کد خبر:1070967
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

پیش بینی دانشمندان از پایان جهان به شکلی عجیب

انبساط جهان ممکن است به نابودی آن بینجامد

دانشمندان با مطالعات جدید به این نتیجه رسیده اند که ممکن است جهان آنقدر منبسط شود که همه چیز نابود شده و هیچ چیز باقی نماند. اما آیا این پایانی برای جهان خواهد بود؟

به گزارش کلیک، وقتی صحبت از پایان جهان می شود، اغلب فیزیکدانان فکر می کنند که جهان به تدریج سرد و سردتر می شود تا به طور کامل از حیات خارج شود و زمان این نابودی را ۲٫۸ میلیارد سال بعد می دانند.

اما ممکن است نابودی جهان به همین سادگی ها هم نباشد. محاسبات نشان داده اند که انرژی تاریک می تواند باعث شود تا جهان به مرور زمان خودش را آن قدر منبسط کند تا از هم فرو بپاشد! به تازگی هم یک مطالعه در همین زمینه به نتایج نزدیک تری از چگونگی پایان جهان رسیده است.

این نخستین باری نیست که احتمال خودفروپاشی جهان به واسطه انبساط مطرح می شود. در حال حاضر دانسته های ما از جهان آفرینش بیان می دارد که ۶۸ درصد جهان را انرژی تاریک تشکیل داده است.  انرژی تاریک در واقع نیروی اسرارآمیزی است که به تدریج انبساط جهان را شتاب می دهد.

به همین دلیل محبوب ترین فرضیه درباره پایان جهان در بین دانشمندان، مربوط می شود به نیرویی که باعث جدا شدن تدریجی کهکشان ها و ستاره ها از یکدیگر می شود. طبق این فرضیه، این انبساط آنقدر ادامه می یابد تا این اجرام به حدی از هم فاصله گرفته و سرد شوند که دیگر هیچ تاثیری بر روی هم نداشته باشند و جهان به این ترتیب به آهستگی بمیرد! این فرضیه با نام "انجماد بزرگ" (Big Freeze) یا "مرگ گرما" (heat death) شناخته می شود.

optimized-so0g

اما از این سو، طی یکی دو دهه اخیر پژوهشگران با احتمال دیگری هم روبرو شده اند؛ اگر انرژی تاریک به همان روشی که ما انتظار داریم رفتار نکند چه؟ به عبارت دیگر این احتمال وجود دارد که انرژی تاریک به جای این که باعث یک انبساط آرام و ملایم در جهان شود، به مرور زمان به این انبساط شتاب داده و موجب فروپاشی و گسیختگی جهان شود.

این سناریو که با نام "شکاف بزرگ" (Big Rip) شناخته می شود، نیاز به این دارد که انرژی تاریک به نحوی رفتار کند که تا کنون ندیده ایم و هرچه جهان بیشتر انبساط یابد، انرژی تاریک چگال تر و غلیظ تر شود!

این نکته که تا به حال ندیده ایم که انرژی تاریک چنین رفتاری از خود نشان دهد، به این معنی نیست که خیالمان می تواند راحت باشد. حتی تا کنون دانشمندان نتوانسته اند اثبات کنند که چنین اتفاقی ممکن نیست!

برای درک بهتر معنای "شکاف بزرگ" یک گروه از پژوهشگران از دانشگاه فنی لیسبون پرتغال تا کنون سه نسخه متفاوت از این فرضیه را مورد مطالعه قرار داده اند. این سه نسخه عبارت هستند از: شکاف بزرگ، خواهر کوچک تر شکاف بزرگ و شکاف کوچک!

یکی از پژوهشگران این گروه به نام "ماریام لوپز" در گفتگو با New Scientist اعلام کرده است: نکته مشترک این سه نسخه این است که کهکشان ما و همه کهکشان ها ممکن است از هم گسیخته شده و همه چیز به هم بریزد!

