کد خبر:1248518
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

نرخ جدید بنزین رسما اعلام شد/ آغاز سهمیه‌بندی بنزین

سهمیه بنزین

رسانه کلیک - ساعت 24 شب گذشته شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نرخ جدید بنزین را اعلام کرد. قیمت جدید بنزین سهمیه ای برابر با لیتری 1500 تومان و بنزین آزاد برابر با 3000 تومان است.

پس از چندین بار تکذیب، در نهایت شاهد سهمیه بندی دوباره بنزین و افزایش قیمت بنزین هستیم. شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به تازگی اطلاعیه ای منتشر کرده که به شرح زیر است:

بسمه تعالی

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

"سهمیه بندی سوخت"

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه ، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می شود.

1- میزان سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است :

جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه

قیمت جدید بنزین 98

۲) - قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان خواهد بود .

- قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان خواهد بود .

- قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان خواهد بود .

۳) از ساعت صفر روز ۲۴ سهمیه کامل ماه آبان سال ۱۳۹۸ همه خودروها به کارت سوخت شخصی آن ها واریز شده و سهمیه خودروهای شخصی به مدت ۶ ماه قابل ذخیره است. استفاده از سهمیه سوخت صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود.

۴) کسانی که تاکنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند، از ساعت اجرای طرح، سهمیه سوخت ایشان محفوظ است و از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند .

افرادی که کارت سوخت ندارند، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده اند ، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده ولی در باجه معطله شرکت ملی پست است، سهمیه همه آنها از همین امروز محفوظ و ذخیره خواهد شد.

۵) نرخ CNG‌ بدون تغییر خواهد بود.

۶) برای مسافربرهای بر پایه اینترنت (اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت. برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذ گردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

۷) به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقررگردید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG‌ در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند .

۸) همچنین به خودروهای همه دستگاه های اجرایی دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، سهمیه بنزین تعلق نمی گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند.

۹) قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییرخواهد بود.

همانطور که در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مشاهده می کنید، نرخ جدید بنزین افزایش چشمگیری در مقایسه با گذشته داشته است. مسلما این افزایش قیمت باعث گرانی تمام اجناس و خدمات خواهد شد. چند سال پیش که بنزین تک نرخی شد، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به این موضوع اشاره کرده بود که بنزین چند نرخی باعث ایجاد فساد می شود، حال به نظر می رسد دیگر چنین مسئله ای مطرح نیست. شاید مسئولین به این موضوع پی برده اند که فقط در دولت قبلی امکان ایجاد فساد وجود داشته است! جالب اینکه در دولت فعلی هنوز سرنوشت میلیاردهای دلار ارز دولتی مشخص نیست.

بنزین دو نرخی حسن روحانی

اعلام این افزایش قیمت و سهمیه بندی در ساعت 24 برای جلوگیری از ایجاد صف در پمپ بنزین ها بوده است؛ البته چند روز پیش یکی از خبرنگاران به افزایش قیمت بنزین در 24 آبان اشاره کرده بود که این خود باعث ایجاد صف های طولانی در پمپ بنزین ها شده بود. افزایش سه برابری قیمت بنزین نه تنها هزینه حمل و نقل را بالا می برد، بلکه تمام اجناس را گران می کند. مهم ترین صنفی که از این افزایش قیمت بنزین متضرر می شود، تاکسی های اینترنتی است.

با افزایش قیمت بنزین در آینده نزدیک شاهد افزایش نرخ تاکسی های اینترنتی خواهیم بود و با توجه به گرانی افسار گسیخته در کشور، مسلما استفاده از این سرویس ها کاهش پیدا کرده و تعداد بیکاران افزایش چشمگیری پیدا می کند. در ماه های اخیر فشار اقتصادی زیادی به مردم وارد شده و دولت بدون توجه به این موضوع، قیمت بنزین را افزایش داده تا بیش از پیش مشکلات مردم افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت بنزین و اجناس را اگر مشکل اصلی در نظر نگیریم، مهم ترین موضوع صداقت مسئولین است. مسئولینی که هر روز افزایش قیمت بنزین را تکذیب و دو نرخی بودن آن را باعث ایجاد فساد می دانستند، یکدفعه قیمت بنزین را افزایش و دوباره سهمیه بندی را شروع کردند. با توجه به این موضوع، احتمالا مسئولین از افعال معکوس استفاده می کنند و باید در آینده بیش از پیش مراقب سخنان آن‌ها باشیم.

به نظر شما نرخ جدید بنزین چه تاثیری روی آینده مردم خواهد داشت؟ آیا سهمیه بندی بنزین باعث ایجاد فساد نمی شود و فساد مختص دولت قبلی است؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

نظرها

1 نظر

  1. خدا همه مسئولین خائن و دروغگو رو لعنت کنه ان شاء الله و امیدوارم به زودی به نتیجه این همه ظلم و ستمی که به مردم علی الخصوص قشر ضعیف و کارگر میکنن برسن.
    الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم.

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...

دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی از منشأ کرونا دست یافتند

برخلاف باور عموم که منشأ کرونا را خفاش‌ها می‌داند، حالا دانشمندان باور...

تبلیغات جدید به اینستاگرام می‌آیند؛ این‌بار در نتایج جستجو و به‌صورت نوتیفیکیشن

شرکت اینستاگرام در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به‌صورت آزمایشی نمایش تبلیغات...

شیائومی سیستم عامل MIOS را برای جایگزینی MIUI آماده می‌کند

در روزهای اخیر شایعاتی از تلاش شیائومی برای ساخت یک سیستم عامل جدید خبر...

محققان چینی یخچال مخصوص تراشه‌های کوانتومی ساختند

یخچال تراشه‌های کوانتومی می‌تواند شرایط محیطی پایدار و مناسبی را برای...