کد خبر:1038588
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشف شگفت انگیز در مورد اسرار گورستان کیهانی

یک تیم بین المللی از دانشمندان یک پدیده رایج در کهکشان را شناسایی کرده است که می تواند توضیح دهد چرا تعداد زیادی از کهکشان ها تبدیل به گورستان کیهانی می شوند.

به گزارش کلیک، هزاران کهکشان مارپیچ و رنگارنگ، پر از گاز و گرد و غبار، که به طور فعال ستاره های جدید در آن ها متولد می شوند، وجود دارد. اگر چه، اگر کهکشانی بخواهد خود را تکامل یافته بنامد، باید خالی از ستاره های نو ظهور و تازه متولد شده باشد. اما این مکانیزم که تحولات چشمگیر را مدیریت می کند و می تواند هر کهکشانی را خاموش یا نابود کند، یکی از بزرگترین اسرار حل نشده در تکامل کهکشان ها است.

حالا، به لطف بررسی کهکشان بزرگ SDSS-IV و کوششی جمعی توسط دانشگاه توکیو و دانشگاه آکسفورد، یک پدیده جدید شگفت آور و شایع در کهکشان، که ملقب به "آبفشان قرمز" است، کشف شد، که می تواند توضیح دهد این روند چگونه کار می کند.

محققان آبفشان قرمز را به عنوان کهکشان میزبانه کم انرژی که سیاه چاله را به سمت بادهای شدید بین ستاره ای هدایت می کند، تفسیر کرده اند. این بادها، تولید ستاره های جدید در کهکشان ها را با پیدا کردن گازهای با دمای بالا و موجود در کهکشان، و تبدیل آن ها به گازهای سرد و متراکم کردن آن ها، سرکوب می کنند.

این پژوهش در مجله Nature منتشر خواهد شد.

نویسنده ارشد این پژوهش، ادموند چونگ، از دانشگاه کاولی توکیو در زمینه فیزیک و ریاضیات نجومی گفت: "ستاره ها از گاز تشکیل می شوند، اما در بسیاری از کهکشان ها ستاره ها با وجود فراوانی گاز تشکیل نمی گردند. این حرف مثل این است که بیابان در مناطق پر از ابر و بارانی باشد. ما می دانستیم که کهکشان های ساکن و بی تحرک راهی برای سرکوب تشکیل ستاره ها نیاز دارند، و در حال حاضر ما فکر می کنیم که این پدیده آبفشان قرمز ممکن است نشان دهنده این باشد که کهکشان ها چگونه بی تحرکی خود را حفظ می کنند."

دکتر میشل کاپلاری، از همکاران این پژوهش گفت: "ستاره ها از گاز تشکیل می شوند، درست همانند قطرات باران که نیاز به بخار آب دارند، و در هر دو مورد برای خنک شدن نیاز به گاز است. اما ما نمی توانیم موانع باز دارنده از خنک شدن ستاره ها را درک و کشف کنیم، در حالی که این اتفاق را در بسیاری از کهکشان ها شاهد هستیم."

این مطالعات با کمک رصدخانه آپاچی و با استفاده از طیف سنج تصویربرداری نوری انجام گردید. ظاهرا محققان می توانند از این کشف جدید برای حل مشکلات تمام مسائل این چنینی در دیگر کهکشان ها نیز استفاده کنند و به سوالات بدون پاسخ بسیاری جواب دهند.

این پژوهش با عنوان "موانع تشکیل ستاره ها در کهکشان های ساکن و بی تحرک توسط بادهای شدید" در مجله Nature منتشر خواهد شد.

منبع: phys

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...