیدندروسور یا مارمولک درختی، جانداری متعلق به عصر ژوراسیک یعنی 150 میلیون سال پیش بوده است. این حیوان 30 سانتی متر طول و حدود 2 کیلوگرم وزن داشته است. مارمولک های درختی همچنین بازوانی طولانی و دارای چنگال داشته اند که با اندازه کوچک آن ها تناسبی نداشته است. این حیوان احتمالا به این علت در درختان زندگی می کرده که به علت جثه کوچکش، زمین جای امنی برای وی نبوده است.

18- نزدیک ‌سوسمارسانان (Plesiosaur)

نزدیک ‌سوسمارسانان در دوره ژوراسیک و حدود 66 میلیون سال پیش زندگی می کردند. این حیوان بدنی پهن، مسطح و دمی کوتاه داشته است. طول این حیوان نیز حدود 3 متر بوده است. برجسته ترین ویژگی این موجود گردن بلند و سر کوچک آن بوده است. فسیل این موجودات جزو اولین فسیل های یافت شده تاریخ محسوب می شود.

19- سهمگین دد (Deinotherium)

سهمگین دد یکی دیگر از حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ بوده که جثه ای عظیم و مشابه یک فیل امروزی داشته است. تفاوت این موجود با فیل در خرطوم کوتاه تر و عاج های منحنی شده رو به پایین و چسبیده به آرواره پایینی آن است. طول سهمگین دد حدود 2 الی 4 متر بوده است.

20- تیتانوبوآ

تیتانوبوآ گونه ای از مارها بوده که حدود 60 الی 58 میلیون سال پیش روی کره زمین سکونت داشته است. نکته جالب توجه در رابطه با این مارها، طول 14.5 متری و وزن 1100 کیلوگرمی آن ها بوده است؛ همین موضوع سبب شده این مار به عنوان بزرگترین مار تاریخ شناخته شود.

نظرها

1 نظر

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اعلام نرخ ارز بدون ذکر نام صرافی
ممنوعیت اعلام نرخ ارز بدون ذکر نام صرافی، تصمیم جدید جهت کنترل بازار ارز

کانون صرافان با انتشار اطلاعیه‌ای هرگونه اعلام نرخ ارز بدون ذکر نام صرافی را...

ورود تاکسی اینترنتی‌ها به بازار سرمایه
ورود تاکسی اینترنتی‌ها به بازار سرمایه | استارتاپ‌ها باید چه شرایطی داشته باشند؟

طبق اعلام مدیرعامل فرابورس ایران، برای ورود استارتاپ‌ها به بازار سرمایه ضوابط...

خوردن صبحانه قبل از ۷ صبح
افزایش طول عمر با خوردن صبحانه قبل از ۷ صبح

گفته می‌شود که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، اما اکنون محققان بر این باورند...

planet TOI-2109b
در این سیاره هر سال فقط 16 ساعت است!

ستاره‌شناسان موفق به کشف سیاره‌ای جدید در خارج از منظومه شمسی شده‌اند که تنها در...

چرا مسکن مهر گران شد؟
چرا مسکن مهر گران شد؟

معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی البرز، گران شدن مسکن مهر را فقط مربوط به استان...

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش
با رأی اعتماد مجلسی‌ها؛ یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش دولت رئیسی شد

با رأی اعتماد مجلسی‌ها به یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم بالاخره مشخص...

علائم کرونا امیکرون
علائم کرونا امیکرون چیست؟ تشخیص سویه آفریقایی کوید 19

علائم ابتلا به واریانت جدید کرونا اومیکرون، طبق گفته رئیس انجمن پزشکی آفریقای...

آدرس دریاچه عروس کجاست؟
آدرس دریاچه عروس کجاست؟

دریاچه عروس یا همان دریاچه حلیمه جان یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که...

مشخصات فنی و قیمت MVM X22 pro
مشخصات فنی و قیمت MVM X22 pro

مشخصات فنی و قیمت MVM X22 Pro به تازگی اعلام شده است. این هاچبک چینی ظاهر بسیار جذابی...

آموزش تبدیل فایل PDF فارسی به ورد
آموزش تبدیل فایل PDF فارسی به ورد بدون به هم ریختگی متن

گاهی اوقات بهترین روش ویرایش فایل PDF، تبدیل آن به ورد است، اما اگر فایل مبدأ فارسی...