کد خبر:1148248
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

نقش نوآوری و فناوری در فضای استارتاپی

نوآوری و فناوری

رسانه کلیک - نوآوری و فناوری کلماتی هستند که این روزها در جوامع استارتاپی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید برخی از شما معنای فناوری یا نوآوری را به درستی بدانید و آن را به جا و مناسب استفاده کنید اما بسیاری از افراد معنای دقیق فناوری و نوآوری را نمی‌دانند.

گاهی اوقات نوآوری با اختراع و ابداع اشتباه گرفته می‌شود که در این مطلب قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم.

کلمه انگلیسی: Innovation

معادل فارسی: نوآوری

تعاریف مختلفی از نوآوری مطرح شده است. اما به طور ساده باید گفت ریشه این کلمه از دو کلمه نو + آور تشکیل شده است. به نظر می‌رسد یکی از برابر واژه‌های خوب فارسی است چرا که در اکثر تعاریف نوآوری نو بودن یک اصل اساسی و حیاتی است. به بیان ساده می‌توان گفت آوردن هر چیز نو برای فرد، گروه یا سازمان می‌تواند به عنوان نوآوری تعریف شود. در کنار این موضوع، خلاقیت می‌تواند راهگشای نوآوری باشد چرا که وجود خلاقیت موجب خواهد شد محصول، خدمات یا راهکار نو ایجاد گردد. نکته مهم دیگر اینکه نو بودن نسبی است و ممکن است چیزی برای فرد یا جامعه‌ای نو محسوب گردد در صورتی که در جامعه دیگر از آن استفاده شده باشد. به هر حال برای اینکه یک جمع بندی از تعاریف مختلف داشته باشیم نوآوری را این‌گونه تعریف می‌کنیم:

به کارگیری خلاقیت و امکانات جهت خلق محصول یا خدمات جدید جهت استفاده فرد، گروه یا سازمان.

برای نوآوری مثال‌های گوناگونی وجود دارد اما یکی از ملموس‌ترین مثال‌ها پنل‌های خورشیدی هستند. روش‌های مختلفی جهت تولید برق در جهان وجود دارد که هر کدام ممکن است در زمان خود به عنوان یک نوآوری بشری مطرح شده باشند اما این روزها پنل‌های خورشیدی یک نوآوری محسوب می‌شوند چرا که تا پیش از خلق این روش برق با استفاده از توربین‌های بادی و آبی و یا ابزارها و روش‌های دیگر تولید می‌شد. اما امروز با استفاده از یک نوآوری انسان توانسته است از انرژی خورشید برق تولید کند. همانطور که گفته شد نوآوری‌ها خلق محصول یا خدمات جدید هستند. امروز پنل خورشیدی یک نوآوری محسوب می‌شود ولی تحقیقات جدید بر روی روش‌های نو همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود در برخی کشورها از انرژی حاصل از اصطحکاک چرخ ماشین با جاده جهت تولید برق استفاده می‌شود. می‌توان گفت نوآوری مرز خاصی ندارد و هر گاه ممکن است محصول یا خدمات جدیدی خلق و ارائه شود.

کلمه انگلیسی: Technology

معادل فارسی: فناوری

در مقابل نوآوری که به خلق محصول یا خدمات جدید منجر می‌شد، فناوری به کمک انسان‌ها جهت رفع مشکلات می‌پردازد. به طور کلی استفاده از فناوری موجب سادگی کارها شده است. کلمه فناوری نیز از دو کلمه فن + آور ساخته شده است. کلمه فن در فارسی به معنای آگاهی داشتن در مورد روش انجام کاری یا مهارت انجام کاری معنی شده است. فناوری یکی دیگر از برابر واژه‌های خوب فارسی است که به خوبی به معنای تکنولوژی اشاره می‌کند. با توجه به توضیحات ارائه شده تعریفی ساده از فناوری ارائه می‌کنیم:

دانشی درباره ابزارها، روش‌ها و فرایندها به جهت ایجاد مهارت لازم برای به کارگیری آن‌ها برای انجام کار یا ایجاد یک محصول یا سرویس.

مثال:

آیینه بغل نانو

فناوری نانو یکی از مثال‌هایی است که امروزه بیش از دیگر فناوری‌ها مطرح است. این مثال خوبی است برای فناوری چرا که با توجه به تعریفی که از فناوری داشتیم هدف آن رفع یک مشکل از افراد است و خود آن مهارت انجام یک کار، یکی از مشکلاتی که در خیابان‌های شهری موجب بد شدن منظره شهر می‌شود نوشتن روی دیوارهای شهر توسط افراد مختلف است. فناوری نانو برای حل این مشکل پوششی را بر روی دیوار ایجاد می‌کند که آن را در مقابل نوشتن ایمن می‌سازد. نمونه دیگر مشکلی است که در آیینه بغل یا شیشه‌های ماشین در زمان بارندگی اتفاق می‌افتد و موجب کاهش دید راننده می‌شود که این مشکل نیز با استفاده از پوشش نانو بر روی آیینه و شیشه‌های اتومبیل حل شده است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...

برای نخستین بار در جهان کامپیوتر کوانتومی IBM به یک کلینیک پزشکی اختصاص داده شد

 شرکت آی‌بی‌ام از اولین رایانه کوانتومی جهان که به تحقیقات مراقبت‌های...

قابلیت چت صوتی گروهی به زودی به واتس‌اپ اضافه خواهد شد

واتس‌اپ به شکل منسجم و متمرکز در حال بهبود است. هر چند خیلی از قابلیت‌های...

ذخایر آب جدید در ماه کشف شد

دانشمندان با کشف منابع جدید آب در کره ماه می‌گویند این آب‌های حبس شده در...

ایلان ماسک: به‌زودی فقط توییت کاربران تأییدشده در زبانه For You توییتر پیشنهاد داده می‌شود

ایلان ماسک ادعا می‌کند که این کار تنها راه مقابله با بات‌ها است.

مایکروسافت تیمز جدید معرفی شد

مایکروسافت تیمز جدید از نظر عملکرد بسیار سریع‌تر و سبک‌تر شده است و حالا...

شهر استثنایی گمشده در اعماق اقیانوس

 دانشمندان موفق به کشف شهری گمشده در اعماق دریا شده اند که چیزی شبیه به آن...

نوکیا، اوپو را از بازارهای اروپا بیرون می‌کند

آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد اوپو به‌ دلیل نقض پتنت‌های نوکیا مجبور شده است با...

چگونه خلافی عدم تمدید بیمه شخص ثالث را از اینترنت بگیریم؟

پلیس راهنمایی و رانندگی برای اینکه بتواند نظم بیشتری در جامعه برقرار کند و...