کد خبر:1299822
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

افتتاح مرکز نوآوری ایران در کنیا

مرکز نوآوری ایران در کنیا افتتاح شد

رسانه کلیک - مرکز نوآوری ایران در کنیا با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، جوزف مارچرو وزیر آی سی تی کنیا و ریچارد اینگاتی رئیس اتاق بازرگانی این کشور گشایش یافت.

به گزارش کلیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، مرکز نوآوری ایران در کنیا با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، جوزف مارچرو وزیر آی سی تی کنیا و ریچارد اینگاتی رئیس اتاق بازرگانی این کشور گشایش یافت.

این مرکز قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در خارج از کشور برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی به بازار شرق آفریقا فعالیت کند. این مرکز در ساختمان قدیمی و بازسازی شده سفارت ایران در کشور کنیا و شهر نایروبی قرار دارد و امروز توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افتتاح شد. مکانی که بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی در این کشور را توسعه می‌دهد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم ضمن قدردانی از مقامات و شرکت‌های کنیایی گفت: پس از بازدید دو سال پیش من از کشورهای شرق آفریقا که شرکت‌های دانش بنیان ایرانی مرا همراهی کردند، با ظرفیت‌های مختلف کنیا برای توسعه مناسبات فناورانه و نوآورانه آشنا شدیم.

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه خوشحالم قول من برای ایجاد یک مرکز نوآوری و فناوری در کنیا تحقق یافته است، افزود: از تلاش‌های سفیر ایران در کنیا، همکارانم در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هم‌چنین نماینده اجرایی ما به خاطر تلاش‌هایشان برای بازسازی ساختمان و تأسیس این مرکز قدردانی می‌کنم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: متأسفانه در سال گذشته، مساله اصلی ما بیماری همه‌گیر کووید -۱۹ بوده است. خسارات جدی آن تمام بخش‌های تجاری، بهداشتی، آموزشی و رفاه عمومی را در همه جوامع به ویژه در گروه‌های آسیب‌پذیر تحت تأثیر قرار داده است. مهم این است که با رویکردهای فناورانه راه‌حلی برای جلوگیری و کنترل این‌قبیل بلایا بیاندیشیم.

باید بیشترین تلاش‌ها برای دستیابی به فناوری‌های جدید انجام شود

معاون علمی و فناوری همچنین بیان کرد: در این شرایط، باید تجربیات، تخصص و راه‌حل‌های فناورانه خود را برای شکل‌گیری اقدامات مؤثر جمعی به اشتراک بگذاریم. نیازی به گفتن نیست که برای غلبه بر این بحران لازم است بیشترین تلاش‌ها برای دستیابی به فناوری‌های جدید انجام شود. در عین حال، توزیع امکانات فناورانه موجود برای تسهیل دسترسی جهانی نیز از اهمیت مشابهی برخوردار است. این رویکرد جمعی، دسترسی ملل به حق الزامات اساسی فناوری برای سلامت و رفاه عمومی را تضمین می‌کند.

موفقیت‌های بسیاری در مبارزه با کرونا داشته‌ایم

ستاری درباره اقدامات ایران برای مقابله با کرونا نیز گفت: از ابتدای شیوع کووید -۱۹، حمایت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران باعث شده تا شرکت‌های دانش بنیان، تجهیزات و داروهای مربوط به تشخیص و درمان کووید ۱۹ را در سطح استانداردهای بین المللی طراحی و تولید کنند و نه تنها وابستگی کشور به واردات این محصولات قطع شده، بلکه به سایر کشورها نیز صادرات داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در علم، فناوری و نوآوری در جهان اسلام، موفقیت‌های بسیاری در مبارزه با کووید -۱۹ داشته است.

