کد خبر:1315502
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

اصل 85 قانون اساسی چیست؟ | چرا نمایندگان به بررسی طرح صیانت طبق این اصل رأی دادند؟

اصل 85 طرح صیانت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از مدت‌ها بحث و حاشیه، در جلسه امروز با بررسی طرح جنجالی صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

در جلسه علنی امروز مجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست عده‌ای از نمایندگان به منظور بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی را بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی کردند. این چندمین روز پیاپی بود که طرح به مجلس می‌رفت اما زمان بررسی به آن داده نمی‌شد و در نهایت نمایندگان با ۱۲۱ رأی موافق از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن مجلس، با این درخواست موافقت کردند.

اصل 85 قانون اساسی چیست؟

طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند، ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل 72 به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند. در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن‌ها با مجلس خواهد بود.»

بنابراین معنی‌اش این است که حالا با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون فرهنگی بررسی می‌شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس (و گرفتن تأیید نمایندگان) به شورای نگهبان ارسال و در صورت تأیید به صورت آزمایشی (احتمالاً در مدت زمانی 3 تا 5 ساله) اجرا خواهد شد.

اعضای کمیسیون فرهنگی چه کسانی هستند؟

مرتضی آقاتهرانی (رئیس)، بیژن نوباوه وطن (نایب‌رئیس اول)، غلامرضا منتظری (نایب‌رئیس دوم) و مجید نصیرایی (سخنگو) اعضای اصلی کمیسیون فرهنگی مجلس را تشکیل می‌دهند؛ اعضایی که در روزهای اخیر اظهارنظرهایی درباره آینده اینترنت و تصویب این طرح داشته‌اند.

مرتضی آقاتهرانی اخیراً در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با اساتید، نخبگان و تشکل‌های فرهنگی و دانشجویی مشهد تأکید کرده بود که طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها حتماً انجام می‌شود و گفته بود: «از بیرون کشور بیش از ۱۳۰ هزار پست در رابطه با طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی که در دستور کار مجلس است گذاشته شده و با آن مخالفت کرده‌اند و شلوغ کردند؛ چراکه نمی‌خواهند این کار انجام شود. اما پای آن ایستاده‌ایم، کار خود را انجام داده‌ایم و قانون آن را آماده کرده‌ایم، به صحن مجلس می‌بریم و انجامش خواهیم داد.»

مرتضی آقاتهرانی طرح صیانت

 

وی در گفت‌وگویی دیگر با ایسنا تصریح کرده بود: «کجای دنیا به غیر از ایران این‌ است که در فضای مجازی از خارج از کشور هرکاری خواستند انجام دهند، بتوانند آن را انجام دهند؟ اکنون فضای مجازی به حال خودش رها شده‌ است، اما با طرحی که به صحن مجلس خواهیم برد، آن را مدیریت خواهیم کرد.»

او همچنین در نامه‌ای که خطاب به نمایندگان مجلس نوشته بود، تأکید کرده بود که طرح صیانت مورد تأیید مرکز ملی فضای مجازی و اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‌های اجرایی حاکمیتی است.

اصل 85 طرح صیانت

نصیرایی: تأکیدمان روی عدم استفاده از فیلترشکن نیست

مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هم در روزهای گذشته در قالب چندین مصاحبه به صحبت درباره طرح صیانت از فضای مجازی پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه تمرکز این طرح بر فیلترینگ نیست، بیان کرد: «طرح یاد شده درباره فضای مجازی دارای اولویتی بر اساس واقعیت و ضروریات است. نزدیک به ۱۴ مجموعه در مورد آن بررسی انجام داده‌اند و اصلاً طرح ما و کمیسیون فرهنگی بر فیلترینگ تمرکز نکرده است؛ بلکه تمرکز آن بر ساماندهی و حمایت از پیام‌رسان‌های ایرانی و فعالان فضای مجازی و متخصصان ایرانی است.»

