کد خبر:1324149
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با هدف جلوگیری از تقلب علمی و جعل مدرک؛

مدارک دانشگاه‌های غیردولتی هم الکترونیکی می‌شود

الکترونیکی شدن مدارک دانشگاه های غیردولتی

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد برای جلوگیری از تقلب علمی و جعل مدرک، مدارک دانشگاه‌های غیردولتی هم الکترونیکی می‌شود.

علی اسلامی‌پناه در گفت‌وگو با مهر درباره اقدامات وزارت علوم برای جلوگیری از تقلب علمی در دانشگاه‌ها گفت: «تقلب علمی در دانشگاه‌های دولتی به ندرت اتفاق می‌افتد و بیشتر این موارد در دانشگاه‌های غیردولتی و مؤسسات غیرمجاز اتفاق می‌افتد.»

وی ادامه داد: «برای جلوگیری از این پدیده اقداماتی در وزارت علوم انجام داده‌ایم تا کار این افراد را با مشکل مواجه کنیم. بنابراین سیستم جامع متمرکز اخذ دانشنامه را الکترونیکی کرده‌ایم و هر شخصی می‌تواند اعتبار مدرک خود را استعلام کند. دانشگاه‌هایی که مدارک خود را به وزارت علوم ارائه داده‌اند و در سیستم سازمان دانشجویان بارگزاری شده، به استعلام تمام آن‌ها پاسخ داده می‌شود. بنابراین کار برای جعل مدرک دانشگاهی بسیار سخت شده است.»

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: «برای جلوگیری از تقلب علمی در مقاله هم سیستم همانندجو را ایجاد کرده‌ایم که اگر شخصی بخواهد مقاله بنویسد، در سیستم همانندجو قرار می‌دهد و اگر منتشر شده باشد، نمی‌تواند تقلب کند.»

اسلامی‌پناه افزود: «پایان‌نامه‌ها نیز در سیستم بارگزاری شده است. بنابراین در 3 حوزه‌ای که مجرمان و افراد متقلب می‌خواهند از آن سوءاستفاده کنند، کار را برای مجرمان این حوزه سخت می‌کنیم چون مدرک‌ها در حال الکترونیکی شدن هستند و این کار را در حد وسیعی انجام داده‌ایم؛ حداقل در دانشگاه‌های دولتی این کار انجام شده است و کسی نمی‌تواند به اسم دانشگاه دولتی مدرک جعل کند. مدارک مؤسسات غیردولتی هم در حال الکترونیکی شدن است. مرجع همه مدارک صادره در کشور وزارت علوم است.»

شاید خواندن این مطلب هم برایتان جالب باشد: وزیر علوم دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق محمدعلی زلفی گل در دولت سیزدهم

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: «بنابراین در درون دانشگاه‌ها اگر دانشجویی مرتکب خلافی در این زمینه شود و استاد وی یا سیستم همانندجو آن را تشخیص دهد، به کمیته انضباطی دانشجویان معرفی می‌شود و اگر استاد یا کارمندی تخلف کند، عضو هیئت علمی به هیئت انتظامی و کارمندان به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می‌شوند.»

اسلامی‌پناه خاطرنشان کرد: «در بررسی مؤسسات غیرمجاز بعضاً مشاهده می‌کنیم که قراردادهایی با دانشجویان برای نوشتن پایان‌نامه بسته شده و آدرس دانشگاه‌ها نوشته شده که این موارد برای دانشگاه‌ها ارسال می‌شود و به دانشگاه اعلام می‌کنیم که دانشجوی آن دانشگاه برای خرید پایان‌نامه قرارداد بسته است.»

وی افزود: «دانشگاه باید نسبت به پایان‌نامه‌های دانشجویی حساس‌تر باشد، چون این پایان‌نامه‌ها نبض فکر جامعه ما هستند. اگر اعتبار این‌ها از دست برود، علم ما از دست می‌رود.»

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: «امروز می‌توانیم بگوییم که نمی‌خواهیم جامعه علمی را در وضعیتی ببینیم که دچار آسیب می‌شود. باید نسبت به آن حساس باشیم. اگر دیدیم استاد، دانشجو یا کارمند علاوه بر تخلفی که انجام داده، در باند یا دسته و یا گروهی باشد، در آن صورت شکایت قضایی هم خواهیم کرد.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...

بی‌ام‌و به تولید گیربکس دستی ادامه می‌دهد؛ M POWER برای عشاق رانندگی

علی‌رغم گرایش بازار و کاهش فروش خودروها با جعبه‌دنده دستی، «فرانک ون میل»،...

فروش PS5 رکورد تمام کنسول‌های پلی استیشن را شکست

 PS5 نه‌تنها برنده‌ی بزرگ نبرد سخت‌افزارهای فوریه در آمریکا بوده‌ بلکه در...

در پی سوءاستفاده کاربران، امکان دسترسی رایگان به مدل هوش مصنوعی Midjourney متوقف شد

در پی ساخت تصاویر جعلی بحث‌برانگیز، حالا دیگر امکان ساخت رایگان تصاویر با...

دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...