وی درباره موفقیت‌های ایران در حوزه مبازره با بیماری کرونا، گفت: ایران دستاوردهای فناورانه‌ای در حوزه واکسن کووید -۱۹، به دست آورده است. این اقدامات توسط سه گروه از ماه‌ها قبل شروع شد و مراحل بالینی خود را پشت سر گذاشته است. به زودی اخبار امیدوار کننده‌ای از دست‌یابی دانشمندان ایرانی به واکسن کرونا منتشر می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: البته تلاش دانشمندان ایرانی در حوزه بیماری کرونا تنها به تولید واکسن بسنده نکرده است و در زمینه داروهای مؤثر برای کنترل و درمان ویروس کووید -۱۹، نیز مطالعات بالینی زیادی در بخش مراقبت‌های بهداشتی پزشکی ایران انجام شده و کشف روش‌های درمانی مؤثر در کنترل و درمان ویروس کووید -۱۹ نتیجه این تلاش‌ها است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: هم زمان تولید کیت‌های تشخیصی و استخراجی کووید -۱۹، نیز توسط پنج شرکت ایرانی پیگیری شد و به نتیجه رسید. در حوزه تجهیزات پزشکی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و درمان آن به کار می آیند نیز دانشمندان ایرانی موفق به ساخت دستگاه‌های تهویه بیمارستانی، اکسیژن‌سازهای خانگی‌، اکسیژن‌سازهای بیمارستانی، مانیتورهای علائم حیاتی‌، اکسیمترهای نبضی، دماسنج‌های دیجیتال غیرتماسی، دستگاه‌های سی تی اسکن و غیره شدند.

ستاری با اشاره به اینکه این تلاش‌ها برای کنترل بیماری کرونا همچنیان ادامه دارد، تاکید کرد: در حوزه محصولات مصرفی پزشکی که با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کووید -۱۹، تولید می‌شوند نیز شرکت‌های ایرانی موفق به ساخت دستگاه‌هایی برای تولید انواع ماسک، دستکش و ضد عفونی کننده‌های الکلی و غیر الکلی دست و سطوح شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: همه این پیشرفت‌ها در شرایطی اتفاق افتاده است که کشور من با وجود اینکه نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حسن نیت نشان داد، شدیدترین تحریم‌های ظالمانه را توسط ایالات متحده آمریکا تحمل می‌کند.

ایران آماده همکاری‌های دوجانبه با کنیا است

ستاری افزود: آمریکا در شرایط بحرانی کرونا مانع واردات کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به ایران شد. با این وجود، مقادیر قابل توجهی از تجهیزات، لوازم پزشکی و کیت‌های تشخیصی از ایران به کشورهای مختلف صادر شده است.

رئیس بنیاد ملی نحبگان در ادامه بیان کرد: در همین راستا، کشور ما آمادگی دارد تا با هدف تقویت برنامه توسعه بلند مدت کنیا (چشم انداز بیست و سی) در برنامه توسعه چهار حوزه بزرگ دارای اولویت یعنی تولید، مراقبت‌های بهداشتی همگانی، مسکن ارزان قیمت و امنیت غذایی، به طور مؤثری در همکاری‌های علمی و فناوری دو جانبه مشارکت کند.

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود درباره چگونگی دستیابی ایران به اقتصاد مبتنی بر نوآوری، یادآور شد: ظرفیت‌های وسیعی از نظر علمی و فناوری در ایران وجود دارد. با توجه به تغییر گفتمان اقتصاد ایران با رویکرد گذار از اقتصاد سنتی و نفت محور به توسعه اقتصاد دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زیست بوم نوآوری و فناوری ایران را با هدف توسعه فضای جدید کسب و کار و کارآفرینی گسترش داده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیری در زمینه‌های فناوری و نوآوری در کشورمان بوده‌ایم. رتبه ایران در تولید علم در سطح جهانی از رتبه سی و چهارم به جایگاه شانزدهم و رتبه اول در منطقه رسیده است. تعداد دانشجویان دانشگاه در ایران از ۲.۴ میلیون به ۴.۸ میلیون نفر افزایش یافته که ایران را از نظر تعداد مهندسان فارغ‌التحصیل در بین پنج کشور برتر دنیا قرار داده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: همچنین جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری نیز طی پنج سال گذشته پنجاه و پنج رتبه ارتقا یافته است و در توسعه فناوری‌های پیشرفته مانند فناوری نانو، فناوری زیستی، انرژی‌های تجدیدپذیر، علوم شناختی، سلول‌های بنیادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد فزاینده‌ای داشته‌ایم. همچنین، در نتیجه اجرای سیاست‌های توسعه اقتصاد دانش بنیان و به‌واسطه فعالیت ۵ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و بیش از یک هزار و چهل شرکت خلاق و نوآور در کشور، اندازه اقتصاد دانش بنیان به بیش از یازده میلیارد دلار رسیده است.