این گروه برای این که ببینند کدام یک از این سه نسخه محتمل تر است، آخرین نقشه کیهانی را که بر اساس مشاهدات صورت گرفته توسط پویشگر مایکروویو ناهمگون ویلکینسون و ماهواره پلانک تنظیم شده است، مورد مطالعه قرار داد.

چیزی که به دنبال آن می گشتند، مناطقی از جهان بود که انحراف جاذبه داشته باشند. در بعضی قسمت های جهان مثل کهکشان ها، ماده تاریک و مواد عادی بیشتر تحت توجه هستند. این نکته می تواند منجر به ناسازگاری هایی در جاذبه شود.

با مطالعه بر روی این مواد، گروه قادر بود تا ایده ای از این به دست بیاورد که کدام یک از این انواع "شکاف" ممکن است برای جهان اتفاق بیفتد و به این نتیجه رسیده اند که احتمالا پایان جهان را شکاف کوچک یا Little Rip رقم خواهد زد که طی آن جهان به طور آهسته فرو خواهد پاشید.

البته این نتایج هنوز توسط سایر دانشمندان و فیزیکدانان مورد بررسی مجدد قرار نگرفته است و بررسی و اعتبار سنجی های بسیار زیادی باید صورت بگیرد تا بتوانیم این پیش گویی را جدی بگیریم. فعلا این فرضیه تنها یک فرضیه ممکن است که باعث می شود پژوهشگران درباره درستی یا نادرستی آن بررسی های بیشتری انجام دهند. این مقاله هنوز بر روی وبسایت arXiv.org برای سایر فیزیکدانان قابل دسترسی است.

"رابرت شرر" (Robert Scherrer) از دانشگاه واندربیلت که یکی از دانشمندان این گروه است و فرضیه شکاف کوچک را معرفی کرد، در این باره گفته است: این گروه به برخی نشانه های بصری برخوردند که در این مدل ها به طور متفاوتی وجود دارند و در آینده قادر به استفاده بیشتر از این نشانه ها خواهیم بود.

خبر خوب این است که حتی اگر قرار باشد تا جهان با گسیخته کردن خودش نابود شود، هنوز زمان بسیار زیادی برای درست کردن اوضاع تا زمان وقوع آن داریم و حتی شاید به فرضیه های جدیدی برسیم! طبق گفته "بویل" (Boyle)، شکاف کوچک تا ۱۰۰ میلیارد سال آینده رخ نخواهد داد.

همین یک ماه گذشته پژوهشگران درباره شتاب انبساط جهان تحقیق کردند و به همین دلیل فهمیده ایم که هنوز چیزهای زیادی وجود دارند که باید در این مورد یاد بگیریم؛ از جمله درک این که انرژی تاریک واقعا چه چیزی است. اما به هر حال تنها با مطالعاتی مانند این مطالعه و مشاهدات دیگر است که می توانیم این دانش را به دست آوریم.

