کد خبر:1098346
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشف اتمسفری جدید در اطراف یک سیاره مشابه زمین

ستاره شناسان یک اتمسفر در اطراف یک اگزوپلنت شبیه به زمین به نام Gliese 1132b کشف کردند که حدود ۳۹ سال نوری از زمین فاصله داشته و در صورت فلکی ولا واقع شده است.

به گزارش کلیک، این اولین باری است که اتمسفری اطراف یک سیاره با جرم و شعاع بسیار شبیه به زمین کشف شده است، و این کشف بسیار امیدوار کننده است تا محققین به تلاش خود در یافتن علایم حیات فرازمینی ادامه دهند.

جان ساوث ورث رهبر پروژه از دانشگاه کیلی انگلستان می‌گوید: «هرچند این کشف به معنی حیات در سیاره دیگر نیست، اما قدم مهمی در جهت درست است: شناسایی یک اتمسفر دیگر اطراف GJ 1132b اولین اتمسفر کشف شده در اطراف یک سیاره به جز زمین است.»

هنوز چیزهای بسیاری باید در مورد اتمسفر GJ 1132b بدانیم اما مشاهدات اولیه نشان می‌دهند که این اتمسفر می‌تواند یک "دنیای آبی با یک اتمسفر از بخار داغ" باشد که می‌تواند مکان خوبی برای جستجوی حیات باشد.

تاکنون ما میدانیم که GJ 1132b جرمی حدود ۱٫۶ برابر زمین و شعاعی تقریبا ۱٫۴ برابر زمین را دارد که به عنوان یک اگزوپلنت بسیار شبیه سیاره زمین است. اما مانند تمام اکتشافات اگزوپلنت ها، محققین فورا به عموم مردم یادآوری می‌کنند که مشاهدات تا به امروز دید چندانی از شباهت آن‌ها با زمین یا میزان قابل سکونت بودن آن‌ها به دست نمی‌دهد.

خبر بد در این مورد این است که طبق برآوردها دمای سطح آن ۳۷۰ درجه سلسیوس(۶۹۸ درجه فارنهایت) است که با این وضعیت بعید است مانند زمین میزبان حیات باشد.

فراموش نکنیم که اخیرا با شناسایی TRAPPIST-1، خواهر منظومه شمسی  و همسایه شبیه به زمین، Proxima b نامید شدیم، زیرا هر دوی آن‌ها بعید است مکانی برای حیات باشند. اما هیچ کدام از این سیارات تاکنون اتمسفری نداشته اند، بنابر این GJ 1132b در این میان می‌تواند گزینه خوبی برای شناسایی حیات باشد.

در حال حاضر استراتژی برتر برای جستجوی حیات درمیان سیارات دیگر، شناسایی ترکیبات شیمیایی در اتمسفر سیاره است. در جستجوی عدم تعادل در مواد شیمیایی مشخصی که می‌تواند علامتی بر وجود ارگانیسم زنده در آنجا باشد. برای مثال در زمین میزان زیادی اکسیژن در اتمسفر ما وجود دارد.

هنوز تا کسب اطلاعات کافی از GJ 1132b راه درازی در پیش داریم اما کشف یک اتمسفر قدم بزرگی است. این سیاره به دور ستاره کوتوله سرخ Gliese 1132  می‌گردد که ساوث ورث و تیمش با استفاده از تلسکوپ ESO/MPG در شیلی آن را بررسی کرده اند.

آنها کاهش اندک در روشنایی را در هفت طول موج نور طی عبور GJ1132b از جلوی ستاره میزبان را در هر ۱٫۶ روز زمینی اندازه گرفتند تا بتوانند اندازه سیاره را به دست آورند.

هنگامی که متوجه شدند سیاره در یکی از انواع طول موج مادون قرمز بزرگ‌تر از سایر وقت ها به نظر می‌رسد، بسیار متعجب شدند، زیرا این مسئله نشان می‌داد سیاره اتمسفر دارد و همین باعث کدر شدن این طول موج می‌شود.

سپس این تیم به سراغ مدلسازی از انواع مختلف این اتمسفر احتمالی رفت و متوجه شد که یک اتمسفر غنی از آب و متان می‌تواند مشاهدات آنها را توضیح دهد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
افکار موجود در مغز شما می‌توانند به درد فیزیکی منجر شوند

جدیدترین یافته‌ی محققان حاکی از آن است که افکار ناراحت‌کننده درکنار آشفتگی...

آپدیت جدید برای سامسونگ گلکسی A51 منتشر شد

 پیش‌تر در ماه مه سال 2020، سامسونگ گلکسی A51 به پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی جهان...

رودخانه‌ای مواج و تلماسه‌های منجمد نشان از تاریخ پرآب مریخ دارند

کاوشگرهای استقامت ناسا و ژورانگ چین اخیرا به نشانه‌هایی دست یافته‌اند که...

جیمز وب تصویری خیره‌کننده از نوار داخلی یک کهکشان مارپیچی میله‌ای منتشر کرد

این تصویر نوار داخلی کهکشان مارپیچی میله‌ای NCG 5068 در فاصله 17 میلیون سال نوری...

شناسایی باکتری روده‌ای که می‌تواند باعث شود انسان‌ها تا 100 سال عمر کنند

به گفته دانشمندان، برخی ویروس‌های خاص در روده‌ها می‌توانند تاثیر مفیدی بر...

کارت بانکی چطور جایگزین کارت سوخت می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در حال اجرای فرآیند...

درآمد مایکروسافت با هوش مصنوعی تا ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند

«کرک ماترن» تحلیلگر Evercore ISI در یادداشت تحقیقاتی پیش‌بینی می‌کند که درآمد...

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی

گروهی از پژوهشگران درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی را برای درمان...

شکل مغز می‌تواند روی رفتار و افکار ما اثر شگفت‌آوری داشته باشد

دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که شکل مغز ما بسیار بیشتر از آنچه که...

تلسکوپ جیمز وب سیارک ناشناخته ای کشف کرد

ستاره فومالهوت Fomalhaut برای عکس های نمای نزدیکش خود را آماده می کند!حلقه هایی از...