کد خبر:1333613
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آیا استفاده از فیلترشکن جرم است؟

آیا استفاده از فیلترشکن جرم است

فیلتر شدن بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث شده کاربران از فیلترشکن استفاده کنند. اخیرا موضوعی مطرح شده مبنی بر اینکه استفاده از VPN جرم است. آیا استفاده از فیلترشکن جرم است؟

آیا استفاده از فیلترشکن جرم است؟

فیلترینگ در ایران یکی از راهکارهایی است که شورای عالی فضای مجازی برای اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها اتخاذ می‌کند. در چند سال اخیر شاهد فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک و پیامرسان تلگرام بودیم. این اتفاق باعث شده است که کاربران ایرانی برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها، از نرم‌افزارهای تغییر IP موسوم به فیلترشکن استفاده کنند.

در چند ماه گذشته نیز طرح جنجالی صیانت از حقوق کاربران، بحث استفاده از فیلترشکن را داغ کرده است. به طوری که بر اساس جزئیات این طرح برخی نمایندگان درباره مجازات استفاده از فیلتر شکن صحبت کرده‌اند. اما همچنان این سوال مطرح است که استفاده از فیلترشکن جرم است؟

قانون جرائم رایانه‌ ای
قانون جرائم رایانه‌ای درباره استفاده از فیلترشکن

جرائم استفاده از فیلتر شکن

در بخشی از طرح صیانت از حقوق کاربران درباره استفاده از VPN آمده است: «هر شخص با نقض تدابیر مسدودسازی در پیامرسان‌های غیرقانونی فعالیت موثر داشته باشد، علاوه بر ضبط منافع و عواید مالی حاصله به مجازات تعزیری درجه ۷ و در صورت تکرار به مجازات تعزیری درجه ۶ محکوم خواهد شد. همچنین، طراحی و عرضه ابزارهای دور زدن فیلتر مانند VPN جرم تلقی شده و فرد خاطی به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.»

با توجه به متن این طرح، سیدعلی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن توسط مجلس را رد کرده است. وی در مصاحبه خود با خبرگزاری خانه ملت گفته است: «در طرح صیانت از حقوق کاربران، هیچ جرم‌انگاری برای استفاده کاربران از فیلترشکن و VPN نشده است. بنابراین، کاربران می‌توانند از این نرم‌افزارها استفاده کنند.

اما مؤسسات و شرکت‌هایی که بدون گرفتن مجوز از فیلترشکن استفاده کنند، جرائمی برایشان تعریف شده که طبق قانون جرائم رایانه ای با آنها برخورد خواهد شد.»

لازم به ذکر است، استفاده صرف از فیلترشکن جرم محسوب نمی‌شود. در بند ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای، انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش عبور از فیلترینگ جرم شناخته شده است. اما در این قانون اشاره‌ای به استفاده از این نوع نرم‌افزارها نشده است.

بنابراین، استفاده‌کنندگان از VPN و نرم‌افزارهای تغییر IP مجرم نیستند. در قانون جرایم رایانه‌ای نیز جرم‌انگاری دقیقی نسبت به این موضوع مطرح نشده است.

نظرها

45 نظر

 1. وقتی آدم به چیزی احتیاج داشته باشد هر طور که شده از آن استفاده میکند طرح صیانت که بیاید واویلا برای یک سرچ ساده گوگل یا حساب جیمیل به فیلترشکن نیاز داریم به جای این کارها اعلام جرم برای فیلترشکن فروش و استفاده کننده از فیلترشکن فیلترها را کمتر بکنند که ملت کمتر از ابزارهای دور زدن استفاده بکند چون نه میتوان تمامی فروشندگان این نرم افزارها را بازداشت کرد که پیدا کردن آنها کار حضرت فیل است حتی ممکن است در خارج از کشور اقامت داشته باشند فیلترشکن خارجی که حسابش جداست نه استفاده کنندگان را چرا که صد درصد استفاده خواهند کرد چون چاره ای ندارد در یک منگنه بزرگ گرفتار آمده اند هم محدودیت های بیشمار داخلی هم تحریمهای خارجی اگر قانونش تصویب بشود یکسره باید 50 ملیون نفر به زندان بیفتند .