نظرها

13 نظر

 1. اشخاص مذهبی دوست دارن همه چیزو به باورهای مذهبی مطلوب خودشون ربط بدهن،من دنبال اینکه چه کسی مراخلق کرده نیستم چون ازشکم مادرم بیرون اومدم،دررابطه بااجدادم اونوبه موجودماورایی ربط نمیدم بلکه به نظریات دانشمندان رجوع میکنم،تئوری تکامل قرن نوزدهم خیال روشنفکران روراحت کردنه اینکه دررقابت بامذهبی هاپیروزبشن بلکه به حقیقت رسیدن،اینکه نیرویی فوق العاده ماورایی درکارنبوده بلکه همه چی طبیعی بوده،ازطبیعت سرچشمه گرفت،پاسخ مجهولات مادرجهان هستی وطبیعت هستش،نبایدخودمون روبااشتباهات اجدادمون درگیرکنیم.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. چه بحث جالبی راه افتاد!!بحث دین بعنوان متغیرمستقل مطرح بوده و بحث علم همواره متغیر وابسته به ابزارهاوامکانات وایدئولوژیهاست،دربرخی اوقات اینهاباهم تلاقی کرده اند مثلابحث جاذبه زمین-اینطوربنظر میرسه که علم دنبال نقض دین و مذهب نیست وپی حقیقت است و پیوسته کشفیات خودرابیشترونظریه های خود را کاملتر می کندهرچندقبلی را نقض کند-قرارنیست علم روی مذهب کهنه تاثیربزاره حتی اگر عقاید خرافی داریم اما میدانیم که ازقبل مذهب سایه گسترده ای بر علم داشت وتنهامرجع سوالات آن زمان بوده-اکنون ثابت شده بسیاری ازعقایدمذهبی ریشه علمی ندارند وبایداصلاح گردند ولی بشردرپی حقیقت واقعی باعقل وامکانات محدود میگردد.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
  1. وقتی بپذیریم دین ومذهب ساخته وفراورده ذهن بشری هستش تمامی مباحثی که مطرح هستش حل خواهدشد.مشکل بعضیهااینه که فکرمیکنن یااحساس میکنن ازآسمان حتماچیزی برانسان گذشته عرضه شده،هم دین وهم علم انسان بوجوداورده،قصه کلااینه که درزمان قدیم بشرسعی کردبامذهب جامعه روکنترل کنه ولی تقریبا ازدوره رنسانس به بعدانسان به این نتیجه رسیدکه تنهاقوانین بشری هست که میتواندجامعه رابه نظم وپیشرفت سوق داد.البته درقدیم تعدادی پادشاه وامرا به قدرت قانون پی برده بودن.شما بوسیله مذهب میتوانیدبترسانید ولی کارایی قانون محکم رانخواهدداشت.

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
   1. یک نظر دهنده

    من کوچکم، اما می دانم وقتی انسان می تواند خالق یک ربات یا یک ذهن ماشینی باشد، اما نمی تواند یکی شبیه خودش را خلق کند با همان احساس و توانایی، حتما کسی مرا خلق کرده است. و حالا که کوچک بودن من در برابر خیلی از موجودات و پدیده های جهان به وضوح دیده می شود مثل همین زمین خودمان که حتما آنرا من و شما آقا ساسان و ساسان های دیگر، درستش نکرده ایم( اگر در این رابطه هم ادعایی همچون ادعای یکی از فلاسفه ی یونان در رابطه با خلق الساعه بودنش ندارید!) پس خدا وجود دارد. من منکر نابودی زمین و نظرات علمی ارائه شده پیرامون آن نیستم ، ولی معتقدم زمان و چگونگی وقوعش را تنها خدا می داند و به انجام می رساند. این موضوع را در همه ی کتب دینی در هر دینی با هر تحریفی می توانی مشاهده کنی. وجود خدا و وقایعی که قرار است رخ بدهد را کم و بیش با ریاضیات و فیزیک و شیمی و … نیز به اثبات رسانیده اند. اگر این طور نبود هیچ داستان و فیلم و نظری من جمله از طرف افرادی مثل شما ساخته نمی شد. آنچه که امروزه علم به دنبال حقیقت یابی از آن است سال هاست که در بطن آموزه های دینی آرمیده و منتظر پیدایش و تولد در حال و آینده است. پس کمی تأمل بیشتر در رابطه با خود و افکارتان بد نیست؛ شاید به کمی هوشیاری و دقت بیشتر نیاز داشته باشید.

    رای موافق 0
    رای مخالف 0
 3. من میترسم حالا اتفاق میفته یا نمی افته :/ :/ :/ ایخدااااا

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 4. برای من جالبه که دوستان مذهبی مذهب روبامباحث علمی قاطی میکنن.مذهب روبذاریدکنار باخردبه مسائل نگاه کنید نتیجه بهتری خواهیدگرفت.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
  1. جالبه که شما علم و خرد رو جدای از دین محسوب می کنید!!!
   البته من نمیگم تحلیل های دینی و قرآنی دوستان در رابطه با این موضوع درست یا غلطه.