ستاری ادامه داد: همکاری جهانی مؤثر بسیار حائز اهمیت است زیرا ما در حوزه فناوری و نوآوری سرمایه‌گذاری کردیم تا رشد پایدار و رقابتی را حفظ کنیم. به این منظور، جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی‌های خود، در تلاش است تا روابط و همکاری‌های سازنده و پویای خود را در سطح جهانی توسعه دهد. همکاری با کنیا در زمره اولویت‌های همکاری دو جانبه ایران قرار دارد.

ایران از همکاری فناورانه شرکت‌های ایرانی و کنیایی حمایت می‌کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: نقش دولت در هر کشور فراهم کردن بسترهای اساسی مورد نیاز برای تعاملات بین‌المللی بخش خصوصی است. امری که با افتتاح این مرکز فناوری ایران و نوآوری و برگزاری نشست‌های تجاری بیشتری از این دست، انجام خواهد شد.

ستاری همچنین گفت: امیدوارم مراسم افتتاحیه امروز این مرکز و جلسات رو در رو بین شرکت‌های ایرانی و کنیا که متعاقب آن برگزار خواهد شد، به نقطه عطفی در همکاری اقتصادی دوجانبه تبدیل شود. جمهوری اسلامی ایران به طور کامل از چنین همکاری شرکت‌های ایرانی و کنیایی حمایت می‌کند.

در این مراسم رئیس اتاق بازرگانی کنیا ریچارد اینگاتی، جعفر برمکی سفیر ایران در کنیا و نمایندگان ۴۰ شرکت دانش بنیان و خلاق ایرانی و بیش از ۱۰۰ شرکت کنیایی نیز حضور داشتند.

همچنین نمایندگان ۴۰ شرکت ایرانی و ۱۳۰ شرکت کنیایی که همگی در پرتال مرکز نوآوری ثبت نام کرده و زمان جلساتشان با یکدیگر از قبل تنظیم شده است، در نشست تجاری و فناوری با یکدیگر دیدار خواهند داشت تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند مجالی برای توسعه صادرات، انتقال فناوری و توسعه تعاملات بین‌المللی خود بیابند. فرصتی که به آنها کمک می‌کند تا به بازار شرق آفریقا متصل شوند و روند توسعه فعالیت خود را جهانی کنند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
احتمال ۳ برابری ابتلای مجدد به کرونا در سویه امیکرون
احتمال ۳ برابری ابتلای مجدد به کرونا در سویه امیکرون

محققان آفریقایی به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلا و عفونت مجدد با سویه امیکرون ۳...

وب 3 چیست
حاکمیت‌زدایی جهان متا؛ وب 3 چیست؟ | اینترنت آینده (Web 3) چگونه است؟

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، می‌توانید خود را یک شرکت‌کننده در وب مدرن...

فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند
معرفی انواع فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند

فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند انواع و اقسام مختلفی دارند. با این وجود MP3 و ACC...

مسدود شدن حساب یوتیوب
آهنگ Baby Shark کار دست کاربر یوتیوب داد!

تنها 3 روز از ورود لودویگ به یوتیوب گذشته بود که به‌دلیل قوانین سفت و سخت یوتیوب...

برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟
برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟ ایده های جذاب 2022

تزیین درخت کریسمس یکی از مهم‌ترین سنت‌های کریسمس است که حال و هوای سال نوی میلادی...

اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک
شوک اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک | سد معبر پلیس برای ورود به نمایشگاه

نهمین نمایشگاه بین‌المللی پوشاک ایران در حالی امروز آغاز به کار کرد که مخالفت...

مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک
مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک

ایران‌خودرو به تازگی قیمت محصولات متعددش را به‌روزرسانی کرده است و مدل...

رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد
رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از اختیاری بودن شرکت دانش آموزان در کلاس‌های حضوری...

رئیس سازمان فضایی ایران
رئیس سازمان فضایی ایران از سوی وزیر ارتباطات منصوب شد | حسن سالاریه کیست؟

رئیس جدید سازمان فضایی ایران طی حکمی از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب...

حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون
حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون تومان شد!

افزایش حداقل حقوق کارمندان برای سال آینده، با پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده در...