 2. شکننده فیلتر

  اگه دانلود فیلترشکن جرمه، با کمال میل خودمو مجرم اعلام می کنم.
  و اگه حکم استفاده از فیلترشکن اعدامه، به جهنم! جونمو فدای آزادی مُسَلم خودم میکنم اما مطمئن باشید سر پل صراط منتظر اون قاضی رای‌دهنده، اجراکننده حکم، قانون‌گذار/قانون‌گذاران و کسانی که قانون‌گذار رو منصوب کردن، میمونم تا حسابی از خجالتشون در بیام.

 3. نبوغ طرح صیانت

  برای من این سوال مطرح شده که اولین بار چه کسی پیشنهاد طرح صیانت از حقوق کاربران داخلی را ارائه کرد! آن مسئول حقیقتا نابغه بوده است!

 4. ب نظر من ک جرم نیس من خودمم با فیلتر شکن کار میکنم

 5. God of Computer Science

  مجازات استفاده از فیلترشکن ؟؟؟؟ شوخی میکنید دیگه؟ دوربین مخفیه؟ نه جدیییییییی 😀
  شماها گاو تشریف دارید یا خودتون رو زدید به گاویَت؟
  من دانشجوی کامپیوتر به سایت هایی مثل یوتیوب “نیاز” دارم، حالیتون میشه عایا؟???????
  خب اول یوتیوب رو باز کنید، بعد بیان در خصوص مجازات های استفاده از فیلترشکن زر بزنید!!!!!!!!!
  خدایا خداوندا! این همه جا! تو بگو کره شمالی! چرا ایران آخه! نمیشد ما رو وسط گینه بیسائو متولد میکردی؟! 😐

 6. لطفا در مورد حکم استفاده از فیلتر شکن. آیت الله سیستانی هم توضیح بدید. حرف های ایشون برام قابل هضم نبود

 7. شماها همه تون بی شعورید، چطور متوجه اهمیت طرح صیانت نمیشید؟ هدف طرح صیانت، محافظت از حقوق شما گوسفنداست. تا کی میخواین احمق بمونید؟ شما فکر میکنید فیس بوک، توییتر و اینستاگرام کوفتی به زندگی حقیرتون به اندازه کافی گند نزده؟ کافیه به چشم و هم چشمی های هموطنانمون و خود شمایی که داری این پیام رو میخونی، نگاهی سطحی بندازید تا متوجه تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بشید.
  هر کشوری باید شبکه اجتماعی مختص خودش رو داشته باشه. در جواب اون کاربری که در مورد «فلسفه راه اندازی اینترنت» صحبت کرده، باید به عرض شریفش برسونم، اون آرمان هایی که یه زمانی هدف افراد بزرگ بود، الان دیگه به بیراهه رفته و الان از اینترنت فقط داره استفاده ابزاری میشه.
  ما نیازمند طرح صیانت از حقوق کاربران ایرانی هستیم چون ناخواسته داریم از اینترنت ضربه میخوریم. ضمنا شمایی که از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نمیکنی چون میترسی اطلاعاتت بیفته دست سپاه. آخه توی «عن» چی داری که سپاه بخواد دنبالت کنه! توی بی مغز فوق فوقش میخوای با دوست دختر زشتت س*س چت کنی دیگه ابله!
  من واقعا متاسفم برای عده ای بی مغز و نادون که تو همین صفحه اسم مقدس امام زمان رو به زبون زشتشون آوردن. نمیدونم کی و چجوری میشه به این اشخاص کوته فکر فهموند بابا هر بحثی رو نباید هر جایی و هر زمانی کرد و احترام به مقدسات در واقع احترام به شعور خودت هست.