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
  2. محمد صادق رضایی

   سلام

   مذهب با علم منافات نداره
   چیزی که خدا گفته حتمیه

   چیزی که دانشمندان میگن ممکنه عوض شده نقض شه

   خرد شما چی میگه

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
   1. ایرانی

    دوست مهربان خدا امر و باور ذهنی مقدس است لطفا خداوند خرد را به کار ببر و با ایدولوژی کار علمی نکنید تا قداست خدا در باورها بماند

    رای موافق 0
    رای مخالف 0
   2. علم اهمیتی به مذهب نمیده،این مذهب هستش که خودشو به دم علم چسبونده، خداهم اثبات نشده و الکی اونوبزرگش نکنید.

    رای موافق 0
    رای مخالف 0
 5. محمدرضا

  این نظریه مردود شده. الآن ثابت شده (جایزه اخیر نوبل فیزیک) که یک جهان نه، بلکه جهانهای دیگری وجود دارد و در واقع، ماده تاریک آن جهانها، این تغییرات را در اینجا ایجاد کرده. لذا، تمام این جهانها با هم در تعاملند و روی هم تاثیر دارند. پس این تئوری، مردود است. البته، به خواست خدا، و به وقتش، همه چیز نابود می شود، و روح انسانها با جسم پیوند خورده، همه در درگاه الهی حاضر خواهند شد.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 6. سلام. این نظر دانشمندان است. اما خداوند رحمان در آیه ۱۰۴ سوره الانبیا می فرماید: یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاءَ کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ کَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا کُنَّا فَاعِلِینَ ﴿۱۰۴﴾
  روزى که آسمان را همچون در پیچیدن صفحه نامه ‏ها در مى ‏پیچیم همان گونه که بار نخست آفرینش را آغاز کردیم دوباره آن را بازمى‏ گردانیم وعده‏ اى است بر عهده ما که ما انجام‏دهنده آنیم (۱۰۴)

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 7. ای خدا بخاطر مردم مظلوم هم که شده زودتر این اتفاق بیافته تا راحت بخوابیم و بمیریم

  رای موافق 0
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عوامل موثر بر قیمت طلا
بررسی عوامل موثر بر قیمت طلا | طلا و سکه چرا گران می‌شوند؟

با وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تورم، سکه و طلا از اهمیت بیشتری برخوردار شده و...

فلای تودی
آموزش پس گرفتن پول از استیم | چگونه بازی خریده شده را ریفاند کنیم؟

گاهی پیش می‌آید از بازی خریده شده خوشتان نمی‌آید. آن بازی نتوانسته انتظارات...

پس از خرید ماشین صفر کیلومتر
اقدامات ضروری پس از خرید ماشین صفر کیلومتر

اگر قصد خرید خودوری نو دارید، باید بدانید حین و پس از خرید ماشین صفر کیلومتر،...

عرضه غیرنقدی بیت کوین
حتی پس از ریزش، عرضه غیرنقدی بیت کوین هنوز هم در حال افزایش است

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح شش ماه اخیر خود رسیده است، اما فشار عرضه هنوز...

تشعشعات امواج رادیویی
معاون امور رادیویی رگولاتوری: میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود

معاون امور رادیویی رگولاتوری اعلام کرد میزان تشعشعات تجمعی امواج رادیویی...

امیکرون سویه غالب در کشور
امیکرون سویه غالب در کشور شد

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد...

رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰
رونمایی از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ | امکان برقراری ارتباط با پلیس برای ناشنوایان فراهم شد

امروز از سامانه پیامکی فوریت‌های ۱۱۰ رونمایی شد. در این سامانه، امکان...

حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد
حذف یارانه پردرآمدها الزامی شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: «طبق مصوبه این کمیسیون، وزارت کار و تعاون...

بیمه مناطق محروم حاشیه شهرها
مناطق محروم حاشیه شهرها از پوشش بیمه‌ای برخوردار می‌شوند

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، جزئیات برقراری پوشش بیمه‌ای...

ناسالم بودن هوای تهران
افزایش آلودگی و ناسالم بودن هوای تهران برای گروه‌های حساس

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد، شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد ۱۴۵...