کد خبر:1301445
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

استفاده از شبیه ساز ماهواره‌ای بومی در ماهواره‌های ناهید۲ و پارس۱

استفاده از شبیه ساز ماهواره ای بومی در ماهواره‌های ناهید۲ و پارس۱

رسانه کلیک - محققان کشور موفق به ساخت شبیه ساز ماهواره شدند که در آینده در نقشه راه ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی کشور استفاده خواهد شد.

ابوالفضل دیانی برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمیدر خصوص «سامانه شبیه ساز نرم افزاری ماهواره» گفت: طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره طی چندین فاز انجام می‌شود که برای اجرای هر یک از مراحل، نیاز به تست و صحه‌گذاری سخت افزار و نرم افزار در حلقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد برای توسعه و تست، قطعه سخت افزاری مانند سنسورها و عملگرها وجود ندارد و به ناچار در روند ساخت و پیاده سازی ماهواره و بخصوص نرم افزار و الگوریتم‌های کنترل و مدیریت داده تأخیر زیادی ایجاد می‌شود، خاطر نشان کرد: از این رو لازم است که با شبیه سازی مراحل را پیاده سازی و بخصوص تست عملکردی را انجام بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل تحریم‌ها و عدم اعتماد به محصولات نرم افزاری سایر کشورها تاکنون از سامانه شبیه سازی تجاری در سطح سیستم در کشور برای ساخت ماهواره مورد استفاده قرار نگرفته است.

دیانی عنوان کرد: با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع قطعات یا زیر سیستم‌ها مانند برخی از عملگرها از جمله چرخ‌های عکس العملی، سنسورها یا محموله تصویربرداری منطبق بر کاربرد مورد نظر برای ماهواره بصورت سخت افزاری برای انجام فازهای ساخت ماهواره در کشور موجود نیست و تهیه آن زمانبر است، از این رو استفاده از سامانه‌های شبیه سازی بهترین روش برای غلبه بر این مشکل است به همین دلیل در صدد برآمدیم تا سامانه شبیه ساز نرم افزاری ماهواره را در پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و پیاده‌سازی کنیم.

وی با بیان اینکه علاوه بر موارد گفته شده، کاربردهای بسیار زیاد دیگری دارد، از جمله اینکه این نرم افزار می‌تواند در تمام مراحل عمر ماهواره مورد استفاده قرار گیرد، افزود: این سامانه در طراحی و ساخت ماهواره‌های ناهید ۲ و پارس ۱ استفاده شده و در حال استفاده است.

به گفته برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی، با توجه به اینکه در آینده هر چیزی یک نمونه دیجیتالی شبیه به خود دارد که به آن دوقولوی دیجیتال هم اطلاق می‌شود، این شبیه ساز تا پایان عمر ماهواره و حتی پس از آن این نقش را برای ماهواره بر عهده خواهد داشت.

دیانی خاطر نشان کرد: یکی از کاربردهای مهم این شبیه ساز در مرکز کنترل ماهواره MCC است زمانیکه پیش از ارسال تلکامند به ماهواره، یکبار در این شبیه ساز عملکرد و اثرات جانبی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد که از این سامانه برای این منظور نیز در آینده و در نقشه راه ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی کشور استفاده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ما باید در حوزه ماهواره به یک سری فناوری‌هایی دست بیابیم، بیان کرد: در ساخت و پرتاب هر ماهواره‌ای مطابق نقشه راه باید برای ما دستاوردی داشته باشد، استفاده از این شبیه ساز می‌تواند در انتقال این دستاوردها هم در بحث صحه گذاری و هم جمع آوری و تحلیل داده در ساخت ماهواره‌های بعدی نیز مورد بهره برداری قرار بگیرد.

دیانی با بیان اینکه تاکنون سامانه شبیه ساز ایرانی با این جامعیت در کشور نداشته‌ایم، گفت: استفاده از این شبیه ساز می‌تواند سرعت طراحی و ساخت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد.

نماینده پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: هر مرکز و سازمان فضایی در دنیا مانند ایسا و ناسا چنین نرم افزارهایی مختص به خودشان دارند که با طراحی این نرم افزار ایران هم به کشورهای دارنده شبیه ساز پیوسته است.

وی با تاکید بر اینکه به چنین شبیه سازی در حوزه ساخت و آموزش کاربران ایستگاه زمینی ماهواره در داخل کشور نیاز داشتیم، گفت: بر وجه تمایز این سامانه علاوه برکاربرد به صورت جنرال برای ساخت انواع ماهواره، می‌توان قابلیت تسهیل به ورود در سخت افزار در حلقه و تکنولوژی دستیابی به مهندسی همزمان را نیز اضافه کرد.، این طرح در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم طرح‌های توسعه را کسب کرد.

 

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  ویژگی جدید تلگرام برای iOS
  تشخیص متن روی تصاویر، ویژگی جدید تلگرام برای iOS

  به‌تازگی، اسکرین‌شات‌ها و ویدیوهایی از ویژگی جدید تلگرام برای iOS و macOS منتشر شده...

  مقایسه تیبا 2 با ساینا
  مقایسه تیبا 2 با ساینا | ساینا بخریم یا تیبا 2؟

  علیرغم کیفیت پایین، ساینا و تیبا 2 به سبب داشتن قیمت مناسب جزو خودروهای محبوب و...

  حمایت مجلس از کسب و کارهای نوپا با استقبال کاربران و مشاغل مواجه شد

  سید محسن دهنوی نماینده مردم تهران و عضو هیات مدیره مجلس اعلام کرد نهاد...

  محبوب ترین کنسول بلک فرایدی
  ایکس باکس سری اس محبوب ترین کنسول بلک فرایدی 2021

  به گفته Adobe Analetics، ایکس باکس سری اس با ثبت‌ بیشترین فروش در بلک فرایدی امسال، عنوان...

  ویژگی جدید واتساپ
  ویژگی جدید واتساپ برای فوروارد استیکر در اندروید

  واتساپ در آخرین ورژن منتشر شده، ورژن بتای 2.21.24.11 برای اندروید، میانبر (Shortcut) جدیدی...

  آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی
  آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی

  پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی گاه با ترس و دلهره همراه است؛ چراکه در...

  آلودگی هوای این ۴ شهر شدت می‌گیرد
  هشدار:‌ آلودگی هوای این ۴ شهر شدت می‌گیرد!

  سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از پیش بینی تشدید آلودگی هوای چهار کلانشهر از...

  قیمت مسکن تهران در آبان
  متوسط قیمت مسکن تهران در آبان، متری 32 میلیون تومان

  متوسط قیمت مسکن تهران در آبان ماه امسال با افزایشی اندک نسبت به مهر ماه، از متری ۳۲...

  اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن
  وزارت راه به بانک مرکزی: اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن قابل قبول نیست!

  بانک مرکزی از اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن خبر می‌دهد اما معاون مسکن وزارت راه و...

  داور دربی شنبه (۱۳ آذر)
  داور دربی شنبه (۱۳ آذر) چه کسی است؟

  شنبه هفته آینده ۱۳ آذر شهرآورد بزرگ پایتخت بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس در...