  1. نه مخالف م این زمینه رو برای کنترل بیشتر مردم فراهم میکنه کشوری حق داره حرف از چنین طرح هایی بزنه که آزاد تر باشه نه مثل اینجا که یه کالایی شب میخوابی صبح بلد میشی میبینی چند برابر شده!!! بعد شما اعتراض که سرش گرده!!! انتقاد هم حق نداری بکنی انتقاد کنی بعداً دهنت سرویسه
   بعدشم شبکه های داخلی با اون کیفیت آشغال چه گلی میخواد به سر ما بزنه که بقیه شبکه ها نزده
   فک کردی اون آسیب های اجتماعی که شبکه های خارجی داره داخلی نداره
   به جا این عن بازی ها رو فرهنگ مردم باید کار بشه

  2. تموم شد؟ خیلی تاثیر گذار بود

  3. بچه بیا پایین شعر نگو سرمون درد گرفت

  4. اخه توی **** کی باشی که بخوای *خوری بکنی که مردم از چی استفاده کنن؟
   توی **** بهتره بری *تو بزنی و به دوست دختر مردم کاری نداشته باشی 😉

  5. اگه اینطوریه چرا از وی پی ان هلند اومدی؟

  6. ببنید این فرد درست میگه
   هر کس که مخالف طرح صیانت هست خائن به وطنه
   اول برین متن طرح رو بخونید بعد بیاید ان بخورید.

  7. ما همه بی شعوریم. چرا نگران ما بی شعورها هستید و می خواهید از ما صیانت کنید؟ از خودتون صیانت کنید. منصفانه نیست؟

  8. پشمک با وی پی ان اومدی میگی وی پی ان بده ؟

 8. سلام مستئولین محترم ما مردم کله مون خرابه تا اینجام با زور کله خرابمون اومدیم سربه سر ما نذار
  قبل اینکه ایلون ماسک بگه نت ماهواره ای
  اینترنت ماهواره ای با دیشهای قدیمی وجود داشت شرکتهای ارائه دهنده اش هستن
  حالا ایلون ماسک اومده سریع ترشو بده بیرون
  بعدم شرکت آمازون گفته تا دوسال دیگه پروژه نت ماهواره ای جهانیش کامله با درگاه پرداخت رمزارزی!!!
  بعدم من همین الان چندساله دارم از نت ماهواره ای قدیمی استفاده میکنم
  شما مستئولین محترم بهتره با تکنولوژی کنار بیاین و با تکنولوژی مبارزه نکنین
  یه روز یه حاج‌آقا سی چهل سال پیش فتوی داد دستگاه ویدیو کاست حرامه 80 درصد مردم قاچاقی رفتن خریدن بعد گفتن سی دی و فیلم های خارجی حرامه بعد همون 80 درصد مردم رفتن خریدن! بعد من یادمه میخواستین بگین کامپیوتر حرامه چون داشت مد میشد خیلی قدیمها افراد کمی کامپیوتر خونگی داشتن (ولی این قضیه خیلی گوشه اش باز بود چون استفاده های زیادی داشت کامپیوتر) بعد ماهواره و شبکه های تلویزیونی ماهواره مد شد بعد گفتن حرام مطلقه و اصن جرمش سنگینه و همون 80 درصد مردم شدن 90 درصد و همه الان ماهواره دارن حتی با چندتا دیش!!! بعد اینترنت و کافی نت مد شد میخواستین بگین اینم حرامه که قضیه گوشه اش باز بود و به ضرر خودشون بود بعد یهویی گوشی هوشمند اومد که برای خیلی کاراش(آپدیت و…) نت لازم داشت که یه شرکت(رایتل)شجاعت بخرج داد نت پرسرعت 3g روگوشی ارائه داد (که بازم یادمه چندتا حاج‌آقا فتوای دادن اینترنت پرسرعت همراه حرامه) بعدم باقی اپراتورا واسه عقب نموندن از قافله همینو ارائه کردن!! (چه احترامی به اون فتوای حاج‌آقا گذاشتن!) و الان ما اینجا هستیم سال ۲۰۲۱
  من به شما مستئولین محترم تبریک میگم خودتون ناخواسته با کارها و بی کفایتی تون که انجام دادین باعث رواج بیشتر اینا شدین

