کد خبر:1309144
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

آموزش‌ های الکترونیکی بعد از واکسیناسیون دانشجویان نیز ادامه خواهد داشت

آموزش های الکترونیکی

رسانه کلیک – معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به استقبال اساتید و دانشجویان از آموزش‌ های الکترونیکی گسترش این شیوه بعد از کرونا را ضروری می‌داند.

همراه اول

به گزارش کلیک، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ شیوع بیماری کرونا با تمام خسارت‌هایی که به همراه داشت، در بعضی زمینه‌ها موجب پیشرفت و امتحان روش‌های جدید برای ادامه فعالیت‌های روزمره شد. استفاده از آموزش‌ های الکترونیکی در سیستم آموزش عالی یکی از دستاوردهایی بود که به دلیل شیوع این بیماری به دست آمد.

استفاده از این تکنیک نوظهور، موجب شد تا ایران همانند کشور‌های توسعه‌یافته در جهت بهره‌برداری از فضای الکترونیکی در پیشبرد اهداف همه‌جانبه گام بردارد.

استقبال مردم و روسای دانشگاه از آموزش های‌ الکترونیکی

شروع آموزش های الکترونیکی به علت ضعیف بودن زیرساخت‌های دانشگاهی، در ابتدا چنگی به دل نمی‌زد اما امروزه بعد از گذشت ۳ ترم تقریبا قشر زیادی از مردم این راه را بهترین فرصت جهت پیشرفت همه‌جانبه کشور می‌دانند.

حتی روسای دانشگاهی معتقد هستند که ویروس کرونا علی‌رغم تمام سختی‌ها و ضرر‌هایی که ایجاد کرده است، توانسته ارتباطات بین‌المللی را با حفظ زمان توسعه دهد.

وزارت علوم نیز با توجه به رای مثبت دانشگاهیان به ادامه داشتن آموزش‌ های الکترونیکی در کنار آموزش‌های حضوری بعد از واکسیناسیون دانشجویان و اساتید نظر مثبتی دارد.

پیشرفت آموزش‌ های الکترونیکی برکت کرونا

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مورد اظهار کرد: در دوران همه‌گیری ویروس کرونا تجربیات نابی به دست آمد و علی‌رغم همه مشکلاتی که این بیماری به وجود آورد، برکاتی در آموزش عالی کشور ایجاد شد.

او افزود:

در این راستا با هدف انعطاف‌پذیری و شیوه‌های جدید آموزشی، بازنگری‌هایی در مقررات آموزشی به عمل آمد که عمدتاً بر مبنای آموزش های الکترونیکی بود.

خاکی صدیق تصریح کرد: در دوران پسا کرونا نیز یادگیری الکترونیکی باید جزئی از سیستم آموزشی دانشگاه‌ها باشد و تلفیقی از دو سیستم حضوری و مجازی در آموزش‌های دانشگاه‌ها به کار گرفته شود.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به مزایای آموزش حضوری تصریح کرد: آنچه متخصصان امر بر آن تأکید دارند این است که آموزش چهره به چهره و حضوری بسیار مهم و مفید است؛ اما دستاورد‌های این مدت به ما نشان داد که باید در کنار آموزش حضوری از آموزش های الکترونیکی نیز بهره‌مند شویم. مهم‌ترین موضوع این است که آموزش دانشجویان حتی یک روز هم تعطیل نباشد.

کرونا علت اصلی رشد آموزش‌های مجازی 

حسین حسینی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران معتقد است که پدیده کرونا روی تمام سطوح جامعه تاثیر گذاشته و آموزش دانشگاه‌ها را نیز متاثر کرده است.

وی دراین‌باره گفت:

بااین‌وجود که در دهه اخیر آموزش های الکترونیکی در حال رشد و پیشرفت بود؛ همچنان تا قبل از شیوع کرونا، آموزش در تمام دانشگاه‌های جهان به صورت سنتی بود اما کرونا باعث شد تا آموزش‌های مجازی در این دوران قوت بگیرد.

حسینی تصریح کرد: عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، توقف بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و مطالعاتی دانشگاهیان، افزایش ناامیدی، تحت تاثیر قرار دادن سلامت روان و عدم ارائه آموزش‌های چهره به چهره از تاثیرات منفی ویروس کرونا بر جامعه دانشگاهی بوده است.

او تاکید کرد: پس از اتمام کرونا به‌هیچ‌عنوان آموزش‌ها به شیوه سنتی باز نخواهد گشت و به صورت تلفیقی (حضوری و مجازی) ارائه خواهد شد.

بعد از واکسیناسیون نیز از آموزش‌ های الکترونیکی استفاده خواهد شد

رئیس کارگروه یادگیری الکترونیک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره قابلیت استفاده مجدد از آموزش‌ های الکترونیکی در کنار آموزش‌های حضوری بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها اظهار کرد: وزارت علوم در خصوص اعمال سیاست‌های دانشگاه‌ها برای نحوه اجرای آموزش‌ها از اول مهر تصمیم‌گیری خواهد کرد.

او افزود:

به دلیل اینکه زیرساخت‌های خوبی در آموزش های‌ الکترونیکی ایجاد شده و محتوا‌های خوبی هم در این زمینه از سوی دانشگاه‌ها تولید شده؛ بنابراین شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در اسفند ۹۹ نظام‌نامه جدید آموزش عالی را مصوب و ابلاغ کرده است.