مجید نصیرایی طرح صیانت

نصیرایی تصریح کرد: «ما در این طرح برای مصوبه شورای عالی فضای مجازی ضمانت اجرایی در نظر گرفتیم. در سال ۹۶ شورای عالی فضای مجازی که رئیس آن رئیس‌جمهور است، در دوران دولت آقای روحانی تصویب کرد هر کسی بخواهد ارائه خدمت در فضای مجازی داشته باشد و فعالیت کند، باید چند خصوصیت را دارا باشد؛ اول ثبت‌نام کنند، دوم بر اساس مقررات فعالیت داشته باشد و سوم در ایران دفتر و نماینده ایرانی‌الاصل داشته باشد. بیش از 4 سال از این مصوبه شورای عالی فضای مجازی گذشته اما اتفاقی در جهت اجرای آن رخ نداده است. به نظر ما این طرح ضمانت اجرایی نداشته و مجلس برای آن ضمانت‌های اجرایی از انفصال از خدمت تا محکومیت قضایی تعریف کرده است.»

حالا که تصویب طرح مجلس برای بازتعریف استفاده کاربران از فضای مجازی از همیشه به عملی شدن نزدیک‌تر شده است، دست کم می‌توان امید داشت که دست‌اندرکاران حرف‌های امروزشان را به یاد داشته باشند. مهم‌ترین خواست مردم دسترسی آزادانه‌شان به فضای اطلاعات و اختیار استفاده از پیام‌رسان‌های موردعلاقه‌شان بدون محدودیت است.

بیشتر بخوانید: آن که گفت آری، آن که گفت نه! | نظر چهره‌های سیاسی درباره طرح محدودسازی اینترنت

نظرها

1 نظر

  1. ناشناس

    کاملا مشخص است که به دنبال جرم سازی هستند

    رای موافق 1
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دانشگاه‌های عربستان دانشمندان را به تغییر وابستگی سازمانی تشویق می‌کنند؛ گاهی با پول نقد

 به نقل از نیچر، مؤسسه‌های پژوهشی عربستان سعودی گاهی در ازای پول نقد و اغلب...

طرح آزمایشی تغییر در سهمیه‌بندی سوخت؛ بنزین آزاد هم سهمیه‌بندی می‌شود؟

حدود یک‌سال پیش یعنی در شهریورماه 1401، سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت از...

آیفون 14 پرو و پرو مکس محبوب‌ترین پرچمدارهای فصل اول 2023 در بازار جهانی شدند

طبق آمار شرکت کانالیس، آیفون 14 پرو، 14 پرو و 14 پرفروش‌ترین گوشی‌های پرچمدار...

گوگل روی دومین گوشی تاشوی خود کار می‌کند

یکی مدیران گوگل تأیید کرده که دومین موبایل تاشوی این شرکت درحال ساخت است.

سرقت کابل‌های مخابراتی تبدیل به رویه شده است

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سرقت کابل های مخابراتی در برخی از...

مدیرعامل انویدیا: با هوش مصنوعی حالا هر کسی می‌تواند برنامه‌نویس باشد

مدیرعامل انویدیا در رویداد کامپیوتکس 2023 اعلام کرد که به لطف هوش مصنوعی امروز...

تصویر روز ناسا؛ راه شیری بر فراز سرزمین عجایب فیروزه‌ای

دلیل تابش آبی‌رنگ دریا، پلانکتون‌ها هستند.

مشخصات گلکسی S23 FE فاش شد

بر اساس آنچه منابع آگاه می‌گویند، گوشی گلکسی S23 FE سامسونگ پردازنده‌ی...

ایلان ماسک می‌گوید توییتر در برابر تلاش دولت‌ها برای سانسور محتوا، چاره‌ای جز تبعیت نداشته است

گزارشی تازه می‌گوید نرخ رسیدگی به درخواست سانسور محتوا توسط دولت‌ها در دوره...

دی‌ان‌ای تصمیم‌گیری کشف شد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی روی موش‌ها دریافتند که یک ژن ویژه در تصمیم‌گیری...