کد خبر:1387860
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

مچ بند مجهز به کیسه هوا برای جلوگیری از غرق شدن

بند یک ساعت هوشمند به کیسه‌های هوا مجهز شده تا هنگام بروز خطر از غرق شدن کاربر خود جلوگیری کند.

اگرچه اکثر مردم هنگام قایق سواری از جلیقه نجات استفاده می‌کنند، اما به طور معمول زمانی که در آب‌های آزاد در حال شنا کردن هستند از چنین مواردی استفاده نمی‌کنند. اکنون یک نمونه اولیه از مچ‌بندی جدید برای چنین موقعیت‌هایی طراحی شده است. این مچ‌بند دارای کیسه‌های هوای است که می‌توان در صورت نیاز به صورت دستی آنها را باز کرد.
 
این دستگاه که با نام T-۱ شناخته می‌شود، توسط استیون آر. تسیتاس(Steven R. Tsitas) اختراع شده است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم در رشته فضانوردی و مهندسی فضا از دانشگاه کرانفیلد بریتانیا است و ایده ساخت این ابزار زمانی به ذهنش رسید که هنگام شنا کردن در ساحلی دورافتاده در باخا کالیفرنیا، مکزیک، در جریان نابسمان آب گرفتار شد.
 

ایده این است که افراد هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند شنا یا موج‌سواری، از این دستگاه استفاده کنند و قرار است این مچ‌بند به عنوان بند ساعت‌های هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. از این دستگاه می‌توان همراه با جلیقه نجات در موقعیت‌هایی که این احتمال وجود دارد که فرد به طور غیرمنتظره‌ای خود را در میان آب بیابد، استفاده کرد.

T-۱ متشکل از دو پمپ هوا است که هر کدام در یک طرف آن قرار دارند و مطابق با انحنای بند طراحی شده‌اند. در بالای هر پمپ یک کیسه هوای پلیمری قرار گرفته که روی آن یک پوشش خارجی محافظ قرار دارد.

فشردن یک دکمه بر روی T-۱ باعث مشتعل شدن یک ماده جامد مولد گاز در پمپ‌ها می‌شود. این واکنش به سرعت گاز تولید می‌کند و کیسه‌های هوا پر می‌شوند. همانطور که کیسه‌ها باد می‌شوند، از پوشش محافظ جدا شده و در حالی که به بند چسبیده‌اند، روی سطح آب شناور می‌شوند. این فرآیند مشابه اتفاقی است که در کیسه‌های هوای خودروها رخ می‌دهد، اگرچه به گونه‌ای طراحی شده که کمی کندتر انجام شود و به جای چند میلی‌ثانیه، چند ثانیه به طول بیانجامد.

هنگامی که کیسه‌های هوا باز می‌شوند، در مجموع ۱۰ کیلوگرم(۲۲ پوند) شناوری ایجاد می‌کنند که مشابه اکثر جلیقه‌های نجات است. سپس کاربر می‌تواند بازوی خود را تا کرده و هر کیسه را از زیربغل خود رد کند تا در جای خود شناور شود یا بتواند به پشت شنا کند. کاربر همچنین می‌تواند رو به جلو شنا کنند، در این صورت باید بازوی مجهز به T-۱ به سمت جلو قرار بگیرد طوری که گویی یک تخته شنا را در دست گرفته است.

تسیتاس می‌گوید که قصد ندارد خودش T-۱ را به صورت تجاری تولید کند، اما علاقه‌مند است که مجوز این فناوری را به شرکت‌هایی مانند تولید کنندگان ساعت‌های هوشمند بدهد.

مخترع این دستگاه می‌گوید: دستگاه ما به‌ عنوان یک پشتیبان اضطراری طراحی شده است، برای زمانی که که بدون جلیقه نجات در آب دچار مشکل شوید. این مانند یک چتر نجات ذخیره است. به قول معروف، بهترین جلیقه نجات جلیقه‌ای است که موقع نیاز به تن دارید.

 

منبع : شهرخبر

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی به مدل زبانی پیشرفته‌تری ارتقا می‌یابد

به گفته سوندار پیچای، چت‌بات هوش مصنوعی Bard به‌زودی از مدل LaMDA، به مدل PaLM...

جیمیل ۱۹ ساله شد

 گوگل از سرویس Gmail نوزده سال پیش در چنین روزی رونمایی کرد.

ساخت یک باتری جدید مبتنی بر آب بدون فلز

یک باتری جدید مبتنی بر آب می‌تواند به کاهش وابستگی به لیتیوم برای ذخیره...

خودکشی یک مرد پس از 6 هفته صحبت با چت‌بات

یک مرد بلژیکی 6 هفته پس از صحبت درباره تغییرات اقلیمی با یک چت‌بات هوش مصنوعی...

آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...