صفوی تصریح کرد:

در نظام‌نامه فوق نوشته‌شده که دانشگاه‌ها مجاز هستند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از برنامه‌های حضوری خود را حتی بعد از کرونا به صورت الکترونیکی انجام دهند، البته در این زمینه سطح‌بندی‌هایی هم وجود دارد، برای مثال دانشگاه‌های سطح یک ۵۰ درصد و دانشگاه‌های سطح دو ۳۰ درصد می‌توانند این آئین‌نامه را اجرا کنند.

رئیس کارگروه یادگیری الکترونیک وزارت علوم ادامه داد: در حال حاضر استادان مهارت کافی را در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی کسب کرده‌اند و دانشگاه‌ها هم محتوی زیادی را تولید کرده‌اند؛ بنابراین دانشگاه‌ها مجاز هستند حتی بعد از دوران کرونا ۵۰ درصد آموزش‌ها را به صورت مجازی پیش ببرند.

صفوی گفت:

دانشگاه‌ها می‌توانند دروس کم‌اهمیت‌تر خود را از قبیل دروس نظری در ترم آینده را به کمک آموزش های الکترونیکی برگزار کنند و در مقابل به برگزاری دروس مهم‌تر مانند دروس عملی اقدام کنند. هیچ سیاست واضحی که به صورت ویژه طراحی شده باشد در حال حاضر مذاکره نشده است، اما متناسب با آن باید دید که آیا کشور توان لازم را در خصوص واکسیناسیون دانشجویان تا مهر دارد یا خیر؟ که در صورت تحقق این امر وزارت علوم تا مهر سناریو‌های گوناگونی را برای برگزاری کلاس‌های عملی در نظر می‌گیرد و آن‌ها را به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کند.

او بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد استادان و دانشجویان کشور از ادامه یافتن آموزش های الکترونیکی حتی بعد از کرونا رضایت کافی دارند.

وی همچنین ادامه داد:

ویروس کرونا در جهان همچنان در حال گسترش است بنابراین برای بازگشت به روال آموزشی سابق، زمان لازم است؛ اما با توجه به اجرای واکسیناسیون دانشجویان و افزایش حداقلی ایمنی آنان در برابر این ویروس بهتر است تا بخشی از آموزش حضوری را در کنار آموزش مجازی داشته باشیم.

وزارت علوم نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده تا در صورت واکسیناسیون دانشجویان و استادان تمام آموزش‌ها از اوایل مهر حضوری برگزار شود اما در این میان دانشگاه‌های سطح یک، دو و سه می‌توانند ۳۰ تا ۵۰ درصد آموزش‌های غیرحضوری خود را در کنار آموزش‌های حضوری ادامه دهند.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  با ساعت هوشمند واچ 4 پرو برای کودکان آشنا شوید

  ساعت هوشمند واچ 4 پرو برای کودکان محصول جدید کمپانی هواوی بوده که علاوه بر ظاهر...

  اپ اخبار جعلی واکسیناسیون
  اپل اپ اخبار جعلی واکسیناسیون را از اپ‌استور حذف کرد

  یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی و دوست‌یابی که مخصوص افراد واکسینه نشده است به علت اخبار...

  واکنش کیانوش رستمی
  واکنش کیانوش رستمی به رکوردهای دسته ۹۶ کیلوگرم المپیک توکیو

  کیانوش رستمی که پیش از این دو مدال طلا و نقره وزنه‌برداری المپیک‌های ریو و لندن را...

  رایزنی اسرائیل و امریکا درباره مرسر استریت
  رایزنی اسرائیل و امریکا درباره حمله به نفتکش مرسر استریت

  لاپید وزیر امور خارجه اسراییل و بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره حمله به...

  محدودیت پهنای باند برای اینستاگرام
  یکی از طراحان طرح صیانت: محدودیت پهنای باند برای اینستاگرام اعمال می‌شود

  یکی از طراحان طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در برنامه ای گفت: فیلترینگی...

  ایلان ماسک به دنبال فروش تسلا موتورز بود یا مدیریت اپل؟
  اصرار ایلان ماسک برای فروش تسلا موتورز به اپل!

  ایلان ماسک، مدیرعامل فعلی تسلا و اسپیس ایکس با انتشار یک توییت از ماجرای پیشنهاد...

  تماشا کنید | تریلر فیلم Dune دومین اقتباس سینمایی از اثر فرنک هربرت

  فیلم Dune ساخته دنی ویلنوو با اقتباس از رمان نویسنده آمریکایی نوشته فرنک هربرت با...

  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای
  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

  آیا می‌دانید تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست، قیمت تجهیزات...

  تحلیل داده‌های مشتقات اتریوم
  تحلیل داده‌های قراردادهای آتی و اختیار معامله اتریوم

  اتریوم از پایین‌ترین سطح خود در 1،750 دلار 35 درصد رشد داشته است، اما داده‌های...

  انتشار تصاویر واقعی سری گلکسی واچ 4 سامسونگ
  انتشار تصاویر واقعی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ

  اخیرا تصاویر جدیدی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ منتشر شده که اطلاعات متعددی را درباره...