کد خبر:1083482
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشف محل ارسال امواج رادیویی خارج از کهکشان

آرایه تلسکوپی بزرگ

پس از یک دهه سردرگمی ، ستاره شناسان موفق شدند منبع انفجارهای رادیویی اعماق فضا در خارج کهکشان راه شیری را شناسایی کنند: یک کهکشان کوتوله که ۳ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

به گزارش کلیک، دانشمندان هنوز نمی‌دانند چه چیز باعث این پالس های در اعماق فضا می شود اما مکان کهکشان آن را شناسایی کرده اند.

این پدیده که اولین بار در سال ۲۰۰۷ شناسایی شد تا کنون ۱۸ مورد از آن مشاهده شده است. آن‌ها انفجار رادیویی سریع(FRB) نامیده می شوند زیرا تنها چند میلی ثانیه طول می کشند.

اکنون که محققین می دانند همسایه کیهانی ما منشا تولید این FRB ها است، می توانند آن را بهتر مطالعه کنند که به حل علت تولید آن‌ها کمک خواهد کرد. ممکن است مسائل دیگری نیز در مورد FRB ها وجود داشته باشد. از آنجا که منشا FRB بسیار دور از ما قرار دارد، آن‌ها از بین صدها مانع ریز و درشت مانند گاز و پلاسما عبور کنند تا به زمین برسند. اما زمانی که دانشمندان بدانند این سیگنال ها دقیقا از کجا می آیند، امواج رادیویی قادرند به آن‌ها در تعیین اینکه از چه میزان گاز و پلاسما عبور کرده اند، کمک کنند.

برای تعیین منبع این امواج، چاترجی و تیمش از آرایه بسیار بزرگ Karl G. Jansky استفاده کردند. این آرایه مجموعه ای ۲۷  تلسکوپ رادیویی در نیومکزیکو است که به شکل Y پخش شده اند. تا کنون FRBها توسط رادیو تلسکوپ های بزرگ تک بشقابی شناسایی شده بودند که بخش بزرگی از آسمان را در یک زمان تحت نظر دارند. این نوع تلسکوپ ها در شناسایی FRB حساس تر هستند اما در تعیین محل ماهر نیستند. با این حال این آرایه مانند یک تلسکوپ به قطر یک مایل عمل می‌کند که به ستاره شناسان این امکان را می دهد که تصاویر با کیفیت بالا از محل ارسال این امواج بگیرند.

محققین در نقطه کشف شده متوجه دو مطلب جالب شدند. در واقع در آن مکان یک منبع دائمی رادیویی وجود داشت که احتمالا منبع تولید FRB نیز هست. و همین‌طور یک لکه کم رنگ نور که مشخص شد یک کهکشان کوچک است. این محققین سپس توانستند اندازه گیری کنند این کهکشان با چه سرعتی از زمین دور می شود. با تعیین حرکت کهکشان متوجه شدند که این کهکشان ۳ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.

تیم چاترجان هنوز مطمئن نیست چه چیزی باعث ایجاد این امواج مکرر رادیویی می شود با این حال یک توضیح بالقوه برای آن دارند. یک ایده این است که سیاه چاله مرکز کهکشان، فعال است و فوران هایی از ذرات نور از آن ارسال می شوند. پس از آن ممکن است یک گلوله پلاسما یکی از این فوران ها را بخار کرده و یک جرقه روشن ایجاد کنند.

یکی احتمال دیگر این است که FRB از یک نوع ستاره نوترونی منسجم با میدان مغناطیسی قوی به نام مگنتار ارسال می شود. مگنتارها در کهکشان خودمان باعث ایجاد پالس های رادیویی روشن می شوند اما به روشنی FRB ها نیستند. ازاین رو چیزی باید آن‌ها را تقویت کرده باشد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
افزایش قدرت پردازش مغز با نواختن پیانو 

محققان دانشگاه باث انگلیس می‌گویند، نواختن پیانو قدرت پردازش مغز را افزایش...

میلیون‌ها گوشی اندرویدی در معرض بدافزار

گزارشی تازه می‌گوید گواهی اعتبارسنجی اندروید شرکت‌های تولیدکننده موبایل...

ثبت ۳ اثرانگشت همزمان روی نمایشگرهای OLED سامسونگ

امنیت موضوعی است که همیشه مورد توجه همه گونه‌ها زنده بوده و در دنیای فناوری...

ویرایشگر ویدئوی حرفه‌ای

VN Video Editor Maker VlogNow نرم افزاری بسیار حرفه ای و قدرتمند و جزو بهترین ویرایشگرهای...

ساخت پیشرفته‌ترین کارخانه رباتیک جهان در چین

چین بزرگترین کارخانه رباتیک جهان را با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری راه...

نجات جان یک نفر با قابلیت ارتباط ماهواره‌ای آیفون 14

اپل در سیستم عامل iOS 16.1 از یک قابلیت تماس اضطراری رونمایی کرد که با وجود آن،...

درمان سرطان پانکراس

محققان دانشگاه کارولینای شمالی در شارلوت، آنتی بادی جدیدی را اختراع کرده اند...

کشف راز انتقال آب از فضا به زمین با یک روش جدید

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با استفاده از یک روش جدید بفهمند که آیا واقعا...

وام‌دهی به کسب و کارهای اینترنتی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری از اختصاص تسهیلات جدید...

مکرون از ایلان ماسک برای تسهیل مقررات محتوا در توییتر انتقاد کرد

رئیس جمهور فرانسه، در مصاحبه ای با برنامه تلویزیونی صبح بخیر آمریکا، اعلام...