  به عنوان یک شهروند یک نصیحت دارم میخوای گوش کن میخوای نکن
  ((((با تکنولوژی و علم مبارزه نکننننننننن)))) مثل همیشه شکست میخوری
  ((((حالا ام عصر نت ماهواره ای هست))))
  حالا درسته ایلون ماسک گفته پروژه ش باید با هماهنگی دولت کشورها ارائه بشه (((اما بدون شرکت های دیگری مثل شرکت ایلون ماسک گفتن میخوان نت ماهواره ای جهانی بدن بیرون که از قافله عقب نمونن از طرفی شرکت های محلی زیادی هستند نت ماهواره ای قدیمی‌تر ارائه میدن اکثراً هم با پرداخت کریپتو رمز ارز الانم اپل گفته با تکنولوژی گوشی نت ماهواره ای رسیده احتمالا سامسونگ و برند های دیگه به سرعت ارائه کنن همین الان مودم دانگل نت ماهواره ای قدیمی هست که یه طرف به دیش وصله اونورش با وای فای وصل گوشی لپ‌تاپ میشه خود گوشی ماهواره ای داره میاد به طور مطلق میگم طرح صیانت اجرا بشه از کاربرای نت تون 90 درصد کم و 90 درصد مردم به اینا اضافه میشه و طرحتون شکست سختی میخوره
  مستئولین جانننننن!!!

  1. داداش ت کوتاه بیا

   1. از کجا میدونید آقاست که میگید «داداش»؟

 9. مجازات استفاده از فیلترشکن چیست؟ من میخوام روی آیفونم یه فیلترشکن خوب نصب کنم. اگه جرم نیست، لطفا یه اپلیکیشن خوب معرفی کنید. مرسیییییییییی

 10. غلط کردید همش چرته حالا جرمش کنین ببینین ملت چه قوقایی راه بندازن وقتی کل مجموعه تون عسل‌مالی بشه، شما بیجا میکنید استفاده از وی پی آن رو جرم کنید
  سر گرون گردن بنزین چه قوقایی راه افتاد حالا دوباره راه بندازین

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
وام خودمالکی با سند زمین
وام خودمالکی با سند زمین چه شرایطی دارد؟

دریافت وام ۴۵۰ میلیون تومانی با سند زمین برای ساخت مسکن شرایط خاصی دارد که همه...

تأثیر آلودگی هوا بر جنسیت نوزادان
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد: تأثیر آلودگی هوا بر جنسیت نوزادان

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد آلودگی هوا می‌تواند بر جنسیت نوزادان که در یک...

پیشگیری از ورود امیکرون
هواپیمایی کشور برای پیشگیری از ورود امیکرون چه کرد؟

رییس سازمان هواپیمایی کشوری از اعمال پروتکل‌های سختگیرانه برای پیشگیری از ورود...

بازی های موبایل برای پدران
معرفی بهترین بازی های موبایل برای پدران

بازی‌های ویدیویی از تنوع بالایی برخوردار هستند. توسعه‌دهندگان برای تمامی اقشار...

فاندینگ ریت
نرخ تأمین مالی یا فاندینگ ریت چیست؟ Funding Rate در رمزارزها

ممکن است در تحلیل‌ها با اصطلاح Funding Rate مواجه شده باشید، اما فاندینگ ریت دقیقا چیست...

عدم تسویه اعتبار کارگزاری
در صورت عدم تسویه اعتبار کارگزاری چه می‌شود؟

در بازار بورس و اوراق بهادار، کارگزاری‌ها نقش واسطه بین را خریدار و فروشنده سهام...

تفاوت کریسمس و سال نوی میلادی چیست؟
تفاوت کریسمس و سال نوی میلادی چیست؟

در آستانه ورود به 2022 هستیم و شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کریسمس و سال...

وام ۱۲ میلیونی برای بازنشستگان
مدیرعامل جدید پرسپولیس پس از دربی ۹۷ معرفی می‌شود!

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، پس از اتمام بازی پرسپولیس و استقلال در دربی 97 معرفی...

دلار 30 هزار تومانی
دلار 30 هزار تومانی شد | نوسان جدید در بازار ارز کشور

با نوسان جدید در بازار ارز کشور، قیمت دلار امروز شنبه 13 آذر دوباره اوج گرفت و...

تمدید ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ۳۰ آذر
تمدید ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ۳۰ آذر با شرایط جدید

فرصت ثبت نام در نهضت ملی مسکن بار دیگر تمدید شد و تا پایان آذر با کاهش برخی...