کد خبر:1389190
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

اینترنت نور ترکیبی باورنکردنی از روشنایی و ارتباطات

ترکیب IoL با شبکه‌های روشنایی، ماژول‌های ارتباطی و واحدهای پردازش هوشمند در لامپ‌های LED باعث ایجاد یک «گره» شد و فناوری‌های مخابراتی به این گره متصل شدند.

وقتی صحبت از کارایی و کیفیت به میان می آید، دیودهای ساطع کننده نور (LED) MVP فناوری روشنایی امروزی هستند. تیمی از محققان چینی از بهبودهای اخیر LED به عنوان سکوی پرشی برای راه اندازی یک شبکه روشنایی به هم پیوسته تر استفاده می کنند. آنها در مطالعه خود که در 30 سپتامبر 2022 در شبکه‌های هوشمند و همگرا منتشر شد، مفهوم اینترنت نور را پیشنهاد کردند که با اینترنت اشیا برای بهبود سلامت و رفاه انسان با ارائه خدمات اطلاعاتی ارتباط برقرار می‌کند. این محققان گفتند از آنجایی که مردم زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانند، کاملاً ضروری است که یک شبکه روشنایی ارائه شود که نور هوشمند را همراه با خدمات اطلاعاتی با ترکیب فناوری‌های اطلاعات با فناوری‌های ارتباطی ارائه می‌کند.از آنجایی که LED مبتنی بر سیلیکون است، می تواند ادغام عمیق شبکه های روشنایی با مکانیسم های کنترل الکترونیکی و هوشمند مختلف را با هزینه کم تسهیل کند. علاوه بر کنترل روشنایی، محققان حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) امکان‌پذیری چیزی به نام ارتباط نور مرئی (VLC) را نشان داده‌اند که اطلاعات را با تعدیل شدت نور LED منتقل می‌کند. این شکل از ارتباط می‌تواند به طور همزمان از خدمات اطلاعاتی مانند محلی‌سازی، انتقال داده‌ها و حتی درمان نوری بدون ایجاد خستگی یا آسیب چشم پشتیبانی کند.
 
 
پیشرفت سریع در حوزه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و علوم انسانی آنها را برانگیخت تا ایده اینترنت نور (IoL) را به عنوان یک پلتفرم پیشنهاد کنند و عملکردهای کلیدی آن را توسعه دهند. برای ادغام IoL با شبکه‌های روشنایی همه‌جا، محققان حسگرها، ماژول‌های ارتباطی و واحدهای پردازش هوشمند را در لامپ‌های LED مجزا ترکیب کردند تا یک «گره» را تشکیل دهند و فناوری‌های مخابراتی مانند ارتباطات powerline (PLC) و ارتباطات بی‌سیم 5G را به عنوان ابزاری برای ایجاد یک «گره» انتخاب کردند.

یک شبکه حسگر IoL متشکل از گره های حسگر ویژه طراحی شده می تواند اطلاعاتی مانند شدت نور، رنگ، سطح گازهای خطرناک، اجسام متحرک و غیره را جمع آوری کند.

از کاربردهای این نوع IoL می توان به خانه های سالمندان «هوشمند» اشاره کرد که می توان ساکنان آن را به دلایل ایمنی و امنیتی در آن مستقر کرد یا نشت گاز آشپزخانه را به موقع تشخیص داد. تنظیمات خودکار در شدت نور یا رنگ می تواند یک محیط راحت را با توجه به ترجیح کاربر یا به عنوان وسیله ای برای انجام درمان نوری سفارشی کند. برای تطبیق این قابلیت ها به طور موثر و کارآمد، محققان الگوریتم هایی را توسعه دادند و آزمایش های سخت افزاری را برای نشان دادن عملکرد سیستم برای تحویل داده‌ها با سرعت بالا انجام دادند. این شامل آزمایش با طراحی VLC هم‌ترازی پرتو بی‌درنگ است که می‌تواند به سرعت جهت منبع نور ساطع‌کننده را با توجه به موقعیت کاربر تنظیم کند.

محققان بهینه‌سازی منابع را تحت محدودیت‌های مختلف مانند خدمات ارتباطی و موقعیت مکانی برای تخصیص فرکانس‌ها و توان مختلف و همچنین ارتباطات و روشنایی برای برآورده کردن انواع نیازهای روشنایی از جمله شدت و یکنواختی بررسی کردند.
از آنجایی که هم خدمات ارتباطی و هم خدمات موقعیت توسط شبکه‌های روشنایی انجام می‌شود، بهینه‌سازی تخصیص توان بسیار مهم است. برای پشتیبانی از برنامه‌هایی مانند انتقال ویدئو و موقعیت‌یابی بلادرنگ، محققان در حال بررسی الگوریتم‌های زمان‌بندی هستند که می‌توانند الزامات زمان‌بندی دقیق ایستگاه پایه را برآورده کنند و تأخیر را به حداقل برسانند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که نور می‌تواند برای درمان درماتوزهای خاص یا بیماری‌های نورودژنراتیو مورد استفاده قرار گیرد، که امکان درمان نوری غیر نفوذی را نشان می‌دهد. این تیم این امکان را با طراحی آزمایشی از تابش استروبوسکوپی نور با فرکانس سوسو زدن نور LED بررسی کردند.

بر اساس این مطالعه، در گام‌های آینده، محققان قصد دارند فناوری‌های فردی را در محیطی مانند یک مرکز پرستاری ادغام کنند که می‌تواند از سنجش هوشمند، ارتباطات و بهینه‌سازی تحت محدودیت‌های منابع بهره‌مند شود. ترکیب نور و محیط، یک سیستم بسیار تعاملی، پیچیده و پویا با اختلاف بسیار زیاد و تنوع زیاد برای افراد ایجاد می‌کند. مزایای درک بلادرنگ پاسخ آنی و اتصال بی‌وقفه اطلاعاتی که توسط IoL پشتیبانی می‌شود، مطمئناً می‌تواند نقش مهمی در تحقق مفهوم نورپردازی انسان محور داشته باشد.

 

منبع: شهرخبر

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی به مدل زبانی پیشرفته‌تری ارتقا می‌یابد

به گفته سوندار پیچای، چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی از مدل LaMDA، به مدل PaLM...

جیمیل ۱۹ ساله شد

 گوگل از سرویس Gmail نوزده سال پیش در چنین روزی رونمایی کرد.

ساخت یک باتری جدید مبتنی بر آب بدون فلز

یک باتری جدید مبتنی بر آب می‌تواند به کاهش وابستگی به لیتیوم برای ذخیره...

خودکشی یک مرد پس از 6 هفته صحبت با چت‌بات

یک مرد بلژیکی 6 هفته پس از صحبت درباره تغییرات اقلیمی با یک چت‌بات هوش مصنوعی...

آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...